All sports Site

Menu
 

Bobsleigh - Olympic Games - 1983/1984

Choice of a season :

Yugoslavia

Results Men

Olympic Games - Results Men 1983/1984

YugoslaviaYugoslavia - Sarajevo - 11th February 1984 - 18th February 1984


Two-Men - 11th February 1984


1DDR East Germany II (Dietmar Schauerhammer, Wolfgang Hoppe)3:25.56
2DDR East Germany (Bogdan Musiol, Bernhard Lehmann)3:26.04
3URS Soviet Union II (Vladimir Aleksandrov, Zintis Ekmanis)3:26.16
4URS Soviet Union (Aivars Snepsts, Janis Kipurs)3:26.42
5SWI Switzerland (Meinard Müller, Hans Hiltebrand)3:26.76
6SWI Switzerland II (Rico Freiermuth, Ralph Pichler)3:28.23
7ITA Italy (Andrea Meneghin, Guerrino Ghedina)3:29.09
8FDR West Germany (Mars Metzler, Anton Fischer)3:29.18
9ITA Italy II (Stefano Ticci, Marco Bellodis)3:30.02
10GBR Great Britain II (Peter Brugnani, Gomer Lloyd)3:30.36
11FDR West Germany II (Hans-Jürgen Hartmann, Andreas Weikenstorfer)3:30.41
12AUT Austria (Hans Linder, Walter Delle Karth)3:30.59
13AUT Austria II (Christian Mark, Peter Kienast)3:30.65
14CAN Canada (Robert Wilson, Alan Maclachlan)3:30.74
15USA United States (James Tyler, Brent Rushlaw)3:30.75
16NED Netherlands (John Drost, Job Van Oostrum)3:31.99
17USA United States II (Wayne Deatley, Frederick Fritsch)3:32.20
18ROM Romania II (Costel Petrariu, Ion Duminicel)3:32.36
19SWE Sweden (Nils Stefansson, Carl-Erik Eriksson)3:32.61
20JPN Japan (Yuji Yaku, Hiroshi Okachi)3:32.96
21GBR Great Britain (Peter Lund, Tom De La Hunty)3:33.13
22YUG Yugoslavia II (Zdravko Stojnic, Sinisa Tubic)3:34.02
23ROM Romania (Dorin Degan, Cornel Popescu)3:34.06
24YUG Yugoslavia (Boris Radenovic, Nikola Korica)3:34.13
25TPE Taiwan (Dien-Cheng Wun, Chin-San Chen)3:34.35
26TPE Taiwan II (Chung-Chou Wu, Chi-Fang Hwang)3:35.44
27JPN Japan II (Yuji Funayama, Satoshi Sugawara)3:36.13

Four-Men - 18th February 1984


1DDR East Germany (Andreas Kirchner, Dietmar Schauerhammer, Roland Wetzig, Wolfgang Hoppe)3:20.22
2DDR East Germany II (Eberhard Weise, Ingo Voge, Bogdan Musiol, Bernhard Lehmann)3:20.78
3SWI Switzerland (Rico Freiermuth, Urs Salzmann, Heinz Stattler, Silvio Giobellina)3:21.39
4SWI Switzerland II (Rolf Strittmatter, Kurt Poletti, Hans Märcy, Ekkehard Fasser)3:22.90
5USA United States (Hal Hoye, Thomas Barnes, Joe Briski, Jeff Jost)3:23.33
6URS Soviet Union (Aivars Snepsts, Ivars Bersups, Maris Poikans, Janis Kipurs)3:23.51
7ROM Romania (Costel Petrariu, Gheorghe Lixandru, Cornel Popescu, Dorin Degan)3:23.76
8ITA Italy II (Andrea Meneghin, Paolo Scaramuzza, Stefano Ticci, Guerrino Ghedina)3:23.77
9FDR West Germany (Klaus Kopp, Gerhard Oechsle, Günter Neuburger, Hans-Joachim Schumacher)3:24.15
10AUT Austria (Walter Delle Karth, Günter Krispel, Ferdinand Grössing, Hans Lindner)3:24.21
11AUT Austria II (Peter Kienast, Franz Siegl, Gerhard Redl, Christian Mark)3:24.63
12URS Soviet Union II (Zintis Ekmanis, Janis Skrastins, Rihards Kotans, Vladimir Aleksandrov)3:25.20
13FRA France (Gerard Christaud-Pipola, Philippe Aurox, Philippe Stott, Patrick Lachaud)3:25.26
14FDR West Germany II (Anton Fischer, Franz Niessner, Hans Metzler, Uwe Eisenreich)3:25.31
15GBR Great Britain II (Gomer Lloyd, Howard Smith, Gus Mckenzie, Peter Brugnani)3:25.34
16USA United States II (Brent Rushlaw, Ed Card, James Tyler, Frank Hansen)3:25.50
17ITA Italy (Alex Wolf, Georg Beikircher, Pasquale Gesuito, Umberto Prato)3:25.51
18CAN Canada (Alan Maclachlan, Clarke Flynn, Robert Wilson, David Leuty)3:26.47
19YUG Yugoslavia (Zdravko Stojnic, Mario Franjic, Sinisa Tubic, Nikola Korica)3:26.48
20GBR Great Britain (Mike Pugh, Tony Wallington, Corrie Brown, Mark Tout)3:26.93
21SWE Sweden (Carl-Erik Eriksson, Tommy Johansson, Ulf Akerblom, Nils Stefansson)3:27.07
22TPE Taiwan (Dien-Cheng Wu, Kuang-Ming Sun, Chung-Chou Wu, Chin-San Chen)3:27.58
23YUG Yugoslavia II (Nenad Prodanovic, Ognjen Sokolovic, Zoran Sokolovic, Borislav Vujadinovic)3:28.31
24JPN Japan (Hiroshi Okachi, Yuji Yaku, Yuji Funayama, Satoshi Sugawara)3:28.75

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved