All sports Site

Menu
Cycling - Circuit des Ardennes - 2012 - Detailed results

Cycling - Circuit des Ardennes - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2012

Circuit des Ardennes 2012

FranceFrance - 6th April 2012 - 8th April 2012


General classification - 8th April 2012


1POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polkowice11:43:30
2GBRRussell Downing (GBR)Endura Racing00:04
3RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Itera - Katusha00:19
4RUSAndrey Solomennikov (RUS)Itera - Katushas.t.
5DENAndré Steensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning00:29
6KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Astana Continental00:35
7RUSPavel Kochetkov (RUS)Itera - Katusha00:38
8BELTim Wellens (BEL)Lotto - Ridley Espoirs00:39
9BELMatthias Allegaert (BEL)Ovyta - Eijssen Acrog00:49
10KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Astana Continental00:55
11FRAJohan Mombaerts (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9301:17
12FRAWarren Barguil (FRA)CC Etupes Le Doubs01:18
13NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Team01:23
14FRAJean-Marc Bideau (FRA)Bretagne - Schuller01:24
15NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Team01:50
16FRAClément Penven (FRA)CC Nogent-Sur-Oise01:55
17GERPaul Voss (GER)Endura Racing01:58
18ESTRené Mandri (EST)Endura Racing02:20
19BLRKanstantsin Klimiankou (BLR)Astana Continental02:27
20AUSZakkari Dempster (AUS)Endura Racing02:36
21BELStig Broeckx (BEL)Lotto - Ridley Espoirs02:37
22BELThomas Sprengers (BEL)Lotto - Belisols.t.
23FRAChristophe Laporte (FRA)02:38
24BELGregory Franckaert (BEL)Ovyta - Eijssen Acrog02:42
25BELFloris Smeyers (BEL)Ovyta - Eijssen Acrogs.t.
26AUSSteele Von Hoff (AUS)Chipotle Development Team02:47
27BLRAndrei Krasilnikau (BLR)Chipotle Development Team02:50
28BELTom Dernies (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole02:52
29BELLaurent Evrard (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricoles.t.
30FRAEric Berthou (FRA)Bretagne - Schullers.t.
31BELFabio Polazzi (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole02:55
32BELSteve Bekaert (BEL)Lotto - Ridley Espoirs02:59
33ITAHenry Frusto (ITA)Nippo03:03
34FRASébastien Harbonnier (FRA)s.t.
35BELDries Heylen (BEL)03:04
36NEDJarno Gmelich Meijling (NED)03:05
37CZEPetr Vakoc (CZE)CC Etupes Le Doubs03:07
38FRAPierre Bonnet (FRA)03:10
39RUSMaxim Pokidov (RUS)Itera - Katusha03:16
40FRAFlorian Guillou (FRA)Bretagne - Schuller03:20
41NEDNick Van Der Lijke (NED)Rabobank Continental Team03:22
42FRARomain Lejeune (FRA)UV Aube03:27
43FRAGrégor Weiss (FRA)UV Aube03:30
44FRABenoit Daeninck (FRA)CC Nogent-Sur-Oise03:39
45POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polkowice03:53
46USAJoshua Berry (USA)Chipotle Development Team04:15
47POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polkowice04:23
48POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polkowices.t.
49FRANicolas Bazin (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9304:33
50BULNikolai Mihailov (BUL)CCC - Polkowice05:14
51POLPawel Charucki (POL)CCC - Polkowices.t.
52FRAStéphane Rossetto (FRA)CC Nogent-Sur-Oise08:08
53FRAAnthony Perez (FRA)08:23
54FRAJules Pijourlet (FRA)Chambéry Cyclisme Formation08:26
55FRAMathieu Chiocca (FRA)CC Etupes Le Doubs08:38
56FRABenoît Sinner (FRA)08:48
57FRAYoann Barbas (FRA)08:55
58BELJeroen Vrolijkx (BEL)Lotto - Ridley Espoirs09:02
59FRARomain Guillemois (FRA)Vendée U09:31
60FRADimitri Champion (FRA)Bretagne - Schuller10:54
61FRAClément Brossais (FRA)11:06
62FRABenjamin Le Roscouet (FRA)14:15
63RUSAlexander Prishpetniy (RUS)Itera - Katusha14:58
64FRAFlavien Dassonville (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9315:17
65FRAArmindo Fonseca (FRA)Bretagne - Schuller15:48
66DENRasmus Sterobo Brandstrup (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
67NEDBrian Megens (NED)Rabobank Continental Team15:51
68FRAThomas Welter (FRA)Chambéry Cyclisme Formation15:56
69RUSIgor Boev (RUS)Itera - Katusha15:57
70FRAGeoffrey Corniau (FRA)UV Aube15:59
71KAZNikita Umerbekov (KAZ)Astana Continental16:10
72KAZAlexandr Shushemoin (KAZ)Astana Continentals.t.
73FRABryan Nauleau (FRA)Vendée U16:18
74JPNRyouhei Komori (JPN)Nippos.t.
75FRAYoann Michaud (FRA)Chambéry Cyclisme Formations.t.
76FRAAlbain Cormier (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
77FRAGuillaume Belgy (FRA)Vendée Us.t.
78BELQuentin Bertholet (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole16:20
79FRANicolas David (FRA)Vendée U16:32
80JPNKohei Uchima (JPN)Nippos.t.
81BELJonathan De Witte (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole16:42
82FRARemi Sarreboubee (FRA)16:52
83JPNTomohiro Hayakawa (JPN)Nippo17:05
84FRAPierre Garson (FRA)CC Nogent-Sur-Oise17:17
85FRARenaud Dion (FRA)Bretagne - Schuller17:39
86BELRichard Vanoverberghe (BEL)17:47
87FRAAlexandre Blain (FRA)Endura Racing18:19
88BELTim Vanspeybroeck (BEL)Ovyta - Eijssen Acrog18:37
89DENKasper Linde Jorgensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning19:00
90FRAEmilien Clère (FRA)UV Aube19:09
91FRAJulien Rabaud (FRA)UV Aube19:12
92AUSJohn Jack Anderson (AUS)Endura Racing21:34
93BELKévin Thome (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole24:44
94USAAnders Kingsland Newbury (USA)Chipotle Development Team27:20

Stage 1 - Boulzicourt Signy L’Abbaye - 179 km - 6th April 2012Sprint


1GBRRussell Downing (GBR)Endura Racing04:17:14
2ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Nippos.t.
3DENPatrick Clausen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
4NEDDanny Van Poppel (NED)Rabobank Continental Teams.t.
5KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Astana Continentals.t.
6FRABenoît Sinner (FRA)s.t.
7FRAChristophe Laporte (FRA)s.t.
8NEDNick Van Der Lijke (NED)Rabobank Continental Teams.t.
9RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Itera - Katushas.t.
10FRAPierre Garson (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
11BELStig Broeckx (BEL)Lotto - Ridley Espoirss.t.
12NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
13KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Astana Continentals.t.
14RUSIgor Boev (RUS)Itera - Katushas.t.
15AUSZakkari Dempster (AUS)Endura Racings.t.
16FRAThomas Welter (FRA)Chambéry Cyclisme Formations.t.
17BELMatthias Allegaert (BEL)Ovyta - Eijssen Acrogs.t.
18FRARemi Sarreboubee (FRA)s.t.
19FRAEmilien Clère (FRA)UV Aubes.t.
20FRAJohan Mombaerts (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
21FRAArmindo Fonseca (FRA)Bretagne - Schullers.t.
22FRAVictor Gousset (FRA)UV Aubes.t.
23BELFabio Polazzi (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricoles.t.
24BELThomas Sprengers (BEL)Lotto - Belisols.t.
25BELTom Dernies (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricoles.t.

Stage 2 - Renwez - Renwez - 171 km - 7th April 2012Escape


1DENAndré Steensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning04:05:47
2POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polkowices.t.
3FRAJohan Mombaerts (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9300:27
4GBRRussell Downing (GBR)Endura Racing00:50
5KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Astana Continentals.t.
6RUSAndrey Solomennikov (RUS)Itera - Katushas.t.
7FRAJean-Marc Bideau (FRA)Bretagne - Schullers.t.
8BELMatthias Allegaert (BEL)Ovyta - Eijssen Acrogs.t.
9BELTim Wellens (BEL)Lotto - Ridley Espoirss.t.
10FRAWarren Barguil (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
11NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
12FRAClément Penven (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
13NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Teams.t.
14RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Itera - Katushas.t.
15KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Astana Continentals.t.
16RUSPavel Kochetkov (RUS)Itera - Katushas.t.
17FRAChristophe Laporte (FRA)01:54
18FRABenoit Daeninck (FRA)CC Nogent-Sur-Oise01:59
19RUSMaxim Pokidov (RUS)Itera - Katusha02:02
20BELThomas Sprengers (BEL)Lotto - Belisols.t.
21BELFloris Smeyers (BEL)Ovyta - Eijssen Acrogs.t.
22AUSSteele Von Hoff (AUS)Chipotle Development Teams.t.
23AUSZakkari Dempster (AUS)Endura Racings.t.
24BELTom Dernies (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricoles.t.
25ESTRené Mandri (EST)Endura Racings.t.

Stage 3 - Sedan Torcy - Charleville Mézières - 25 km - 8th April 2012Team Time Trial


1RUS Itera - Katusha00:30:48
2GBR Endura Racing00:10:00
3KAZ Astana Continental00:20:00
4POL CCC - Polkowice00:25:00
5BEL Ovyta - Eijssen Acrog00:30:00
6BEL Lotto - Ridley Espoirs00:35:00
7USA Chipotle Development Team00:40:00
8BEL Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole00:45:00
9DEN Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning00:50:00
10FRA CC Etupes Le Doubs01:00:00
11FRA Big Mat - Aubervilliers 9301:05:00
12FRA Bretagne - Schuller01:10:00
13NED Rabobank Continental Team01:15:00
14FRA CC Nogent-sur-Oise01:20:00

Stage 4 - Charleville Mézières - Sedan - 116 km - 8th April 2012Escape


1FRAStéphane Rossetto (FRA)CC Nogent-Sur-Oise02:49:05
2GBRRussell Downing (GBR)Endura Racing00:17
3BELTim Wellens (BEL)Lotto - Ridley Espoirss.t.
4ITAHenry Frusto (ITA)Nippos.t.
5FRAEric Berthou (FRA)Bretagne - Schullers.t.
6POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polkowices.t.
7FRASébastien Harbonnier (FRA)s.t.
8NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
9USAJoshua Berry (USA)Chipotle Development Teams.t.
10FRAFlavien Dassonville (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
11FRAChristophe Laporte (FRA)00:25
12BELKévin Thome (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricoles.t.
13FRAWarren Barguil (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
14BELMatthias Allegaert (BEL)Ovyta - Eijssen Acrogs.t.
15RUSAndrey Solomennikov (RUS)Itera - Katushas.t.
16FRAJohan Mombaerts (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
17RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Itera - Katushas.t.
18FRAJean-Marc Bideau (FRA)Bretagne - Schullers.t.
19DENAndré Steensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
20KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Astana Continentals.t.
21GERPaul Voss (GER)Endura Racings.t.
22BELLaurent Evrard (BEL)Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole00:41
23NEDNick Van Der Lijke (NED)Rabobank Continental Teams.t.
24NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Teams.t.
25KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Astana Continentals.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved