All sports Site

Menu
 

Cycling - Olympic Games - 2004

Choice of a season :

Greece

Results Women

Results Men

Olympic Games - Results Men 2004

GreeceGreece - Athínai - 14th August 2004 - 18th August 2004


Men's Road race - 14th August 2004


1ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon5.41.44 (39.4 km/h)
2PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)L.A. Pecol0.01
3BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domo0.08
4GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team0.12
5SLOAndrej Hauptman (SLO)Lampre - Fonditals.t.
6LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
7GBRRoger Hammond (GBR)Mrbookmaker.com - Palmanss.t.
8DENFrank Høj (DEN)Team CSCs.t.
9NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSCs.t.
10RUSAlexandr Kolobnev (RUS)Domina Vacanzes.t.
11AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
12SWIMarkus Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
13IRLCiaran Power (IRL)Navigators Insurance Cycling Teams.t.
14SWEMarcus Ljungqvist (SWE)Alessio - Bianchis.t.
15NZLJulian Dean (NZL)Crédit Agricoles.t.
16LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
17NEDMax Van Heeswijk (NED)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
18USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
19GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Teams.t.
20FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
21UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardis.t.
22AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
23UKRKyrylo Pospyeyev (UKR)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
24USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
25DENBo Hamburger (DEN)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
26SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
27PORNuno Ribeiro (POR)L.A. Pecols.t.
28USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
29SWIMartin Elmiger (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
30AUTGerhard Trampusch (AUT)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
31COLSantiago Botero Echeverry (COL)T-Mobile Teams.t.
32CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
33AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
34VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
35KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Teams.t.
36COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Formaggi Pinzolo Fiavés.t.
37RUSEvgeni Petrov (RUS)Team Saecos.t.
38ITADaniele Nardello (ITA)T-Mobile Team0.19
39ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
40BELPeter Van Petegem (BEL)Lotto - Domos.t.
41NEDErik Dekker (NED)Rabobank0.45
42LATRomans Vainsteins (LAT)Lampre - Fondital1.19
43SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saeco1.36
44FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance2.29
45LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
46ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchis.t.
47SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
48FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
49BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
50SLOUros Murn (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
51AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saeco3.37
52NEDKarsten Kroon (NED)Rabobank5.29
53KAZSerguei Yakovlev (KAZ)T-Mobile Team7.04
54MDARuslan Ivanov (MDA)Alessio - Bianchi8.51
55DENLars Michaelsen (DEN)Team CSCs.t.
56POLTomasz Brozyna (POL)Actions.t.
57JPNYasutaka Tashiro (JPN)Bridgestone Anchors.t.
58CZERené Andrle (CZE)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
59RUSSergey Lagutin (RUS)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
60DENNicki Sørensen (DEN)Team CSCs.t.
61ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
62BRAMurilo Antonio Fischer (BRA)Domina Vacanzes.t.
63CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
64GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
65CZEOndrej Sosenka (CZE)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
66MDAIgor Pugaci (MDA)De Nardis.t.
67ITAFilippo Pozzato (ITA)Fassa Bortolos.t.
68UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
69RSARyan Cox (RSA)Team Barloworld - Androni Giocattolis.t.
70KAZAndrey Kashechkin (KAZ)Crédit Agricoles.t.
71SVKMartin Riska (SVK)PSK Whirlpool9.44
72SWEGustav Erik Larsson (SWE)Fassa Bortolos.t.
73KAZAndrei Mizourov (KAZ)Oktoss.t.
74FRALászló Bodrogi (FRA)Quick Step - Davitamon15.01
75POLDawid Krupa (POL)Legia - Bazyliszek - Sopro18.41

Men's Time Trial - 18th August 2004Time Trial


1RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor0.18.84
2USABobby Julich (USA)Team CSC0.26.45
3AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon0.29.93
4GERMichael Rich (GER)Gerolsteiner0.37.72
5KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team1.26.40
6GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team1.30.30
7COLSantiago Botero Echeverry (COL)T-Mobile Team1.33.02
8SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1.55.51
9SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolo2.10.64
10UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyance2.17.66
11FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole2.18.54
12BELMarc Wauters (BEL)Rabobank2.27.89
13CZEMichal Hrazdira (CZE)2.35.49
14COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor2.38.15
15SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto2.51.06
16CZERené Andrle (CZE)Liberty Seguros - Würth Team2.55.55
17CANEric Wohlberg (CAN)Sierra Nevada2.59.75
18BELPeter Van Petegem (BEL)Lotto - Domo3.03.99
19DENFrank Høj (DEN)Team CSC3.05.75
20NEDThomas Dekker (NED)Rabobank3.06.31
21FRALászló Bodrogi (FRA)Quick Step - Davitamon3.12.57
22UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi3.28.73
23KGZEvgeny Vakker (KGZ)3.49.36
24PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)L.A. Pecol3.53.89
25LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floor4.18.72
26SWIRubens Bertogliati (SWI)Saunier Duval - Prodir4.44.82
27NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSC4.49.54
28RUSEvgeni Petrov (RUS)Team Saeco5.18.58
29GBRStuart Dangerfield (GBR)5.28.98
30POLDawid Krupa (POL)Legia - Bazyliszek - Sopro5.35.31
31NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole5.38.62
32NZLHeath Blackgrove (NZL)Beveren 20005.48.37
33SWEThomas Lövkvist (SWE)La Française des Jeux6.11.96
34SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saeco6.14.10
35SVKMatej Jurco (SVK)De Nardi6.50.84
36POLSlawomir Kohut (POL)Hoop - CCC - Polsat14.15
37USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems57.31.74 (50.062 km/h)

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved