Cycling

Paris-Troyes

Previous season   Next season

France, 14th March 2010 :


Results


 
General classification
Pos Name Nat Result
1 Cédric Pineau (Roubaix Lille Metropole - Dalkia)  FRA 4:03:02
2 Jean-Marc Bideau (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
3 Cyril Bessy (Saur - Sojasun)  FRA 0:00:05
4 Nadir Haddou (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA 0:00:51
5 Renaud Dion (Roubaix Lille Metropole - Dalkia)  FRA s.t.
6 Mathieu Simon (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA 0:01:05
7 Thomas Bouteille (CC Etupes Le Doubs)  FRA s.t.
8 Olivier Grammaire (Sco Dijon - Team Lapierre)  FRA s.t.
9 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun)  FRA s.t.
10 Loïc Desriac (CC Etupes Le Doubs)  FRA s.t.
11 Johan Le Bon (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
12 Christophe Laurent (VC Lyon Vaulx En Velin)  FRA s.t.
13 Erwan Brenterch (AVC Aix-en-Provence)  FRA 0:01:09
14 Alexis Bodiot (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA 0:01:32
15 Eduardo Gonzalo Ramirez (Bretagne - Schuller)  SPA s.t.
16 Herberts Pudans (Cr4 Chemins/roanne)  LAT 0:02:50
17 Dmitry Kosyakov (Itera - Katusha)  RUS s.t.
18 Romain Lemarchand (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA 0:03:23
19 Niels Brouzes (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA s.t.
20 Noan Lelarge (Bretagne - Schuller)  FRA 0:05:15
21 Benoit Daeninck (Roubaix Lille Metropole - Dalkia)  FRA s.t.
22 Stéphane Bonsergent (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
23 Fabien Bacquet (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA s.t.
24 Ronan Racault (CM Aubervilliers 93)  FRA s.t.
25 Guillaume Bonnet (VC Lyon Vaulx En Velin)  FRA s.t.
26 Alexander Porsev (Itera - Katusha)  RUS s.t.
27 Alexandre Billon (CM Aubervilliers 93)  FRA s.t.
28 Pim Ligthart (AVC Aix-en-Provence)  NED s.t.
29 Vojtech Hacecky (Atlas Personal - BMC)  CZE s.t.
30 Silver Schultz (EC Saint-Etienne Loire)  EST s.t.
31 Pierre Bourlot (VC Lyon Vaulx En Velin)  FRA s.t.
32 Jakob Bering (Energi Fyn)  DEN s.t.
33 Simon Richardson (Sigma Sport - Specialized)  GBR s.t.
34 Mickaël Jeannin (CC Etupes Le Doubs)  FRA s.t.
35 Pit Schlechter (Continental Cycling Team Differdange)  LUX s.t.
36 Gert Jõeäär (CC Villeneuve)  EST s.t.
37 Jimmy Turgis (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA s.t.
38 Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole - Dalkia)  FRA s.t.
39 Vegard Stake Laengen (Joker - Bianchi)  NOR s.t.
40 Nicolas Baldo (Atlas Personal - BMC)  FRA s.t.
41 Jean-Luc Delpech (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
42 Pierre-Yves Sanlaville (VC Lyon Vaulx En Velin)  FRA s.t.
43 Kenny Elissonde (CC Etupes Le Doubs)  FRA s.t.
44 Julien Simon (Saur - Sojasun)  FRA s.t.
45 Ole Haavardsholm (Joker - Bianchi)  NOR s.t.
46 Romain Delalot (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA s.t.
47 George Benett (Cr4 Chemins/roanne)  GBR s.t.
48 Guillaume Levarlet (Saur - Sojasun)  FRA s.t.
49 Stian Remme (Joker - Bianchi)  NOR s.t.
50 Romain Lejeune (UV Aube)  FRA s.t.
51 Wouter Sybrandy (Sigma Sport - Specialized)  GBR s.t.
52 Jérémie Derangere (Sco Dijon - Team Lapierre)  FRA s.t.
53 Laurent Pichon (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
54 Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole - Dalkia)  FRA s.t.
55 Florian Guillou (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
56 Thomas Rostollan (AVC Aix-en-Provence)  FRA s.t.
57 Sylvain Georges (Creusot Cyclisme)  FRA s.t.
58 Johan Mombaerts (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA s.t.
59 Romain Hardy (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
60 Pierre Luc Périchon (Sco Dijon - Team Lapierre)  FRA s.t.
61 Andreas Frisch (Energi Fyn)  DEN s.t.
62 Nicolas Bazin (CC Villeneuve)  FRA s.t.
63 Yannick Martinez (Creusot Cyclisme)  FRA 0:05:48
64 Romain Bacon (CM Aubervilliers 93)  FRA s.t.
65 Nacer Bouhanni (La Française des Jeux)  FRA 0:10:59
66 Svein Erik Vold (Joker - Bianchi)  NOR s.t.
67 Clément Mas (CC Villeneuve)  FRA s.t.
68 Vytautas Kaupas (Continental Cycling Team Differdange)  LTU s.t.
69 Evan Ferrand-Prevot (CC Etupes Le Doubs)  FRA s.t.
70 Mads Lilholm Meyer (Energi Fyn)  DEN s.t.
71 Damien Mas (CC Villeneuve)  FRA s.t.
72 Vegard Breen (Joker - Bianchi)  NOR s.t.
73 Sébastien Gredy (CC Etupes Le Doubs)  FRA s.t.
74 Florian Salzinger (Atlas Personal - BMC)  GER s.t.
75 Alexandre Baillet (CC Villeneuve)  FRA s.t.
76 Tom Murray (Sigma Sport - Specialized)  GBR s.t.
77 Pierre Bonnet (Cr4 Chemins/roanne)  FRA s.t.
78 Søren Pugdahl Pedersen (Energi Fyn)  DEN s.t.
79 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Joker - Bianchi)  NOR s.t.
80 Petr Ignatenko (Itera - Katusha)  RUS s.t.
81 Marius Bernatonis (Atlas Personal - BMC)  LTU s.t.
82 Frédéric Brun (VC Lyon Vaulx En Velin)  FRA s.t.
83 Blaise Sonnery (Creusot Cyclisme)  FRA s.t.
84 Renaud Pioline (CM Aubervilliers 93)  FRA s.t.
85 Florian Morizot (UV Aube)  FRA s.t.
86 Julien Mazet (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA s.t.
87 Matthew Stephens (Sigma Sport - Specialized)  GBR s.t.
88 Morten Knudsen (Continental Cycling Team Differdange)  DEN s.t.
89 Julien Guay (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA s.t.
90 Benoït Luminet (Cr4 Chemins/roanne)  FRA s.t.
91 Jérôme Mainard (Cr4 Chemins/roanne)  FRA s.t.
92 Clément Penven (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA s.t.
93 Patrice Notin (Cr4 Chemins/roanne)  FRA s.t.
94 Fabrice Jeandesboz (Saur - Sojasun)  FRA s.t.
95 Sébastien Duret (Bretagne - Schuller)  FRA s.t.
96 Frank Scherzinger (Atlas Personal - BMC)  GER s.t.
97 Romain Villa (Sco Dijon - Team Lapierre)  FRA s.t.
98 Hakan Nilsson (Continental Cycling Team Differdange)  SWE s.t.
99 Nicolas Morel (AVC Aix-en-Provence)  FRA s.t.
100 Quentin Santy (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA s.t.
101 Fabien Lebeau (CC Villeneuve)  FRA s.t.
102 Morgan Chedhomme (CC Nogent-Sur-Oise)  FRA s.t.
103 Fabien Sanchez (AVC Aix-en-Provence)  FRA s.t.
104 Clément Lhotellerie (Roubaix Lille Metropole - Dalkia)  FRA s.t.
105 Jean-Edouard Antz (AVC Aix-en-Provence)  FRA s.t.
106 Alexis Coulon (Sco Dijon - Team Lapierre)  FRA s.t.
107 Laurent Denonfoux (AVC Aix-en-Provence)  FRA s.t.
108 Maxime Mederel (Big Mat - Aubervilliers 93)  FRA s.t.
109 Matthieu Converset (AVC Aix-en-Provence)  FRA s.t.
110 Tony Mallet (CC Villeneuve)  FRA s.t.