All sports Site

Menu
Cycling - Tour de France - 2003 - Detailed results

Cycling - Tour de France - 2003 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2003

Tour de France 2003

FranceFrance - 5th July 2003 - 27th July 2003


Final Ranking - 27th July 2003


1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor83h41'12'
2GERJan Ullrich (GER)Bianchi1'01'
3KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom4'14'
4USATyler Hamilton (USA)Team CSC6'17'
5SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi6'51'
6SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi7'06'
7ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolo10'12'
8FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole12'28'
9SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC18'49'
10SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Ibanesto.com19'15'
11RUSDenis Menchov (RUS)Ibanesto.com19'44'
12AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner21'32'
13AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSC22'16'
14SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor23'03'
15ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis24'00'
16FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon25'31'
17GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski27'22'
18SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi29'15'
19SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor29'37'
20FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangere30'14'
21SWILaurent Dufaux (SWI)Alessio33'17'
22SPADavid Plaza Romero (SPA)Bianchi45'55'
23SPAFelix Manuel Garcia Casas (SPA)Bianchi47'07'
24RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyance49'47'
25ITADaniele Nardello (ITA)Deutsche Telekom53'14'
26PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)O.N.C.E. - Eroski54'31'
27SPAJavier Pascual Llorente (SPA)Kelme - Costa Blanca57'00'
28GERGrischa Niermann (GER)Rabobank1h00'32'
29SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance1h02'13'
30SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance1h03'35'
31FRAStéphane Goubert (FRA)Jean Delatour1h05'38'
32NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank1h07'55'
33FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance1h09'35'
34SPARoberto Heras Hernandez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h14'17'
35ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom1h16'43'
36SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Ibanesto.com1h22'32'
37FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere1h25'01'
38GERJörg Ludewig (GER)Team Saeco1h25'13'
39FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyance1h28'53'
40FRAPatrice Halgand (FRA)Jean Delatour1h30'42'
41SPAJosé Ignacio Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca1h35'51'
42AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon1h37'28'
43FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis1h38'49'
44DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC1h39'54'
45DENMichael Blaudzun (DEN)Team CSC1h41'09'
46COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blanca1h44'01'
47USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h44'11'
48ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon1h45'09'
49GERMatthias Kessler (GER)Deutsche Telekom1h45'17'
50CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio1h45'59'
51SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Ibanesto.com1h48'53'
52BELChristophe Brandt (BEL)Lotto - Domo1h50'33'
53RUSEvgeni Petrov (RUS)Ibanesto.com1h52'03'
54ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC1h53'45'
55SCODavid Millar (SCO)Cofidis1h54'38'
56SPADavid Canada Gracia (SPA)Quick Step - Davitamon1h58'01'
57SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Bianchi1h58'32'
58SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski1h59'37'
59FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere2h00'09'
60ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saeco2h00'56'
61GERUdo Bölts (GER)Gerolsteiner2h01'38'
62BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamon2h02'01'
63ITAGuido Trentin (ITA)Cofidis2h02'02'
64AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saeco2h02'11'
65FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatour2h03'39'
66ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo2h06'00'
67SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Ibanesto.com2h06'30'
68SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski2h07'26'
69ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamon2h10'30'
70SPAAitor Garmendia Arbilla (SPA)Bianchi2h10'41'
71FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangere2h11'33'
72SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Eroski2h12'14'
73SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blanca2h12'58'
74ITAAndrea Noe (ITA)Alessio2h17'58'
75ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio2h20'52'
76RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor2h21'53'
77USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor2h25'19'
78FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeux2h26'58'
79ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo2h31'37'
80SPAMikel Artetxe Guezuraga (SPA)Euskaltel - Euskadi2h34'10'
81ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco2h34'47'
82FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyance2h35'04'
83CZERené Andrle (CZE)O.N.C.E. - Eroski2h35'17'
84ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco2h35'47'
85UKRYuriy Krivtsov (UKR)Jean Delatour2h36'01'
86BELSerge Baguet (BEL)Lotto - Domo2h37'20'
87SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - So.di2h40'28'
88COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor2h40'49'
89BELMario Aerts (BEL)Deutsche Telekom2h40'50'
90AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole2h41'24'
91FRALudovic Turpin (FRA)AG2R Prévoyance2h43'44'
92SWIMarkus Zberg (SWI)Gerolsteiner2h47'07'
93FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux2h47'54'
94GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom2h48'34'
95FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere2h48'54'
96SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank2h51'18'
97FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis2h51'58'
98SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi2h52'45'
99NEDBram De Groot (NED)Rabobank2h56'35'
100RUSVladimir Karpets (RUS)Ibanesto.com2h57'09'
101SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi3h02'37'
102CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Service Presented by Berry Floor3h05'34'
103ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchi3h06'23'
104SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Ibanesto.com3h09'07'
105FRAMédéric Clain (FRA)Cofidis3h09'22'
106FRANicolas Jalabert (FRA)Team CSC3h11'36'
107GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom3h11'39'
108FRALászló Bodrogi (FRA)Quick Step - Davitamon3h12'20'
109FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricole3h14'11'
110FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux3h14'47'
111FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux3h19'43'
112ITAPaolo Fornaciari (ITA)Team Saeco3h20'14'
113DENJakob Storm Piil (DEN)Team CSC3h20'57'
114FRAAnthony Geslin (FRA)Brioches La Boulangere3h21'01'
115BELMarc Wauters (BEL)Rabobank3h21'43'
116LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola - So.di3h23'43'
117FRANicolas Vogondy (FRA)La Française des Jeux3h25'22'
118NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole3h25'33'
119FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangere3h28'18'
120DENBekim Christensen (DEN)Bianchi3h28'23'
121FRAChristophe Oriol (FRA)AG2R Prévoyance3h29'35'
122SPAÁlvaro González de Galdeano Aranzábal (SPA)O.N.C.E. - Eroski3h32'37'
123NEDServais Knaven (NED)Quick Step - Davitamon3h33'45'
124FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidis3h34'57'
125SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Ibanesto.com3h35'10'
126ITADavide Bramati (ITA)Quick Step - Davitamon3h36'10'
127SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis3h37'12'
128NEDKoos Moerenhout (NED)Lotto - Domo3h38'38'
129FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangere3h39'58'
130FRAMaryan Hary (FRA)Brioches La Boulangere3h40'55'
131FRAChristophe Edaleine (FRA)Jean Delatour3h45'18'
132NEDLeon Van Bon (NED)Lotto - Domo3h51'56'
133AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux3h52'49'
134ITAPaolo Bossoni (ITA)Vini Caldirola - So.di3h54'39'
135FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatour3h56'38'
136GERThomas Liese (GER)Bianchi3h56'49'
137FRAFrédéric Finot (FRA)Jean Delatour3h57'53'
138FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricole4h00'26'
139SPADavid Muñoz Baron (SPA)Kelme - Costa Blanca4h03'40'
140AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux4h04'10'
141FRASamuel Dumoulin (FRA)Jean Delatour4h04'59'
142SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca4h05'46'
143AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo4h13'28'
144ITADario Andriotto (ITA)Vini Caldirola - So.di4h14'48'
145GERDaniel Becke (GER)Bianchi4h26'08'
146ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio4h27'59'
147BELHans De Clercq (BEL)Lotto - Domo4h48'35'

Ranking by points - 27th July 2003


1AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux216
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo214
3GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom188
4NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole173
5ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamon156
6FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatour154
7AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole153
8ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchi122
9GERJan Ullrich (GER)Bianchi112
10FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangere107
11AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saeco102
12NEDBram De Groot (NED)Rabobank99
13LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola - So.di99
14SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank97
15USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor95
16KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom91
17ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon88
18USATyler Hamilton (USA)Team CSC85
19FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux81
20SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi73
21SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi69
22ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco69
23FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyance58
24SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Ibanesto.com49
25AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux47
26SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Ibanesto.com46
27ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolo44
28FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole43
29FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux43
30FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon42
31DENJakob Storm Piil (DEN)Team CSC41
32ITAPaolo Bossoni (ITA)Vini Caldirola - So.di41
33NEDLeon Van Bon (NED)Lotto - Domo40
34UKRYuriy Krivtsov (UKR)Jean Delatour40
35SCODavid Millar (SCO)Cofidis39
36SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Ibanesto.com38
37NEDServais Knaven (NED)Quick Step - Davitamon37
38SWILaurent Dufaux (SWI)Alessio37
39AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon37
40FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance36
41FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere35
42ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saeco35
43FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricole35
44RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyance31
45FRAAnthony Geslin (FRA)Brioches La Boulangere30
46FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidis29
47FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyance28
48SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Ibanesto.com28
49ITADaniele Nardello (ITA)Deutsche Telekom28
50SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Eroski28

Mountains ranking - 27th July 2003


1FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon324
2SWILaurent Dufaux (SWI)Alessio187
3USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor168
4FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole137
5SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Ibanesto.com136
6SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi130
7SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi125
8GERJan Ullrich (GER)Bianchi118
9USATyler Hamilton (USA)Team CSC116
10ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon98
11SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor97
12FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere95
13KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom91
14GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski77
15FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere77
16SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC72
17COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blanca71
18ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolo68
19BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamon67
20ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco64
21SPAAitor Garmendia Arbilla (SPA)Bianchi62
22SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Ibanesto.com62
23GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom61
24SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor58
25CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio54
26ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC51
27FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricole51
28AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon48
29SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - So.di48
30SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Bianchi47
31RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyance38
32ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio36
33FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux35
34SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi33
35FRALudovic Turpin (FRA)AG2R Prévoyance30
36FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux29
37SPARoberto Heras Hernandez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor28
38RUSDenis Menchov (RUS)Ibanesto.com26
39SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance26
40DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC25
41ITADaniele Nardello (ITA)Deutsche Telekom24
42SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski23
43FRAMédéric Clain (FRA)Cofidis19
44FRAPatrice Halgand (FRA)Jean Delatour19
45FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis18
46SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi17
47FRAAnthony Geslin (FRA)Brioches La Boulangere15
48AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saeco15
49SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Ibanesto.com15
50SCODavid Millar (SCO)Cofidis14
51AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner14
52AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux12
53FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere12
54SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis12
55FRAFrédéric Finot (FRA)Jean Delatour11
56AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole10
57COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor10
58USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor9
59BELMarc Wauters (BEL)Rabobank8
60FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux7
61SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blanca5
62FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyance5
63FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidis5
64ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco5
65BELSerge Baguet (BEL)Lotto - Domo5
66FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyance4
67NEDBram De Groot (NED)Rabobank4
68ITADavide Bramati (ITA)Quick Step - Davitamon4
69USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor4
70CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Service Presented by Berry Floor4
71ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchi3
72FRALászló Bodrogi (FRA)Quick Step - Davitamon3
73NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank3
74SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Ibanesto.com3
75RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor3
76SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Ibanesto.com2
77FRAStéphane Goubert (FRA)Jean Delatour2
78FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangere1
79ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom1
80ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo1
81ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis1
82SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance1
83FRANicolas Jalabert (FRA)Team CSC1
84FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricole1

Prologue - Paris/Tour - Eiffel - Paris/Maison de la Radio, 6. - 5th July 2003Time Trial


1AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux0:07:26
2SCODavid Millar (SCO)Cofidis0:07:26
3SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi0:07:28
4GERJan Ullrich (GER)Bianchi0:07:28
5COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:32
6USATyler Hamilton (USA)Team CSC0:07:32
7USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:33
8SPAJoseba Beloki Dorronsoro (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:07:35
9COLSantiago Botero Echeverry (COL)Deutsche Telekom0:07:35
10RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:37
11GERMichael Rich (GER)Gerolsteiner0:07:37
12USALevi Leipheimer (USA)Rabobank0:07:37
13USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:37
14RUSVladimir Karpets (RUS)Ibanesto.com0:07:38
15SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance0:07:38
16SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca0:07:38
17FRALászló Bodrogi (FRA)Quick Step - Davitamon0:07:39
18NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole0:07:39
19AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon0:07:39
20FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance0:07:39
21ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco0:07:39
22GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski0:07:40
23GERTobias Steinhauser (GER)Bianchi0:07:40
24BELMarc Wauters (BEL)Rabobank0:07:42
25GERDaniel Becke (GER)Bianchi0:07:42
26GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner0:07:43
27GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiner0:07:43
28SPAAntonio Tauler Llull (SPA)Kelme - Costa Blanca0:07:43
29GERUwe Peschel (GER)Gerolsteiner0:07:44
30FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidis0:07:44
31AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiner0:07:44
32FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyance0:07:44
33SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank0:07:44
34FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatour0:07:44
35FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangere0:07:45
36ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyance0:07:45
37BELRik Verbrugghe (BEL)Lotto - Domo0:07:45
38ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC0:07:45
39ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.di0:07:45
40GERJens Voigt (GER)Crédit Agricole0:07:45
41SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:07:45
42SPADavid Plaza Romero (SPA)Bianchi0:07:46
43SPADavid Canada Gracia (SPA)Quick Step - Davitamon0:07:46
44GERThomas Liese (GER)Bianchi0:07:46
45AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux0:07:46
46SPAJesus Maria Manzano Ruaño (SPA)Kelme - Costa Blanca0:07:46
47SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:07:46
48GERGrischa Niermann (GER)Rabobank0:07:46
49RUSDenis Menchov (RUS)Ibanesto.com0:07:46
50FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux0:07:47

Stage 1 - Saint Denis - Meaux, 168 km - 6th July 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo3h44'33'
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
4ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
5AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
6NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
7SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
8ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
9LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola - So.dis.t.
10ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyances.t.

Stage 2 - La Ferté sous Jouarre - Sedan, 204.5 km - 7th July 2003Sprint


1AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux5h06'33'
2FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatours.t.
3ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyances.t.
4GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
5NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
6AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
7ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
8AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
9USAFred Rodriguez (USA)Vini Caldirola - So.dis.t.
10SPAMikel Artetxe Guezuraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Stage 3 - Charleville Mézières - Saint Dizier, 167.5 km - 8th July 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo3h27'39'
2LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola - So.dis.t.
3SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
4GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
5AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
6ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
7GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
8ITAAngelo Furlan (ITA)Alessios.t.
9ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saecos.t.
10AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.

Stage 4 - Joinville - Saint Dizier, 69 km - 9th July 2003Team Time Trial


1USA US Postal Service presented by Berry Floor1h18'27'
2SPA O.N.C.E. - Eroski30'
3ITA Bianchi43'
4SPA iBanesto.com1'05'
5BEL Quick Step - Davitamon1'23'
6GER Deutsche Telekom1'30'
7ITA Vini Caldirola - So.Di1'32'
8FRA Crédit Agricoles.t.
9FRA AG2R Prévoyance1'38'
10DEN Team CSC1'45'

Stage 5 - Troyes - Nevers, 196.5 km - 10th July 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h09'47'
2ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyances.t.
3AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
4GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
5AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
6ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
7NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
8AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
9USAFred Rodriguez (USA)Vini Caldirola - So.dis.t.
10FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatours.t.

Stage 6 - Nevers - Lyon, 230 km - 11th July 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo5h08'35'
2AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
3ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchis.t.
4NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
5LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola - So.dis.t.
6FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
7FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricoles.t.
8AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
9UKRYuriy Krivtsov (UKR)Jean Delatours.t.
10ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.

Stage 7 - Lyon - Morzine, 230.5 km - 12th July 2003Mountain


1FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon6h06'03'
2GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom2'29'
3FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere3'45'
4AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon4'03'
5ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di4'06'
6FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricoles.t.
7SWILaurent Dufaux (SWI)Alessios.t.
8SCODavid Millar (SCO)Cofidiss.t.
9AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
10KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.

Stage 8 - Sallanches - L'Alpe d'Huez, 219 km - 14th July 2003Mountain


1SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi5h57'30'
2KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom1'45'
3USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor2'12'
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Ibanesto.coms.t.
5SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
6SPAJoseba Beloki Dorronsoro (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
7USATyler Hamilton (USA)Team CSCs.t.
8ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolos.t.
9SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
10ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio3'36'

Stage 9 - Le Bourg d'Oisans - Gap, 184.5 km - 15th July 2003Mountain


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom5h02'00'
2ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon36'
3SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
4USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
5GERJan Ullrich (GER)Bianchis.t.
6ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolos.t.
7AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
8SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Ibanesto.coms.t.
9SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
10USATyler Hamilton (USA)Team CSCs.t.

Stage 10 - Gap - Marseille, 219.5 km - 16th July 2003Escape


1DENJakob Storm Piil (DEN)Team CSC5h09'33'
2ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saecos.t.
3NEDBram De Groot (NED)Rabobank49'
4FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangere2'07'
5AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiners.t.
6FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidiss.t.
7BELSerge Baguet (BEL)Lotto - Domos.t.
8SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Ibanesto.coms.t.
9SPAJosé Ignacio Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca5'06'
10AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux21'23'

Stage 11 - Narbonne - Toulouse, 153.5 km - 17th July 2003Escape


1SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Ibanesto.com3h29'33'
2NEDBram De Groot (NED)Rabobank4'
3SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
4SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis15'
5FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux23'
6AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
7FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyances.t.
8AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
9AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo42'
10AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.

Stage 12 - Gaillac - Cap Découverte, 47 km - 18th July 2003Time Trial


1GERJan Ullrich (GER)Bianchi58'32'
2USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1'36'
3KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom2'06'
4SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi2'40'
5USATyler Hamilton (USA)Team CSC2'43'
6GERUwe Peschel (GER)Gerolsteiner3'26'
7SCODavid Millar (SCO)Cofidis3'55'
8SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance4'01'
9SPADavid Plaza Romero (SPA)Bianchi4'37'
10COLSantiago Botero Echeverry (COL)Deutsche Telekom5'00'

Stage 13 - Toulouse - Plateau de Bonascre, 197.5 km - 19th July 2003Mountain


1SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC5h16'08'
2GERJan Ullrich (GER)Bianchi1'01'
3SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi1'03'
4USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1'08'
5KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom1'18'
6ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolo1'20'
7SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Ibanesto.com1'24'
8SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi1'59'
9FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole2'32'
10USATyler Hamilton (USA)Team CSC2'34'

Stage 14 - Saint Girons - Loudenvielle, 191.5 km - 21th July 2003Mountain


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco5h31'52'
2SWILaurent Dufaux (SWI)Alessios.t.
3FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
4ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC3'
5FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere10'
6KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom41'
7SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
8SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - So.dis.t.
9SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi1'24'
10ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolos.t.

Stage 15 - Bagnères de Bigorre - Luz Ardiden, 159.5 km - 22th July 2003Mountain


1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor4h29'26'
2SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi40'
3GERJan Ullrich (GER)Bianchis.t.
4SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
5FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole43'
6ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolo47'
7USATyler Hamilton (USA)Team CSC1'10'
8KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom2'07'
9SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor2'45'
10FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere2'47'

Stage 16 - Pau - Bayonne, 197.5 km - 23th July 2003Escape


1USATyler Hamilton (USA)Team CSC4h59'41'
2GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom1'55'
3UKRYuriy Krivtsov (UKR)Jean Delatours.t.
4ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
5AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
6NEDBram De Groot (NED)Rabobanks.t.
7SWIMarkus Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
8FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
9ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchis.t.
10AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.

Stage 17 - Dax - Bordeaux, 181 km - 24th July 2003Escape


1NEDServais Knaven (NED)Quick Step - Davitamon3h54'23'
2ITAPaolo Bossoni (ITA)Vini Caldirola - So.di17'
3FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
4NEDLeon Van Bon (NED)Lotto - Domos.t.
5ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saecos.t.
6SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Ibanesto.coms.t.
7AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSCs.t.
8FRAMédéric Clain (FRA)Cofidiss.t.
9NEDBram De Groot (NED)Rabobanks.t.
10COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blanca1'55'

Stage 18 - Bordeaux - Saint Maixent l'Ecole, 202.5 km - 25th July 2003Escape


1SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Ibanesto.com4h03'18'
2FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeuxs.t.
3ITADaniele Nardello (ITA)Deutsche Telekoms.t.
4SPADavid Canada Gracia (SPA)Quick Step - Davitamon4'
5ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis19'
6FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyances.t.
7FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
8ITAPaolo Fornaciari (ITA)Team Saecos.t.
9ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchi35'
10CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessios.t.

Stage 19 - Pornic - Nantes, 49 km - 26th July 2003Time Trial


1SCODavid Millar (SCO)Cofidis54'05'
2USATyler Hamilton (USA)Team CSC9'
3USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor14'
4GERJan Ullrich (GER)Bianchi25'
5FRALászló Bodrogi (FRA)Quick Step - Davitamon26'
6RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor56'
7COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor1'00'
8USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1'08'
9FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere1'12'
10ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo1'26'

Stage 20 - Ville d'Avray - Paris/Champs Elysées, 152 km - 27th July 2003Sprint


1FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatour3h38'49'
2AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
3AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
4ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
5NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
6AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
7GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
8LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola - So.dis.t.
9AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
10FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangeres.t.

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved