All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a Burgos - 2011 - Detailed results

Cycling - Vuelta a Burgos - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2011

Vuelta a Burgos 2011

SpainSpain - 3rd August 2011 - 7th August 2011


General classification - 7th August 2011


1SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katusha15:12:34
2SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha0:00:36
3SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Geox - TMC0:00:45
4SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:23
5FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasun0:01:52
6SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistar0:01:58
7SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistar0:02:06
8SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:02:25
9SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistar0:02:34
10SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:02:55
11SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistar0:03:23
12COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:03:39
13FRAKenny Elissonde (FRA)CC Etupes Le Doubs0:03:56
14SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Geox - TMC0:04:09
15COLHector Leonardo Paez Leon (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:05:17
16SWETobias Ludvigsson (SWE)Skil - Shimano0:06:11
17RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katusha0:06:57
18FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasun0:06:59
19SPAMikel Landa Meana (SPA)Euskaltel - Euskadi0:07:13
20RUSVladimir Karpets (RUS)Team Katusha0:07:41
21SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucia - Caja Granada0:07:49
22SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Team Katusha0:07:53
23ITAAntonio Santoro (ITA)Androni Giocattoli0:08:20
24RUSDenis Menchov (RUS)Geox - TMC0:08:31
25SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea0:08:38
26SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
27FRAArnaud Gérard (FRA)La Française des Jeux0:08:58
28COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:09:07
29BELJérôme Baugnies (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:10:53
30ITAFabio Felline (ITA)Geox - TMC0:11:06
31SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)Euskaltel - Euskadi0:11:22
32SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Geox - TMC0:11:35
33COLDalivier Ospina Navarro (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:11:42
34SPAJuan Jose Oroz Ugalde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:11:55
35SPARamón Domené Reyes (SPA)Androni Giocattoli0:12:01
36SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Caja Rural0:12:05
37SPAArturo Mora Ortiz (SPA)Caja Rural0:12:40
38SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:12:56
39SPAJesús Herrada Lopez (SPA)Movistar0:13:09
40SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistar0:14:38
41SPAJordi Simón Casulleras (SPA)Caja Rural Amateur0:14:51
42SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Caja Rural0:15:00
43RUSAlexander Ryabkin (RUS)Caja Rural0:15:02
44SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Caja Rural0:15:09
45FRAJulien Simon (FRA)Saur - Sojasun0:15:29
46FRACyril Bessy (FRA)Saur - Sojasun0:15:39
47ITAFrancesco Di Paolo (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:15:44
48ITAAlessandro Donati (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:15:52
49JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimano0:16:09
50FRAMatthieu Ladagnous (FRA)La Française des Jeux0:16:21
51SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucia - Caja Granada0:16:31
52SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Andalucia - Caja Granada0:16:32
53CROVladimir Miholjevic (CRO)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:16:58
54BELJohan Coenen (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:17:14
55ITADaniele Ratto (ITA)Geox - TMCs.t.
56COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Geox - TMC0:17:21
57BELSander Armée (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:17:45
58SPAJose Luis Roldan Carmona (SPA)Andalucia - Caja Granada0:17:57
59SPARafael Valls Ferri (SPA)Geox - TMC0:18:20
60COLCamilo Andres Suarez Albarracin (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:18:21
61SPADavid Belda Garcia (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:18:59
62ITALuca Barla (ITA)Androni Giocattoli0:19:01
63FRAYann Huguet (FRA)Skil - Shimano0:19:10
64SPAAdrian Saez De Arregi Egurrola (SPA)Orbea0:19:26
65SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadi0:19:27
66FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeux0:19:35
67SPAPello Bilbao Lopez De Armentia (SPA)Euskaltel - Euskadi0:20:09
68FRAThomas Bonnin (FRA)Skil - Shimano0:20:27
69VENJackson Jesus Rodriguez Ortiz (VEN)Androni Giocattoli0:20:37
70SPANoel Martín Infante (SPA)Orbea0:21:33
71RSAChristopher Jennings (RSA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:21:47
72SPAVíctor Cabedo Carda (SPA)Orbea0:21:50
73SPABenat Urain Epelde (SPA)Orbea0:21:56
74BELGeert Steurs (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:21:59
75SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbea0:22:38
76FRAYoann Offredo (FRA)La Française des Jeux0:23:44
77ITAAlessandro Bertolini (ITA)Androni Giocattoli0:24:30
78ITALuca Solari (ITA)Androni Giocattoli0:24:37
79CANDominique Rollin (CAN)La Française des Jeux0:25:14
80SPAAritz Etxebarria Etxebarria (SPA)Orbea0:25:35
81FRAEtienne Tortelier (FRA)Sojasun Espoir - AC Noyal-Châtillon0:25:58
82SPACarlos Verona Quintanilla (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:26:36
83SPARuben Jimenez Ventosa (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:26:51
84RUSEgor Silin (RUS)Team Katusha0:28:04
85SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucia - Caja Granada0:29:00
86BELKenny De Ketele (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:29:01
87BELJarl Salomein (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:34:12
88ITAGiairo Ermeti (ITA)Androni Giocattoli0:34:19

Stage 1 - Villasana - Medina de Pomar 143km - 3rd August 2011Medium mountain


1SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi3:51:07
2SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katushas.t.
3SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistar0:00:04
4RUSDenis Menchov (RUS)Geox - TMCs.t.
5SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistars.t.
6SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistar0:00:08
7SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Geox - TMCs.t.
8SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Geox - TMCs.t.
9FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasun0:00:10
10SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea0:00:12
11SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:14
13COLDalivier Ospina Navarro (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
14SPARafael Valls Ferri (SPA)Geox - TMC0:00:19
15FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasun0:00:20
16BELSander Armée (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
17SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistars.t.
18SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucia - Caja Granada0:00:23
19COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Geox - TMCs.t.
20FRAArnaud Gérard (FRA)La Française des Jeux0:00:25
21ITALuca Solari (ITA)Androni Giocattoli0:00:26
22FRAJulien Simon (FRA)Saur - Sojasuns.t.
23COLHector Leonardo Paez Leon (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
24SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha0:00:29
25SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Geox - TMC0:00:33

Stage 2 - Burgos - Miranda de Ebro 165km - 4th August 2011Escape


1SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katusha3:26:22
2SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha0:00:03
3SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:07
4FRAJulien Simon (FRA)Saur - Sojasun0:00:09
5SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Geox - TMC0:00:10
6SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.
7SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistars.t.
8ITAFabio Felline (ITA)Geox - TMC0:00:13
9FRAArnaud Gérard (FRA)La Française des Jeuxs.t.
10BELPieter Serry (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
11SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistars.t.
12FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasuns.t.
13SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistars.t.
14SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Geox - TMCs.t.
17FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasuns.t.
18SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistars.t.
19FRAKenny Elissonde (FRA)CC Etupes Le Doubs0:00:20
20RUSDenis Menchov (RUS)Geox - TMC0:00:22
21FRAMatthieu Ladagnous (FRA)La Française des Jeuxs.t.
22ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:00:29
23COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:00:33
24SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistar0:00:35
25SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.

Stage 3 - Queso de Sasamon - Melgar de Fernamental 21.3km - 5th August 2011Team Time Trial


1SPA Movistar0:09:54
2RUS Team Katusha0:00:10
3ITA Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:00:13
4FRA Saur - Sojasun0:00:17
5SPA Caja Rural0:00:19
6FRA La Française des Jeux
7SPA Geox - TMC0:00:20
8ITA Androni Giocattoli
9NED Skil - Shimano0:00:23
10SPA Euskaltel - Euskadi0:00:24
11SPA Orbea0:00:29
12SPA Andalucia - Caja Granada0:00:35
13BEL Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:38
14COL Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:00:39
15SPA Burgos 2016 - Castilla y Leon0:00:40

Stage 4 - Vivar del Cid - Salas de los Infantes 173km - 6th August 2011Sprint


1SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha3:44:28
2SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:01
3SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistars.t.
4SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.
5SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Geox - TMCs.t.
6SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katushas.t.
7ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
8SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Geox - TMCs.t.
9JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimanos.t.
10RUSDenis Menchov (RUS)Geox - TMCs.t.
11FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasuns.t.
12SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistars.t.
13SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14SPAJordi Simón Casulleras (SPA)Caja Rural Amateur0:00:07
15SWETobias Ludvigsson (SWE)Skil - Shimanos.t.
16SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granada0:00:15
17SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
18FRAArnaud Gérard (FRA)La Française des Jeuxs.t.
19SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
20COLCayetano José Sarmiento Tunarrosa (COL)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
21SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rural0:00:20
22SPAArturo Mora Ortiz (SPA)Caja Rural0:00:24
23SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistars.t.
24FRAJean-Marc Marino (FRA)Saur - Sojasuns.t.
25SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.

Stage 5 - Vilviestre del Pinar - Lagunas de Neila 155km - 7th August 2011Medium mountain


1SPAMikel Landa Meana (SPA)Euskaltel - Euskadi4:00:20
2SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Geox - TMC0:00:03
3SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katusha0:00:12
4SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha0:00:17
5FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasun0:00:33
6COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:10
7SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:14
8SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:28
9SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistar0:01:29
10SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:58
11FRAKenny Elissonde (FRA)CC Etupes Le Doubs0:02:00
12SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistar0:02:03
13SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granada0:02:08
14SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistar0:02:09
15SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistar0:02:10
16COLHector Leonardo Paez Leon (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:02:25
17SWETobias Ludvigsson (SWE)Skil - Shimano0:03:03
18COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:03:04
19SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Geox - TMC0:03:50
20ITAAntonio Santoro (ITA)Androni Giocattoli0:04:36
21RUSVladimir Karpets (RUS)Team Katusha0:04:58
22RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
23SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Team Katusha0:05:04
24SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Caja Rural0:05:37
25SPAJesús Herrada Lopez (SPA)Movistars.t.
26SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)Euskaltel - Euskadi0:05:54
27SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucia - Caja Granada0:06:13
28FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasun0:06:31
29BELJérôme Baugnies (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator0:07:01
30ITAFrancesco Di Paolo (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:08:03
31SPARamón Domené Reyes (SPA)Androni Giocattoli0:08:05
32RUSDenis Menchov (RUS)Geox - TMC0:08:07
33SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Geox - TMCs.t.
34SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea0:08:09
35FRAArnaud Gérard (FRA)La Française des Jeuxs.t.

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved