All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a Castilla y Leon - 2017 - Detailed results

Cycling - Vuelta a Castilla y Leon - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2017

Vuelta a Castilla y Leon 2017

SpainSpain - 19th May 2017 - 21th May 2017


General classification - 21th May 2017


1FRAJonathan Hivert (FRA)Direct Energie11:48:28
2SPAJaime Roson Garcia (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:38
3PORHenrique Madeira Casimiro (POR)Efapel0:55
4ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar1:04
5PORFederico Figueiredo (POR)Sporting - Tavira1:08
6SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin - Inder1:09
7PORAntónio Carvalho (POR)1:14
8PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal1:19
9SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Efapel1:28
10COLRodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec1:30
11ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:30
12SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:37
13COLIván Ramiro Sosa Cueruo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec1:39
14SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Caja Rural - Seguros RGA1:45
15ITADavide Rebellin (ITA)Kuwait - Cartucho.es1:52
16FRARomain Sicard (FRA)Direct Energie1:56
17RUSEgor Silin (RUS)2:00
18COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Inder2:05
19RUSDmitriy Strakhov (RUS)Lokosphinx2:19
20COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Equipo Bolivia2:21
21SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista2:25
22COLWilmar Jair Perez Muñoz (COL)Sapura2:27
23SPAAlvaro Trueba Diego (SPA)Efapel2:35
24URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural - Seguros RGA2:42
25COLMateo Garcia Castañeda (COL)Efapel2:49
26FRALilian Calmejane (FRA)Direct Energie2:54
27PORCésar Fonte (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack2:56
28COLOscar Eduardo Sanchez Guarin (COL)Bicicletas Strongman2:59
29RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx3:00
30SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar3:04
31COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar3:06
32RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx3:19
33ERAAwet Gebremedhin Andemeskel (ERA)3:23
34CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy3:23
35COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Androni Giocattoli - Sidermec3:23
36COLAristobulo Cala Cala (COL)Bicicletas Strongman3:23
37COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin - Inder3:37
38ITAAndrea Vendrame (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec3:49
39RUSAlexander Evtushenko (RUS)Lokosphinx3:59
40PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Efapel4:04
41SPASamuel Blanco Prol (SPA)LA Aluminios - Metalusa Blackjack4:08
42PORDomingos André Maciel Gonçalves (POR)Rádio Popular - Boavista4:12
43SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias4:23
44COLVictor Niño Corredor (COL)Sapura4:24
45SPAIbai Salas Zorrozua (SPA)Burgos - BH4:38
46BOLGilber Zurita Ferrufino (BOL)Equipo Bolivia4:43
47COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)GW - Shimano5:05
48PORNuno Miguel Alves Bico Matos (POR)Movistar5:20
49PORJóni Silva Brandão (POR)Sporting - Tavira5:20
50PORLuis Gomes (POR)5:30
51SPAJuan Ignacio Pérez Martin (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal5:34
52COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Inder6:19
53COLDidier Alexander Sastoque Pulido (COL)Bicicletas Strongman6:29
54SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)6:30
55PORRafael Ferreira Reis (POR)Caja Rural - Seguros RGA6:34
56RUSDmitry Sokolov (RUS)Lokosphinx6:39
57SPAPablo Torres Muiño (SPA)Burgos - BH6:39
58COLDaniel Andres Rozo Velez (COL)Bicicletas Strongman7:08
59PORHugo Matos Sancho (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack7:12
60FRAPerrig Quemeneur (FRA)Direct Energie7:20
61SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias7:23
62FRABryan Nauleau (FRA)Direct Energie7:35
63USATyler Williams (USA)Israel Cycling Academy8:07
64PORDaniel José Mestre Pereira (POR)Efapel8:27
65CRCCarlos Jiménez (CRC)8:34
66PORJoão Rodrigues (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal8:39
67SPAAngel Lorenzo Sánchez Rebollido (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal8:43
68ITAMattia Cattaneo (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec8:45
69PORBruno Silva (POR)Efapel8:50
70SPADaniel Sánchez Cidoncha (SPA)Rádio Popular - Boavista8:55
71COLSteven Calderón Porras (COL)Bicicletas Strongman8:56
72SPAIvan Martinez Jimenez (SPA)Equipo Bolivia9:08
73SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)9:21
74SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Movistar10:25
75PORDaniel Alexandre Freitas (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal10:35
76SPAEduard Prades Reverte (SPA)Caja Rural - Seguros RGA10:35
77SPADiego Rubio Hernandez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA10:35
78COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)Medellin - Inder10:35
79SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caja Rural - Seguros RGA10:50
80FRAThomas Voeckler (FRA)Direct Energie10:51
81PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)10:52
82PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Rádio Popular - Boavista10:58
83SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Burgos - BH11:32
84ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:40
85PORRafael Silva (POR)Efapel11:46
86SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar13:22
87SPAMiguel Ángel Benito Diez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA13:25
88FRAGuillaume De Almeida (FRA)13:37
89FRATony Hurel (FRA)Direct Energie13:40
90COLWalter Alejandro Vargas Alzate (COL)Medellin - Inder15:36
91NZLJason Christie (NZL)15:49
92SPAAxel Costa Soria (SPA)Kuwait - Cartucho.es16:22
93BOLCarlos Amurrio (BOL)16:24
94ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academy17:04
95MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy17:08
96PORLuis Felipe Correia Afonso (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack17:14
97COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)Medellin - Inder17:33
98SPAAdrián González Velasco (SPA)Euskadi Basque Country - Murias17:56
99PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Sporting - Tavira18:41
100AUSJason Lowndes (AUS)Israel Cycling Academy18:43
101COLMarvin Angarita Reyes (COL)Equipo Bolivia19:45
102ARGJulian Barrientos (ARG)Equipo Bolivia20:13
103SPAEloy Teruel Rovira (SPA)20:28
104VENEdwin Torres (VEN)Kuwait - Cartucho.es20:34
105RSAShaun-Nick Bester (RSA)Sporting - Tavira25:02
106RUSArtem Samolenkov (RUS)Lokosphinx25:17
107FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Direct Energie32:41
108ISRRoy Goldstein (ISR)Israel Cycling Academy34:46

Stage 1 - Aguilar de Campoo - Santibañez de la Peña - 168 km - 19th May 2017Escape


1RUSAlexander Evtushenko (RUS)Lokosphinx3:58:35
2PORDaniel José Mestre Pereira (POR)Efapel0:07
3PORRafael Ferreira Reis (POR)Caja Rural - Seguros RGA0:07
4FRAJonathan Hivert (FRA)Direct Energie0:07
5COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar0:07
6SPAÓscar Rodríguez Garaicoechea (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:07
7COLDaniel Andres Rozo Velez (COL)Bicicletas Strongman0:07
8PORJoão Rodrigues (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:07
9ITAMattia Cattaneo (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:07
10COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin - Inder0:07
11FRARomain Sicard (FRA)Direct Energie0:07
12SPAVictor Etxebarria Carrasco (SPA)Rádio Popular - Boavista0:07
13SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Efapel0:07
14SPASamuel Blanco Prol (SPA)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:07
15COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)GW - Shimano0:07
16ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
17RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx0:22
18ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academy0:22
19PORDomingos André Maciel Gonçalves (POR)Rádio Popular - Boavista0:22
20SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BH0:22
21ARGIgnacio Perez (ARG)SEP San Juan0:22
22PORDaniel Alexandre Freitas (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:22
23RUSMamyr Stash (RUS)Lokosphinx0:22
24SPAJacobo Ucha Rodriguez (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal0:22
25RUSDmitry Sokolov (RUS)Lokosphinx0:22
26ERAAwet Gebremedhin Andemeskel (ERA)0:22
27PORRafael Silva (POR)Efapel0:22
28SPAAdrián González Velasco (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:22
29COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellin - Inder0:22
30SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:22
31RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx0:22
32SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Movistar0:22
33SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Israel Cycling Academy0:22
34SPAJorge Cubero Galvez (SPA)Burgos - BH0:22
35SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin - Inder0:22
36COLRodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
37FRALilian Calmejane (FRA)Direct Energie0:22
38COLMateo Garcia Castañeda (COL)Efapel0:22
39ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar0:22
40SPAAlvaro Trueba Diego (SPA)Efapel0:22
41COLMarvin Angarita Reyes (COL)Equipo Bolivia0:22
42FRABryan Nauleau (FRA)Direct Energie0:22
43SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar0:22
44SPAJaime Roson Garcia (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:22
45SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:22
46SPAIbai Salas Zorrozua (SPA)Burgos - BH0:22
47COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
48AUSJason Lowndes (AUS)Israel Cycling Academy0:22
49SPADaniel Sánchez Cidoncha (SPA)Rádio Popular - Boavista0:22
50PORFederico Figueiredo (POR)Sporting - Tavira0:22
51SPAEloy Teruel Rovira (SPA)0:22
52PORLuis Gomes (POR)0:22
53PORLuis Felipe Correia Afonso (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:22
54URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural - Seguros RGA0:22
55COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Inder0:22
56ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
57COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Equipo Bolivia0:22
58ITADavide Rebellin (ITA)Kuwait - Cartucho.es0:22
59CRCCarlos Jiménez (CRC)0:22
60SPAEduard Prades Reverte (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:22
61ARGJulian Barrientos (ARG)Equipo Bolivia0:22
62SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BH0:22
63SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:22
64SPAPablo Torres Muiño (SPA)Burgos - BH0:22
65COLIván Ramiro Sosa Cueruo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
66PORNuno Miguel Alves Bico Matos (POR)Movistar0:22
67RUSDmitriy Strakhov (RUS)Lokosphinx0:22
68NZLJason Christie (NZL)0:22
69VENEdwin Torres (VEN)Kuwait - Cartucho.es0:22
70PORCésar Fonte (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:22
71SPAAngel Lorenzo Sánchez Rebollido (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal0:22
72COLOscar Eduardo Sanchez Guarin (COL)Bicicletas Strongman0:22
73FRATony Hurel (FRA)Direct Energie0:22
74ITAAndrea Vendrame (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
75PORAntónio Carvalho (POR)0:22
76COLDidier Alexander Sastoque Pulido (COL)Bicicletas Strongman0:22
77COLSteven Calderón Porras (COL)Bicicletas Strongman0:22
78COLAristobulo Cala Cala (COL)Bicicletas Strongman0:22
79SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:22
80RUSSergey Vdovin (RUS)Lokosphinx0:22
81SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista0:22
82FRAThomas Voeckler (FRA)Direct Energie0:22
83USATyler Williams (USA)Israel Cycling Academy0:22
84SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)0:22
85ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:22
86SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar0:22
87PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:22
88SPAAxel Costa Soria (SPA)Kuwait - Cartucho.es0:22
89FRAPerrig Quemeneur (FRA)Direct Energie0:22
90BOLGilber Zurita Ferrufino (BOL)Equipo Bolivia0:22
91COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)Medellin - Inder0:22
92SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:22
93SPADiego Rubio Hernandez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:22
94PORJóni Silva Brandão (POR)Sporting - Tavira0:22
95FRAGuillaume De Almeida (FRA)0:22
96PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Rádio Popular - Boavista0:22
97PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Efapel0:22
98RUSEgor Silin (RUS)0:22
99COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)Medellin - Inder0:22
100SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:22
101CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy0:22
102ITARinaldo Nocentini (ITA)Sporting - Tavira0:22
103PORHenrique Madeira Casimiro (POR)Efapel0:22
104PORHugo Matos Sancho (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:22
105SPAJesús Ezquerra Muela (SPA)Sporting - Tavira0:22
106PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)0:22
107PORBruno Silva (POR)Efapel0:22
108PORDavid Da Silva Livramento (POR)Sporting - Tavira0:22
109COLWilmar Jair Perez Muñoz (COL)Sapura0:22
110SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Burgos - BH0:22
111SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)0:22
112COLJuan Sebastian Tamayo Martinez (COL)Bicicletas Strongman0:22
113COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Inder0:22
114SPAIvan Martinez Jimenez (SPA)Equipo Bolivia0:22
115COLWalter Alejandro Vargas Alzate (COL)Medellin - Inder0:22
116COLVictor Niño Corredor (COL)Sapura0:35
117SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:37
118SPAMiguel Ángel Benito Diez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:37
119MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy0:37
120BOLCarlos Amurrio (BOL)0:37
121BOLPiter Campero Villaroel (BOL)Equipo Bolivia0:37
122VENCarlos Andres Becerra Alarcon (VEN)Bicicletas Strongman0:45
123RUSArtem Samolenkov (RUS)Lokosphinx8:25
124MALFitri Saharil (MAL)9:35
125AUSMatt Boys (AUS)Kuwait - Cartucho.es9:35
126FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Direct Energie9:35
127SPARaul Castrillo Sedano (SPA)Burgos - BH9:35
128MALMuhsin Al Redha Misbah (MAL)Sapura9:35
129PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Sporting - Tavira9:35
130MALMuhamad Zawawi Azman (MAL)Sapura9:35
131RSAShaun-Nick Bester (RSA)Sporting - Tavira9:35
132SPAMario González Salas (SPA)Sporting - Tavira9:35
133ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy13:56
134ISRRoy Goldstein (ISR)Israel Cycling Academy17:18
135PORJoão Matias (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack17:18
136MALMohammad Izzat Hilmi Abdel Halil (MAL)Sapura20:33
137ITAAdriano Malori (ITA)Movistar
138SPAXuban Errazkin Perez (SPA)
139SPAFernando Grijalba Perez (SPA)Kuwait - Cartucho.es

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Velilla del Río Carrión-Sabero - Alto de la Camperona - 166,4 km - 20th May 2017Mountain


1FRAJonathan Hivert (FRA)Direct Energie4:12:43
2SPAJaime Roson Garcia (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:16
3PORHenrique Madeira Casimiro (POR)Efapel0:31
4ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar0:36
5PORFederico Figueiredo (POR)Sporting - Tavira0:40
6SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin - Inder0:43
7PORAntónio Carvalho (POR)0:46
8PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:51
9COLRodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec1:02
10ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:02
11COLIván Ramiro Sosa Cueruo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec1:11
12SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:11
13SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Efapel1:18
14SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Caja Rural - Seguros RGA1:18
15ITADavide Rebellin (ITA)Kuwait - Cartucho.es1:24
16RUSEgor Silin (RUS)1:32
17COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Inder1:37
18FRARomain Sicard (FRA)Direct Energie1:43
19SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar1:50
20RUSDmitriy Strakhov (RUS)Lokosphinx1:51
21COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Equipo Bolivia1:53
22SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista1:57
23COLWilmar Jair Perez Muñoz (COL)Sapura1:59
24SPAAlvaro Trueba Diego (SPA)Efapel2:07
25URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural - Seguros RGA2:14
26COLOscar Eduardo Sanchez Guarin (COL)Bicicletas Strongman2:19
27COLMateo Garcia Castañeda (COL)Efapel2:21
28FRALilian Calmejane (FRA)Direct Energie2:26
29PORCésar Fonte (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack2:28
30RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx2:32
31SPAVictor Etxebarria Carrasco (SPA)Rádio Popular - Boavista2:44
32RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx2:55
33COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar2:55
34ERAAwet Gebremedhin Andemeskel (ERA)2:55
35CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy2:55
36COLAristobulo Cala Cala (COL)Bicicletas Strongman2:55
37COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Androni Giocattoli - Sidermec2:55
38ITAAndrea Vendrame (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec3:21
39COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin - Inder3:24
40PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Efapel3:24
41COLVictor Niño Corredor (COL)Sapura3:31
42PORDomingos André Maciel Gonçalves (POR)Rádio Popular - Boavista3:44
43SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias3:55
44SPASamuel Blanco Prol (SPA)LA Aluminios - Metalusa Blackjack3:55
45RUSAlexander Evtushenko (RUS)Lokosphinx4:04
46SPAIbai Salas Zorrozua (SPA)Burgos - BH4:10
47BOLGilber Zurita Ferrufino (BOL)Equipo Bolivia4:15
48PORRafael Ferreira Reis (POR)Caja Rural - Seguros RGA4:23
49PORNuno Miguel Alves Bico Matos (POR)Movistar4:52
50COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)GW - Shimano4:52
51PORJóni Silva Brandão (POR)Sporting - Tavira4:52
52PORLuis Gomes (POR)5:02
53SPAJuan Ignacio Pérez Martin (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal5:06
54BOLPiter Campero Villaroel (BOL)Equipo Bolivia5:18
55COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Inder5:51
56COLDidier Alexander Sastoque Pulido (COL)Bicicletas Strongman6:01
57SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)6:02
58RUSDmitry Sokolov (RUS)Lokosphinx6:11
59SPAPablo Torres Muiño (SPA)Burgos - BH6:11
60PORHugo Matos Sancho (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack6:32
61FRABryan Nauleau (FRA)Direct Energie6:55
62FRAPerrig Quemeneur (FRA)Direct Energie6:55
63COLDaniel Andres Rozo Velez (COL)Bicicletas Strongman6:55
64SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias6:55
65USATyler Williams (USA)Israel Cycling Academy7:39
66CRCCarlos Jiménez (CRC)8:06
67ITAMattia Cattaneo (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec8:12
68SPAAngel Lorenzo Sánchez Rebollido (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal8:15
69PORBruno Silva (POR)Efapel8:22
70SPAIvan Martinez Jimenez (SPA)Equipo Bolivia8:28
71SPADaniel Sánchez Cidoncha (SPA)Rádio Popular - Boavista8:28
72COLSteven Calderón Porras (COL)Bicicletas Strongman8:28
73PORJoão Rodrigues (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal8:28
74PORDaniel José Mestre Pereira (POR)Efapel8:28
75SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)8:53
76PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Sporting - Tavira9:00
77FRAThomas Voeckler (FRA)Direct Energie9:00
78SPADiego Rubio Hernandez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA10:07
79SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Movistar10:07
80PORDaniel Alexandre Freitas (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal10:07
81SPAEduard Prades Reverte (SPA)Caja Rural - Seguros RGA10:07
82SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caja Rural - Seguros RGA10:07
83COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)Medellin - Inder10:07
84SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskadi Basque Country - Murias10:19
85PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)10:24
86PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Rádio Popular - Boavista10:30
87SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Burgos - BH10:52
88ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:03
89PORRafael Silva (POR)Efapel11:19
90SPAMiguel Ángel Benito Diez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA12:42
91SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar12:42
92FRAGuillaume De Almeida (FRA)12:57
93ITARinaldo Nocentini (ITA)Sporting - Tavira12:57
94FRATony Hurel (FRA)Direct Energie13:12
95SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Israel Cycling Academy14:37
96SPAEloy Teruel Rovira (SPA)14:57
97BOLCarlos Amurrio (BOL)15:03
98COLWalter Alejandro Vargas Alzate (COL)Medellin - Inder15:08
99RSAShaun-Nick Bester (RSA)Sporting - Tavira15:21
100NZLJason Christie (NZL)15:21
101SPAAxel Costa Soria (SPA)Kuwait - Cartucho.es15:54
102MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy16:13
103SPARaul Castrillo Sedano (SPA)Burgos - BH16:25
104ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academy16:42
105PORLuis Felipe Correia Afonso (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack16:46
106RUSArtem Samolenkov (RUS)Lokosphinx16:46
107COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)Medellin - Inder16:53
108ISRRoy Goldstein (ISR)Israel Cycling Academy17:22
109SPAAdrián González Velasco (SPA)Euskadi Basque Country - Murias17:28
110RUSSergey Vdovin (RUS)Lokosphinx17:28
111FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Direct Energie17:57
112COLJuan Sebastian Tamayo Martinez (COL)Bicicletas Strongman18:01
113AUSJason Lowndes (AUS)Israel Cycling Academy18:15
114SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BH18:15
115ARGJulian Barrientos (ARG)Equipo Bolivia19:19
116COLMarvin Angarita Reyes (COL)Equipo Bolivia19:19
117ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec19:36
118COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellin - Inder19:36
119VENEdwin Torres (VEN)Kuwait - Cartucho.es20:06
120PORJoão Matias (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack20:44
121SPAJacobo Ucha Rodriguez (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal20:56
122SPAÓscar Rodríguez Garaicoechea (SPA)Euskadi Basque Country - Murias
123MALMohammad Izzat Hilmi Abdel Halil (MAL)Sapura
124SPAMario González Salas (SPA)Sporting - Tavira
125SPAJorge Cubero Galvez (SPA)Burgos - BH
126SPAJesús Ezquerra Muela (SPA)Sporting - Tavira
127PORDavid Da Silva Livramento (POR)Sporting - Tavira
128SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BH
129ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy
130SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)LA Aluminios - Metalusa Blackjack
131VENCarlos Andres Becerra Alarcon (VEN)Bicicletas Strongman
131AUSMatt Boys (AUS)Kuwait - Cartucho.ess.t.
131MALMuhsin Al Redha Misbah (MAL)Sapuras.t.
131MALMuhamad Zawawi Azman (MAL)Sapuras.t.
131MALFitri Saharil (MAL)s.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Ponferrada - León - 145,5 km - 21th May 2017Sprint


1SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Movistar3:37:16
2ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academy0:00
3RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx0:00
4SPAEduard Prades Reverte (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:00
5FRATony Hurel (FRA)Direct Energie0:00
6PORDaniel Alexandre Freitas (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:00
7ITAAndrea Vendrame (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
8FRALilian Calmejane (FRA)Direct Energie0:00
9SPAAdrián González Velasco (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:00
10COLMarvin Angarita Reyes (COL)Equipo Bolivia0:00
11CRCCarlos Jiménez (CRC)0:00
12AUSJason Lowndes (AUS)Israel Cycling Academy0:00
13PORAntónio Carvalho (POR)0:00
14SPAJuan Ignacio Pérez Martin (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal0:00
15PORCésar Fonte (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:00
16CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy0:00
17RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx0:00
18ERAAwet Gebremedhin Andemeskel (ERA)0:00
19PORRafael Silva (POR)Efapel0:00
20SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin - Inder0:00
21SPAAngel Lorenzo Sánchez Rebollido (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal0:00
22SPADiego Rubio Hernandez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:00
23PORFederico Figueiredo (POR)Sporting - Tavira0:00
24VENEdwin Torres (VEN)Kuwait - Cartucho.es0:00
25RUSAlexander Evtushenko (RUS)Lokosphinx0:00
26COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar0:00
27COLMateo Garcia Castañeda (COL)Efapel0:00
28SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:00
29USATyler Williams (USA)Israel Cycling Academy0:00
30SPAPablo Torres Muiño (SPA)Burgos - BH0:00
31PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Rádio Popular - Boavista0:00
32RUSDmitriy Strakhov (RUS)Lokosphinx0:00
33PORLuis Gomes (POR)0:00
34RSAShaun-Nick Bester (RSA)Sporting - Tavira0:00
35PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Sporting - Tavira0:00
36SPAJaime Roson Garcia (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:00
37SPADaniel Sánchez Cidoncha (SPA)Rádio Popular - Boavista0:00
38COLRodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
39COLSteven Calderón Porras (COL)Bicicletas Strongman0:00
40SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Efapel0:00
41SPASamuel Blanco Prol (SPA)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:00
42COLIván Ramiro Sosa Cueruo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
43ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
44COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)GW - Shimano0:00
45RUSArtem Samolenkov (RUS)Lokosphinx0:00
46COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin - Inder0:00
47NZLJason Christie (NZL)0:00
48COLDaniel Andres Rozo Velez (COL)Bicicletas Strongman0:00
49PORJoão Rodrigues (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:00
50ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar0:00
51PORHenrique Madeira Casimiro (POR)Efapel0:00
52FRAJonathan Hivert (FRA)Direct Energie0:00
53PORDaniel José Mestre Pereira (POR)Efapel0:00
54PORLuis Felipe Correia Afonso (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:00
55COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Inder0:00
56COLDidier Alexander Sastoque Pulido (COL)Bicicletas Strongman0:00
57URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural - Seguros RGA0:00
58PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto - Porto Canal0:00
59SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:00
60ITADavide Rebellin (ITA)Kuwait - Cartucho.es0:00
61SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:00
62COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Equipo Bolivia0:00
63PORNuno Miguel Alves Bico Matos (POR)Movistar0:00
64SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)0:00
65SPAMiguel Ángel Benito Diez (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:00
66BOLGilber Zurita Ferrufino (BOL)Equipo Bolivia0:00
67SPAAlvaro Trueba Diego (SPA)Efapel0:00
68RUSDmitry Sokolov (RUS)Lokosphinx0:00
69PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)0:00
70SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)0:00
71SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista0:00
72COLAristobulo Cala Cala (COL)Bicicletas Strongman0:00
73COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
74SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Caja Rural - Seguros RGA0:00
75PORDomingos André Maciel Gonçalves (POR)Rádio Popular - Boavista0:00
77SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Israel Cycling Academy0:00
78SPAIbai Salas Zorrozua (SPA)Burgos - BH0:00
79RUSEgor Silin (RUS)0:00
80FRARomain Sicard (FRA)Direct Energie0:00
81PORJóni Silva Brandão (POR)Sporting - Tavira0:00
82SPAAxel Costa Soria (SPA)Kuwait - Cartucho.es0:00
83PORBruno Silva (POR)Efapel0:00
84COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Inder0:00
85COLWilmar Jair Perez Muñoz (COL)Sapura0:00
86COLWalter Alejandro Vargas Alzate (COL)Medellin - Inder0:00
87COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)Medellin - Inder0:00
88FRAPerrig Quemeneur (FRA)Direct Energie0:00
89ISRRoy Goldstein (ISR)Israel Cycling Academy0:00
90SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:00
91PORHugo Matos Sancho (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack0:12
92COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)Medellin - Inder0:12
93COLVictor Niño Corredor (COL)Sapura0:12
94FRAGuillaume De Almeida (FRA)0:12
95SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar0:12
96COLOscar Eduardo Sanchez Guarin (COL)Bicicletas Strongman0:12
97PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Efapel0:12
98MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy0:12
99SPAIvan Martinez Jimenez (SPA)Equipo Bolivia0:12
100FRABryan Nauleau (FRA)Direct Energie0:12
101SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Burgos - BH0:12
102ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:12
103ITAMattia Cattaneo (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:21
104ARGJulian Barrientos (ARG)Equipo Bolivia0:26
105BOLCarlos Amurrio (BOL)0:38
106SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar0:46
107FRAThomas Voeckler (FRA)Direct Energie1:23
108PORRafael Ferreira Reis (POR)Caja Rural - Seguros RGA2:02
109SPAEloy Teruel Rovira (SPA)5:03
109FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Direct Energie
110COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellin - Inder
111SPAVictor Etxebarria Carrasco (SPA)Rádio Popular - Boavista
112RUSSergey Vdovin (RUS)Lokosphinx
113ITARinaldo Nocentini (ITA)Sporting - Tavira
114SPARaul Castrillo Sedano (SPA)Burgos - BH
115BOLPiter Campero Villaroel (BOL)Equipo Bolivia
116ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec
117SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskadi Basque Country - Murias
118COLJuan Sebastian Tamayo Martinez (COL)Bicicletas Strongman
119PORJoão Matias (POR)LA Aluminios - Metalusa Blackjack
120SPAJacobo Ucha Rodriguez (SPA)W52 - FC Porto - Porto Canal

Go to result of the stage including all rankings


Detailed results by stage

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved