All sports Site

Menu
 

Cycling - World Championships - 1967

Choice of a season :

Netherlands

Results Women

Results Men

World Championships - Results Men 1967

NetherlandsNetherlands - Heerlen - 31th August 1967


Men's Road race - 3rd September 1967


1BELEddy Merckx (BEL)Peugeot - Michelin - BP6h44'42''
2NEDJan Janssen (NED)Pelforth - Sauvage - Lejeunes.t.
3SPARamón Sáez Marzo (SPA)Ferryss.t.
4ITAGianni Motta (ITA)Moltenis.t.
6SPAJesus-Maria Lasa (SPA)2'05''
7BELDaniel Van Rijckeghem (BEL)s.t.
8ITAMichele Dancelli (ITA)Vittadellos.t.
9BELJos Boons (BEL)Dr. Mann - Grundigs.t.
10SWIRobert Hagmann (SWI)Tigra - Grammonts.t.
11NEDPeter Post (NED)Willem II - Gazelles.t.
12FRAAndré Foucher (FRA)Mercier - Hutchinson - BPs.t.
13GERRolf Wolfshohl (GER)Bic - Hutchinson8'03''
14GERRudi Altig (GER)Molteni8'25''
15NEDGerben Karstens (NED)Televizier - Batavuss.t.
16ITAMarino Basso (ITA)Mainettis.t.
17NEDHarry Steevens (NED)Caballeros.t.
18FRARaymond Riotte (FRA)Bic - Hutchinsons.t.
19FRAPaul Lemeteyer (FRA)Bic - Hutchinsons.t.
20NEDJan Harings (NED)Televizier - Batavuss.t.
21SPAJosé Manuel López Rodríguez (SPA)Fagors.t.
22NEDWim Schepers (NED)Caballeros.t.
23SPAJosé Antonio Momene Campo (SPA)Fagors.t.
24FRARaymond Poulidor (FRA)Zimba Automatic - Mondias.t.
25GERHans Junkermann (GER)Torpedo - Continentals.t.
26LUXJohnny Schleck (LUX)Pelforth - Sauvage - Lejeunes.t.
27BELJean-baptiste Claes (BEL)Torpedo - Continentals.t.
28SPALuis Pedro Santamarina Antonana (SPA)Fagors.t.
29ITAFelice Gimondi (ITA)Italia National Teams.t.
30ITAFranco Balmamion (ITA)Moltenis.t.
31GBRBarry Hoban (GBR)Mercier - Hutchinson - BPs.t.
32SWIBernard Vifian (SWI)Zimba Automatic - Mondias.t.
33SPAFrancisco Gabicacogeascoa Ibarra (SPA)KAS - Kaskols.t.
34LUXEdy Schütz (LUX)Romeo - Smithss.t.
35ITADino Zandegu (ITA)Salvaranis.t.
36FRARoger Pingeon (FRA)Peugeot - Michelin - BPs.t.
37FRABernard Guyot (FRA)Pelforth - Sauvage - Lejeunes.t.
38BELWilly Monty (BEL)Pelforth - Sauvage - Lejeunes.t.
39FRAJean Stablinski (FRA)Bic - Hutchinsons.t.
40SWIPeter Abt (SWI)Zimba Automatic - Mondias.t.
41ITATommaso De Pra (ITA)Moltenis.t.
42FRALucien Aimar (FRA)Bic - Hutchinsons.t.
43DENOle Ritter (DEN)Germanvox - Wegas.t.
44BELWilly In't Ven (BEL)Dr. Mann - Grundigs.t.
45GERHerbert Wilde (GER)Torpedo - Continental14'03''

Jos van der Vleuten was disqualified for a doping offense (actual 5th)


Men's Team Time Trial - 31th August 1967Team Time Trial


1SWE Sweden National Team (Erik 'Fåglum' Pettersson, Gösta 'Fåglum' Pettersson, Sture 'Fåglum' Pettersson, Tomas 'Fåglum' Pettersson)2h03'07"
2DEN Denmark (Verner Blaudzun, Jørgen Emil Hansen, Leif Mortensen, Fl Petersen)2h03'23"
3ITA Italy (Lorenzo Bosisio, Benito Pigato, Vittorio Marcelli, Flavio Martini)2h03'46"
4FDR West Germany (Burkhard Ebert, Martin Gombert, Dieter Leitner, Lutz Löschke)2h06'51"
5URS Soviet Union (Alexandre Dohliakov, Vlad Nebuline, Viktor Soukhoroutchenkov, Vlad Tcherkassov)2h07'49"
6FRA France (Gérald Swaertvaeger, Henri Heintz, Daniel Vermeulen, Michel Périn)2h08'13"
7POL Poland (Andrzej Blawdzin, Zenon Czechowski, Jan Magiera, Henry Wozniak)2h08'"28
8DDR East Germany (Manfred Daehne, Dieter Grabe, Günter Hoffmann, Axel Peschel)2h08'42"
9SWI Switzerland (Erich Spahn, Donald Walter Richard, Jürg Schneider, Xaver Kurmann)2h08'46"
10ROM Romania (Ion Ardeleanu, Gabriel Moiceanu, Emil Rusu, Constantin Grigore)2h09'17"
11NED Netherlands (Gert Bongers, Marinus Wagtmans, Piet Teselaar, Joop Zoetemelk)2h09'29"
11SPA Spain (Nemesio Jimenez Garrido, Daniel Yuste, José Gomez Lucas, Jesus Ochotorena)2h09'29"
13CZE Czechoslovakia (Milos Hrazdíra, Jaroslav Kvapil, Frantisek Rezac, Jirí Daler)2h09'59"
14AUT Austria (Ludwig Kretz, Georg Postl, Johan Peterka, Roman Humenberger)2h10'51"
15BEL Belgium (Marcel Grifnée, Willy Moonen, Frans Verstraeten, Hubert Stalmans)2h11'15"
16YUG Yugoslavia (Cvetko Bilic, Rados Cubric, Tanasije Kuvalja, Tadlik)2h11'31"
17HUN Hungary (Laszlo Maho, Keseru Ferenv, György Rajnai, Tibor Magyar)2h11'47"
17BUL Bulgaria (Iwan Bobekov, Angel Kirilov, Atanas Nikolov, Atanas Savtchev)2h11'47"
19TUR Turkey (Gürol Atasoy, Cetin Yüce, Rifat Caliskan, Mustafa Cengiz)2h12'23"
20NOR Norway (Ørnulf Andresen, Thorleif Andresen, Torre Milsett, Bjarte Bruland)2h14'08"
21FIN Finland (Mauno Uusivirta, Eero Karhu, Ole Wackström, Yngve Tallsten)2h14'54"
22MAR Morocco (Ben Mohamed El Gourch, Abderahm El Farouki, Mustapha Bermich, Ben Lahcen)2h16'25"
23LUX Luxemburg (Edy Carrier, Nicolas Langehegermann, Valentin Langehegermann, Robert Treis)2h16'45"
24ALG Algeria (Mohamed Benkerri, Madjid Hamza, Mohamed Boufridi, Tahar Zaaf)2h18'43"
25MEX Mexico (Adolfo Belmonte Heredia, Jacinto Brito, Radamés Eliud Treviño Llanas, Agustín Alcántara)2h25'06"

Men's Road Race - Amateur - 2nd September 1967


1GBRGraham Webb (GBR)4h58:43
2FRAClaude Guyot (FRA)00:03
3NEDRené Pijnen (NED)
4DENJoergen Hansen (DEN)
5SWESven Soderlund (SWE)
6NEDGérard Harings (NED)
7BELRoger De Vlaeminck (BEL)
8ITAGiannino Bianco (ITA)
9SPAJosé Gomez Lucas (SPA)
10BELJean-Pierre Monséré (BEL)
11ITAGiovanni Bramucci (ITA)
12ITAConstantino Conti (ITA)
13CZEPavel Dolezal (CZE)
14DDRKlaus Ampler (DDR)
15ITAMario Giacone (ITA)00:36
16NEDLeo Duyndam (NED)
17SWEJosef Ripfel (SWE)03:50
18HUNFerenc Kseru (HUN)
19GERErwin Derlick (GER)
20GBRDave Rollinson (GBR)
21SPAJose Martinez Esterlich (SPA)
22POLHenryk Wozniak (POL)
23ROMGabriel Moiceanu (ROM)04:53
24GBRPeter Buckley (GBR)05:05
25FDRBurkhard Ebert (FDR)05:48
26BELJoseph Schoeters (BEL)
27YUGRados Cubric (YUG)
28DDRGünter Hoffmann (DDR)
29SWEErik 'Fåglum' Pettersson (SWE)
30HUNAntal Megyerdi (HUN)06:00
31ITAArturo Pecchielan (ITA)
32FRAChristian Robini (FRA)
33DDRSiegfried Huster (DDR)
34URSKaliju Koch (URS)
35FDRDieter Koslar (FDR)
36GBRLeslie West (GBR)06:12
37SWESune Wenlof (SWE)
38NORTöre Milsett (NOR)
39DENWilly Skibby (DEN)
40CZEJan Svorada (CZE)
41FRACyrille Guimard (FRA)06:34
42SPAJosé Moreno (SPA)
43NEDHarrie Jansen (NED)
44CZEJan Smolík (CZE)
45BULAngel Kirilov (BUL)
46NZLDes Thomson (NZL)
47CZEJiri Hava (CZE)
48NEDMarinus Wagtmans (NED)
49FRABernard Van Der Linde (FRA)
50YUGCvetko Bilic (YUG)
51DDRKarl-Heinz Kasmierzak (DDR)
52DDRBernd Knispel (DDR)
53SWIKurt Rub (SWI)
54AUTHans Oberndorfer (AUT)
55SPAMiguel Maria Lasa Urquia (SPA)
56GBRDaniel Horton (GBR)
57ROMConstantin Grigore (ROM)
58AUTJohan Peterka (AUT)
59ALGMadjid Hamza (ALG)
60LUXRoland Smaniotto (LUX)
61GBRDerek Harrison (GBR)
62URSAlexandre Kulibin (URS)
63ROMNicola Clumeti (ROM)
64NEDHenk Nieuwkamp (NED)
65FRAJean-Pierre Danguillaume (FRA)
66FDRJürgen Walter (FDR)
67NORCato Norbeck (NOR)
68ITAArturo Balasso (ITA)
69RSAClive Mego (RSA)
70LUXNorbert Treis (LUX)
71IRLHugh Foster (IRL)
72POLZygtryd Jarena (POL)
73MEXHeriberto Diaz (MEX)
74POLAndrzej Blawdzin (POL)15:23
75CZEPetr Hladik (CZE)15:23
76MARAbderahm El Farouki (MAR)
77LUXValentin Langehegermann (LUX)
78BULAtanas Petkov (BUL)
79NORBjarte Bruland (NOR)
80AUTLudwig Kretz (AUT)
81MARBen Mohamed El Gourch (MAR)
82RSAJames Middlemore (RSA)23:35

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved