All sports Site

Menu
 

Cycling - World Championships - 1981

Choice of a season :

Czechoslovakia

Results Women

Results Men

World Championships - Results Men 1981

CzechoslovakiaCzechoslovakia - Praha - 26th August 1981 - 4th September 1982


Men's Road race - 30th August 1981


1BELFreddy Maertens (BEL)Boule d'Or - Sunair - Colnago7h21'59''
2ITAGiuseppe Saronni (ITA)Gis Gelati - Campagnolos.t.
3FRABernard Hinault (FRA)Renault - Elf - Gitanes.t.
4FRAGilbert Duclos-Lassalle (FRA)Peugeot - Esso - Michelins.t.
5BELGuido Van Calster (BEL)Splendor - Wickess.t.
6ITAFrancesco Moser (ITA)Famcucine - Campagnolos.t.
7BELFons De Wolf (BEL)Vermeer Thijs - Mimo Salons - Gioss.t.
8SWIStefan Mutter (SWI)Cilo - Aufinas.t.
9SWIBruno Wolfer (SWI)Bianchi - Piaggios.t.
10ITAPierino Gavazzi (ITA)Magniflex - Olmos.t.
11NEDJohan Van Der Velde (NED)TI - Raleigh - Credas.t.
12GERKlaus Peter Thaler (GER)Puch - Wolber - Campagnolos.t.
13SWISerge Demierre (SWI)Cilo - Aufinas.t.
14GBRRobert Millar (GBR)Peugeot - Esso - Michelins.t.
15SPAMarino Lejarreta Arrizabalaga (SPA)Tekas.t.
16SPAIsmael Lejarreta Arrizabalaga (SPA)Tekas.t.
17ITASilvano Contini (ITA)Bianchi - Piaggios.t.
18NEDTheo De Rooy (NED)Capri Sonne - Koga Miyatas.t.
19SWIErwin Lienhard (SWI)Cilo - Aufinas.t.
20FRAJean René Bernaudeau (FRA)Peugeot - Esso - Michelins.t.
21NEDJoop Zoetemelk (NED)TI - Raleigh - Credas.t.
22FRASerge Beucherie (FRA)Sem - France Loire - Campagnolos.t.
23SWESven-Åke Nilsson (SWE)Splendor - Wickess.t.
24FRAMarc Madiot (FRA)Renault - Elf - Gitanes.t.
25BELClaude Criquielion (BEL)Splendor - Wickess.t.
26ITAGiovanni Battaglin (ITA)Inoxprans.t.
27ITAGianbattista Baronchelli (ITA)Bianchi - Piaggio5''
28BELRené Maertens (BEL)10''
29ITAWladimiro Panizza (ITA)Gis Gelati - Campagnolos.t.
30ITAPalmiro Masciarelli (ITA)Famcucine - Campagnolos.t.
31GERGregor Braun (GER)Famcucine - Campagnolo14''
32FRAMarcel Tinazzi (FRA)Sem - France Loire - Campagnolo2'18''
33SWETommy Prim (SWE)Bianchi - Piaggio3'04''
34NORJostein Wilmann (NOR)Capri Sonne - Koga Miyata4'21''
35FRADominique Arnaud (FRA)Puch - Wolber - Campagnolo10'18''
36ITAClaudio Torelli (ITA)Famcucine - Campagnolos.t.
37FRAJean-François Rodriguez (FRA)Renault - Elf - Gitanes.t.
38SWIFridolin Keller (SWI)Kotter - G.b.c.s.t.
39BELJan Bogaert (BEL)Vermeer Thijs - Mimo Salons - Gioss.t.
40NEDPeter Winnen (NED)Capri Sonne - Koga Miyatas.t.
41FRAJacques Bossis (FRA)Peugeot - Esso - Michelins.t.
42IRLSean Kelly (IRL)Splendor - Wickess.t.
43DENPer Bausager (DEN)Inoxprans.t.
44SWEAlf Segersall (SWE)Bianchi - Piaggios.t.
45GERUwe Bolten (GER)Capri Sonne - Koga Miyata14'28''
46USAGeorge Mount (USA)Sammontana - Benottos.t.
47USAGreg LeMond (USA)Renault - Elf - Gitanes.t.
48USAJonathan Boyer (USA)Renault - Elf - Gitanes.t.
49SWIJean-Marie Grezet (SWI)Cilo - Aufinas.t.
50AUSWayne Hildred (AUS)Boule d'Or - Sunair - Colnagos.t.
51SWIDaniel Gisiger (SWI)Cilo - Aufinas.t.
52SWIGuido Frei (SWI)Kotter - G.b.c.s.t.
53SPAJesus Suarez Cueva (SPA)Kelme - Gioss.t.
54SPABernardo Alfonsel Lopez (SPA)Tekas.t.
55SPAJuan Fernandez Martin (SPA)Kelme - Gioss.t.
56SWIGottfried 'Gody' Schmutz (SWI)Cilo - Aufinas.t.
57BELJean-luc Vandenbroucke (BEL)La Redoute - Motobecanes.t.
58SPAFaustino Ruperez Rincon (SPA)Zor - Helios - Novostils.t.
59ITALuciano Loro (ITA)Inoxprans.t.
60FRACharly Bérard (FRA)Renault - Elf - Gitanes.t.
61IRLStephen Roche (IRL)Peugeot - Esso - Michelins.t.
62GERDietrich Thurau (GER)Kotter - G.b.c.s.t.
63LUXLucien Didier (LUX)Renault - Elf - Gitanes.t.
64FRAMaurice Le Guilloux (FRA)Renault - Elf - Gitanes.t.
65NORKnut Knudsen (NOR)Bianchi - Piaggios.t.
66LUXEugène Urbany (LUX)Splendor - Wickess.t.
67GERPeter Kehl (GER)Kotter - G.b.c.s.t.
68FRABernard Vallet (FRA)La Redoute - Motobecanes.t.
69NEDHennie Kuiper (NED)Daf Trucks - Cote d'Or - Gazelles.t.

Men's Team Time Trial - 26th August 1981Team Time Trial


1DDR East Germany (Falk Boden, Bernd Drogan, Mario Kummer, Olaf Ludwig)1h59'16"
2URS Soviet Union (Yury Kashirin, Oleg Logvin, Sergej Kadazki, Anatoli Jarkin)2h02'06"
3CZE Czechoslovakia (Milan Jurco, Michal Klasa, Alipi Kostadinov, Jiri Skoda)2h02'28"
4NED Netherlands (René Koppert, Gerard 'Geert' Schipper, Gerrit Solleveld, Gérard Veldscholten)2h03'37"
5ITA Italy (Walter Delle Case, Mauro De Pellegrini, Ivano Maffei, Silvestro Milani)2h03'57"
6FRA France (Laurent Fignon, Marc Gomez, Pascal Jules, Claude Moreau)2h04'46"
7NOR Norway (Björn Gundersen, Jan G. Iversen, Hans Petter Ødegård, Morten Saether)2h05'30"
8SWE Sweden National Team (Anders Adamsson, Claes Göransson, Håkan Karlsson, Håkan Larsson)2h05'35"
9BEL Belgium (Eric De Wilde, Vincent Frederic, Rudy Rogiers, Marc Sergeant)2h05'43"
10YUG Yugoslavia (Bruno Bulic, Primoz Cerin, Vinko Poloncic, Bojan Ropret)2h06'11"
11DEN Denmark (John Carlsen, Jørgen Vagn Pedersen, Brian Holm Sørensen, Jens Veggerby)2h06'14"
12CUB Cuba (Eduardo Alonso González, Francisco Martinez, Oreste Mora, Roberto Rodriguez)2h07'36"
13BUL Bulgaria (Borislav Asenov, Venelin Hubenov, Valentin Jivkov, Nencho Staykov)2h07'52"
14POL Poland (Czeslaw Lang, Witold Mokiejewski, Zbigniew Szczepkowski, Adam Zagajewski)2h08'04"
15FDR West Germany (Dieter Burkhardt, Thomas Freienstein, Werner Stauff, Michael Maue)2h08'05"
16AUT Austria (Rudolf Mitteregger, Franz Spilauer, Karl Kreunauer, Johann Lienhart)2h08'14"
17FIN Finland (Sixten Wackström, Patrick Wackström, Magnus Mansner, Käri Puisto)2h08'59"
18USA United States (Ron Kiefel, Kevin Lutz, Thurlow Rogers, Thomas Prehn)2h09'31"
19SWI Switzerland (Alfred Achermann, Erich Maechler, Hanspeter Roth, Benno Wiss)2h09'37"
20GBR Great Britain (Edward Adkins, Ian Cammish, Bob Downs, Joe Waugh)2h09'55"
21HUN Hungary (Laszlo Halasz, Zoltan Halasz, Karoly Jenei, András Takács)2h10'30"
22KOR South Korea (Chul-Seok Kim, Kang Hae Shin, Jin Ok Lee, Yun-ho Jang)2h11'59"
23AUS Australia (Robert Crossley, Keith Lane, Mike Mclachlan, Chris Waring)2h13'26"
24CAN Canada (Daniel Blanche, Guy Deslongschamps, Serge Lacroix, Robert Pulfer)2h13'50"
25MEX Mexico (Bernardo Colex Tepoz, Salvador Esquivel, Igniacio Mosqueda, Hector Perez)2h13'55"
26VEN Venezuela (Juan Arroyo, Mario Medina, Claudio Pérez, Olinto Rafael Silva Freitez)2h15'17"
27CHN China (Fuei-Ping Duan, Zhi-Huei Huan, Zah-Gien Fu, Chuen-Guang Yang)2h16'12"
28PHI Philippines (Fernando Baleng, Romeo Bonzo, Gerardo Igos, Arsenio Tado)2h26'08"

Men's Road Race - Amateur - 29th August 1981


1URSAndrej Vedernikov (URS)4h47:05
2BELRudy Rogiers (BEL)
3SWIGilbert Glaus (SWI)00:48
4NORDag-Erik Pedersen (NOR)
5GERDieter Flögel (GER)
6FRAPhilippe Chevallier (FRA)
7ESTRikho Suun (EST)
8GERJohannes Potrykus (GER)
9FRAMarc Gomez (FRA)
10GERPeter Becker (GER)
11ITAEnnio Salvador (ITA)
12URSYuri Barinov (URS)
13CZESvatopluk Henke (CZE)
14NEDHarry Wolters (NED)
15FRABernard Pineau (FRA)
16DDRAndreas Petermann (DDR)
17BELEric Vanderaerden (BEL)
18NEDTeun Van Vliet (NED)
19CUBRoberto Rodriguez (CUB)
20GERThomas Barth (GER)
21BELMarc Sergeant (BEL)Boule d'Or - Sunair - Colnago
22URSIgor Bokhov (URS)
23CZELadislav Novak (CZE)
24SWISiegfried Hekimi (SWI)
25GERUlrich Rottler (GER)
26URSYury Kashirin (URS)
27SWIRichard Trinkler (SWI)
28COLRafael Antonio Acevedo Porras (COL)
29NORMorten Saether (NOR)
30DENBrian Holm Sørensen (DEN)
31DENHenning Jørgensen (DEN)
32AUTHarald Maier (AUT)
33ITAGiovanni Zola (ITA)
34POLAndrezej Mierzejewski (POL)
35CZEMiroslav Sýkora (CZE)
36POLJan Brzezny (POL)
37CUBEduardo Alonso González (CUB)
38FINKäri Puisto (FIN)
39LIEEwald Wolf (LIE)
40HUNLaszlo Halasz (HUN)
41COLCarlos Julio Siachoque (COL)
42BELDanny Schoonbaert (BEL)
43GBRSean Yates (GBR)
44HUNAndrás Takács (HUN)
45HUNZoltan Halasz (HUN)
46BELNico Emonds (BEL)
47GBRJohn Herety (GBR)
48SWEPeter Jonson (SWE)
49NEDSteven Rooks (NED)
50SLOBojan Ropret (SLO)
51COLAbelardo Rios (COL)
52SWEClaes Gorensson (SWE)
53ITAGiovanni Fedrigo (ITA)
54FRAEtienne Neant (FRA)
55CZEJiri Skoda (CZE)00:56
56ITASilvano Ricco (ITA)00:57
57URSSergueï Soukhoroutchenkov (URS)
58GBRBob Downs (GBR)00:58
59COLJosé Patrocinio Jiménez (COL)01:00
60DENJens Veggerby (DEN)01:02
61ITAMarino Polini (ITA)01:04
62NZLEric McKenzie (NZL)01:08
63HUNGyörgy Szuromi (HUN)03:38
64CZEMichal Klasa (CZE)
65COLJosé Manuel Cabrera (COL)
66FRAPhilippe Dalibard (FRA)
67DDRLutz Lotsch (DDR)
68POLTadeus Vojtas (POL)
69MARMustapha Nejjari (MAR)
70GERBernd Drogan (GER)
71FRAChristian Faure (FRA)
72GERFalk Boden (GER)
73NEDGérard Veldscholten (NED)04:48
74PORAdelino Texeira (POR)05:48
75POLMieczyslaw Korycki (POL)
76VENArsen Navas (VEN)
77URSShakid Zagretdinov (URS)05:58
78USAJeff Bradley (USA)
79PORAlexandre Manuel Ruas (POR)07:15
80AUTKurt Zellhofer (AUT)07:27
81USATh Brozonowski (USA)
82NORHans Petter Ødegård (NOR)08:08
83HUNKaroly Jenei (HUN)10:05
84BULEmil Lozev (BUL)14:12
85AUTHelmut Wechselberger (AUT)19:53

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved