Cyclo-Cross

World Cup - Elite Men  

Previous season   Next season

World Cup - Elite Men Standings

Tabor (Czech Republic), 27th October 2007 :


Results


 
General classification
Pos Name Nat Result
1 Kamil Ausbuher (Easypay Cyclocross Team)  CZE 00:59:44
2 Sven Vanthourenhout (Stevens International Cyclocross Team)  BEL 00:13
3 Erwin Vervecken (Fidea Cycling Team)  BEL 00:19
4 Tom Vannoppen (Stevens International Cyclocross Team)  BEL 00:19
5 Sven Nys (Rabobank)  BEL 00:19
6 Ben Berden (Revor Cycling Team)  BEL 00:19
7 Zdeniek Mlynar (Max Cursor)  CZE 00:19
8 Enrico Franzoi (AA Sport Drinks)  ITA 00:19
9 Francis Mourey (Française des Jeux)  FRA 00:19
10 Maarten Nijland  NED 00:22
11 Petr Dlask (Fidea Cycling Team)  CZE 00:22
12 Michael Baumgartner  SWI 00:31
13 Vaclav Jezek (Spinning Mb - Alpine Pro)  CZE 00:31
14 Davy Commeyne (Palmans - Cras)  BEL 00:31
15 Vladimir Kyzivat (Johnson Controls AS MB)  CZE 00:31
16 John Gadret  FRA 00:31
17 Arnaud Labbe (Bouygues Télécom)  FRA 00:31
18 Jonathan Page (Stevens International Cyclocross Team)  USA 00:35
19 Martin Zlamalik  CZE 01:00
20 Jiri Pospisil  CZE 01:29
21 Richard Groenendaal (AA Cycling Team)  NED 01:46
22 Dariusz Gil (Lks Pom)  POL 01:58
23 Torsten Struck  GER 01:58
24 Christian Heule (Fidea Cycling Team)  SWI 01:58
25 David Derepas (Roubaix Lille Metropole)  FRA 01:58
26 Robert Glajza (CK ZP Sport A.S. Podbrezová)  SVK 01:58
27 Dariusz Gil (Lks Pom)  POL 01:58
28 Igor Tavella  ITA 00:01:58
29 Wilant Van Gils (Zzpr.nl)  NED 01:58
30 Martin Bina (Top Ten Factor Teplice)  CZE 01:58
31 Alessandro Fontana  ITA 02:27
32 Wim Jacobs (Stevens International Cyclocross Team)  BEL 02:49
33 Camiel Van Den Bergh (Stevens)  NED 02:49
34 Isaac Suarez Fernandez (Cantabria Infinita)  SPA 03:02
35 Gusty Bausch  LUX 03:02
36 Jens Reuker  GER 03:02
37 Tadeusz Korzeniewski  POL 03:06
38 Jens Schwendler  CZE 03:35
39 Milan Barenyi (CK ZP Sport A.S. Podbrezová)  SVK 03:35
40 Maros Kovac  SVK 03:35
41 Steffen Weigold  GER 03:44
42 Beat Wabel  SWI 04:12
43 Jean-Pierre Leijten (Het Snelle Wiel)  NED 04:20
44 Jan Ramsauer  SWI 04:57
45 Joachim Parbo  DEN 04:57
46 David Seco Amundarain  SPA 05:01
47 Beat Morf  SWI 05:10
48 Rafaele Visinelli (GS Forestale)  ITA 05:39
49 Michael Müller  SWI 06:08
50 Krzysztof Kuzniak  POL 06:24
51 Anders Klinkby  DEN 06:36
52 Jochen Uhrig  GER 06:40
53 Radomír Simunek Jr. (Palmans - Cras)  CZE -1 round
54 Scott Keller  USA -1 round
55 Stefano Capitelli  ITA
56 Peter Presslauer  AUT