All sports Site

Menu
Football - Soccer - UEFA Europa League - 2016/2017 - Home

Football - Soccer - UEFA Europa League - 2016/2017 - Home

Choice of a season :

 

Home

UEFA Europa League - Home

WinnerManchester UnitedManchester United

 
 

First Qualifying Round (28/06/2016 - 07/07/2016)

28th June 2016
18h00Kapaz PFK (AZE)Kapaz PFK0 - 0Dacia ChisinauDacia Chisinau (MDA)
18h00Partizani Tirana (ALB)Partizani Tirana0 - 0Slovan BratislavaSlovan Bratislava (SVK)
18h00Rabotnicki Skopje (MKD)Rabotnicki Skopje1 - 1Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
20h45St Patrick's Athletic (IRL)St Patrick's Athletic1 - 0Esch JeunesseEsch Jeunesse (LUX)
30th June 2016
16h00FC Aktobe (KAZ)FC Aktobe1 - 1MTK Budapest FCMTK Budapest FC (HUN)
16h00FC Dila Gori (GEO)FC Dila Gori1 - 0Shirak FC GyumriShirak FC Gyumri (ARM)
17h00UE Santa Coloma (AND)UE Santa Coloma1 - 3NK Lokomotiva ZagrebNK Lokomotiva Zagreb (CRO)
17h00FC Admira Wacker Mödling (AUT)FC Admira Wacker Mödling1 - 1Spartak MyjavaSpartak Myjava (SVK)
17h00FK Ventspils (LAT)FK Ventspils2 - 0Víkingur GøtaVíkingur Gøta (FAR)
17h30FK Bokelj (MNE)FK Bokelj1 - 1Vojvodina Novi-SadVojvodina Novi-Sad (SCG)
18h00Sloboda Tuzla (BIH)Sloboda Tuzla0 - 0Beitar JerusalemBeitar Jerusalem (ISR)
18h00Balzan Youths FC (MLT)Balzan Youths FC0 - 2Neftchi BakuNeftchi Baku (AZE)
18h00Banants Erevan (ARM)Banants Erevan0 - 1Omonia NicosiaOmonia Nicosia (CYP)
18h00FK Atlantas (LTU)FK Atlantas0 - 2HJK HelsinkiHJK Helsinki (FIN)
18h00FC Levadia Tallinn (EST)FC Levadia Tallinn1 - 1HB TorshavnHB Torshavn (FAR)
18h00Dinamo Minsk (BLR)Dinamo Minsk2 - 1FK Spartaks JurmalaFK Spartaks Jurmala (LAT)
18h00FK Trakai (LTU)FK Trakai2 - 1Nõmme Kalju FCNõmme Kalju FC (EST)
18h00Videoton FC Fehérvár (HUN)Videoton FC Fehérvár3 - 0FC Olimpia BaltiFC Olimpia Balti (MDA)
18h30Slavia Sofia (BUL)Slavia Sofia1 - 0MKS Zaglebie LubinMKS Zaglebie Lubin (POL)
18h30Europa FC (GIL)Europa FC2 - 0Pyunik ErevanPyunik Erevan (ARM)
18h30AIK Fotboll (SWE)AIK Fotboll2 - 0Bala Town F.C.Bala Town F.C. (GAL)
18h30IFK Göteborg (SWE)IFK Göteborg5 - 0Llandudno FCLlandudno FC (GAL)
19h00Zimbru Chisinau (MDA)Zimbru Chisinau0 - 1FC Chikhura SachkhereFC Chikhura Sachkhere (GEO)
19h00FK Kukësi (ALB)FK Kukësi1 - 1Rudar PljevljaRudar Pljevlja (MNE)
19h00NK Siroki Brijeg (BIH)NK Siroki Brijeg1 - 1FC BirkirkaraFC Birkirkara (MLT)
19h00FC Midtjylland (DEN)FC Midtjylland1 - 0FK Suduva MarijampoleFK Suduva Marijampole (LTU)
19h00Differdange F.C. 03 (LUX)Differdange F.C. 031 - 1Cliftonville FCCliftonville FC (IRN)
19h00Odds BK (NOR)Odds BK2 - 0IFK MariehamnIFK Mariehamn (FIN)
19h00AEK Larnaca (CYP)AEK Larnaca3 - 0SS Folgore FalcianoSS Folgore Falciano (RSM)
19h00FC Vaduz (LIE)FC Vaduz3 - 1FK Sileks KratovoFK Sileks Kratovo (MKD)
19h00Gabala FK (AZE)Gabala FK5 - 1FC Iberia SamtrediaFC Iberia Samtredia (GEO)
19h15Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv3 - 0HIT Nova GoricaHIT Nova Gorica (SLO)
19h30Beroe Stara Zagora (BUL)Beroe Stara Zagora0 - 0FK Radnik BijeljinaFK Radnik Bijeljina (BIH)
20h00KS Teuta (ALB)KS Teuta0 - 1FC Kairat AlmatyFC Kairat Almaty (KAZ)
20h00NSÍ Runavík (FAR)NSÍ Runavík0 - 2Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk (BLR)
20h00NK Domzale (SLO)NK Domzale3 - 1FC LusitanosFC Lusitanos (AND)
20h15Gap Connah's Quay F.C. (GAL)Gap Connah's Quay F.C.0 - 0StabaeckStabaeck (NOR)
20h15Spartak Trnava (SVK)Spartak Trnava3 - 0Hibernians F.C.Hibernians F.C. (MLT)
20h30SP La Fiorita (RSM)SP La Fiorita0 - 5Debreceni VSCDebreceni VSC (HUN)
20h30FK Cukaricki Stankom (SCG)FK Cukaricki Stankom3 - 0FC Ordabasy ShymkentFC Ordabasy Shymkent (KAZ)
20h45Linfield FC (IRN)Linfield FC0 - 1Cork CityCork City (IRL)
20h45Aberdeen (SCO)Aberdeen3 - 1CS Fola EschCS Fola Esch (LUX)
21h00Shamrock Rovers (IRL)Shamrock Rovers0 - 2Rovaniemi RoPSRovaniemi RoPS (FIN)
21h00FK Shkëndija (MKD)FK Shkëndija2 - 0Cracovia KrakówCracovia Kraków (POL)
21h00Heart of Midlothian (SCO)Heart of Midlothian2 - 1FC Infonet TallinnFC Infonet Tallinn (EST)
21h15KR Reykjavik (ISL)KR Reykjavik2 - 1Glenavon FCGlenavon FC (IRN)
21h15Breidablik UBK (ISL)Breidablik UBK2 - 3FK JelgavaFK Jelgava (LAT)
23h00Valur Reykjavik (ISL)Valur Reykjavik1 - 4Brondby IFBrondby IF (DEN)
5th July 2016
17h45FC Birkirkara (MLT)FC Birkirkara2 - 0NK Siroki BrijegNK Siroki Brijeg (BIH)
18h00FC Chikhura Sachkhere (GEO)FC Chikhura Sachkhere2 - 3Zimbru ChisinauZimbru Chisinau (MDA)
18h45Esch Jeunesse (LUX)Esch Jeunesse2 - 1St Patrick's AthleticSt Patrick's Athletic (IRL)
6th July 2016
17h45FC Infonet Tallinn (EST)FC Infonet Tallinn2 - 4Heart of MidlothianHeart of Midlothian (SCO)
7th July 2016
14h00FC Ordabasy Shymkent (KAZ)FC Ordabasy Shymkent3 - 3FK Cukaricki StankomFK Cukaricki Stankom (SCG)
15h00Shirak FC Gyumri (ARM)Shirak FC Gyumri1 - 0 (4 pen 1)FC Dila GoriFC Dila Gori (GEO)
16h45FC Kairat Almaty (KAZ)FC Kairat Almaty5 - 0KS TeutaKS Teuta (ALB)
17h00Dacia Chisinau (MDA)Dacia Chisinau0 - 1Kapaz PFKKapaz PFK (AZE)
17h00FC Iberia Samtredia (GEO)FC Iberia Samtredia2 - 1Gabala FKGabala FK (AZE)
17h00Pyunik Erevan (ARM)Pyunik Erevan2 - 1Europa FCEuropa FC (GIL)
17h00Spartak Myjava (SVK)Spartak Myjava2 - 3FC Admira Wacker MödlingFC Admira Wacker Mödling (AUT)
17h30Rudar Pljevlja (MNE)Rudar Pljevlja0 - 1FK KukësiFK Kukësi (ALB)
17h30FK Jelgava (LAT)FK Jelgava2 - 2Breidablik UBKBreidablik UBK (ISL)
18h00FK Radnik Bijeljina (BIH)FK Radnik Bijeljina0 - 2Beroe Stara ZagoraBeroe Stara Zagora (BUL)
18h00FK Spartaks Jurmala (LAT)FK Spartaks Jurmala0 - 2Dinamo MinskDinamo Minsk (BLR)
18h00HJK Helsinki (FIN)HJK Helsinki1 - 1FK AtlantasFK Atlantas (LTU)
18h00Neftchi Baku (AZE)Neftchi Baku1 - 2Balzan Youths FCBalzan Youths FC (MLT)
18h00IFK Mariehamn (FIN)IFK Mariehamn1 - 1Odds BKOdds BK (NOR)
18h00Rovaniemi RoPS (FIN)Rovaniemi RoPS1 - 1Shamrock RoversShamrock Rovers (IRL)
18h00MTK Budapest FC (HUN)MTK Budapest FC2 - 0FC AktobeFC Aktobe (KAZ)
18h00Debreceni VSC (HUN)Debreceni VSC2 - 0SP La FioritaSP La Fiorita (RSM)
18h00MKS Zaglebie Lubin (POL)MKS Zaglebie Lubin3 - 0Slavia SofiaSlavia Sofia (BUL)
18h00NK Lokomotiva Zagreb (CRO)NK Lokomotiva Zagreb4 - 1UE Santa ColomaUE Santa Coloma (AND)
18h00Nõmme Kalju FC (EST)Nõmme Kalju FC4 - 1FK TrakaiFK Trakai (LTU)
18h30HIT Nova Gorica (SLO)HIT Nova Gorica0 - 1Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
18h30CS Fola Esch (LUX)CS Fola Esch1 - 0AberdeenAberdeen (SCO)
18h30Omonia Nicosia (CYP)Omonia Nicosia4 - 1 otBanants ErevanBanants Erevan (ARM)
18h30Brondby IF (DEN)Brondby IF6 - 0Valur ReykjavikValur Reykjavik (ISL)
18h45Beitar Jerusalem (ISR)Beitar Jerusalem1 - 0Sloboda TuzlaSloboda Tuzla (BIH)
19h00Slovan Bratislava (SVK)Slovan BratislavaCancelledPartizani TiranaPartizani Tirana (ALB)
19h00Stabaeck (NOR)Stabaeck0 - 1Gap Connah's Quay F.C.Gap Connah's Quay F.C. (GAL)
19h00FK Suduva Marijampole (LTU)FK Suduva Marijampole0 - 1FC MidtjyllandFC Midtjylland (DEN)
19h00HB Torshavn (FAR)HB Torshavn0 - 2FC Levadia TallinnFC Levadia Tallinn (EST)
19h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica1 - 0Rabotnicki SkopjeRabotnicki Skopje (MKD)
19h00FC Olimpia Balti (MDA)FC Olimpia Balti2 - 0Videoton FC FehérvárVideoton FC Fehérvár (HUN)
19h30Bala Town F.C. (GAL)Bala Town F.C.0 - 2AIK FotbollAIK Fotboll (SWE)
20h00Víkingur Gøta (FAR)Víkingur Gøta0 - 2FK VentspilsFK Ventspils (LAT)
20h00Hibernians F.C. (MLT)Hibernians F.C.0 - 3Spartak TrnavaSpartak Trnava (SVK)
20h00Llandudno FC (GAL)Llandudno FC1 - 2IFK GöteborgIFK Göteborg (SWE)
20h00FK Sileks Kratovo (MKD)FK Sileks Kratovo1 - 2FC VaduzFC Vaduz (LIE)
20h00Cracovia Kraków (POL)Cracovia Kraków1 - 2FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
20h00Vojvodina Novi-Sad (SCG)Vojvodina Novi-Sad5 - 0FK BokeljFK Bokelj (MNE)
20h00Shakhtyor Soligorsk (BLR)Shakhtyor Soligorsk5 - 0NSÍ RunavíkNSÍ Runavík (FAR)
20h30FC Lusitanos (AND)FC Lusitanos1 - 2NK DomzaleNK Domzale (SLO)
20h30SS Folgore Falciano (RSM)SS Folgore Falciano1 - 3AEK LarnacaAEK Larnaca (CYP)
20h45Glenavon FC (IRN)Glenavon FC0 - 6KR ReykjavikKR Reykjavik (ISL)
20h45Cork City (IRL)Cork City1 - 1Linfield FCLinfield FC (IRN)
20h45Cliftonville FC (IRN)Cliftonville FC2 - 0Differdange F.C. 03Differdange F.C. 03 (LUX)

Detail of the results


Second Qualifying Round (14/07/2016 - 21/07/2016)

14th July 2016
15h00Shirak FC Gyumri (ARM)Shirak FC Gyumri1 - 1Spartak TrnavaSpartak Trnava (SVK)
16h45FC Kairat Almaty (KAZ)FC Kairat Almaty1 - 1Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
17h30Dinamo Minsk (BLR)Dinamo Minsk1 - 1St Patrick's AthleticSt Patrick's Athletic (IRL)
18h00Neftchi Baku (AZE)Neftchi Baku0 - 0FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
18h00Rovaniemi RoPS (FIN)Rovaniemi RoPS1 - 1NK Lokomotiva ZagrebNK Lokomotiva Zagreb (CRO)
18h00FC Levadia Tallinn (EST)FC Levadia Tallinn3 - 1Slavia PragueSlavia Prague (CZE)
18h30Debreceni VSC (HUN)Debreceni VSC1 - 2FC Torpedo ZhodinoFC Torpedo Zhodino (BLR)
18h30FC Midtjylland (DEN)FC Midtjylland3 - 0FC VaduzFC Vaduz (LIE)
19h00Maccabi Haïfa (ISR)Maccabi Haïfa1 - 1Nõmme Kalju FCNõmme Kalju FC (EST)
19h00BK Häcken (SWE)BK Häcken1 - 1Cork CityCork City (IRL)
19h00Beitar Jerusalem (ISR)Beitar Jerusalem1 - 0Omonia NicosiaOmonia Nicosia (CYP)
19h00AIK Fotboll (SWE)AIK Fotboll1 - 0Europa FCEuropa FC (GIL)
19h00FC Admira Wacker Mödling (AUT)FC Admira Wacker Mödling1 - 0Kapaz PFKKapaz PFK (AZE)
19h00SonderjyskE (DEN)SonderjyskE2 - 1Strømsgodset IFStrømsgodset IF (NOR)
19h00Zimbru Chisinau (MDA)Zimbru Chisinau2 - 2OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
19h30Shakhtyor Soligorsk (BLR)Shakhtyor Soligorsk1 - 1NK DomzaleNK Domzale (SLO)
19h30Beroe Stara Zagora (BUL)Beroe Stara Zagora1 - 1HJK HelsinkiHJK Helsinki (FIN)
20h00NK Maribor (SLO)NK Maribor0 - 0Levski SofiaLevski Sofia (BUL)
20h00Vojvodina Novi-Sad (SCG)Vojvodina Novi-Sad1 - 0Gap Connah's Quay F.C.Gap Connah's Quay F.C. (GAL)
20h00CSM Politehnica Iasi (ROM)CSM Politehnica Iasi2 - 2Hajduk SplitHajduk Split (CRO)
20h00KRC Genk (BEL)KRC Genk2 - 0Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
20h00PAS Giannina FC (GRE)PAS Giannina FC3 - 0Odds BKOdds BK (NOR)
20h15FK Partizan Belgrad (SCG)FK Partizan Belgrad0 - 0MKS Zaglebie LubinMKS Zaglebie Lubin (POL)
20h15Slovan Bratislava (SVK)Slovan Bratislava0 - 0FK JelgavaFK Jelgava (LAT)
20h30FC Birkirkara (MLT)FC Birkirkara0 - 0Heart of MidlothianHeart of Midlothian (SCO)
20h30MTK Budapest FC (HUN)MTK Budapest FC1 - 2Gabala FKGabala FK (AZE)
20h30Videoton FC Fehérvár (HUN)Videoton FC Fehérvár2 - 0FK Cukaricki StankomFK Cukaricki Stankom (SCG)
20h45Hibernian Edimburg (SCO)Hibernian Edimburg0 - 1Brondby IFBrondby IF (DEN)
20h45Piast Gliwice (POL)Piast Gliwice0 - 3IFK GöteborgIFK Göteborg (SWE)
20h45Cliftonville FC (IRN)Cliftonville FC2 - 3AEK LarnacaAEK Larnaca (CYP)
20h45Aberdeen (SCO)Aberdeen3 - 0FK VentspilsFK Ventspils (LAT)
21h05Austria Wien (AUT)Austria Wien1 - 0FK KukësiFK Kukësi (ALB)
21h15KR Reykjavik (ISL)KR Reykjavik3 - 3Grasshopper ZürichGrasshopper Zürich (SWI)
20th July 2016
18h00Kapaz PFK (AZE)Kapaz PFK0 - 2FC Admira Wacker MödlingFC Admira Wacker Mödling (AUT)
21th July 2016
17h00FK Ventspils (LAT)FK Ventspils0 - 1AberdeenAberdeen (SCO)
17h30FK Jelgava (LAT)FK Jelgava3 - 0Slovan BratislavaSlovan Bratislava (SVK)
18h00HJK Helsinki (FIN)HJK Helsinki1 - 0Beroe Stara ZagoraBeroe Stara Zagora (BUL)
18h00FC Torpedo Zhodino (BLR)FC Torpedo Zhodino1 - 0Debreceni VSCDebreceni VSC (HUN)
18h00NK Lokomotiva Zagreb (CRO)NK Lokomotiva Zagreb3 - 0Rovaniemi RoPSRovaniemi RoPS (FIN)
18h00Nõmme Kalju FC (EST)Nõmme Kalju FC5 - 3Maccabi HaïfaMaccabi Haïfa (ISR)
18h30Omonia Nicosia (CYP)Omonia Nicosia3 - 2Beitar JerusalemBeitar Jerusalem (ISR)
19h00Europa FC (GIL)Europa FC0 - 1AIK FotbollAIK Fotboll (SWE)
19h00IFK Göteborg (SWE)IFK Göteborg0 - 0Piast GliwicePiast Gliwice (POL)
19h00Levski Sofia (BUL)Levski Sofia1 - 1NK MariborNK Maribor (SLO)
19h00Slavia Prague (CZE)Slavia Prague2 - 0FC Levadia TallinnFC Levadia Tallinn (EST)
19h00Gabala FK (AZE)Gabala FK2 - 0MTK Budapest FCMTK Budapest FC (HUN)
19h00Strømsgodset IF (NOR)Strømsgodset IF2 - 2 otSonderjyskESonderjyskE (DEN)
19h00Grasshopper Zürich (SWI)Grasshopper Zürich2 - 1KR ReykjavikKR Reykjavik (ISL)
19h00FC Vaduz (LIE)FC Vaduz2 - 2FC MidtjyllandFC Midtjylland (DEN)
19h00AEK Larnaca (CYP)AEK Larnaca2 - 0Cliftonville FCCliftonville FC (IRN)
19h00Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv2 - 1FC Kairat AlmatyFC Kairat Almaty (KAZ)
19h00Odds BK (NOR)Odds BK3 - 1 otPAS Giannina FCPAS Giannina FC (GRE)
19h30FK Kukësi (ALB)FK Kukësi1 - 4Austria WienAustria Wien (AUT)
19h45Gap Connah's Quay F.C. (GAL)Gap Connah's Quay F.C.1 - 2Vojvodina Novi-SadVojvodina Novi-Sad (SCG)
20h00FK Shkëndija (MKD)FK Shkëndija1 - 0Neftchi BakuNeftchi Baku (AZE)
20h00Osmanlispor (TUR)Osmanlispor5 - 0Zimbru ChisinauZimbru Chisinau (MDA)
20h00Brondby IF (DEN)Brondby IF5 - 3Hibernian EdimburgHibernian Edimburg (SCO)
20h15Spartak Trnava (SVK)Spartak Trnava2 - 0Shirak FC GyumriShirak FC Gyumri (ARM)
20h30FK Cukaricki Stankom (SCG)FK Cukaricki Stankom1 - 1Videoton FC FehérvárVideoton FC Fehérvár (HUN)
20h30NK Domzale (SLO)NK Domzale2 - 1Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk (BLR)
20h30Hajduk Split (CRO)Hajduk Split2 - 1CSM Politehnica IasiCSM Politehnica Iasi (ROM)
20h45St Patrick's Athletic (IRL)St Patrick's Athletic0 - 1Dinamo MinskDinamo Minsk (BLR)
20h45Cork City (IRL)Cork City1 - 0BK HäckenBK Häcken (SWE)
20h45Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica2 - 4KRC GenkKRC Genk (BEL)
21h00Heart of Midlothian (SCO)Heart of Midlothian1 - 2FC BirkirkaraFC Birkirkara (MLT)
21h05MKS Zaglebie Lubin (POL)MKS Zaglebie Lubin4 - 3FK Partizan BelgradFK Partizan Belgrad (SCG)

Detail of the results


Third Qualifying Round (28/07/2016 - 04/08/2016)

28th July 2016
17h00AEK Larnaca (CYP)AEK Larnaca1 - 1Spartak MoscowSpartak Moscow (RUS)
18h30FC Oleksandriya (UKR)FC Oleksandriya0 - 3Hajduk SplitHajduk Split (CRO)
18h45Heracles Almelo (NED)Heracles Almelo1 - 1FC AroucaFC Arouca (POR)
19h00FC Torpedo Zhodino (BLR)FC Torpedo Zhodino0 - 0SK Rapid WienSK Rapid Wien (AUT)
19h00Slavia Prague (CZE)Slavia Prague0 - 0Rio AveRio Ave (POR)
19h00NK Lokomotiva Zagreb (CRO)NK Lokomotiva Zagreb0 - 0FC Vorskla PoltavaFC Vorskla Poltava (UKR)
19h00Austria Wien (AUT)Austria Wien0 - 1Spartak TrnavaSpartak Trnava (SVK)
19h00Lille (FRA)Lille1 - 1Gabala FKGabala FK (AZE)
19h00IFK Göteborg (SWE)IFK Göteborg1 - 2HJK HelsinkiHJK Helsinki (FIN)
19h00FK Jelgava (LAT)FK Jelgava1 - 1Beitar JerusalemBeitar Jerusalem (ISR)
19h00MKS Zaglebie Lubin (POL)MKS Zaglebie Lubin1 - 2SonderjyskESonderjyskE (DEN)
19h30Istanbul B.B. (TUR)Istanbul B.B.0 - 0HNK RijekaHNK Rijeka (CRO)
19h30FC Birkirkara (MLT)FC Birkirkara0 - 3FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)
19h45FC Luzern (SWI)FC Luzern1 - 1US Sassuolo CalcioUS Sassuolo Calcio (ITA)
19h45Grasshopper Zürich (SWI)Grasshopper Zürich2 - 1Apollon LimassolApollon Limassol (CYP)
20h00Vojvodina Novi-Sad (SCG)Vojvodina Novi-Sad1 - 1Dinamo MinskDinamo Minsk (BLR)
20h00Pandurii Târgu Jiu (ROM)Pandurii Târgu Jiu1 - 3Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
20h00Panathinaikos FC (GRE)Panathinaikos FC1 - 0AIK FotbollAIK Fotboll (SWE)
20h00Osmanlispor (TUR)Osmanlispor1 - 0Nõmme Kalju FCNõmme Kalju FC (EST)
20h00KRC Genk (BEL)KRC Genk1 - 0Cork CityCork City (IRL)
20h00FK Shkëndija (MKD)FK Shkëndija2 - 0Mlada BoleslavMlada Boleslav (CZE)
20h15Hertha Berlin (GER)Hertha Berlin1 - 0Brondby IFBrondby IF (DEN)
20h30Videoton FC Fehérvár (HUN)Videoton FC Fehérvár0 - 1FC MidtjyllandFC Midtjylland (DEN)
20h30KAA Gent (BEL)KAA Gent5 - 0Viitorul ConstantaViitorul Constanta (ROM)
20h45AZ Alkmaar (NED)AZ Alkmaar1 - 0PAS Giannina FCPAS Giannina FC (GRE)
20h45Aberdeen (SCO)Aberdeen1 - 1NK MariborNK Maribor (SLO)
20h45NK Domzale (SLO)NK Domzale2 - 1West Ham UnitedWest Ham United (ENG)
21h00Saint-Etienne (FRA)Saint-Etienne0 - 0AEK AthensAEK Athens (GRE)
21h05FC Admira Wacker Mödling (AUT)FC Admira Wacker Mödling1 - 2Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)
3rd August 2016
18h00Slovan Liberec (CZE)Slovan Liberec2 - 0FC Admira Wacker MödlingFC Admira Wacker Mödling (AUT)
4th August 2016
18h00HJK Helsinki (FIN)HJK Helsinki0 - 2IFK GöteborgIFK Göteborg (SWE)
18h00Nõmme Kalju FC (EST)Nõmme Kalju FC0 - 2OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
18h00FC Midtjylland (DEN)FC Midtjylland1 - 1 otVideoton FC FehérvárVideoton FC Fehérvár (HUN)
18h30Spartak Trnava (SVK)Spartak Trnava0 - 1 (4 pen 5)Austria WienAustria Wien (AUT)
18h30Spartak Moscow (RUS)Spartak Moscow0 - 1AEK LarnacaAEK Larnaca (CYP)
18h30FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar3 - 1FC BirkirkaraFC Birkirkara (MLT)
19h00FC Arouca (POR)FC Arouca0 - 0Heracles AlmeloHeracles Almelo (NED)
19h00AIK Fotboll (SWE)AIK Fotboll0 - 2Panathinaikos FCPanathinaikos FC (GRE)
19h00Mlada Boleslav (CZE)Mlada Boleslav1 - 0FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
19h00Gabala FK (AZE)Gabala FK1 - 0LilleLille (FRA)
19h00PAS Giannina FC (GRE)PAS Giannina FC1 - 2AZ AlkmaarAZ Alkmaar (NED)
19h00FC Vorskla Poltava (UKR)FC Vorskla Poltava2 - 3NK Lokomotiva ZagrebNK Lokomotiva Zagreb (CRO)
19h00Beitar Jerusalem (ISR)Beitar Jerusalem3 - 0FK JelgavaFK Jelgava (LAT)
19h00Apollon Limassol (CYP)Apollon Limassol3 - 3 otGrasshopper ZürichGrasshopper Zürich (SWI)
19h15SonderjyskE (DEN)SonderjyskE1 - 1MKS Zaglebie LubinMKS Zaglebie Lubin (POL)
19h30Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv2 - 1Pandurii Târgu JiuPandurii Târgu Jiu (ROM)
19h45Dinamo Minsk (BLR)Dinamo Minsk0 - 2Vojvodina Novi-SadVojvodina Novi-Sad (SCG)
20h00AEK Athens (GRE)AEK Athens0 - 1Saint-EtienneSaint-Etienne (FRA)
20h15Viitorul Constanta (ROM)Viitorul Constanta0 - 0KAA GentKAA Gent (BEL)
20h15NK Maribor (SLO)NK Maribor1 - 0AberdeenAberdeen (SCO)
20h15HNK Rijeka (CRO)HNK Rijeka2 - 2Istanbul B.B.Istanbul B.B. (TUR)
20h15Brondby IF (DEN)Brondby IF3 - 1Hertha BerlinHertha Berlin (GER)
20h30Hajduk Split (CRO)Hajduk Split3 - 1FC OleksandriyaFC Oleksandriya (UKR)
20h30US Sassuolo Calcio (ITA)US Sassuolo Calcio3 - 0FC LuzernFC Luzern (SWI)
20h45Cork City (IRL)Cork City1 - 2KRC GenkKRC Genk (BEL)
20h45West Ham United (ENG)West Ham United3 - 0NK DomzaleNK Domzale (SLO)
21h00Rio Ave (POR)Rio Ave1 - 1Slavia PragueSlavia Prague (CZE)
21h05SK Rapid Wien (AUT)SK Rapid Wien3 - 0FC Torpedo ZhodinoFC Torpedo Zhodino (BLR)

Detail of the results


Play-Off (17/08/2016 - 25/08/2016)

17th August 2016
18h00Beitar Jerusalem (ISR)Beitar Jerusalem1 - 2Saint-EtienneSaint-Etienne (FRA)
18th August 2016
16h00FC Astana (KAZ)FC Astana2 - 0FC BATE BorisovFC BATE Borisov (BLR)
18h00Dinamo Tbilisi (GEO)Dinamo Tbilisi0 - 3PAOK FCPAOK FC (GRE)
18h15SonderjyskE (DEN)SonderjyskE0 - 0Sparta PrahaSparta Praha (CZE)
18h30FC Midtjylland (DEN)FC Midtjylland0 - 1OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
18h30FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar4 - 0Partizani TiranaPartizani Tirana (ALB)
19h00AEK Larnaca (CYP)AEK Larnaca0 - 1Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)
19h00Slavia Prague (CZE)Slavia Prague0 - 3RSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
19h00IFK Göteborg (SWE)IFK Göteborg1 - 0FK Qarabag AgdamFK Qarabag Agdam (AZE)
19h00Austria Wien (AUT)Austria Wien2 - 1BK Rosenborg TrondheimBK Rosenborg Trondheim (NOR)
19h00Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv2 - 1Hajduk SplitHajduk Split (CRO)
19h00Gabala FK (AZE)Gabala FK3 - 1NK MariborNK Maribor (SLO)
19h30Istanbul B.B. (TUR)Istanbul B.B.1 - 2Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk (UKR)
20h00Vojvodina Novi-Sad (SCG)Vojvodina Novi-Sad0 - 3AZ AlkmaarAZ Alkmaar (NED)
20h00NK Lokomotiva Zagreb (CRO)NK Lokomotiva Zagreb2 - 2KRC GenkKRC Genk (BEL)
20h00Fenerbahçe (TUR)Fenerbahçe3 - 0Grasshopper ZürichGrasshopper Zürich (SWI)
20h00Panathinaikos FC (GRE)Panathinaikos FC3 - 0Brondby IFBrondby IF (DEN)
20h15FC Astra Giurgiu (ROM)FC Astra Giurgiu1 - 1West Ham UnitedWest Ham United (ENG)
20h30KAA Gent (BEL)KAA Gent2 - 1FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
20h45US Sassuolo Calcio (ITA)US Sassuolo Calcio3 - 0Étoile rouge de BelgradeÉtoile rouge de Belgrade (SCG)
21h00FC Arouca (POR)FC Arouca0 - 1Olympiakos PiraeusOlympiakos Piraeus (GRE)
21h05AS Trencín (SVK)AS Trencín0 - 4SK Rapid WienSK Rapid Wien (AUT)
25th August 2016
18h30FK Qarabag Agdam (AZE)FK Qarabag Agdam3 - 0IFK GöteborgIFK Göteborg (SWE)
19h00Grasshopper Zürich (SWI)Grasshopper Zürich0 - 2FenerbahçeFenerbahçe (TUR)
19h00BK Rosenborg Trondheim (NOR)BK Rosenborg Trondheim1 - 2Austria WienAustria Wien (AUT)
19h00Brondby IF (DEN)Brondby IF1 - 1Panathinaikos FCPanathinaikos FC (GRE)
19h00Slovan Liberec (CZE)Slovan Liberec3 - 0AEK LarnacaAEK Larnaca (CYP)
19h30Partizani Tirana (ALB)Partizani Tirana0 - 0FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)
20h00FK Shkëndija (MKD)FK Shkëndija0 - 4KAA GentKAA Gent (BEL)
20h00AZ Alkmaar (NED)AZ Alkmaar0 - 0Vojvodina Novi-SadVojvodina Novi-Sad (SCG)
20h00Osmanlispor (TUR)Osmanlispor2 - 0FC MidtjyllandFC Midtjylland (DEN)
20h00KRC Genk (BEL)KRC Genk2 - 0NK Lokomotiva ZagrebNK Lokomotiva Zagreb (CRO)
20h00PAOK FC (GRE)PAOK FC2 - 0Dinamo TbilisiDinamo Tbilisi (GEO)
20h00FC BATE Borisov (BLR)FC BATE Borisov2 - 2FC AstanaFC Astana (KAZ)
20h00RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht3 - 0Slavia PragueSlavia Prague (CZE)
20h00Sparta Praha (CZE)Sparta Praha3 - 2SonderjyskESonderjyskE (DEN)
20h15Gabala FK (AZE)Gabala FK0 - 1NK MariborNK Maribor (SLO)
20h30Étoile rouge de Belgrade (SCG)Étoile rouge de Belgrade1 - 1US Sassuolo CalcioUS Sassuolo Calcio (ITA)
20h30Hajduk Split (CRO)Hajduk Split2 - 1 (3 pen 4)Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
20h45Saint-Etienne (FRA)Saint-Etienne0 - 0Beitar JerusalemBeitar Jerusalem (ISR)
20h45West Ham United (ENG)West Ham United0 - 1FC Astra GiurgiuFC Astra Giurgiu (ROM)
20h45Olympiakos Piraeus (GRE)Olympiakos Piraeus2 - 1 otFC AroucaFC Arouca (POR)
21h00Shakhtar Donetsk (UKR)Shakhtar Donetsk2 - 0Istanbul B.B.Istanbul B.B. (TUR)
21h05SK Rapid Wien (AUT)SK Rapid Wien0 - 2AS TrencínAS Trencín (SVK)

Detail of the results


Group A (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Fenerbahçe (TUR)13641186+2
2Manchester United (ENG)126402124+8
3Feyenoord Rotterdam (NED)7621337-4
4FC Zorya Luhansk (UKR)2602428-6
15th September 2016
19h00Feyenoord Rotterdam (NED)Feyenoord Rotterdam1 - 0Manchester UnitedManchester United (ENG)
19h00FC Zorya Luhansk (UKR)FC Zorya Luhansk1 - 1FenerbahçeFenerbahçe (TUR)
29th September 2016
21h05Fenerbahçe (TUR)Fenerbahçe1 - 0Feyenoord RotterdamFeyenoord Rotterdam (NED)
21h05Manchester United (ENG)Manchester United1 - 0FC Zorya LuhanskFC Zorya Luhansk (UKR)
20th October 2016
21h05Feyenoord Rotterdam (NED)Feyenoord Rotterdam1 - 0FC Zorya LuhanskFC Zorya Luhansk (UKR)
21h05Manchester United (ENG)Manchester United4 - 1FenerbahçeFenerbahçe (TUR)
3rd November 2016
19h00FC Zorya Luhansk (UKR)FC Zorya Luhansk1 - 1Feyenoord RotterdamFeyenoord Rotterdam (NED)
19h00Fenerbahçe (TUR)Fenerbahçe2 - 1Manchester UnitedManchester United (ENG)
24th November 2016
17h00Fenerbahçe (TUR)Fenerbahçe2 - 0FC Zorya LuhanskFC Zorya Luhansk (UKR)
21h05Manchester United (ENG)Manchester United4 - 0Feyenoord RotterdamFeyenoord Rotterdam (NED)
8th December 2016
19h00Feyenoord Rotterdam (NED)Feyenoord Rotterdam0 - 1FenerbahçeFenerbahçe (TUR)
19h00FC Zorya Luhansk (UKR)FC Zorya Luhansk0 - 2Manchester UnitedManchester United (ENG)

Detail of the results


Group B (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Apoel FC Nicosia (CYP)12640286+2
2Young Boys Berne (SWI)8622274+3
3Olympiakos Piraeus (GRE)8622276+1
4FC Astana (KAZ)56123511-6
15th September 2016
19h00Young Boys Berne (SWI)Young Boys Berne0 - 1Olympiakos PiraeusOlympiakos Piraeus (GRE)
19h00Apoel FC Nicosia (CYP)Apoel FC Nicosia2 - 1FC AstanaFC Astana (KAZ)
29th September 2016
17h00FC Astana (KAZ)FC Astana0 - 0Young Boys BerneYoung Boys Berne (SWI)
21h05Olympiakos Piraeus (GRE)Olympiakos Piraeus0 - 1Apoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
20th October 2016
21h05Young Boys Berne (SWI)Young Boys Berne3 - 1Apoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
21h05Olympiakos Piraeus (GRE)Olympiakos Piraeus4 - 1FC AstanaFC Astana (KAZ)
3rd November 2016
17h00FC Astana (KAZ)FC Astana1 - 1Olympiakos PiraeusOlympiakos Piraeus (GRE)
19h00Apoel FC Nicosia (CYP)Apoel FC Nicosia1 - 0Young Boys BerneYoung Boys Berne (SWI)
24th November 2016
17h00FC Astana (KAZ)FC Astana2 - 1Apoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
21h05Olympiakos Piraeus (GRE)Olympiakos Piraeus1 - 1Young Boys BerneYoung Boys Berne (SWI)
8th December 2016
19h00Apoel FC Nicosia (CYP)Apoel FC Nicosia2 - 0Olympiakos PiraeusOlympiakos Piraeus (GRE)
19h00Young Boys Berne (SWI)Young Boys Berne3 - 0FC AstanaFC Astana (KAZ)

Detail of the results


Group C (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Saint-Etienne (FRA)12633085+3
2RSC Anderlecht (BEL)116321168+8
31. FSV Mainz 05 (GER)96231810-2
4Gabala FK (AZE)06006514-9
15th September 2016
19h001. FSV Mainz 05 (GER)1. FSV Mainz 051 - 1Saint-EtienneSaint-Etienne (FRA)
19h00RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht3 - 1Gabala FKGabala FK (AZE)
29th September 2016
17h00Gabala FK (AZE)Gabala FK2 - 31. FSV Mainz 051. FSV Mainz 05 (GER)
21h05Saint-Etienne (FRA)Saint-Etienne1 - 1RSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
20th October 2016
21h05Saint-Etienne (FRA)Saint-Etienne1 - 0Gabala FKGabala FK (AZE)
21h051. FSV Mainz 05 (GER)1. FSV Mainz 051 - 1RSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
3rd November 2016
19h00Gabala FK (AZE)Gabala FK1 - 2Saint-EtienneSaint-Etienne (FRA)
19h00RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht6 - 11. FSV Mainz 051. FSV Mainz 05 (GER)
24th November 2016
17h00Gabala FK (AZE)Gabala FK1 - 3RSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
21h05Saint-Etienne (FRA)Saint-Etienne0 - 01. FSV Mainz 051. FSV Mainz 05 (GER)
8th December 2016
19h001. FSV Mainz 05 (GER)1. FSV Mainz 052 - 0Gabala FKGabala FK (AZE)
19h00RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht2 - 3Saint-EtienneSaint-Etienne (FRA)

Detail of the results


Group D (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Zenith Saint-Petersburg (RUS)156501178+9
2AZ Alkmaar (NED)86222610-4
3Maccabi Tel-Aviv (ISR)7621379-2
4Dundalk FC (IRL)4611458-3
15th September 2016
19h00AZ Alkmaar (NED)AZ Alkmaar1 - 1Dundalk FCDundalk FC (IRL)
19h00Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv3 - 4Zenith Saint-PetersburgZenith Saint-Petersburg (RUS)
29th September 2016
21h05Dundalk FC (IRL)Dundalk FC1 - 0Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
21h05Zenith Saint-Petersburg (RUS)Zenith Saint-Petersburg5 - 0AZ AlkmaarAZ Alkmaar (NED)
20th October 2016
21h05Dundalk FC (IRL)Dundalk FC1 - 2Zenith Saint-PetersburgZenith Saint-Petersburg (RUS)
21h05AZ Alkmaar (NED)AZ Alkmaar1 - 2Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
3rd November 2016
19h00Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv0 - 0AZ AlkmaarAZ Alkmaar (NED)
19h00Zenith Saint-Petersburg (RUS)Zenith Saint-Petersburg2 - 1Dundalk FCDundalk FC (IRL)
24th November 2016
17h00Zenith Saint-Petersburg (RUS)Zenith Saint-Petersburg2 - 0Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
21h05Dundalk FC (IRL)Dundalk FC0 - 1AZ AlkmaarAZ Alkmaar (NED)
8th December 2016
19h00Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv2 - 1Dundalk FCDundalk FC (IRL)
19h00AZ Alkmaar (NED)AZ Alkmaar3 - 2Zenith Saint-PetersburgZenith Saint-Petersburg (RUS)

Detail of the results


Group E (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1AS Roma (ITA)126330167+9
2FC Astra Giurgiu (ROM)86222710-3
3Viktoria Plzen (CZE)66132710-3
4Austria Wien (AUT)561231114-3
15th September 2016
19h00Viktoria Plzen (CZE)Viktoria Plzen1 - 1AS RomaAS Roma (ITA)
19h00FC Astra Giurgiu (ROM)FC Astra Giurgiu2 - 3Austria WienAustria Wien (AUT)
29th September 2016
21h05Austria Wien (AUT)Austria Wien0 - 0Viktoria PlzenViktoria Plzen (CZE)
21h05AS Roma (ITA)AS Roma4 - 0FC Astra GiurgiuFC Astra Giurgiu (ROM)
20th October 2016
21h05Viktoria Plzen (CZE)Viktoria Plzen1 - 2FC Astra GiurgiuFC Astra Giurgiu (ROM)
21h05AS Roma (ITA)AS Roma3 - 3Austria WienAustria Wien (AUT)
3rd November 2016
19h00FC Astra Giurgiu (ROM)FC Astra Giurgiu1 - 1Viktoria PlzenViktoria Plzen (CZE)
19h00Austria Wien (AUT)Austria Wien2 - 4AS RomaAS Roma (ITA)
24th November 2016
21h05Austria Wien (AUT)Austria Wien1 - 2FC Astra GiurgiuFC Astra Giurgiu (ROM)
21h05AS Roma (ITA)AS Roma4 - 1Viktoria PlzenViktoria Plzen (CZE)
8th December 2016
19h00FC Astra Giurgiu (ROM)FC Astra Giurgiu0 - 0AS RomaAS Roma (ITA)
19h00Viktoria Plzen (CZE)Viktoria Plzen3 - 2Austria WienAustria Wien (AUT)

Detail of the results


Group F (15/09/2016 - 09/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1KRC Genk (BEL)126402139+4
2Athletic Bilbao (SPA)1063121011-1
3SK Rapid Wien (AUT)6613278-1
4US Sassuolo Calcio (ITA)56123911-2
15th September 2016
19h00SK Rapid Wien (AUT)SK Rapid Wien3 - 2KRC GenkKRC Genk (BEL)
19h00US Sassuolo Calcio (ITA)US Sassuolo Calcio3 - 0Athletic BilbaoAthletic Bilbao (SPA)
29th September 2016
21h05Athletic Bilbao (SPA)Athletic Bilbao1 - 0SK Rapid WienSK Rapid Wien (AUT)
21h05KRC Genk (BEL)KRC Genk3 - 1US Sassuolo CalcioUS Sassuolo Calcio (ITA)
20th October 2016
21h05SK Rapid Wien (AUT)SK Rapid Wien1 - 1US Sassuolo CalcioUS Sassuolo Calcio (ITA)
21h05KRC Genk (BEL)KRC Genk2 - 0Athletic BilbaoAthletic Bilbao (SPA)
3rd November 2016
19h00US Sassuolo Calcio (ITA)US Sassuolo Calcio2 - 2SK Rapid WienSK Rapid Wien (AUT)
19h00Athletic Bilbao (SPA)Athletic Bilbao5 - 3KRC GenkKRC Genk (BEL)
24th November 2016
21h05KRC Genk (BEL)KRC Genk1 - 0SK Rapid WienSK Rapid Wien (AUT)
21h05Athletic Bilbao (SPA)Athletic Bilbao3 - 2US Sassuolo CalcioUS Sassuolo Calcio (ITA)
8th December 2016
19h00SK Rapid Wien (AUT)SK Rapid Wien1 - 1Athletic BilbaoAthletic Bilbao (SPA)
9th December 2016
12h30US Sassuolo Calcio (ITA)US Sassuolo Calcio0 - 2KRC GenkKRC Genk (BEL)

Detail of the results


Group G (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Ajax Amsterdam (NED)146420116+5
2Celta Vigo (SPA)96231107+3
3Standard Liège (BEL)7614186+2
4Panathinaikos FC (GRE)16015313-10
15th September 2016
21h05Standard Liège (BEL)Standard Liège1 - 1Celta VigoCelta Vigo (SPA)
21h05Panathinaikos FC (GRE)Panathinaikos FC1 - 2Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)
29th September 2016
19h00Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam1 - 0Standard LiègeStandard Liège (BEL)
19h00Celta Vigo (SPA)Celta Vigo2 - 0Panathinaikos FCPanathinaikos FC (GRE)
20th October 2016
19h00Celta Vigo (SPA)Celta Vigo2 - 2Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)
19h00Standard Liège (BEL)Standard Liège2 - 2Panathinaikos FCPanathinaikos FC (GRE)
3rd November 2016
21h05Panathinaikos FC (GRE)Panathinaikos FC0 - 3Standard LiègeStandard Liège (BEL)
21h05Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam3 - 2Celta VigoCelta Vigo (SPA)
24th November 2016
19h00Celta Vigo (SPA)Celta Vigo1 - 1Standard LiègeStandard Liège (BEL)
19h00Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam2 - 0Panathinaikos FCPanathinaikos FC (GRE)
8th December 2016
21h05Panathinaikos FC (GRE)Panathinaikos FC0 - 2Celta VigoCelta Vigo (SPA)
21h05Standard Liège (BEL)Standard Liège1 - 1Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)

Detail of the results


Group H (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Shakhtar Donetsk (UKR)186600215+16
2KAA Gent (BEL)86222913-4
3Sporting Braga (POR)66132911-2
4Konyaspor (TUR)16015212-10
15th September 2016
21h05Konyaspor (TUR)Konyaspor0 - 1Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk (UKR)
21h05Sporting Braga (POR)Sporting Braga1 - 1KAA GentKAA Gent (BEL)
29th September 2016
19h00KAA Gent (BEL)KAA Gent2 - 0KonyasporKonyaspor (TUR)
19h00Shakhtar Donetsk (UKR)Shakhtar Donetsk2 - 0Sporting BragaSporting Braga (POR)
20th October 2016
19h00Konyaspor (TUR)Konyaspor1 - 1Sporting BragaSporting Braga (POR)
19h00Shakhtar Donetsk (UKR)Shakhtar Donetsk5 - 0KAA GentKAA Gent (BEL)
3rd November 2016
21h05Sporting Braga (POR)Sporting Braga3 - 1KonyasporKonyaspor (TUR)
21h05KAA Gent (BEL)KAA Gent3 - 5Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk (UKR)
24th November 2016
19h00KAA Gent (BEL)KAA Gent2 - 2Sporting BragaSporting Braga (POR)
19h00Shakhtar Donetsk (UKR)Shakhtar Donetsk4 - 0KonyasporKonyaspor (TUR)
8th December 2016
17h00Konyaspor (TUR)Konyaspor0 - 1KAA GentKAA Gent (BEL)
17h00Sporting Braga (POR)Sporting Braga2 - 4Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk (UKR)

Detail of the results


Group I (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Schalke 04 (GER)15650193+6
2FC Krasnodar (RUS)76213880
3FC Red Bull Salzburg (AUT)76213660
4Nice (FRA)66204511-6
15th September 2016
21h05FC Red Bull Salzburg (AUT)FC Red Bull Salzburg0 - 1FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)
21h05Nice (FRA)Nice0 - 1Schalke 04Schalke 04 (GER)
29th September 2016
19h00Schalke 04 (GER)Schalke 043 - 1FC Red Bull SalzburgFC Red Bull Salzburg (AUT)
19h00FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar5 - 2NiceNice (FRA)
20th October 2016
19h00FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar0 - 1Schalke 04Schalke 04 (GER)
19h00FC Red Bull Salzburg (AUT)FC Red Bull Salzburg0 - 1NiceNice (FRA)
3rd November 2016
21h05Nice (FRA)Nice0 - 2FC Red Bull SalzburgFC Red Bull Salzburg (AUT)
21h05Schalke 04 (GER)Schalke 042 - 0FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)
24th November 2016
19h00FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar1 - 1FC Red Bull SalzburgFC Red Bull Salzburg (AUT)
19h00Schalke 04 (GER)Schalke 042 - 0NiceNice (FRA)
8th December 2016
21h05FC Red Bull Salzburg (AUT)FC Red Bull Salzburg2 - 0Schalke 04Schalke 04 (GER)
21h05Nice (FRA)Nice2 - 1FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)

Detail of the results


Group J (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Fiorentina (ITA)136411156+9
2PAOK FC (GRE)10631276+1
3FK Qarabag Agdam (AZE)76213712-5
4Slovan Liberec (CZE)46114712-5
15th September 2016
17h00FK Qarabag Agdam (AZE)FK Qarabag Agdam2 - 2Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)
21h05PAOK FC (GRE)PAOK FC0 - 0FiorentinaFiorentina (ITA)
29th September 2016
19h00Slovan Liberec (CZE)Slovan Liberec1 - 2PAOK FCPAOK FC (GRE)
19h00Fiorentina (ITA)Fiorentina5 - 1FK Qarabag AgdamFK Qarabag Agdam (AZE)
20th October 2016
19h00Slovan Liberec (CZE)Slovan Liberec1 - 3FiorentinaFiorentina (ITA)
19h00FK Qarabag Agdam (AZE)FK Qarabag Agdam2 - 0PAOK FCPAOK FC (GRE)
3rd November 2016
21h05PAOK FC (GRE)PAOK FC0 - 1FK Qarabag AgdamFK Qarabag Agdam (AZE)
21h05Fiorentina (ITA)Fiorentina3 - 0Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)
24th November 2016
19h00Fiorentina (ITA)Fiorentina2 - 3PAOK FCPAOK FC (GRE)
19h00Slovan Liberec (CZE)Slovan Liberec3 - 0FK Qarabag AgdamFK Qarabag Agdam (AZE)
8th December 2016
17h00FK Qarabag Agdam (AZE)FK Qarabag Agdam1 - 2FiorentinaFiorentina (ITA)
17h00PAOK FC (GRE)PAOK FC2 - 0Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)

Detail of the results


Group K (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Sparta Praha (CZE)12640286+2
2Southampton (ENG)8622264+2
3Hapoel Be'er Shevah (ISR)86222660
4Inter Milan (ITA)66204711-4
15th September 2016
21h05Inter Milan (ITA)Inter Milan0 - 2Hapoel Be'er ShevahHapoel Be'er Shevah (ISR)
21h05Southampton (ENG)Southampton3 - 0Sparta PrahaSparta Praha (CZE)
29th September 2016
19h00Hapoel Be'er Shevah (ISR)Hapoel Be'er Shevah0 - 0SouthamptonSouthampton (ENG)
19h00Sparta Praha (CZE)Sparta Praha3 - 1Inter MilanInter Milan (ITA)
20th October 2016
19h00Hapoel Be'er Shevah (ISR)Hapoel Be'er Shevah0 - 1Sparta PrahaSparta Praha (CZE)
19h00Inter Milan (ITA)Inter Milan1 - 0SouthamptonSouthampton (ENG)
3rd November 2016
21h05Southampton (ENG)Southampton2 - 1Inter MilanInter Milan (ITA)
21h05Sparta Praha (CZE)Sparta Praha2 - 0Hapoel Be'er ShevahHapoel Be'er Shevah (ISR)
24th November 2016
19h00Sparta Praha (CZE)Sparta Praha1 - 0SouthamptonSouthampton (ENG)
19h00Hapoel Be'er Shevah (ISR)Hapoel Be'er Shevah3 - 2Inter MilanInter Milan (ITA)
8th December 2016
21h05Southampton (ENG)Southampton1 - 1Hapoel Be'er ShevahHapoel Be'er Shevah (ISR)
21h05Inter Milan (ITA)Inter Milan2 - 1Sparta PrahaSparta Praha (CZE)

Detail of the results


Group L (15/09/2016 - 08/12/2016)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Osmanlispor (TUR)106312107+3
2Villarreal CF (SPA)9623198+1
3FC Zürich (SWI)6613257-2
-Steaua Bucuresti (ROM)6613257-2
15th September 2016
21h05Osmanlispor (TUR)Osmanlispor2 - 0Steaua BucurestiSteaua Bucuresti (ROM)
21h05Villarreal CF (SPA)Villarreal CF2 - 1FC ZürichFC Zürich (SWI)
29th September 2016
19h00Steaua Bucuresti (ROM)Steaua Bucuresti1 - 1Villarreal CFVillarreal CF (SPA)
19h00FC Zürich (SWI)FC Zürich2 - 1OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
20th October 2016
19h00Steaua Bucuresti (ROM)Steaua Bucuresti1 - 1FC ZürichFC Zürich (SWI)
19h00Osmanlispor (TUR)Osmanlispor2 - 2Villarreal CFVillarreal CF (SPA)
3rd November 2016
21h05FC Zürich (SWI)FC Zürich0 - 0Steaua BucurestiSteaua Bucuresti (ROM)
21h05Villarreal CF (SPA)Villarreal CF1 - 2OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
24th November 2016
19h00FC Zürich (SWI)FC Zürich1 - 1Villarreal CFVillarreal CF (SPA)
19h00Steaua Bucuresti (ROM)Steaua Bucuresti2 - 1OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
8th December 2016
17h00Osmanlispor (TUR)Osmanlispor2 - 0FC ZürichFC Zürich (SWI)
17h00Villarreal CF (SPA)Villarreal CF2 - 1Steaua BucurestiSteaua Bucuresti (ROM)

Detail of the results


Final Round (16/02/2017 - 24/05/2017)


Round of 32 (23/02/2017)
16th February 2017
17h00FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar1 - 0FenerbahçeFenerbahçe (TUR)
19h00Celta Vigo (SPA)Celta Vigo0 - 1Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk (UKR)
19h00Borussia Mönchengladbach (GER)Borussia Mönchengladbach0 - 1FiorentinaFiorentina (ITA)
19h00Olympiakos Piraeus (GRE)Olympiakos Piraeus0 - 0OsmanlisporOsmanlispor (TUR)
19h00KAA Gent (BEL)KAA Gent1 - 0Tottenham Hotspur FCTottenham Hotspur FC (ENG)
19h00Ludogorets 1947 Razgrad (BUL)Ludogorets 1947 Razgrad1 - 2FC CopenhagenFC Copenhagen (DEN)
19h00AZ Alkmaar (NED)AZ Alkmaar1 - 4LyonLyon (FRA)
19h00FC Astra Giurgiu (ROM)FC Astra Giurgiu2 - 2KRC GenkKRC Genk (BEL)
19h00FC Rostov (RUS)FC Rostov4 - 0Sparta PrahaSparta Praha (CZE)
21h05Villarreal CF (SPA)Villarreal CF0 - 4AS RomaAS Roma (ITA)
21h05PAOK FC (GRE)PAOK FC0 - 3Schalke 04Schalke 04 (GER)
21h05Legia Warsaw (POL)Legia Warsaw0 - 0Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)
21h05Hapoel Be'er Shevah (ISR)Hapoel Be'er Shevah1 - 3Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
21h05RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht2 - 0Zenith Saint-PetersburgZenith Saint-Petersburg (RUS)
21h05Athletic Bilbao (SPA)Athletic Bilbao3 - 2Apoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
21h05Manchester United (ENG)Manchester United3 - 0Saint-EtienneSaint-Etienne (FRA)
22th February 2017
18h00Saint-Etienne (FRA)Saint-Etienne0 - 1Manchester UnitedManchester United (ENG)
18h00Fenerbahçe (TUR)Fenerbahçe1 - 1FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)
18h00Schalke 04 (GER)Schalke 041 - 1PAOK FCPAOK FC (GRE)
23th February 2017
17h00Osmanlispor (TUR)Osmanlispor0 - 3Olympiakos PiraeusOlympiakos Piraeus (GRE)
19h00AS Roma (ITA)AS Roma0 - 1Villarreal CFVillarreal CF (SPA)
19h00Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam1 - 0Legia WarsawLegia Warsaw (POL)
19h00Apoel FC Nicosia (CYP)Apoel FC Nicosia2 - 0Athletic BilbaoAthletic Bilbao (SPA)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul2 - 1Hapoel Be'er ShevahHapoel Be'er Shevah (ISR)
19h00Zenith Saint-Petersburg (RUS)Zenith Saint-Petersburg3 - 1RSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
21h05Shakhtar Donetsk (UKR)Shakhtar Donetsk0 - 2 otCelta VigoCelta Vigo (SPA)
21h05FC Copenhagen (DEN)FC Copenhagen0 - 0Ludogorets 1947 RazgradLudogorets 1947 Razgrad (BUL)
21h05Sparta Praha (CZE)Sparta Praha1 - 1FC RostovFC Rostov (RUS)
21h05KRC Genk (BEL)KRC Genk1 - 0FC Astra GiurgiuFC Astra Giurgiu (ROM)
21h05Fiorentina (ITA)Fiorentina2 - 4Borussia MönchengladbachBorussia Mönchengladbach (GER)
21h05Tottenham Hotspur FC (ENG)Tottenham Hotspur FC2 - 2KAA GentKAA Gent (BEL)
21h05Lyon (FRA)Lyon7 - 1AZ AlkmaarAZ Alkmaar (NED)

Round of 16 (16/03/2017)
9th March 2017
19h00Apoel FC Nicosia (CYP)Apoel FC Nicosia0 - 1RSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
19h00FC Rostov (RUS)FC Rostov1 - 1Manchester UnitedManchester United (ENG)
19h00FC Copenhagen (DEN)FC Copenhagen2 - 1Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)
21h05Schalke 04 (GER)Schalke 041 - 1Borussia MönchengladbachBorussia Mönchengladbach (GER)
21h05Olympiakos Piraeus (GRE)Olympiakos Piraeus1 - 1Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
21h05Celta Vigo (SPA)Celta Vigo2 - 1FC KrasnodarFC Krasnodar (RUS)
21h05KAA Gent (BEL)KAA Gent2 - 5KRC GenkKRC Genk (BEL)
21h05Lyon (FRA)Lyon4 - 2AS RomaAS Roma (ITA)
16th March 2017
19h00FC Krasnodar (RUS)FC Krasnodar0 - 2Celta VigoCelta Vigo (SPA)
19h00KRC Genk (BEL)KRC Genk1 - 1KAA GentKAA Gent (BEL)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul4 - 1Olympiakos PiraeusOlympiakos Piraeus (GRE)
21h05RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht1 - 0Apoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
21h05Manchester United (ENG)Manchester United1 - 0FC RostovFC Rostov (RUS)
21h05Borussia Mönchengladbach (GER)Borussia Mönchengladbach2 - 2Schalke 04Schalke 04 (GER)
21h05AS Roma (ITA)AS Roma2 - 1LyonLyon (FRA)
21h05Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam2 - 0FC CopenhagenFC Copenhagen (DEN)

Quarter-Finals (20/04/2017)
13th April 2017
21h05RSC Anderlecht (BEL)RSC Anderlecht1 - 1Manchester UnitedManchester United (ENG)
21h05Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam2 - 0Schalke 04Schalke 04 (GER)
21h05Celta Vigo (SPA)Celta Vigo3 - 2KRC GenkKRC Genk (BEL)
21h50Lyon (FRA)Lyon2 - 1Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
20th April 2017
21h05KRC Genk (BEL)KRC Genk1 - 1Celta VigoCelta Vigo (SPA)
21h05Manchester United (ENG)Manchester United2 - 1 otRSC AnderlechtRSC Anderlecht (BEL)
21h05Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul2 - 1 (6 pen 7)LyonLyon (FRA)
21h05Schalke 04 (GER)Schalke 043 - 2 otAjax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)

Semi-Finals (11/05/2017)
3rd May 2017
18h45Ajax Amsterdam (NED)Ajax Amsterdam4 - 1LyonLyon (FRA)
4th May 2017
21h05Celta Vigo (SPA)Celta Vigo0 - 1Manchester UnitedManchester United (ENG)
11th May 2017
21h05Manchester United (ENG)Manchester United1 - 1Celta VigoCelta Vigo (SPA)
21h05Lyon (FRA)Lyon3 - 1Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)

Final (24/05/2017)
24th May 2017
20h45 in SolnaManchester United (ENG)Manchester United2 - 0Ajax AmsterdamAjax Amsterdam (NED)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved