All sports Site

Menu
 

Mountain Bike - Vallnord - 2013 - Detailed results

Choice of a season :

Andorra

Results 2013

Vallnord 2013

AndorraAndorra - 27th July 2013 - 28th July 2013


Women's Olympic Cross Country - Eliminator - 25th July 2013


1SWIKathrin Stirnemann (SWI)SABINE SPITZ HAIBIKE PRO TEAM
2SWEAlexandra Engen (SWE)Ghost Factory Racing Team
3SWEJenny Rissveds (SWE)
4SWIJolanda Neff (SWI)GIANT PRO XC TEAM
5SWILinda Indergand (SWI)STRÜBI MTB KADER
6SWINathalie Schneitter (SWI)TEAM COLNAGO SUDTIROL
7USAGeorgia Gould (USA)Luna Pro Team
8GERNadine Rieder (GER)Topeak Ergon Racing Team
9NORElisabeth Sveum (NOR)
10NEDAnne Terpstra (NED)SUPERIOR BRENTJENS MOUNTAINBIKE RACING TEAM
11SWEAnn Berglund (SWE)
12RUSOksana Rybakova (RUS)
13RUSElvira Khayrullina (RUS)
14FRAPauline Pajot (FRA)
15ITAAlessia Bulleri (ITA)

Women's Olympic Cross Country - 27th July 2013


1GERSabine Spitz (GER)1:26:54
2CZEKaterina Nash (CZE)Luna Pro Team+0:01
3ITAEva Lechner (ITA)TEAM COLNAGO SUDTIROL+0:04
4NORGunn-Rita Dahle Flesjå (NOR)Multivan Merida Biking Team+0:09
5SLOTanja Zakelj (SLO)Unior Tools Team+1:24
6SWIKatrin Leumann (SWI)Ghost Factory Racing Team+1:35
7SWIJolanda Neff (SWI)GIANT PRO XC TEAM+1:49
8SWEAlexandra Engen (SWE)Ghost Factory Racing Team+2:20
9SLOBlaza Klemencic (SLO)CALCIT BIKE TEAM+2:32
10FRAJulie Bresset (FRA)BH - SR SUNTOUR - KMC+2:43
11POLMaja Wloszczowska (POL)GIANT PRO XC TEAM+2:54
12SWIEsther Süss (SWI)Wheeler iXS Pro Team+3:05
13GERAdelheid Morath (GER)SABINE SPITZ HAIBIKE PRO TEAM+3:09
14RUSIrina Kalentieva (RUS)Topeak Ergon Racing Team+3:20
15GERHanna Klein (GER)+3:23
16AUTElisabeth Osl (AUT)Ghost Factory Racing Team+4:01
17SWINathalie Schneitter (SWI)TEAM COLNAGO SUDTIROL+4:43
18ARGJaqueline Alvarez (ARG)+5:17
19SWICorina Gantenbein (SWI)FISCHER-BMC+5:38
20USAGeorgia Gould (USA)Luna Pro Team+5:47
21GERElisabeth Brandau (GER)+5:52
22SWIKathrin Stirnemann (SWI)SABINE SPITZ HAIBIKE PRO TEAM+6:13
23NEDMarianne Vos (NED)+6:18
24DENAnnika Langvad (DEN)TEAM DAVINCI - SPECIALIZED+6:26
25ARGAgustina Maria Apaza (ARG)+8:17
26NORElisabeth Sveum (NOR)+8:37
27FRALucie Chainel-Lefevre (FRA)BH - SR SUNTOUR - KMC+8:57
28FRASabrina Enaux (FRA)+9:20
29BELGitha Michiels (BEL)TOKA PRINT MTB TEAM+9:40
30GERNadine Rieder (GER)Topeak Ergon Racing Team+9:58
31FRAFanny Bourdon (FRA)LOOK - BEAUMES DE VENISE+10:20
32CZETereza Hurikova (CZE)SPECIALIZED RACING XC+10:25
33CZEJitka Skarnitzlova (CZE)+10:44
34SPAAnna Villar Argente (SPA)+10:51
35USAJudy Freeman (USA)+11:06
36SPASandra Santanyes Murillo (SPA)+11:11
37GBRLee Craigie (GBR)+11:16
38SWEAnn Berglund (SWE)+11:39
39HUNBarbara Benko (HUN)FOCUS XC TEAM+12:26
40RUSOksana Rybakova (RUS)+13:15
41SPALucia Vazquez Crespo (SPA)+15:38
42PORJoana Barbosa (POR)+15:55
43RUSElvira Khayrullina (RUS)+2 Laps

Women's Olympic Cross Country U23 - 27th July 2013


1UKRYana Belomoyna (UKR)SUPERIOR BRENTJENS MOUNTAINBIKE RACING TEAM1:10:21
2AUSRebecca Henderson (AUS)TREK FACTORY RACING+0:22
3SWIAndrea Waldis (SWI)TEAM COLNAGO SUDTIROL+0:38
4GERHelen Grobert (GER)FOCUS XC TEAM+0:55
5SWILinda Indergand (SWI)STRÜBI MTB KADER+1:02
6AUTLisa Mitterbauer (AUT)BIKEPARK.CH ADRISPORT+2:54
7SWEJenny Rissveds (SWE)+3:35
8FRAPerrine Clauzel (FRA)FOCUS/ROTOR/COACHING-SYSTEM.FR+3:52
9SCGJovana Crnogorac (SCG)ORANGE MONKEY PRO TEAM+3:56
10RSACandice Neethling (RSA)+4:08
11NEDAnne Terpstra (NED)SUPERIOR BRENTJENS MOUNTAINBIKE RACING TEAM+4:21
12RUSEkateryna Anoshina (RUS)Team Protek+4:27
13SWIMichelle Hediger (SWI)FISCHER-BMC+4:48
14ARGInes Carolina Gutiérrez (ARG)+6:27
15SWIDeborah Inauen (SWI)+7:03
16CZEVendula Kuntova (CZE)+7:17
17CZEKarla Stepanova (CZE)+8:23
18ITAAlessia Bulleri (ITA)+8:44
19CZEBarbora Machulková (CZE)+9:48
20FRAMarine Eon (FRA)+11:27
21SPAAurea Ruiz Garcia (SPA)+12:16
22SPAMaria Diaz (SPA)+14:02
23FRAMarine Strappazon (FRA)+15:44
24CZEZuzana Pirzkallová (CZE)+17:37
25RUSMarina Filippova (RUS)+1 Lap

Women's Olympic Cross Country - Junior - 27th July 2013


Women's Individual Downhill - 28th July 2013


1GBRRachel Atherton (GBR)GT FACTORY RACING
2GBRManon Carpenter (GBR)MADISON SARACEN DOWNHILL TEAM
3FRAMyriam Nicole (FRA)COMMENCAL / RIDING ADDICTION
4FRAEmmeline Ragot (FRA)LapIERRE GRAVITY REPUBLIC
5FRAFloriane Pugin (FRA)GSTAAD-SCOTT
6FRAMorgane Charre (FRA)MS MONDRAKER TEAM
7GBRTahnee Seagrave (GBR)FMD RACING / INTENSE CYCLES
8USAJill Kintner (USA)TEAM NORCO INTERNATIONAL
9GBRFionn Griffiths (GBR)
10SWIEmilie Siegenthaler (SWI)GSTAAD-SCOTT
11AUTPetra Bernhard (AUT)RRP GHOST
12GBRJessica Stone (GBR)UNIOR TOOLS TEAM
13NZLAlanna Columb (NZL)
14NORAnita Ager-Wick (NOR)
15FRAMélanie Pugin (FRA)TEAM MORZINE-AVORIAZ/HAUTE-SAVOIE
16ITAAlia Marcellini (ITA)TORPADO SURFING SHOP
17FRAFiona Ourdouillie (FRA)US CAGNES VTT
18SLOZarja Cernilogar (SLO)BLACKTHORN GT
19FRASeverine Cigana (FRA)US CAGNES VTT
20SWIMiriam Ruchti (SWI)SC INTENSE
21SWICarina Cappellari (SWI)
22USAJacqueline Harmony (USA)
23NZLVeronique Sandler (NZL)

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved