All sports Site
All sports Site
North Macedonia - Skopje- Founded in 1937
Fudbalski Klub Rabotnicki Skopje is a football team from North Macedonia, based in Skopje. The club was founded in 1937. The club is playing for the season 2023/2024 in the First North Macedonian Football League - Prva Liga. Rabotnicki Skopje plays their home games in the Philip II Arena.
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8th | 28 | 24 | 8 | 4 | 12 | 18 | 25 | -7 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5th | 24 | 12 | 7 | 3 | 2 | 12 | 4 | +8 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11th | 4 | 12 | 1 | 1 | 10 | 6 | 21 | -15 |
7 August 2023 - 17h00 Round 1 | Rabotnicki Skopje (1) | 3 - 1 | FK Shkupi (11) |
13 August 2023 - 17h00 Round 2 | FK Sileks Kratovo (4) | 2 - 0 | Rabotnicki Skopje (6) |
20 August 2023 - 17h00 Round 3 | Rabotnicki Skopje (4) | 1 - 0 | FK Macedonia Gjorce Petrov (9) |
23 August 2023 - 16h30 Round 4 | FK Gostivar (11) | 2 - 0 | Rabotnicki Skopje (5) |
27 August 2023 - 16h00 Round 5 | Rabotnicki Skopje (8) | 1 - 2 | FK Shkëndija (1) |
2 September 2023 - 16h00 Round 6 | Akademija Pandev (2) | 0 - 0 | Rabotnicki Skopje (9) |
17 September 2023 - 15h00 Round 7 | Rabotnicki Skopje (7) | 2 - 0 | FK Voska Sport (10) |
24 September 2023 - 15h00 Round 8 | FC Struga Trim-Lum (2) | 1 - 0 | Rabotnicki Skopje (7) |
1 October 2023 - 14h00 Round 9 | Rabotnicki Skopje (7) | 1 - 0 | GFK Tikvesh 1930 Kavadarci (6) |
7 October 2023 - 14h00 Round 10 | FK Bregalnica Stip (8) | 2 - 1 | Rabotnicki Skopje (7) |
22 October 2023 - 14h00 Round 11 | Rabotnicki Skopje (7) | 0 - 1 | Vardar Skopje (12) |
29 October 2023 - 14h00 Round 12 | FK Shkupi (1) | 3 - 0 | Rabotnicki Skopje (9) |
4 November 2023 - 13h00 Round 13 | Rabotnicki Skopje (7) | 1 - 0 | FK Sileks Kratovo (4) |
12 November 2023 - 13h00 Round 14 | FK Macedonia Gjorce Petrov (10) | 0 - 1 | Rabotnicki Skopje (6) |
26 November 2023 - 13h00 Round 15 | Rabotnicki Skopje (5) | 0 - 0 | FK Gostivar (8) |
29 November 2023 - 13h00 Round 16 | FK Shkëndija (3) | 2 - 0 | Rabotnicki Skopje (8) |
3 December 2023 - 13h00 Round 17 | Rabotnicki Skopje (5) | 1 - 0 | Akademija Pandev (8) |
10 December 2023 - 13h00 Round 18 | FK Voska Sport (9) | 3 - 2 | Rabotnicki Skopje (6) |
18 February 2024 - 14h00 Round 19 | Rabotnicki Skopje (6) | 0 - 0 | FC Struga Trim-Lum (2) |
25 February 2024 - 14h00 Round 20 | GFK Tikvesh 1930 Kavadarci (7) | 2 - 0 | Rabotnicki Skopje (8) |
3 March 2024 - 14h00 Round 21 | Rabotnicki Skopje (6) | 2 - 0 | FK Bregalnica Stip (11) |
6 March 2024 - 14h00 Round 22 | Vardar Skopje (10) | 1 - 0 | Rabotnicki Skopje (8) |
10 March 2024 - 14h00 Round 23 | FK Shkupi (2) | 3 - 2 | Rabotnicki Skopje (8) |
17 March 2024 - 16h00 Round 24 | Rabotnicki Skopje (8) | 0 - 0 | FC Struga Trim-Lum (1) |
31 March 2024 - 14h00 Round 25 | Akademija Pandev | - | Rabotnicki Skopje |
7 April 2024 - 16h00 Round 26 | FK Voska Sport | - | Rabotnicki Skopje |
14 April 2024 - 16h00 Round 27 | Rabotnicki Skopje | - | Vardar Skopje |
21 April 2024 - 10h29 Round 28 | FK Bregalnica Stip | - | Rabotnicki Skopje |
28 April 2024 - 10h29 Round 29 | Rabotnicki Skopje | - | FK Macedonia Gjorce Petrov |
1 May 2024 - 17h00 Round 30 | FK Sileks Kratovo | - | Rabotnicki Skopje |
5 May 2024 - 18h00 Round 31 | Rabotnicki Skopje | - | GFK Tikvesh 1930 Kavadarci |
12 May 2024 - 18h00 Round 32 | FK Gostivar | - | Rabotnicki Skopje |
19 May 2024 - 18h00 Round 33 | Rabotnicki Skopje | - | FK Shkëndija |
9 November 2023 - 13h00 Quarter-Finals | Rabotnicki Skopje | 0 - 1 | FK Shkupi |