All sports Site
All sports Site
England - 23 April 1990
Richard North (born 23 April 1990) is a darts player who competes internationally for England. He plays his last match during the group 52 of the Online Live League 2022.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 17 Victories / 21 Defeats
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Group 4 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Group 4 | defeated by | Ryan Furness | 4-3 | |
Group 4 | defeated by | Chas Barstow | 4-3 | |
Group 4 | defeated by | Scott Marsh | 4-3 | |
Group 6 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Group 6 | defeat | Scott Marsh | 4-3 | |
Group 6 | defeat | Chas Barstow | 4-3 | |
Group 6 | defeat | Ryan Furness | 4-1 | |
Group 43 | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Group 43 | defeated by | Josh Payne | 4-2 | |
Group 43 | defeated by | Paul Hogan | 4-2 | |
Group 43 | defeated by | Lee Evans | 4-0 | |
Group 43 | defeat | Andy Hamilton | 4-2 | |
Group 44 | defeated by | Paul Hogan | 4-2 | |
Group 44 | defeat | Josh Payne | 4-1 | |
Group 44 | defeat | Michael Warburton | 4-1 | |
Group 44 | defeat | Andy Hamilton | 4-2 | |
Group 44 | defeat | Lee Evans | 4-3 | |
Group 49 | defeated by | Scottie Walters | 4-2 | |
Group 49 | defeated by | Kai Fan Leung | 4-1 | |
Group 49 | defeat | Robert Owen | 4-3 | |
Group 49 | defeat | James Smith | 4-3 | |
Group 49 | defeated by | Colin Osborne | 4-3 | |
Group 50 | defeated by | James Smith | 4-2 | |
Group 50 | defeat | Colin Osborne | 4-3 | |
Group 50 | defeated by | Scottie Walters | 4-2 | |
Group 50 | defeat | Kai Fan Leung | 4-1 | |
Group 50 | defeated by | Robert Owen | 4-1 | |
Group 51 | defeat | James Smith | 4-3 | |
Group 51 | defeated by | David Wawrzewski | 4-3 | |
Group 51 | defeated by | Arron Monk | 4-1 | |
Group 51 | defeated by | Colin Osborne | 4-1 | |
Group 51 | defeated by | Graham Usher | 4-2 | |
Group 52 | defeated by | James Smith | 4-3 | |
Group 52 | defeated by | David Wawrzewski | 4-1 | |
Group 52 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Group 52 | defeat | Colin Osborne | 4-0 | |
Group 52 | defeated by | Graham Usher | 4-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 63 Victories / 76 Defeats
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
Group A | defeat | James Smith | 4-3 | |
Group A | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Group A | defeated by | Arron Monk | 4-2 | |
Group A | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Group A | defeated by | Andy Jenkins | 4-3 | |
Group B | defeated by | Arron Monk | 4-0 | |
Group B | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Group B | defeated by | James Smith | 4-0 | |
Group B | defeated by | Andy Jenkins | 4-1 | |
Group B | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Group C | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Group C | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Group C | defeat | James Smith | 4-0 | |
Group C | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Group C | defeat | Arron Monk | 1-0 | |
Group D | defeated by | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Group D | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Group D | defeated by | Scott Marsh | 4-1 | |
Group D | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Group D | defeated by | Conan Whitehead | 4-2 | |
Group F | defeated by | Conan Whitehead | 4-3 | |
Group F | defeated by | Scott Marsh | 4-2 | |
Group F | defeat | Andy Jenkins | 4-3 | |
Group F | defeat | Jarred Cole | 4-0 | |
Group F | defeat | Fallon Sherrock | 4-0 | |
Group AO | defeat | Corrine Hammond | 4-0 | |
Group AO | defeat | Alan Norris | 4-3 | |
Group AO | defeated by | Robert Thornton | 4-1 | |
Group AO | defeat | Nathan Girvan | 4-1 | |
Group AO | defeat | Jamie Kelling | 4-0 | |
Group AP | defeat | Nathan Girvan | 4-2 | |
Group AP | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Group AP | defeat | Alan Norris | 4-2 | |
Group AP | defeat | Corrine Hammond | 4-0 | |
Group AP | defeat | Jamie Kelling | 4-3 | |
Group AQ | defeated by | Ben Hazel | 4-3 | |
Group AQ | defeat | Nathan Girvan | 4-3 | |
Group AQ | defeated by | Jamie Kelling | 4-2 | |
Group AQ | defeat | Alan Norris | 4-0 | |
Group AQ | defeat | Corrine Hammond | 4-2 | |
Group AV | defeat | Sean Fisher | 4-2 | |
Group AV | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Group AV | defeat | Mike Gillet | 4-1 | |
Group AV | defeat | Joe Davis | 4-0 | |
Second Round - Group 10 | defeat | Scott Baker | 4-2 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Andy Jenkins | 4-3 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Colin Osborne | 4-3 | |
Second Round - Group 10 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Scott Baker | 4-2 | |
Second Round - Group 11 | defeat | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Colin Osborne | 4-3 | |
Second Round - Group 12 | defeated by | Colin Osborne | 4-2 | |
Second Round - Group 12 | defeat | Scott Baker | 4-3 | |
Second Round - Group 12 | defeated by | Jarred Cole | 4-0 | |
Second Round - Group 12 | defeat | Andy Jenkins | 4-3 | |
Second Round - Group 12 | defeat | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Mike Gillet | 4-0 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Colin Osborne | 4-1 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Josh McCarthy | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Stephen Burton | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Colin Osborne | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Mike Gillet | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Josh McCarthy | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Stephen Burton | 4-2 | |
Second Round - Group 44 | defeat | Robert Rickwood | 4-2 | |
Second Round - Group 44 | defeat | Lee Evans | 4-2 | |
Second Round - Group 44 | defeat | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 44 | defeated by | Paul Hogan | 4-2 | |
Second Round - Group 44 | defeat | Conan Whitehead | 4-1 | |
Second Round - Group 46 | defeated by | Robert Rickwood | 4-1 | |
Second Round - Group 46 | defeated by | Conan Whitehead | 4-0 | |
Second Round - Group 46 | defeated by | Paul Hogan | 4-3 | |
Second Round - Group 46 | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 46 | defeat | Lee Evans | 4-1 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Matthew Dennant | 4-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeated by | James Richardson | 4-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeated by | Robert Owen | 4-1 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeated by | Sean Fisher | 4-3 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Sean Fisher | 4-0 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Robert Thornton | 4-1 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Robert Owen | 4-1 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Matthew Dennant | 4-1 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Robert Thornton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | Sean Fisher | 4-2 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Robert Owen | 4-2 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Matthew Dennant | 4-2 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Fourth Round - Group 11 | defeat | Stephen Burton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Sean Fisher | 4-3 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Nick Fullwell | 4-0 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Anastasia Dobromyslova | 4-2 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Anastasia Dobromyslova | 4-3 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Nick Fullwell | 4-0 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Sean Fisher | 4-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Stephen Burton | 4-3 | |
Fifth Round - Group U | defeated by | Chris Scutt | 4-1 | |
Fifth Round - Group U | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Fifth Round - Group U | defeat | Carl Wilkinson | 4-3 | |
Fifth Round - Group U | defeat | Martin Thomas | 4-1 | |
Fifth Round - Group U | defeat | Aaron Turner | 4-2 | |
Fifth Round - Group V | defeated by | Carl Wilkinson | 4-3 | |
Fifth Round - Group V | defeated by | Michael Warburton | 4-0 | |
Fifth Round - Group V | defeated by | Chris Scutt | 4-1 | |
Fifth Round - Group V | defeat | Aaron Turner | 4-0 | |
Fifth Round - Group V | defeated by | Martin Thomas | 4-0 | |
Fifth Round - Group W | defeated by | Michael Warburton | 4-0 | |
Fifth Round - Group W | defeated by | Chris Scutt | 4-2 | |
Fifth Round - Group W | defeat | Carl Wilkinson | 4-2 | |
Fifth Round - Group W | defeat | Aaron Turner | 4-2 | |
Fifth Round - Group W | defeat | Martin Thomas | 4-2 | |
Fifth Round - Group X | defeat | Aaron Turner | 4-1 | |
Fifth Round - Group X | defeated by | Graham Usher | 4-2 | |
Fifth Round - Group X | defeat | Tony Newell | 4-3 | |
Fifth Round - Group X | defeated by | Darryl Pilgrim | 4-3 | |
Fifth Round - Group X | defeated by | Carl Wilkinson | 4-3 | |
Fifth Round - Group Z | defeated by | Darryl Pilgrim | 4-1 | |
Fifth Round - Group Z | defeat | Tony Newell | 4-3 | |
Fifth Round - Group Z | defeated by | Graham Usher | 4-1 | |
Fifth Round - Group Z | defeat | Aaron Turner | 4-0 | |
Fifth Round - Group Z | defeated by | Carl Wilkinson | 4-2 | |
Fifth Round - Group CJ | defeat | Diogo Portela | 4-0 | |
Fifth Round - Group CJ | defeated by | Thibault Tricole | 4-3 | |
Fifth Round - Group CJ | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-3 | |
Fifth Round - Group CJ | defeated by | Sebastian Steyer | 4-3 | |
Fifth Round - Group CJ | defeated by | Scott Baker | 4-3 | |
Fifth Round - Group CL | defeated by | Sebastian Steyer | 4-3 | |
Fifth Round - Group CL | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-3 | |
Fifth Round - Group CL | defeated by | Thibault Tricole | 4-3 | |
Fifth Round - Group CL | defeat | Diogo Portela | 4-0 | |
Fifth Round - Group CL | defeated by | Scott Baker | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 18 Victories / 40 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 15 Victories / 31 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 31 Victories / 30 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 6 Defeats
UK Open from 3 March to 5 March 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
Second Round | defeated by | Ronnie Baxter | 6-3 | |
European Darts Matchplay from 9 June to 11 June 2017 | ||||
Round of 64 | defeat | Michael Mansell | 6-1 | |
Round of 32 | defeated by | Mervyn King | 6-2 | |
European Darts Open from 30 June to 2 July 2017 | ||||
Round of 64 | defeated by | Devon Petersen | 6-5 | |
Dutch Darts Masters from 1 September to 3 September 2017 | ||||
Round of 64 | defeated by | Mike De Decker | 6-3 | |
German Darts Grand Prix from 8 September to 10 September 2017 | ||||
Round of 64 | defeat | Mike Todd | 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Michael Van Gerwen | 6-0 | |
World Grand Prix from 1 October to 8 October 2017 | ||||
Round of 32 | defeat | Mark Webster | 2-0 | |
Round of 16 | defeated by | Simon Whitlock | 3-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Youth Championship from 4 November 2011 to 17 May 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeated by | Brandon Walsh | 5-4 |