All sports Site

Menu
 

Rowing - World Championships - 2014

Choice of a season :

Netherlands

Results Women

Results Mixed

Results Men

World Championships - Results Men 2014

NetherlandsNetherlands - Amsterdam - 24th August 2014 - 31th August 2014


Men's Adaptive single sculls arms and shoulders (ASM1x) - Final A - 28th August 2014


1AUSErik Horrie (AUS)04:50.680
2GBRTom Aggar (GBR)04:53.410
3RUSAlexey Chuvashev (RUS)04:58.960
4USASteven Haxton (USA)04:59.970
5ITAFabrizio Caselli (ITA)05:09.850
6BRALuciano Luna De Oliveira (BRA)05:17.260

Men's Lightweight single sculls (LM1x) - Final A - 29th August 2014


1ITAMarcello Miani (ITA)06:43.370
2GERLars Hartig (GER)06:46.730
3SWIMichael Schmid (SWI)06:50.880
4IRLPaul O'donovan (IRL)06:53.280
5AUSPerry Ward (AUS)06:59.840
6PORPedro Fraga (POR)07:07.940

Men's Lightweight pair without coxswain (LM2-) - Final A - 29th August 2014


1SWI Switzerland (Simon Niepmann, Lucas Tramer)06:22.910
2FRA France (Augustin Mouterde, Thomas Baroukh)06:25.020
3GBR Great Britain (Sam Scrimgeour, Jonathan Clegg)06:25.480
4CZE Czech Republic (Jiri Kopac, Miroslav Jr Vrastil)06:32.250
5ITA Italy (Lorenzo Tedesco, Alberto Di Seyssel)06:36.680
6AUS Australia (Alister Foot, Darryn Purcell)06:48.630

Men's Pair with coxswain (M2+) - 29th August 2014


1NZL New Zealand (Eric Murray, Hamish Bond)06:33.260
2GBR Great Britain (Alan Sinclair, Scott Durant, Henry Fieldman)06:43.450
3GER Germany (Peter Kluge, Alexander Egler, Jonas Wiesen)06:45.850
4ARG Argentina (Joaquin Iwan, Joel Infante, Agustin Diaz)06:47.470
5RSA South Africa (David Hunt, Lawrence Brittain, Willie Morgan)07:02.400
6NED Netherlands (Nanne Sluis, Gerbren Spoelstra, Paul Janssen)07:07.730

Men's Lightweight quadruple sculls (LM4x) - Final A - 29th August 2014


1GRE Greece (Spyridon Giannaros, Georgios Konsolas, Panagiotis Magdanis, Eleftherios Konsolas)05:42.750
2GER Germany (Max Roeger, Daniel Lawitzke, Jost Schoemann-Finck, Konstantin Steinhuebel)05:45.650
3CHN China (Bin Tian, Hui Li, Tiexin Wang, Tianfeng Dong)05:46.690
4ITA Italy (Francesco Pegoraro, Federico Gherzi, Matteo Mulas, Jose Casiraghi)05:46.790
5DEN Denmark (Andrej Bendtsen, Christian Nielsen, Mads Rasmussen, Emil Espensen)05:50.310
6NED Netherlands (Berend Mortier, Conno Kuyt, Bart Lukkes, Daan Klomp)06:02.390

Men's Lightweight eight-oared shells (LM8+) - 29th August 2014


Men's Lightweight double sculls (LM2x) - Final A - 30th August 2014


1RSA South Africa (John Smith, James Thompson)6:05.36
2FRA France (Jeremie Azou, Stany Delayre)6:05.45
3NOR Norway (Are Strandli, Kristoffer Brun)6:05.79
4ITA Italy (Pietro Ruta, Andrea Micheletti)6:09.53
5GER Germany (Jason Osborne, Moritz Moos)6:15.11
6NED Netherlands (Vincent Muda, Tycho Muda)6:20.51

Men's Pair without coxswain (M2-) - Final A - 30th August 2014


1NZL New Zealand (Eric Murray, Hamish Bond)6:09.34
2GBR Great Britain (James Foad, Matt Langridge)6:13.75
3RSA South Africa (Vincent Breet, Shaun Keeling)6:16.85
4SPA Spain (Alexander Sigurbjonsson Benet, Pau Vela Maggi)6:21.82
5GER Germany (Bastian Bechler, Anton Braun)6:23.80
6USA United States (Glenn Ochal, Charles Cole)6:30.62

Men's Four without coxswain (M4-) - Final A - 30th August 2014


1GBR Great Britain (Alex Gregory, Mohamed Sbihi, George Nash, Andrew Triggs Hodge)5:40.24
2USA United States (Grant James, Michael Gennaro, Henrik Rummel, Seth Weil)5:42.90
3AUS Australia (Fergus Pragnell, Joshua Dunkley-Smith, Spencer Turrin, Alexander Lloyd)5:43.47
4NED Netherlands (Boaz Meylink, Mechiel Versluis, Olivier Siegelaar, Robert Luecken)5:45.51
5CAN Canada (Will Crothers, Robert Gibson, Conlin Mccabe, Kai Langerfeld)5:53.39
6GRE Greece (Ioannis Tsilis, Dionysios Angelopoulos, Georgios Tziallas, Ioannis Christou)5:58.58

Men's Quadruple sculls without coxswain (M4x) - Final A - 30th August 2014


1UKR Ukraine (Dmytro Mikhay, Artem Morozov, Olexandr Nadtoka, Ivan Dovgodko)5:32.26
2GBR Great Britain (Graeme Thomas, Sam Townsend, Charles Cousins, Peter Lambert)5:32.35
3GER Germany (Karl Schulze, Tim Grohmann, Kai Fuhrmann, Philipp Wende)5:36.97
4CHN China (Jian Ma, Zhiyu Liu, Dang Liu, Quan Zhang)5:37.35
5EST Estonia (Kaur Kuslap, Allar Raja, Sten-Erik Anderson, Kaspar Taimsoo)5:40.92
6SWI Switzerland (Nico Stahlberg, David Aregger, Augustin Maillefer, Roman Roeoesli)5:46.58

Men's Single sculls (M1x) - 31th August 2014


1CZEOndrej Synek (CZE)06:37.120
2NZLMahe Drysdale (NZL)06:37.850
3CUBAngel Fournier Rodriguez (CUB)06:44.310
4LTUMindaugas Griskonis (LTU)06:47.970
5GERMarcel Hacker (GER)06:52.020
6AZEAleksandar Aleksandrov (AZE)06:58.210

Men's Double sculls (M2x) - 31th August 2014


1CRO Croatia (Martin Sinkovic, Valent Sinkovic)06:00.520
2ITA Italy (Romano Battisti, Francesco Fossi)06:04.420
3AUS Australia (James Mcrae, Alexander Belonogoff)06:04.430
4LTU Lithuania (Rolandas Mascinskas, Saulius Ritter)06:04.560
5GER Germany (Hans Gruhne, Stephan Krueger)06:05.020
6BUL Bulgaria (Georgi Bozhilov, Kristian Vasilev)06:12.310

Men's Lightweight coxless four (LM4-) - 31th August 2014


1DEN Denmark (Jacob Larsen, Kasper Winther, Jacob Barsoe, Morten Joergensen)05:47.150
2NZL New Zealand (Alistair Bond, James Hunter, Peter Taylor, Curtis Rapley)5:48.760
3GBR Great Britain (Peter Chambers, Mark Aldred, Richard Chambers, Chris Bartley)05:49.580
4FRA France (Guillaume Raineau, Clement Duret, Franck Solforosi, Theophile Onfroy)05:49.860
5AUS Australia (Samuel Beltz, Nicholas Silcox, Blair Tunevitsch, Thomas Gibson)05:56.110
6NED Netherlands (Jort Van Gennep, Joris Pijs, Timothee Heijbrock, Bjorn Van Den Ende)05:59.180

Men's Eight with coxswain (M8+) - 31th August 2014


1GBR Great Britain (Matthew Tarrant, Matthew Gotrel, Paul Bennett, Nathaniel Reilly-O'donnell, Constantine Louloudis, William Satch, Pete Reed, Tom Ransley, Phelan Hill)05:24.110
2GER Germany (Malte Jakschik, Felix Drahotta, Eric Johannesen, Max Planer, Felix Wimberger, Andreas Kuffner, Richard Schmidt, Maximilian Reinelt, Martin Sauer)05:24.770
3POL Poland (Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Michal Szpakowski, Zbigniew Schodowski, Piotr Juszczak, Marcin Brzezinski, Krystian Aranowski, Mikolaj Burda, Daniel Trojanowski)05:26.900
4USA United States (David Banks, Austin Hack, Matthew Miller, Samuel Dommer, Thomas Dethlefs, Stephen Kasprzyk, Robert Munn, Nareg Guregian, Zachary Vlahos)05:29.180
5FRA France (Benjamin Lang, Benoit Brunet, Matthieu Androdias, Sebastien Lente, Dorian Mortelette, Julien Despres, Cedric Berrest, Germain Chardin, Benjamin Manceau)05:31.610
6RUS Russia (Dmitry Kuznetsov, Georgij Efremenko, Nikita Morgachev, Anton Zarutskiy, Alexander Kulesh, Artem Kosov, Ivan Balandin, Ivan Podshivalov, Pavel Safonkin)05:34.930

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved