Luzern (Switzerland) from 9th July to 11th July 2010 :


Results


 
Men's Lightweight single sculls (LM1x) - 10th July
Pos Name Nat Result
1 Peter Galambos  HUN 7:10.86
2 Jaap Schouten  NED 7:13.54
3 Marcello Miani  ITA 7:14.04
4 Dimitrios Mougios  GRE 7:18.62
5 Duncan Grant  NZL 7:19.86
6 Lukas Babac  SVK 7:19.98

 
Men's Lightweight pair without coxswain (LM2-) - 10th July
Pos Team Nat Result
1 France (Fabien Tilliet, Jean-Christophe Bette)  FRA 6:43.35
2 Canada (Matt Jensen, Rares Crisan)  CAN 6:44.39
3 France II (Nicolas Moutton, Thomas Baroukh)  FRA 6:45.45
4 Great Britain (Adam Freeman-Pask, Chris Boddy)  GBR 6:47.88
5 Chili (Fabian Ouyarzun Zbinden, Miguel Cerda Silva)  CHI 6:48.44
6 Netherlands (Joris Pijs, Paul Drewes)  NED 6:53.19

 
Men's Pair with coxswain (M2+) - 10th July
Pos Team Nat Result
1 Australia (Dominic Grimm, Bryn Coudraye, Tobias Lister)  AUS 7:26.88
2 Italy (Emanuele Liuzzi, Michele Peretti, Niccolo Fanchi)  ITA 7:34.51

 
Men's Lightweight quadruple sculls (LM4x) - 10th July
Pos Team Nat Result
1 Italy (Stefano Basalini, Fabrizio Gabriele, Francesco Rigon, Franco Sancassani)  ITA 6:30.06
2 Germany (Jonas Schuetzeberg, Christoph Thiem, Knud Lange, Ingo Voigt)  GER 6:32.67
3 France (Stany Delayre, Pierre-Etienne Pollez, Fabien Dufour, Frédéric Dufour)  FRA 6:32.80
4 Germany II (Julius Peschel, Michael Etzkorn, Jonas Wagner, Konstantin Steinhuebel)  GER 6:35.12
5 Denmark (Sophus Johannesen, Martin Batenburg, Christian Nielsen, Hans Christian Soerensen)  DEN 6:35.46
6 Ireland (Niall Kenny, Michael Maher, Mark O'donovan, Justin Ryan)  IRL 6:42.42

 
Men's Lightweight eight-oared shells (LM8+) - 10th July
Pos Team Nat Result
1 Italy (Luigi Scala, Armando Dell'Aquila, Davide Riccardi, Bruno Mascarenhas, Emiliano Ceccatelli, Gennaro Gallo, Pietro Ruta, Giorgio Tuccinardi, Vincenzo Di Palma)  ITA 6:43.33
2 Netherlands (Micky Van Der Giessen, Peter Van Der Eerden, Stijn Verwey, Bjorn Van Den Ende, Thom Van Den Anker, Jolmer Van Der Sluis, Rutger Bruil, Joeri Bruschinski, Ryan Den Drijver)  NED 6:53.05

 
Men's Single sculls (M1x) - 11th July
Pos Name Nat Result
1 Ondrej Synek  CZE 6:52.82
2 Alan Campbell  GBR 6:55.21
3 Mahe Drysdale  NZL 6:58.18
4 Malcolm Howard  CAN 7:00.82
5 Olaf Tufte  NOR 7:03.33
6 Lassi Karonen  SWE 7:04.13

 
Men's Double sculls (M2x) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 France (Cedric Berrest, Julien Bahain)  FRA 6:18.51
2 Great Britain (Matthew Wells, Marcus Bateman)  GBR 6:19.28
3 New Zealand (Nathan Cohen, Joseph Sullivan)  NZL 6:20.17
4 Estonia (Allar Raja, Kaspar Taimsoo)  EST 6:23.07
5 Switzerland (Andre Vonarburg, Florian Stofer)  SWI 6:25.13
6 Czech Republic (Petr Vitasek, David Jirka)  CZE 6:26.30

 
Men's Lightweight double sculls (LM2x) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 New Zealand (Storm Uru, Peter Taylor)  NZL 6:21.98
2 Germany (Linus Lichtschlag, Lars Hartig)  GER 6:24.51
3 Canada (Douglas Vandor, Cameron Sylvester)  CAN 6:24.88
4 Italy (Lorenzo Bertini, Elia Luini)  ITA 6:25.55
5 Great Britain (Zac Purchase, Mark Hunter)  GBR 6:26.16
6 China (Fangbing Zhang, Tiexin Wang)  CHN 6:28.81

 
Men's Pair without coxswain (M2-) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 New Zealand (Eric Murray, Hamish Bond)  NZL 6:25.15
2 Great Britain (Peter Reed, Andrew Triggs Hodge)  GBR 6:27.71
3 Greece II (Georgios Tziallas, Ioannis Christou)  GRE 6:31.54
4 Greece (Nikolaos Gkountoulas, Apostolos Gkountoulas)  GRE 6:34.62
5 Italy (Niccolo Mornati, Lorenzo Carboncini)  ITA 6:38.76
6 Germany (Andreas Kuffner, Felix Drahotta)  GER 6:45.06

 
Men's Four without coxswain (M4-) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 Great Britain (Matthew Langridge, Alex Gregory, Richard Egington, Alex Partridge)  GBR 5:55.15
2 New Zealand (Sean O'neill, Hamish Burson, Jade Uru, David Eade)  NZL 5:57.37
3 France (Jean-Baptiste Macquet, Germain Chardin, Julien Despres, Dorian Mortelette)  FRA 5:57.92
4 New Zealand II (Tyson Williams, Ian Seymour, Chris Harris, Ben Hammond)  NZL 5:59.82
5 Australia (Matthew Ryan, James Marburg, Cameron Mckenzie-Mcharg, Francis Hegerty)  AUS 6:00.53
6 United States (Giuseppe Lanzone, Brett Newlin, Henrik Rummel, Josh Inman)  USA 6:01.71

 
Men's Lightweight coxless four (LM4-) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 Great Britain (Richard Chambers, Paul Mattick, Rob Williams, Chris Bartley)  GBR 6:01.07
2 Denmark (Christian Pedersen, Jens Vilhelmsen, Kasper Winther, Morten Joergensen)  DEN 6:01.14
3 Italy (Jiri Vlcek, Daniele Danesin, Andrea Caianiello, Martino Goretti)  ITA 6:02.21
4 Switzerland (Simon Schuerch, Lucas Tramer, Simon Niepmann, Mario Gyr)  SWI 6:02.93
5 Serbia (Nemanja Nesic, Milos Stanojevic, Nenad Babovic, Milos Tomic)  SCG 6:04.49
6 Netherlands (Timothee Heijbrock, Roeland Lievens, Vincent Muda, Tycho Muda)  NED 6:07.17

 
Men's Quadruple sculls without coxswain (M4x) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 Croatia (David Sain, Martin Sinkovic, Damir Martin, Valent Sinkovic)  CRO 5:47.24
2 Germany (Hans Gruhne, Tim Grohmann, Lauritz Schoof, Mathias Rocher)  GER 5:47.50
3 Great Britain (Charles Cousins, Sam Townsend, Bill Lucas, Stephen Rowbotham)  GBR 5:52.42
4 Russia (Nikita Morgachev, Vladimir Volodenkov, Artem Kosov, Sergey Fedorovtsev)  RUS 5:53.43
5 Australia (Christopher Morgan, Karsten Forsterling, David Crawshay, Daniel Noonan)  AUS 5:59.46
6 Ukraine (Volodymyr Pavlovskyi, Sergii Gryn, Sergiy Biloushchenko, Ivan Dovgotko)  UKR 6:18.50

 
Men's Eight with coxswain (M8+) - 11th July
Pos Team Nat Result
1 Germany (Gregor Hauffe, Maximilian Reinelt, Kristof Wilke, Florian Mennigen, Richard Schmidt, Lukas Mueller, Toni Seifert, Sebastian Schmidt, Martin Sauer)  GER 5:30.32
2 Australia (Thomas Larkins, Thomas Swann, Fergus Pragnell, Brodie Buckland, William Lockwood, Samuel Loch, Nicholas Purnell, Joshua Dunkley-Smith, Tobias Lister)  AUS 5:31.31
3 Great Britain (Tom Wilkinson, James Clarke, James Orme, James Foad, Mohamed Sbihi, Gregory Searle, Thomas Broadway, Daniel Ritchie, Phelan Hill)  GBR 5:32.23
4 Canada (Steven Vanknotsenburg, Gabriel Bergen, Anthony Jacob, Conlin Mccabe, Robert Gibson, Douglas Csima, Andrew Byrnes, Derek O'farrell, Mark Laidlaw)  CAN 5:33.82
5 Poland (Rafal Hejmej, Krystian Aranowski, Piotr Hojka, Slawomir Kruszkowski, Michal Szpakowski, Marcin Brzezinski, Piotr Juszczak, Mikolaj Burda, Daniel Trojanowski)  POL 5:34.86
6 United States (Mark Murphy, Michael Holbrook, David Banks, Steve Coppola Jr, Alexander Osborne, Samuel Stitt, Silas Stafford, Edmund Del Guercio)  USA 5:37.80