All sports Site

Menu
 

Rowing - World Junior Championships - 2018

Choice of a season :

Czech Republic

Results Women

Results Men

World Junior Championships - Results Men 2018

Czech RepublicCzech Republic - Racice - 8th August 2018 - 12th August 2018


Men's Single sculls (M1x) - 12th August 2018


0GERMoritz Wolff (GER)DNF
1USAClark Dean (USA)07:01.370
2AUSCormac Kennedy-Leverett (AUS)07:05.000
3BELTristan Vandenbussche (BEL)07:07.510
4BLRIvan Brynza (BLR)07:10.310
5ITAGennaro Di Mauro (ITA)07:10.390

Men's Double sculls (M2x) - 12th August 2018


1GER Germany (Paul Krueger, Klas Ole Lass)06:26.390
2GRE Greece (Petros Gkaidatzis, Grigorios Schizodimos)06:29.570
3CZE Czech Republic (Jakub Kyncl, Jan Vacek)06:31.670
4ITA Italy (Sebastiano Carrettin, Nicolo Carucci)06:34.770
5BLR Belarus (Yahor Shliupski, Uladzislau Lokun)06:36.680
6POL Poland (Lukasz Piasecki, Patryk Szymendera)06:39.730

Men's Pair without coxswain (M2-) - 12th August 2018


1ROM Romania (Florin Arteni-Fintinarius, Alexandru-Laurentiu Danciu)06:32.390
2GER Germany (Elias Kun, Jasper Angl)06:32.490
3CRO Croatia (Patrik Loncaric, Anton Loncaric)06:37.670
4RSA South Africa (Damien Bonhage-Koen, Christopher Baxter)06:37.990
5ITA Italy (Simone Fasoli, Davide Comini)06:42.960
6LTU Lithuania (Dovydas Stankunas, Domantas Stankunas)06:52.380

Men's Four without coxswain (M4-) - 12th August 2018


1GBR Great Britain (Michael Dalton, Douwe De Graaf, Calvin Tarczy, Theodore Darlow)05:52.790
2NZL New Zealand (Angus Gilbert, Campbell Crouch, Elliott Jenkins, Flynn Eliadis-Watson)05:56.200
3ITA Italy (Alberto Zamariola, Achille Benazzo, Alessandro Bonamoneta, Nicolas Castelnovo)05:58.090
4ROM Romania (Gheorghe Morar, Denis Nichitean, Andrei Lungu, Dorin Simion)05:59.940
5CZE Czech Republic (Ales Pospisil, Marek Diblik, Vlastimil Dedek, Dalibor Nedela)06:03.410
6GRE Greece (Konstantinos Uruci, Georgios Maragkos, Andrianos Oikonomou, Theodoros Lapikof)06:04.960

Men's Four with coxswain (M4+) - 12th August 2018


1ITA Italy (Alessandro Calder, Leonardo Apuzzo, Federico Dini, Davide Verita, Aniello Sabbatino)06:17.490
2USA United States (George Doty, Michael Fairley, Chase Haskell, Owen King, Henry Bellew)06:19.980
3AUS Australia (Isaac Schmidt, Miller Eagle-Rowe, Hamish Henriques, Logan Ullrich, Benjamin Gerrard)06:22.290
4GER Germany (Niklas Hamann, Eric Streibler, Erik Kohlbach, Til Martini, Janek Hadamovsky)06:26.050
5SPA Spain (Manuel Jimenez, Jaime Rodriguez, Michel Abdelnaur, Manuel Otero, Manuel Sanchez)06:28.180
6CZE Czech Republic (Vojtech Zmek, Albert Cekal, Tomas Hujnak, Daniel Nosek, Roman Svoboda)06:28.790

Men's Quadruple sculls without coxswain (M4x) - 12th August 2018


1CZE Czech Republic (Vaclav Baldrian, Tomas Sisma, Radim Hladik, Marek Rehorek)05:51.810
2GBR Great Britain (Victor Kleshnev, Jake Offiler, James Cartwright-Garland, Bryn Ellery)05:53.210
3GER Germany (Paul Berghoff, Alexander Finger, Merlin Schmid, Aaron Erfanian)05:54.320
4POL Poland (Piotr Plominski, Dominik Glonek, Jan Domeradzki, Krzysztof Kasparek)06:00.710
5ROM Romania (Sebastian-Constantin Cirstea, Cosmin Carpea, Iulian Nestian, Dumitru-Valentin Bucur)06:01.310
6CHI Chili (Alonso Poo Venegas, Andoni Habash Bajas, Pedro Canales Maldonado, Brahim Alvayay Lazcani)06:08.090

Men's Eight with coxswain (M8+) - 12th August 2018


1GBR Great Britain (Jake Swann, Oscar Olsen, Max Shakespeare, Dominic Sullivan, Connor Sheridan, Oliver Parish, Thomas Horncastle, George Dickinson, Axel De Boissard)05:37.560
2USA United States (Ryan Beeler, Henry Lowe, Charles Fargo, Nicholas Fisher, Harrison Burke, John Ozaeta, Eli Kalfaian, Harrison Schofield, Dylan White)05:38.340
3GER Germany (Paul Kirsch, Floyd Benedikter, Soeren Henkel, Marvin Paul, Benjamin Zeisberg, Patrick Pott, Felix Braband, Mattes Schoenherr, Max Schwartzkopff)05:40.150
4ITA Italy (Filippo Sardella, Benedetto Gentile, Alvise Zileri Dal Verme, Gabriele Colombo, Volodymyr Kuflyk, Ivan Galimberti, Matteo Raffaele Panceri, Roberto Gerosa, Emanuele Capponi)05:40.940
5POL Poland (Jerzy Kaczmarek, Emil Jackowiak, Rafal Pietrasiak, Szymon Kempa, Przemyslaw Wanat, Damian Jozefowicz, Mikolaj Januszewski, Adrian Gorka, Radoslaw Gromowski)05:45.890
6HUN Hungary (Peter Rakonczai, Mark Felmeri, Norbert Talpos, Benedek Adolf Papp, Krisztian Pajor, Miklos Kiraly, Mark Kunstar, Csaba Kiraly, Peter Miklos Kovacs)05:48.720

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved