All sports Site
All sports Site
England - 4 August 1982
Scott Marsh (born 4 August 1982) is a darts player who competes internationally for England. He plays his last match during the first round of the Players Championship 26 2022. He is actualy 136th of WDF Men's Rankings.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 31 Victories / 37 Defeats
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Group 1 | defeat | James Richardson | 4-0 | |
Group 1 | defeated by | Josh Payne | 4-2 | |
Group 1 | defeat | Alan Tabern | 4-2 | |
Group 1 | defeat | Scottie Walters | 4-2 | |
Group 1 | defeated by | Kai Fan Leung | 4-0 | |
Group 2 | defeated by | Kai Fan Leung | 4-0 | |
Group 2 | defeat | Scottie Walters | 4-2 | |
Group 2 | defeat | Alan Tabern | 4-2 | |
Group 2 | defeated by | Josh Payne | 4-2 | |
Group 2 | defeat | James Richardson | 4-0 | |
Group 4 | defeated by | Chas Barstow | 4-3 | |
Group 4 | defeat | Richard North | 4-3 | |
Group 4 | defeat | Ryan Furness | 4-3 | |
Group 4 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Group 6 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Group 6 | defeat | Chas Barstow | 4-1 | |
Group 6 | defeated by | Richard North | 4-3 | |
Group 6 | defeated by | Ryan Furness | 4-2 | |
Players Championship 7 , 26 March 2022 | ||||
First Round | defeat | Devon Petersen | 6-4 | |
Second Round | defeated by | Damon Heta | 6-2 | |
Players Championship 8 , 27 March 2022 | ||||
First Round | defeat | Madars Razma | 6-3 | |
Second Round | defeat | Colin Osborne | 6-2 | |
Round of 32 | defeated by | Krzysztof Ratajski | 6-4 | |
WDF World Championship from 2 April to 10 April 2022 | ||||
Round of 32 | defeat | James Richardson | 3-2 | |
Round of 16 | defeated by | Andy Baetens | 3-0 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 53 | defeat | Ryan Murray | 4-2 | |
Group 53 | defeated by | Matthew Dennant | 4-2 | |
Group 53 | defeat | Ciaran Teehan | 4-3 | |
Group 53 | defeat | James Richardson | 4-3 | |
Group 53 | defeat | Simon Stevenson | 4-1 | |
Group 54 | defeat | Ryan Murray | 4-3 | |
Group 54 | defeated by | Matthew Dennant | 4-2 | |
Group 54 | defeat | Ciaran Teehan | 4-0 | |
Group 54 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Group 54 | defeated by | Simon Stevenson | 4-2 | |
Players Championship 16 , 14 June 2022 | ||||
First Round | defeated by | Kim Huybrechts | 6-2 | |
Players Championship 17 , 15 June 2022 | ||||
First Round | defeated by | James Wilson | 6-1 | |
Players Championship 21 , 11 July 2022 | ||||
First Round | defeat | Mario Vandenbogaerde | 6-5 | |
Second Round | defeat | Jimmy Hendriks | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Keegan Brown | 6-4 | |
Players Championship 24 , 5 August 2022 | ||||
First Round | defeated by | Florian Hempel | 6-4 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 108 | defeat | Lee Evans | 4-3 | |
Group 108 | defeat | Robert Thornton | 4-0 | |
Group 108 | defeated by | Andreas Toft Jørgensen | 4-3 | |
Group 108 | defeated by | Neil Duff | 4-0 | |
Group 108 | defeated by | Andy Jenkins | 4-2 | |
Group 109 | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Group 109 | defeated by | Lee Evans | 4-0 | |
Group 109 | defeated by | Andy Jenkins | 4-1 | |
Group 109 | defeated by | Neil Duff | 4-0 | |
Group 109 | defeated by | Andreas Toft Jørgensen | 4-2 | |
Group 110 | defeated by | Andreas Toft Jørgensen | 4-3 | |
Group 110 | defeated by | Neil Duff | 4-3 | |
Group 110 | defeat | Lee Evans | 4-3 | |
Group 110 | defeated by | Andy Jenkins | 4-0 | |
Group 110 | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Group 111 | defeat | Luke Getty | 4-0 | |
Group 111 | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Group 111 | defeat | Shannon Wilson | 4-3 | |
Group 111 | defeated by | Jamie Lewis | 4-0 | |
Group 111 | defeat | Andreas Toft Jørgensen | 4-1 | |
Group 112 | defeated by | Luke Getty | 4-2 | |
Group 112 | defeated by | Stu Wilson | 4-0 | |
Group 112 | defeat | Andreas Toft Jørgensen | 4-2 | |
Group 112 | defeated by | Jamie Lewis | 4-3 | |
Group 112 | defeated by | Robert Thornton | 4-3 | |
Players Championship 25 , 20 October 2022 | ||||
First Round | defeated by | Dan Read | 6-5 | |
Players Championship 26 , 21 October 2022 | ||||
First Round | defeated by | Dirk Van Duijvenbode | 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 60 Victories / 50 Defeats
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
Group D | defeat | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Group D | defeat | Conan Whitehead | 4-1 | |
Group D | defeat | Richard North | 4-1 | |
Group D | defeat | Jarred Cole | 4-1 | |
Group D | defeated by | Andy Jenkins | 4-2 | |
Group F | defeat | Conan Whitehead | 4-2 | |
Group F | defeat | Richard North | 4-2 | |
Group F | defeat | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Group F | defeated by | Andy Jenkins | 4-3 | |
Group F | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Group H | defeat | Jason Askew | 4-1 | |
Group H | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Group H | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Group H | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Group AZ | defeat | Joe Davis | 4-3 | |
Group AZ | defeat | Wesley Newton | 4-2 | |
Group AZ | defeat | Adrian Gray | 4-3 | |
Group AZ | defeat | Nathan Rafferty | 4-3 | |
Group AZ | defeat | Sean Fisher | 4-3 | |
Group BB | defeat | Nathan Rafferty | 4-2 | |
Group BB | defeated by | Adrian Gray | 4-2 | |
Group BB | defeat | Wesley Newton | 4-3 | |
Group BB | defeated by | Joe Davis | 4-2 | |
Group BB | defeat | Sean Fisher | 4-2 | |
Group BD | defeated by | Martin Adams | 4-0 | |
Group BD | defeated by | Niall Culleton | 4-2 | |
Group BD | defeat | Reece Robinson | 4-2 | |
Group BD | defeated by | Joe Davis | 4-1 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Chas Barstow | 4-0 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Colin Monk | 4-3 | |
Second Round - Group 6 | defeated by | James Richardson | 4-1 | |
Second Round - Group 8 | defeat | Colin Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 8 | defeat | Arron Monk | 4-0 | |
Second Round - Group 8 | defeat | Chas Barstow | 4-2 | |
Second Round - Group 8 | defeated by | James Richardson | 4-3 | |
Second Round - Group 9 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 9 | defeat | Robert Thornton | 4-2 | |
Second Round - Group 9 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 9 | defeated by | Chas Barstow | 4-2 | |
Second Round - Group 36 | defeat | Richie Burnett | 4-1 | |
Second Round - Group 36 | defeat | Martin Adams | 4-2 | |
Second Round - Group 36 | defeated by | Joe Davis | 4-0 | |
Second Round - Group 36 | defeated by | Greg Ritchie | 4-3 | |
Second Round - Group 36 | defeat | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 38 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 38 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Joe Davis | 4-1 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Greg Ritchie | 4-3 | |
Second Round - Group 38 | defeated by | Richie Burnett | 4-1 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeat | Nathan Girvan | 4-1 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Richie Burnett | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 16 | defeat | Darren Beveridge | 4-1 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Darren Beveridge | 4-0 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Nathan Girvan | 4-2 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Nathan Girvan | 4-2 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Darren Beveridge | 4-0 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Connor Scutt | 4-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Lee Cocks | 4-3 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Darren Beveridge | 4-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Nathan Girvan | 4-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Wesley Newton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Darren Beveridge | 4-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Connor Scutt | 4-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Wesley Newton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Nathan Girvan | 4-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Lee Cocks | 4-0 | |
Fifth Round - Group AG | defeat | Robert Rickwood | 4-0 | |
Fifth Round - Group AG | defeat | Richie Burnett | 4-3 | |
Fifth Round - Group AG | defeat | Nick Fullwell | 4-2 | |
Fifth Round - Group AG | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Fifth Round - Group AI | defeated by | James Richardson | 4-0 | |
Fifth Round - Group AI | defeat | Nick Fullwell | 4-3 | |
Fifth Round - Group AI | defeat | Richie Burnett | 4-2 | |
Fifth Round - Group AI | defeat | Robert Rickwood | 4-0 | |
Fifth Round - Group AJ | defeated by | Richie Burnett | 4-1 | |
Fifth Round - Group AJ | defeated by | Niall Culleton | 4-1 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Richie Burnett | 4-1 | |
Fifth Round - Group BQ | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Chris Scutt | 4-1 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Chris Gilliland | 4-1 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Colin Osborne | 4-3 | |
Fifth Round - Group BR | defeated by | Chris Scutt | 4-1 | |
Fifth Round - Group BR | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Fifth Round - Group BR | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Fifth Round - Group BR | defeat | Colin Osborne | 4-1 | |
Fifth Round - Group BR | defeat | Chris Gilliland | 4-1 | |
Fifth Round - Group BS | defeat | Colin Osborne | 4-0 | |
Fifth Round - Group BS | defeated by | Chris Gilliland | 4-3 | |
Fifth Round - Group BS | defeated by | Jarred Cole | 4-0 | |
Fifth Round - Group BS | defeated by | Richie Burnett | 4-2 | |
Fifth Round - Group BS | defeated by | Chris Scutt | 4-3 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Adam Smith-Neale | 4-2 | |
Fifth Round - Group BT | defeat | Kurt Parry | 4-3 | |
Fifth Round - Group BT | defeat | Richie Burnett | 4-3 | |
Fifth Round - Group BT | defeat | Colin Osborne | 4-3 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Scottie Walters | 4-1 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Colin Osborne | 4-0 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Richie Burnett | 4-2 | |
Fifth Round - Group BV | defeat | Kurt Parry | 4-1 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Adam Smith-Neale | 4-2 | |
Fifth Round - Group BV | defeat | Scottie Walters | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 48 Victories / 52 Defeats
Icons of Darts Live League from 6 April to 28 April 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Second Round - Group 13 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-1 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Boris Koltsov | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Jose Justicia | 4-3 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-0 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Boris Koltsov | 4-1 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Michael Warburton | 4-3 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Jose Justicia | 4-0 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-1 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Jose Justicia | 4-0 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Boris Koltsov | 4-0 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Second Round - Group 19 | defeated by | Boris Koltsov | 4-1 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Martin Adams | 5-0 | |
Third Round - Group 1 | defeated by | David Evans | 5-3 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Paul Nicholson | 5-2 | |
Third Round - Group 1 | defeat | James Hubbard | 5-1 | |
Third Round - Group 3 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 3 | defeated by | David Evans | 5-4 | |
Third Round - Group 3 | defeat | Fallon Sherrock | 5-1 | |
Third Round - Group 3 | defeat | Paul Nicholson | 5-2 | |
Third Round - Group 3 | defeat | James Hubbard | 5-3 | |
Third Round - Group 5 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 5 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Third Round - Group 5 | defeat | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Third Round - Group 5 | defeated by | Paul Nicholson | 5-4 | |
Third Round - Group 5 | defeated by | James Hubbard | 5-4 | |
Third Round - Group 13 | defeated by | Jarred Cole | 5-1 | |
Third Round - Group 13 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 13 | defeated by | Dave Parletti | 5-4 | |
Third Round - Group 13 | defeated by | Fallon Sherrock | 5-4 | |
Third Round - Group 13 | defeated by | Boris Koltsov | 5-1 | |
Third Round - Group 15 | defeat | Dave Parletti | 5-3 | |
Third Round - Group 15 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Third Round - Group 15 | defeated by | Martin Adams | 5-3 | |
Third Round - Group 15 | defeat | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Third Round - Group 15 | defeat | Boris Koltsov | 5-3 | |
Third Round - Group 17 | defeat | Dave Parletti | 5-2 | |
Third Round - Group 17 | defeat | David Evans | 5-4 | |
Third Round - Group 17 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 17 | defeated by | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Third Round - Group 17 | defeated by | Boris Koltsov | 5-4 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Jarred Cole | 5-0 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Dave Parletti | 5-3 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Diogo Portela | 5-4 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Adam Huckvale | 5-1 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Keelan Kay | 5-3 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Diogo Portela | 5-1 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Keelan Kay | 5-3 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Jarred Cole | 5-4 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Dave Parletti | 5-3 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Adam Huckvale | 5-4 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Keelan Kay | 5-0 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Jarred Cole | 5-4 | |
Fourth Round - Group 11 | defeat | Dave Parletti | 5-3 | |
Fourth Round - Group 11 | defeat | Adam Huckvale | 5-0 | |
Fourth Round - Group 11 | defeat | Diogo Portela | 5-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Fallon Sherrock | 5-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Keelan Kay | 5-3 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Jose Justicia | 5-2 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Jamie Brown | 5-0 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Diogo Portela | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Jamie Brown | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Keelan Kay | 5-3 | |
Fourth Round - Group 15 | defeat | Diogo Portela | 5-3 | |
Fourth Round - Group 15 | defeat | Jose Justicia | 5-3 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Jamie Brown | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Diogo Portela | 5-4 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Jose Justicia | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Keelan Kay | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Fallon Sherrock | 5-3 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Diogo Portela | 5-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Jose Justicia | 5-3 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Fourth Round - Group 20 | defeat | Boris Koltsov | 5-2 | |
Fourth Round - Group 20 | defeat | Scott Mitchell | 5-4 | |
Fourth Round - Group 20 | defeat | Keelan Kay | 5-4 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Andy Jenkins | 5-0 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Mark Webster | 5-3 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | David Evans | 5-0 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Jose Justicia | 5-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Martin Adams | 5-3 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Keane Barry | 5-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Diogo Portela | 5-1 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Fourth Round - Group 23 | defeat | Diogo Portela | 5-3 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Jose Justicia | 5-4 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
International Darts Open from 23 October to 25 October 2020 | ||||
Round of 64 | defeated by | John Lowe | 6-5 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeat
UK Open from 4 March to 6 March 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Stephen Rose | 6-1 | |
Second Round | defeated by | Brendan Dolan | 6-3 |