All sports Site

Menu
 

Table tennis - Women's World Championships - Doubles - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

Netherlands

Full results

Women's World Championships - Doubles 2011

NetherlandsNetherlands - Rotterdam - 8th May 2011 - 15th May 2011


Final

Yue Guo
Xiaoxia Li
def.Ning Ding
Yan Guo
4-0 (11-8, 11-5, 13-11, 11-8)

Semi-Finals

Yue Guo
Xiaoxia Li
def.Kyungah Kim
Miyoung Park
4-0 (12-10,11-4,11-6,13-11)
Ning Ding
Yan Guo
def.Huajun Jiang
Yana Tie
4-0 (11-3, 11-3, 13-11, 12-10)

Quarter-Finals

Yue Guo
Xiaoxia Li
def.Yalan Feng
Zi Mu
4-3 (7-11,5-11,11-8,11-6,8-11,11-6,11-7)
Kyungah Kim
Miyoung Park
def.Hye Song Kim
Jong Kim
4-0 (11-8, 11-9, 11-8, 11-7)
Huajun Jiang
Yana Tie
def.Hiroko Fujii
Misako Wakamiya
4-1 (13-11,13-11,8-11,11-8,11-7)
Ning Ding
Yan Guo
def.Jia Wei Li
Bei Bei Sun
4-0 (11-2, 12-10, 11-9, 12-10)

Round of 16

Yue Guo
Xiaoxia Li
def.Yuka Ishigaki
Yuri Yamanashi
4-0 (11-8, 11-5, 11-4, 11-7)
Yalan Feng
Zi Mu
def.Eun Hee Lee
Margot Lambert
DQ
Hye Song Kim
Jong Kim
def.Ai Fukuhara
Kasumi Ishikawa
4-2 (11-9, 12-10, 9-11, 8-11, 12-10, 11-4)
Kyungah Kim
Miyoung Park
def.I-Ching Cheng
Yi-hua Huang
4-0 (11-2, 11-9, 11-8, 11-9)
Huajun Jiang
Yana Tie
def.Tianwei Feng
Yue Gu Wang
4-0 (11-6, 11-7, 11-8, 11-9)
Hiroko Fujii
Misako Wakamiya
def.Galia Dvorak
Sara Ramirez
4-0 (11-6, 11-4, 11-6, 11-7)
Jia Wei Li
Bei Bei Sun
def.Daniela Monteiro Dodean
Elizabeta Samara
4-2 (13-15, 10-12, 12-10, 11-8, 11-6, 11-8)
Ning Ding
Yan Guo
def.Jiao Li
Jie Li
4-1 (11-2, 11-2, 11-3, 8-11, 11-6)

Round of 32

Yue Guo
Xiaoxia Li
def.Oksana Fadeeva
Anna Tikhomirova
4-0 (11-8, 11-5, 11-7, 11-9)
Yuka Ishigaki
Yuri Yamanashi
def.Sirin He
Melek Hu
4-1 (11-7, 11-6, 11-6, 10-12, 11-5)
Yalan Feng
Zi Mu
def.Zhenqi Barthel
Kristin Silbereisen
4-2 (11-5, 8-11, 8-11, 11-1, 11-6, 11-9)
Eun Hee Lee
Margot Lambert
def.Katarzyna Grzybowska
Natalia Partyka
4-1 (11-9, 5-11, 11-7, 12-10, 11-5)
Ai Fukuhara
Kasumi Ishikawa
def.Yulia Prokhorova
Anastasia Voronova
4-1 (9-11, 11-5, 11-9, 11-8, 11-9)
Hye Song Kim
Jong Kim
def.Xing Han
Fen Yang
4-0 (12-10, 11-4, 11-4, 11-7)
I-Ching Cheng
Yi-hua Huang
def.Polina Mikhailova
Yana Noskova
4-0 (11-9, 11-6, 11-4, 11-7)
Kyungah Kim
Miyoung Park
def.Renata Strbikova
Iveta Vacenovska
4-0 (11-7, 11-8, 11-3, 11-6)
Huajun Jiang
Yana Tie
def.Sabine Winter
Jiaduo Wu
4-2 (11-4, 10-12, 11-8, 8-11, 11-2, 11-3)
Tianwei Feng
Yue Gu Wang
def.Alena Dubkova
Viktoria Pavlovich
4-2 (11-8, 9-11, 11-5, 11-9, 8-11, 11-6)
Galia Dvorak
Sara Ramirez
def.Georgina Pota
Krisztina Toth
4-1 (7-11, 12-10, 12-10, 11-6, 11-5)
Hiroko Fujii
Misako Wakamiya
def.Meng Yuan Guan
Wing Nam Ng
4-1 (11-8, 11-5, 8-11, 11-8, 11-6)
Jia Wei Li
Bei Bei Sun
def.Yanfei Shen
Fang Zhu
4-0 (11-6, 11-6, 11-9, 11-6)
Daniela Monteiro Dodean
Elizabeta Samara
def.Sarah De Nutte
Xialian Ni
4-2 (11-2, 11-13, 11-8, 12-10, 5-11, 11-6)
Jiao Li
Jie Li
def.Hajung Seok
Ha-eun Yang
4-3 (7-11, 11-9, 8-11, 11-8, 1-11, 11-8, 11-8)
Ning Ding
Yan Guo
def.Ho Ching Lee
Kwok See Yu
4-0 (11-3, 11-9, 11-7, 11-9)

Round of 64

Yue Guo
Xiaoxia Li
def.Shamini Kumaresan
Harold Varner III
4-0 (11-6, 12-10, 11-2,11-7)
Oksana Fadeeva
Anna Tikhomirova
def.Leva Juceviciute
Egle Stuckyte
4-0 (11-5, 11-7, 11-3, 11-7)
Sirin He
Melek Hu
def.Daniela Castillo
Luisa Zuluaga
4-0 (11-9, 11-9, 11-4, 11-5)
Yuka Ishigaki
Yuri Yamanashi
def.Katalina Gatinska
Sibel Remzi
4-0 (11-7, 11-4, 11-3, 11-3)
Yalan Feng
Zi Mu
def.Olga Bliznet
Alina Sandul
4-0 (11-4, 11-2, 11-1, 11-4)
Zhenqi Barthel
Kristin Silbereisen
def.Lee Wei Beh
Soo Jiin Chiu
4-0 (11-3, 11-3, 11-2, 11-7)
Katarzyna Grzybowska
Natalia Partyka
def.Ganna Gaponova
Iryna Motsyk
4-0 (13-11, 12-10, 11-5, 11-9)
Eun Hee Lee
Margot Lambert
def.Dana Hadacova
Katerina Penkavova
4-0 (11-7, 11-7, 13-11, 11-8)
Ai Fukuhara
Kasumi Ishikawa
def.Joanna Parker
Kelly Sibley
4-0 (11-5, 11-8, 11-7, 11-5)
Yulia Prokhorova
Anastasia Voronova
def.Veronika Pavlovich
Alexandra Privalova
4-1 (11-4, 6-11, 11-8, 11-9, 11-7)
Xing Han
Fen Yang
def.Barbora Balazova
Eva Odorova
4-2 (5-11, 11-8, 8-11, 11-9, 11-6, 14-12)
Hye Song Kim
Jong Kim
def.Martina Safran
Jana Tomazini
4-0 (11-9, 11-5, 11-6, 11-7)
I-Ching Cheng
Yi-hua Huang
def.Johana Araque
Paula Medina
4-0 (11-7, 11-2, 11-8, 11-2)
Polina Mikhailova
Yana Noskova
def.Suzanne Dieker
Yana Timina
4-0 (11-9, 11-6, 11-9, 14-12)
Renata Strbikova
Iveta Vacenovska
def.Cornelia Molnar
Yuan Tian
4-2 (9-11, 11-0, 11-0, 11-8, 6-11, 11-7)
Kyungah Kim
Miyoung Park
def.Jian Fang Lay
Zhenhua Vivian Tan
w.o.
Huajun Jiang
Yana Tie
def.Maria Christoforaki
Filareti Exarchou
4-0 (11-5, 11-4, 11-3, 11-9)
Sabine Winter
Jiaduo Wu
def.Ariel Hsing
Lily Zhang
4-1 (9-11, 11-1, 11-5, 11-3, 11-6)
Alena Dubkova
Viktoria Pavlovich
def.Matilda Ekholm
Malin Pettersson
4-1 (15-13, 11-9, 5-11, 11-7, 12-10)
Tianwei Feng
Yue Gu Wang
def.Mouma Das
Poulomi Ghatak
4-0 (11-3, 11-5, 11-2, 11-1)
Georgina Pota
Krisztina Toth
def.Ya-Chuan Chang
Szu-yu Chen
4-2 (11-6, 11-13, 11-5, 9-11, 11-5, 12-10)
Galia Dvorak
Sara Ramirez
def.Isabelle Siyun Li
Kai Xin Zena Sim
4-2 (11-2, 11-8, 5-11, 13-11, 5-11, 11-5)
Meng Yuan Guan
Wing Nam Ng
def.Berta Rodriguez
Paulina Vega
4-0 (11-8, 11-7 11-6, 11-7)
Hiroko Fujii
Misako Wakamiya
def.Ana Neves
Leila Oliveira
4-1 (11-6, 6-11, 11-1, 11-5, 11-7)
Jia Wei Li
Bei Bei Sun
def.Karin Lindmae
Tatjana Tsistjakova
4-0 (11-6, 11-9, 11-6, 11-4)
Yanfei Shen
Fang Zhu
def.Nanthana Komwong
Anisara Muangsuk
4-1 (10-12, 11-9, 11-5, 11-9, 11-7)
Sarah De Nutte
Xialian Ni
def.Anamaria Erdelji
Gabriela Feher
4-1 (11-9, 11-9, 9-11, 11-7, 11-2)
Daniela Monteiro Dodean
Elizabeta Samara
def.Kinga Stefanska
Antonina Szymanska
4-0 (11-2, 11-8, 11-2, 11-5)
Hajung Seok
Ha-eun Yang
def.Johenny Valdez
Xue Wu
4-0 (11-1, 11-8, 11-9, 11-9)
Jiao Li
Jie Li
def.Aurore Dessaint
Carole Grundisch
4-1 (11-9, 9-11, 11-4, 11-8, 11-4)
Ho Ching Lee
Kwok See Yu
def.Camelia Postoaca
Bernadette-Cynthia Szöcs
4-2 (11-9, 4-11, 5-11, 11-4, 12-10, 11-6)
Ning Ding
Yan Guo
def.Linda Creemers
Britt Eerland
4-0 (11-5, 11-6, 11-4, 11-8)

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved