All sports Site

Menu
 

Table tennis - Men's Asian Championships - Doubles - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

China

Full results

Men's Asian Championships - Doubles 2017

ChinaChina - Wuxi - 9th April 2017 - 16th April 2017


Final

Zhendong Fan
Gaoyuan Lin
def.Bo Fang
Yu Zhou
3-1 (5-11, 11-6, 11-7, 11-6)

Semi-Finals

Zhendong Fan
Gaoyuan Lin
def.Koki Niwa
Maharu Yoshimura
3-0 (11-5, 11-9, 11-3)
Bo Fang
Yu Zhou
def.Chun Ting Wong
Kwan Kit Ho
3-0 (11-3, 11-8, 11-5)

Quarter-Finals

Zhendong Fan
Gaoyuan Lin
def.Xue Jie Pang
Ning Gao
3-1 (11-4, 11-7, 7-11, 11-4)
Koki Niwa
Maharu Yoshimura
def.Chien-an Chen
Cheng-Ting Liao
3-2 (11-5, 11-7, 9-11, 6-11, 11-9)
Chun Ting Wong
Kwan Kit Ho
def.Sang-su Lee
Woojin Jang
3-0 (11-7, 11-8, 11-7)
Bo Fang
Yu Zhou
def.Yuya Oshima
Masataka Morizono
3-1 (6-11, 11-7, 11-8, 11-7)

Round of 16

Zhendong Fan
Gaoyuan Lin
def.Quang Linh Dinh
Anh Tu Nguyen
3-0 (11-1, 11-8, 12-10)
Xue Jie Pang
Ning Gao
def.Soumyajit Ghosh
Harmeet Desai
3-2 (11-6, 11-9, 10-12, 6-11, 11-6)
Chien-an Chen
Cheng-Ting Liao
def.Pak Nam Ng
Siu Hang Lam
3-0 (11-8, 11-9, 11-3)
Koki Niwa
Maharu Yoshimura
def.Zokhid Kenjaev
Gennadiy Levchenko
3-0 (11-7, 11-5, 11-6)
Chun Ting Wong
Kwan Kit Ho
def.Sharath Kamal Achanta
Sanil Shetty
3-2 (11-5, 7-11, 11-4, 7-11, 11-9)
Sang-su Lee
Woojin Jang
def.Padasak Tanviriyavechakul
Supanut Wisutmaythangkoon
3-0 (11-9, 11-7, 11-6)
Yuya Oshima
Masataka Morizono
def.Heng-Wei Yang
Tzu-Hsiang Hung
3-0 (12-10, 11-4, 11-5)
Bo Fang
Yu Zhou
def.Ba Tuan Anh Doan
Duc Tuan Nguyen
3-0 (11-5, 11-3, 11-5)

Round of 32

Zhendong Fan
Gaoyuan Lin
def.Erdenebayar Chinbat
Bilegt Batkhishig
3-0 (11-4, 11-6, 11-2)
Quang Linh Dinh
Anh Tu Nguyen
def.Mohammad Salameh
Khaled Khader
3-0 (11-5, 11-3, 11-5)
Xue Jie Pang
Ning Gao
def.Chi Cheng Cheong
Hoi Wa Chang
3-0 (11-3, 11-6, 11-5)
Soumyajit Ghosh
Harmeet Desai
def.Mahbub Billah
Manash Chowdhury
3-0 (11-7, 11-9, 11-6)
Chien-an Chen
Cheng-Ting Liao
def.Deepash Bhagwani
Muhammad Negara
3-0 (11-3, 11-9, 11-7)
Pak Nam Ng
Siu Hang Lam
def.Sangeun Jeong
Min-seok Kim
3-0 (11-9, 11-8, 11-5)
Zokhid Kenjaev
Gennadiy Levchenko
def.Imesh Ranasingha
Nirmala Jayasingha
3-0 (11-5, 11-8, 11-5)
Koki Niwa
Maharu Yoshimura
def.Wi Hun Kang
Kwang Jin Ro
3-0 (11-2, 11-2, 12-10)
Chun Ting Wong
Kwan Kit Ho
def.Il Choe
Sin Hyok Pak
3-1 (5-11, 11-9, 11-8, 11-6)
Sharath Kamal Achanta
Sanil Shetty
def.Milinda Lakshitha
Rohan Sirisena
3-1 (9-11, 11-4, 11-6, 11-6)
Padasak Tanviriyavechakul
Supanut Wisutmaythangkoon
def.Zaid Abo Yaman
Zeyad Aldmaisy
3-0 (11-6, 11-5, 11-6)
Sang-su Lee
Woojin Jang
def.Ming Han Maxxe Tay
Shao Feng Ethan Poh
3-0 (11-4, 11-9, 11-4)
Yuya Oshima
Masataka Morizono
def.Denis Zholudev
Aidos Kenzhigulov
3-0 (11-3, 11-1, 11-3)
Heng-Wei Yang
Tzu-Hsiang Hung
def.Ali Alkhadrawi
Abdulaziz Bu Shulaybi
3-1 (8-11, 11-9, 11-8, 11-3)
Ba Tuan Anh Doan
Duc Tuan Nguyen
def.Chee Feng Leong
Muhamad Ashraf Haiqal
3-1 (8-11, 11-8, 12-10, 11-8)
Bo Fang
Yu Zhou
def.Kutbidillo Teshaboev
Islombek Sultonov
3-0 (11-6, 11-2, 11-5)

Round of 64

Zhendong Fan
Gaoyuan Lin

Bye
Erdenebayar Chinbat
Bilegt Batkhishig
def.Abdulla Albalooshi
Mohammed Abdulla
3-2 (11-3,9-11,11-7,9-11,11-8)
Mohammad Salameh
Khaled Khader
def.Moosa Ahmed
Mohamed Naseem
3-0 (11-9,11-5,11-6)
Quang Linh Dinh
Anh Tu Nguyen
def.Miad Lotfijanabadi
Mohammadali Rouintanesfahani
3-0 (11-9,12-10,11-6)
Xue Jie Pang
Ning Gao

Bye
Chi Cheng Cheong
Hoi Wa Chang
def.Asad Alraisi
Said Al Qarani
3-0 (11-6,11-7,11-5)
Mahbub Billah
Manash Chowdhury
def.Alisher Iakupbaev
Talgat Sagyndykov
3-2 (8-11,11-8,7-11,11-9,11-7)
Soumyajit Ghosh
Harmeet Desai

Bye
Chien-an Chen
Cheng-Ting Liao

Bye
Deepash Bhagwani
Muhammad Negara
def.Abdulaziz Al-Abbad
Sultan Alkhamis
3-0 (11-3,11-7,11-5)
Sangeun Jeong
Min-seok Kim
def.Muhd Shakirin Ibrahim
Javen Choong
3-1 (11-7,8-11,11-3,11-6)
Pak Nam Ng
Siu Hang Lam

Bye
Zokhid Kenjaev
Gennadiy Levchenko

Bye
Imesh Ranasingha
Nirmala Jayasingha
def.Ravil Ahmedov
Annaberdi Nurgeldiyev
3-0 (11-7,11-7,11-9)
Wi Hun Kang
Kwang Jin Ro
def.Pattaratorn Passara
Komgrit Sangpao
3-0 (11-3,11-8,11-8)
Koki Niwa
Maharu Yoshimura

Bye
Chun Ting Wong
Kwan Kit Ho

Bye
Il Choe
Sin Hyok Pak
def.Rashid Ahmedov
Davut Yakubov
3-0 (11-3,11-2,11-7)
Milinda Lakshitha
Rohan Sirisena
def.Abdul Rahim
Muhammad Rameez
3-0 (14-12,11-8,11-9)
Sharath Kamal Achanta
Sanil Shetty

Bye
Padasak Tanviriyavechakul
Supanut Wisutmaythangkoon

Bye
Zaid Abo Yaman
Zeyad Aldmaisy
def.Chi Chon Cheong
Chun Wang
3-2 (9-11,11-6,11-6,8-11,11-4)
Ming Han Maxxe Tay
Shao Feng Ethan Poh
def.Hamidreza Taherkhani
Amin Ahmadian
3-2 (7-11,12-10,7-11,11-6,12-10)
Sang-su Lee
Woojin Jang

Bye
Yuya Oshima
Masataka Morizono

Bye
Denis Zholudev
Aidos Kenzhigulov
def.Munkhzorig Jargalsaikhan
Chinzorig Tulguur
3-2 (5-11,11-5,11-8,7-11,11-3)
Ali Alkhadrawi
Abdulaziz Bu Shulaybi
def.Essa Alblooshi
Zubair Sarhan
3-0 (11-3,11-4,11-2)
Heng-Wei Yang
Tzu-Hsiang Hung

Bye
Chee Feng Leong
Muhamad Ashraf Haiqal
def.Ficky Supit Santoso
Donny Aji
3-0 (11-6,11-7,11-9)
Ba Tuan Anh Doan
Duc Tuan Nguyen
def.Nawaf Al-Malki
Mohammed Abdulwahhab
3-0 (11-8,11-8,14-12)
Kutbidillo Teshaboev
Islombek Sultonov
def.Ghaleb Fahes
Ahmad Harb
3-0 (13-11,13-11,11-3)
Bo Fang
Yu Zhou

Bye

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved