All sports Site

Menu
 

Table tennis - Mixed World Championships - Doubles - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

Germany

Full results

Mixed World Championships - Doubles 2017

GermanyGermany - Düsseldorf - 29th May 2017 - 5th June 2017


Final

3rd Jun - 15h00Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
def.Chien-an Chen
I-Ching Cheng
4-3 (8-11, 8-11, 11-8, 10-12, 11-4, 11-9, 11-5)

Semi-Finals

3rd Jun - 10h00Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
def.Bo Fang
Petrissa Solja
4-3 (11-13, 12-14, 11-5, 6-11, 11-5, 11-7, 11-5)
3rd Jun - 10h00Chien-an Chen
I-Ching Cheng
def.Chun Ting Wong
Hoi Kem Doo
4-3 (11-7, 5-11, 11-5, 11-6, 5-11, 5-11, 11-9)

Quarter-Finals

1st Jun - 18h00Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
def.Sang-su Lee
Ha-eun Yang
4-1 (13-11, 11-3, 11-5, 8-11, 11-6)
1st Jun - 18h00Bo Fang
Petrissa Solja
def.Mattias Karlsson
Matilda Ekholm
4-1 (13-11, 11-5, 9-11, 11-8, 12-10)
1st Jun - 18h00Chien-an Chen
I-Ching Cheng
def.Alvaro Robles
Galia Dvorak
4-0 (11-8, 11-7, 11-6, 11-6)
1st Jun - 18h00Chun Ting Wong
Hoi Kem Doo
def.Kenta Tazoe
Miyu Maeda
4-2 (8-11, 11-8, 14-12, 11-9, 7-11, 11-9)

Round of 16

1st Jun - 10h00Sang-su Lee
Ha-eun Yang
def.Krisztian Nagy
Szandra Pergel
4-0 (11-2, 11-8, 11-4, 11-5)
1st Jun - 10h00Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
def.Sin Hyok Pak
Hyon Sim Ri
4-1 (4-11, 11-7, 11-8, 13-11, 11-6)
1st Jun - 10h00Bo Fang
Petrissa Solja
def.Chih-Yuan Chuang
Szu-yu Chen
4-0 (11-4, 11-9, 11-6, 11-7)
1st Jun - 10h00Mattias Karlsson
Matilda Ekholm
def.Grigory Vlasov
Yana Noskova
4-2 (5-11, 11-7, 11-8, 12-10, 10-12, 11-5)
1st Jun - 10h00Alvaro Robles
Galia Dvorak
def.Omar Assar
Dina Meshref
4-1 (13-11, 11-7, 8-11, 11-9, 12-10)
1st Jun - 10h00Chien-an Chen
I-Ching Cheng
def.Steffen Mengel
Kristin Silbereisen
4-2 (8-11, 8-11, 11-8, 11-8, 11-4, 11-6)
1st Jun - 10h00Kenta Tazoe
Miyu Maeda
def.Woojin Jang
Zion Lee
4-1 (11-7, 11-7, 8-11, 11-5, 11-4)
1st Jun - 10h00Chun Ting Wong
Hoi Kem Doo
def.Jonathan Groth
Yalan Feng
4-3 (11-8, 11-8, 5-11, 7-11, 9-11, 11-9, 11-8)

Round of 32

30th May - 21h15Sang-su Lee
Ha-eun Yang
def.Pattaratorn Passara
Nanthana Komwong
4-0 (11-4, 11-6, 11-6, 11-6)
30th May - 21h15Krisztian Nagy
Szandra Pergel
def.Vitor Ishiy
Caroline Kumahara
4-0 (11-6, 11-8, 11-1, 11-5)
30th May - 21h15Sin Hyok Pak
Hyon Sim Ri
def.Gaston Alto
Ana Codina
4-0 (11-6, 11-6, 11-3, 12-10)
30th May - 21h15Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
def.Jesus Cantero
Maria Xiao
4-2 (11-4, 11-7, 11-4, 11-13, 11-8, 11-9)
30th May - 21h15Bo Fang
Petrissa Solja
def.Ovidiu Ionescu
Bernadette-Cynthia Szöcs
4-0 (11-6, 11-3, 11-8, 11-5)
30th May - 21h15Chih-Yuan Chuang
Szu-yu Chen
def.Xue Jie Pang
Meng Yu Yu
4-3 (11-6, 5-11, 16-14, 11-4, 8-11, 7-11, 11-9)
30th May - 21h15Grigory Vlasov
Yana Noskova
def.Padasak Tanviriyavechakul
Suthasini Sawettabut
4-2 (14-12, 9-11, 13-11, 9-11, 11-9, 11-6)
30th May - 21h15Mattias Karlsson
Matilda Ekholm
def.Cédric Nuytinck
Lisa Lung
4-0 (11-8, 11-7, 11-4, 11-5)
30th May - 21h15Alvaro Robles
Galia Dvorak
def.Kwan Kit Ho
Ho Ching Lee
4-3 (6-11, 7-11, 11-8, 11-9, 5-11, 11-9, 12-10)
30th May - 21h15Omar Assar
Dina Meshref
def.Nandor Ecseki
Dora Madarasz
4-0 (11-8, 12-10, 14-12, 11-9)
30th May - 21h15Steffen Mengel
Kristin Silbereisen
def.Harmeet Desai
Madhurika Patkar
4-2 (8-11, 8-11, 11-9, 11-7, 12-10, 11-9)
30th May - 21h15Chien-an Chen
I-Ching Cheng
def.Rajko Gommers
Kim Vermaas
4-0 (11-9, 11-7, 11-5, 11-9)
30th May - 21h15Kenta Tazoe
Miyu Maeda
def.Tomas Konecny
Hana Matelova
4-3 (11-7, 9-11, 10-12, 12-10, 11-3, 11-13, 11-5)
30th May - 21h15Woojin Jang
Zion Lee
def.Benedek Olah
Britt Eerland
4-2 (1--1, 4-11, 11-2, 13-11, 11-9, 11-6)
30th May - 21h15Jonathan Groth
Yalan Feng
def.Il Choe
Mi Gyong Ri
4-3 (11-8, 11-9, 8-11, 10-12, 12-10, 8-11, 11-9)
30th May - 21h15Chun Ting Wong
Hoi Kem Doo
def.Sathiyan Gnanasekaran
Manika Batra
4-1 (11-2, 10-12, 12-10, 11-5, 11-6)

Round of 64

30th May - 18h30Sang-su Lee
Ha-eun Yang
def.Francisco Sanchi
Candela Molero
4-0 (11-1, 11-9, 11-4, 11-9)
30th May - 18h30Pattaratorn Passara
Nanthana Komwong
def.Eric Jouti
Lin Gui
4-1 (11-6, 4-11, 13-11, 11-8, 11-6)
30th May - 18h30Krisztian Nagy
Szandra Pergel
def.Kane Townsend
Sarah Tan
4-3 (11-3, 8-11, 4-11, 6-11, 11-4, 11-2, 11-2)
30th May - 18h30Vitor Ishiy
Caroline Kumahara
def.Juan Lamadrid
Paulina Vega
4-1 (11-7, 5-11, 12-10, 11-7, 11-7)
30th May - 18h30Gaston Alto
Ana Codina
def.Sami Kherouf
Lynda Loghraibi
4-2 (16-14, 9-11, 11-9, 16-14, 9-11, 11-2)
30th May - 18h30Sin Hyok Pak
Hyon Sim Ri
def.Niagol Stoyanov
Debora Vivarelli
4-0 (12-10, 11-4, 11-6, 11-4)
30th May - 18h30Jesus Cantero
Maria Xiao
def.Aleksandar Karakasevic
Ruta Paskauskiene
4-2 (11-3, 12-10, 9-11, 11-7, 11-13, 11-8)
30th May - 18h30Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
def.Aliaksandr Khanin
Daria Trigolos
4-0 (11-8, 11-4, 11-5, 11-1)
30th May - 18h30Bo Fang
Petrissa Solja
def.Kunal Chodri
Lily Zhang
4-3 (9-11, 11-4, 9-11, 11-3, 5-11, 11-2, 11-6)
30th May - 18h30Ovidiu Ionescu
Bernadette-Cynthia Szöcs
def.Daniel Habesohn
Sofia Polcanova
4-1 (3-11, 13-11, 11-9, 11-9, 15-13)
30th May - 18h30Xue Jie Pang
Meng Yu Yu
def.Chee Feng Leong
Ying Ho
4-0 (11-7, 11-5, 11-8, 11-5)
30th May - 18h30Chih-Yuan Chuang
Szu-yu Chen
def.Diogo Carvalho
Leila Oliveira
4-0 (11-5, 11-5, 11-2, 11-1)
30th May - 18h30Grigory Vlasov
Yana Noskova
def.Quadri Aruna
Offiong Edem
4-1 (10-12, 11-5, 11-5, 11-6, 11-8)
30th May - 18h30Padasak Tanviriyavechakul
Suthasini Sawettabut
def.Lubomir Pistej
Mo Zhang
4-3 (5-11, 11-7, 11-5, 8-11, 10-12, 11-6, 11-6)
30th May - 18h30Cédric Nuytinck
Lisa Lung
def.Benedikt Duda
Sabine Winter
4-3 (11-13, 7-11, 12-10, 12-10, 12-10, 9-11, 11-9)
30th May - 18h30Mattias Karlsson
Matilda Ekholm
def.Daniel O'connell
Charlotte Carey
4-0 (11-9, 11-6, 11-4, 11-6)
30th May - 18h30Kwan Kit Ho
Ho Ching Lee
def.Robin Devos
Margo Degraef
4-0 (11-1, 11-8, 11-4, 11-5)
30th May - 18h30Alvaro Robles
Galia Dvorak
def.Mohamed El-Beiali
Yousra Helmy
4-1 (11-4, 5-11, 11-8, 11-1, 11-6)
30th May - 18h30Nandor Ecseki
Dora Madarasz
def.Cristian Pletea
Adina Diaconu
4-0 (11-7, 11-7, 11-8, 11-6)
30th May - 18h30Omar Assar
Dina Meshref
def.Denislav Kodjabashev
Elitsa Zamfirova
4-0 (11-5, 11-4, 11-8, 11-3)
30th May - 18h30Steffen Mengel
Kristin Silbereisen
def.Gustavo Gomez
Judith Morales
4-2 (11-7, 11-2, 11-13, 9-11, 11-8, 11-4)
30th May - 18h30Harmeet Desai
Madhurika Patkar
def.Daniel Gonzalez
Melanie Diaz
4-0 (11-7, 11-8, 11-6, 14-12)
30th May - 18h30Rajko Gommers
Kim Vermaas
def.Segun Toriola
Olufunke Oshonaike
4-2 (9-11, 11-6, 11-9, 11-3, 10-12, 12-10)
30th May - 18h30Chien-an Chen
I-Ching Cheng
def.Kirill Skachkov
Olga Vorobeva
4-2 (10-12, 11-7, 11-8, 11-9, 9-11, 11-8)
30th May - 18h30Kenta Tazoe
Miyu Maeda
def.Jakub Dyjas
Katarzyna Grzybowska
4-0 (11-4, 11-4, 11-5, 11-7)
30th May - 18h30Tomas Konecny
Hana Matelova
def.Ibrahim Gunduz
Ozge Yilmaz
4-1 (11-4, 11-8, 12-14, 11-6, 11-5)
30th May - 18h30Benedek Olah
Britt Eerland
def.Eric Glod
Sarah De Nutte
4-1 (11-3, 11-9, 9-11, 11-5, 12-10)
30th May - 18h30Woojin Jang
Zion Lee
def.Tristan Flore
Laura Gasnier
4-3 (8-11, 11-6, 11-7, 9-11, 11-9, 6-11, 11-7)
30th May - 18h30Jonathan Groth
Yalan Feng
def.Quang Linh Dinh
Hoang My Trang Mai
4-0 (11-5, 11-9, 11-4, 11-2)
30th May - 18h30Il Choe
Mi Gyong Ri
def.Brian Afanador
Adriana Diaz
4-1 (11-4, 3-11, 11-2, 11-7, 11-8)
30th May - 18h30Sathiyan Gnanasekaran
Manika Batra
def.Luka Mladenovic
Xialian Ni
4-1 (11-6, 8-11, 11-2, 11-8, 11-8)
30th May - 18h30Chun Ting Wong
Hoi Kem Doo
def.Darko Jorgic
Alex Galic
4-2 (11-8, 13-15, 9-11, 11-5, 11-5, 11-7)

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved