All sports Site

Menu
 

Tennis - St Petersburg - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Full results

St Petersburg

St Petersburg 2016

RussiaRussia - 19th September 2016 - 25th September 2016 - Indoor


Final

25th Sep - 15h25Alexander Zverevdef.Stanislas Wawrinka6-2 3-6 7-5

Semi-Finals

24th Sep - 15h00Stanislas Wawrinkadef.Roberto Bautista Agut7-6 6-2
24th Sep - 13h15Alexander Zverevdef.Tomás Berdych6-4 6-4

Quarter-Finals

23th Sep - 17h40Stanislas Wawrinkadef.Viktor Troicki7-5 6-2
23th Sep - 13h50Roberto Bautista Agutdef.João Sousa4-6 6-1 6-2
23th Sep - 12h10Tomás Berdychdef.Paolo Lorenzi6-4 6-3
23th Sep - 15h50Alexander Zverevdef.Mikhail Youzhny6-2 6-2

Round of 16

21th Sep - 17h40Stanislas Wawrinkadef.Lukas Rosol6-3 6-1
22th Sep - 13h10Viktor Troickidef.Dusan Lajovic6-4 6-4
21th Sep - 19h05Roberto Bautista Agutdef.Ricardas Berankis4-6 6-1 7-6
22th Sep - 11h10João Sousadef.Andrey Rublev7-6 3-6 6-3
22th Sep - 11h10Paolo Lorenzidef.Alexandre Sidorenko7-6 6-4
22th Sep - 13h45Tomás Berdychdef.Andrey Kuznetsov6-3 2-6 7-6
22th Sep - 16h00Alexander Zverevdef.Daniil Medvedev6-3 7-5
22th Sep - 17h50Mikhail Youzhnydef.Milos Raonic2-6 7-6 6-4

Round of 32

Stanislas Wawrinka Bye
19th Sep - 14h10Lukas Rosoldef.Diego Sebastian Schwartzman6-4 6-4
20th Sep - 17h40Dusan Lajovicdef.Fernando Verdasco2-6 6-3 6-2
21th Sep - 13h55Viktor Troickidef.Gastão Elias6-1 6-2
Roberto Bautista Agut Bye
19th Sep - 14h10Ricardas Berankisdef.Adrian Mannarino7-6 3-6 6-3
21th Sep - 11h10Andrey Rublevdef.Mikhail Kukushkin6-3 4-1 ab.
21th Sep - 11h15João Sousadef.Radu Albot3-6 6-4 7-5
20th Sep - 11h10Alexandre Sidorenkodef.Albert Ramos Viñolas7-5 6-2
20th Sep - 13h00Paolo Lorenzidef.Mischa Zverev3-6 7-6 6-0
21th Sep - 14h55Andrey Kuznetsovdef.Evgeny Donskoy6-3 7-5
Tomás Berdych Bye
19th Sep - 16h40Alexander Zverevdef.Karen Khachanov7-6 6-4
20th Sep - 15h25Daniil Medvedevdef.Alexander Bublik6-4 6-0
21th Sep - 12h40Mikhail Youzhnydef.Janko Tipsarevic6-3 7-5
Milos Raonic Bye

Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

19th Sep - 11h30Radu Albotdef.Jan Mertl6-3 6-4
19th Sep - 11h55Alexandre Sidorenkodef.Teimuraz Gabashvili6-4 6-4
19th Sep - 10h15Mischa Zverevdef.Alexander Kudryavtsev6-1 2-6 6-3
19th Sep - 10h10Daniil Medvedevdef.Ante Pavic6-4 6-2

Qualifications - First Round

18th Sep - 14h05Radu Albotdef.Dzmitry Zhyrmont6-2 4-6 6-4
18th Sep - 12h40Jan Mertldef.Nikola Cacic6-4 6-3
18th Sep - 14h30Teimuraz Gabashvilidef.Mikhail Elgin6-2 4-6 6-3
18th Sep - 16h25Alexandre Sidorenkodef.Evgeny Tyurnev6-4 6-3
18th Sep - 11h35Mischa Zverevdef.Maxim Kravtsov6-3 6-0
18th Sep - 12h55Alexander Kudryavtsevdef.Michal Przysiezny6-3 6-3
18th Sep - 10h10Daniil Medvedevdef.Alexey Vatutin6-3 6-7 7-5
18th Sep - 10h05Ante Pavicdef.James Ward7-6 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved