All sports Site

Menu
 

Tennis - Limoges - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

France

Full results

Limoges

Limoges 2016

FranceFrance - Limoges - 14th November 2016 - 20th November 2016 - Hard


Final

20th Nov - 15h40Ekaterina Alexandrovadef.Caroline Garcia6-4 6-0

Semi-Finals

19th Nov - 18h45Caroline Garciadef.Natalia Vikhlyantseva7-6 3-6 7-6
19th Nov - 16h40Ekaterina Alexandrovadef.Alizé Cornet3-6 6-2 6-0

Quarter-Finals

18th Nov - 17h30Caroline Garciadef.Donna Vekic6-1 4-6 6-3
18th Nov - 19h25Natalia Vikhlyantsevadef.Tamara Korpatsch6-4 6-1
18th Nov - 15h40Ekaterina Alexandrovadef.Maryna Zanevska7-6 7-5
18th Nov - 13h10Alizé Cornetdef.Stefanie Vögele6-4 7-6

Round of 16

17th Nov - 18h40Caroline Garciadef.Lucie Hradecka6-3 6-4
17th Nov - 12h35Donna Vekicdef.Tara Moore7-6 2-6 7-5
16th Nov - 21h30Natalia Vikhlyantsevadef.Océane Dodin7-5 6-3
17th Nov - 10h10Tamara Korpatschdef.Sorana Cirstea6-7 6-4 6-1
17th Nov - 21h55Maryna Zanevskadef.Mandy Minella6-2 7-5
17th Nov - 20h15Ekaterina Alexandrovadef.Pauline Parmentier7-6 6-4
17th Nov - 15h30Stefanie Vögeledef.Amandine Hesse6-2 6-3
17th Nov - 17h05Alizé Cornetdef.Ivana Jorovic6-1 6-3

Round of 32

16th Nov - 17h05Caroline Garciadef.Rebecca Sramkova6-2 7-5
16th Nov - 13h15Lucie Hradeckadef.Isabella Shinikova6-3 4-6 6-0
16th Nov - 10h10Tara Mooredef.Elise Mertens7-5 6-4
16th Nov - 12h00Donna Vekicdef.Elitsa Kostova6-0 6-2
14th Nov - 18h25Océane Dodindef.Alexandra Cadantu2-6 6-4 6-2
15th Nov - 13h15Natalia Vikhlyantsevadef.Alexandra Stevenson2-6 7-5 6-4
15th Nov - 11h25Tamara Korpatschdef.Silvia Soler-Espinosa6-4 6-3
15th Nov - 15h40Sorana Cirsteadef.Amra Sadikovic6-1 6-2
15th Nov - 17h05Mandy Minelladef.Dayana Yastremska6-4 7-5
15th Nov - 10h10Maryna Zanevskadef.Lina Gjorcheska6-1 6-3
14th Nov - 12h30Ekaterina Alexandrovadef.Galina Voskoboeva6-1 7-5
16th Nov - 15h15Pauline Parmentierdef.Cindy Burger6-0 6-2
15th Nov - 19h15Stefanie Vögeledef.Mona Barthel6-3 6-4
15th Nov - 20h25Amandine Hessedef.Valentyna Ivakhnenko6-3 6-3
14th Nov - 20h40Ivana Jorovicdef.Fiona Ferro7-5 6-4
16th Nov - 18h30Alizé Cornetdef.Akgul Amanmuradova6-2 6-7 7-6

Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

Galina Voskoboevadef.Lina Gjorcheska6-2 6-4
Valentyna Ivakhnenkodef.Deniz Khazaniuk7-6 4-6 6-4
Alexandra Cadantudef.Basak Eraydin6-4 6-3
Akgul Amanmuradovadef.Olga Saez Larra6-4 6-4

Qualifications - First Round

Lina Gjorcheska Bye
Galina Voskoboevadef.Schena Benamar6-2 6-3
Deniz Khazaniuk Bye
Valentyna Ivakhnenkodef.Alicja Rosolska6-1 6-2
Alexandra Cadantu Bye
Basak Eraydin Bye
Olga Saez Larra Bye
Akgul Amanmuradovadef.Nadiia Kichenok6-3 1-0 ab.

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved