All sports Site

Menu
Tennis - Taipei - 2016 - Detailed results

Tennis - Taipei - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Taiwan

Full results

Taipei

Taipei 2016

TaiwanTaiwan - 14th November 2016 - 20th November 2016 - Indoor


Final

20th Nov - 07h15Evgeniya Rodinadef.Kai-chen Chang6-4 6-3

Semi-Finals

19th Nov - 06h15Kai-chen Changdef.Marina Erakovic6-3 6-2
19th Nov - 07h40Evgeniya Rodinadef.Olga Govortsova6-2 0-0 ab.

Quarter-Finals

18th Nov - 08h30Kai-chen Changdef.Luksika Kumkhum6-1 7-5
18th Nov - 10h00Marina Erakovicdef.Tatjana Maria6-4 7-6
18th Nov - 08h35Evgeniya Rodinadef.Ashleigh Barty6-1 0-3 ab.
18th Nov - 07h15Olga Govortsovadef.Vitalia Diatchenko6-1 6-3

Round of 16

17th Nov - 07h35Luksika Kumkhumdef.Ipek Soylu6-2 6-4
17th Nov - 08h50Kai-chen Changdef.Kai-Lin Zhang6-2 6-1
17th Nov - 11h25Tatjana Mariadef.Alison Van Uytvanck2-6 7-5 7-6
17th Nov - 07h10Marina Erakovicdef.Veronika Kudermetova7-5 6-3
16th Nov - 13h25Evgeniya Rodinadef.Dalila Jakupovic2-6 6-4 6-1
16th Nov - 09h05Ashleigh Bartydef.Junri Namigata6-2 6-3
16th Nov - 07h55Olga Govortsovadef.Julia Boserup5-7 7-6 7-5
16th Nov - 11h50Vitalia Diatchenkodef.Miyu Kato7-5 6-4

Round of 32

16th Nov - 06h50Luksika Kumkhumdef.Yafan Wang6-1 3-2 ab.
15th Nov - 11h25Ipek Soyludef.Daniela Hantuchova5-7 6-2 4-2 ab.
15th Nov - 14h05Kai-chen Changdef.Ching-Wen Hsu6-3 6-3
16th Nov - 06h40Kai-Lin Zhangdef.Sara Sorribes Tormo7-5 3-6 6-2
16th Nov - 05h10Tatjana Mariadef.Irina Khromacheva7-5 6-1
15th Nov - 06h30Alison Van Uytvanckdef.Hiroko Kuwata6-0 6-1
16th Nov - 05h10Veronika Kudermetovadef.Varatchaya Wongteanchai6-3 6-4
15th Nov - 06h15Marina Erakovicdef.Kyoka Okamura6-4 6-2
15th Nov - 03h10Evgeniya Rodinadef.Pei-Chi Lee6-2 6-1
14th Nov - 08h20Dalila Jakupovicdef.Ya-Hsuan Lee7-6 6-1
15th Nov - 04h40Junri Namigatadef.Chieh-yu Hsu6-2 7-5
15th Nov - 04h25Ashleigh Bartydef.Maria Sakkari6-4 0-6 6-3
14th Nov - 06h10Olga Govortsovadef.Risa Ozaki6-1 6-3
15th Nov - 03h10Julia Boserupdef.Riko Sawayanagi6-2 7-5
14th Nov - 07h25Miyu Katodef.Eri Hozumi6-4 7-6
14th Nov - 06h00Vitalia Diatchenkodef.Naomi Broady6-3 2-6 7-6

Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

Pei-Chi Leedef.Ankita Raina6-0 6-0
Varatchaya Wongteanchaidef.Greet Minnen6-3 7-6
Junri Namigatadef.Kyoka Okamura6-0 2-6 6-0
Ashleigh Bartydef.Nicha Lertpitaksinchai6-0 6-2

Qualifications - First Round

Pei-Chi Leedef.Jasmine Paolini7-6 6-3
Ankita Rainadef.Natela Dzalamidze7-6 5-7 6-3
Varatchaya Wongteanchaidef.Chin-Wei Chan7-5 6-4
Greet Minnendef.I-Hsuan Cho6-4 6-4
Kyoka Okamuradef.Beatrice Gumulya6-4 6-2
Junri Namigatadef.Jessica Moore6-1 6-2
Ashleigh Bartydef.Peangtarn Plipuech6-3 4-6 6-4
Nicha Lertpitaksinchaidef.Kotomi Takahata6-3 6-4

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved