All sports Site

Menu
Tennis - Taipei - 2017 - Detailed results

Tennis - Taipei - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

Taiwan

Full results

Taipei

Taipei 2017

TaiwanTaiwan - Taipei - 13th November 2017 - 19th November 2017 - Indoor


Final

19th Nov - 09h05Belinda Bencicdef.Arantxa Rus7-6 6-1

Semi-Finals

18th Nov - 08h15Belinda Bencicdef.Viktorija Golubic6-2 6-4
18th Nov - 06h10Arantxa Rusdef.Naomi Broady6-3 4-6 6-3

Quarter-Finals

17th Nov - 07h10Viktorija Golubicdef.Luksika Kumkhum7-6 4-6 6-3
17th Nov - 11h55Belinda Bencicdef.Jil Belen Teichmann6-4 7-5
17th Nov - 09h30Naomi Broadydef.Veronika Kudermetova6-2 6-3
17th Nov - 10h40Arantxa Rusdef.Lizette Cabrera6-1 6-0

Round of 16

16th Nov - 11h30Viktorija Golubicdef.Aryna Sabalenka7-5 6-3
16th Nov - 07h35Luksika Kumkhumdef.Marie Bouzkova6-4 6-3
16th Nov - 12h55Belinda Bencicdef.Priscilla Hon7-6 6-2
16th Nov - 05h10Jil Belen Teichmanndef.Risa Ozaki6-4 6-2
16th Nov - 09h15Naomi Broadydef.Su Jeong Jang4-6 6-1 7-5
16th Nov - 09h15Veronika Kudermetovadef.Magdalena Frech1-6 6-3 6-4
16th Nov - 05h10Arantxa Rusdef.Vitalia Diatchenko1-6 7-5 6-4
16th Nov - 07h35Lizette Cabreradef.Eri Hozumi6-2 7-5

Round of 32

15th Nov - 08h20Aryna Sabalenkadef.Misaki Doi7-6 1-6 6-3
15th Nov - 13h55Viktorija Golubicdef.Ya-Hsuan Lee6-2 7-5
14th Nov - 07h10Marie Bouzkovadef.Ling Zhang6-3 7-5
14th Nov - 04h10Luksika Kumkhumdef.Ana Bogdan2-6 7-6 7-5
15th Nov - 05h05Belinda Bencicdef.Yingying Duan7-6 6-4
15th Nov - 05h05Priscilla Hondef.Irina Khromacheva6-3 3-6 6-0
15th Nov - 07h00Jil Belen Teichmanndef.Ching-Wen Hsu6-3 6-1
15th Nov - 06h40Risa Ozakidef.Dalila Jakupovic6-7 6-2 6-4
15th Nov - 10h05Su Jeong Jangdef.Arina Rodionova6-2 6-7 6-2
15th Nov - 12h30Naomi Broadydef.Yafan Wang6-7 6-2 6-3
14th Nov - 09h25Veronika Kudermetovadef.Jing-Jing Lu6-2 6-2
14th Nov - 09h00Magdalena Frechdef.Lin Zhu6-4 7-5
14th Nov - 12h40Vitalia Diatchenkodef.Yanina Wickmayer6-2 6-3
14th Nov - 10h40Arantxa Rusdef.Ipek Soylu7-6 7-5
14th Nov - 04h10Lizette Cabreradef.Sara Errani3-6 7-5 6-2
14th Nov - 06h30Eri Hozumidef.Evgeniya Rodina7-6 6-2

Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

Priscilla Hondef.Jacqueline Cako6-4 6-4
Vitalia Diatchenkodef.Nina Stojanovic0-6 6-2 6-4
Dalila Jakupovicdef.Sabina Sharipova6-3 6-1
Veronika Kudermetovadef.Ingrid Neel7-6 6-2

Qualifications - First Round

Jacqueline Cakodef.Hiroko Kuwata3-6 6-2 6-3
Priscilla Hondef.Kwan Yau Ng6-2 6-3
Vitalia Diatchenkodef.Vivian Heisen6-3 6-2
Nina Stojanovicdef.Na-Lae Han7-6 6-3
Sabina Sharipovadef.Fanny Stollar6-1 7-6
Dalila Jakupovicdef.Victoria Rodriguez6-2 6-3
Veronika Kudermetovadef.Kai-Lin Zhang7-6 7-5
Ingrid Neeldef.Carol Zhao6-7 7-6 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved