All sports Site

Menu
 

Tennis - Tianjin - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

China

Full results

Tianjin

Tianjin 2017

ChinaChina - 9th October 2017 - 15th October 2017 - Hard


Final

15th Oct - 08h10Maria Sharapovadef.Aryna Sabalenka7-5 7-6

Semi-Finals

14th Oct - 08h10Maria Sharapovadef.Shuai Peng6-3 6-1
14th Oct - 06h10Aryna Sabalenkadef.Sara Errani6-1 6-3

Quarter-Finals

13th Oct - 07h50Maria Sharapovadef.Stefanie Vögele6-3 6-1
13th Oct - 09h10Shuai Pengdef.Sara Sorribes Tormo6-0 6-1
13th Oct - 08h10Sara Erranidef.Christina McHale5-7 7-6 6-1
13th Oct - 06h10Aryna Sabalenkadef.Lin Zhu6-3 6-4

Round of 16

12th Oct - 07h50Maria Sharapovadef.Magda Linette7-5 6-3
12th Oct - 10h35Stefanie Vögeledef.Yulia Putintseva6-2 6-3
12th Oct - 09h40Shuai Pengdef.Xiyu Wang6-2 6-2
12th Oct - 07h45Sara Sorribes Tormodef.Yafan Wang6-4 2-6 6-3
12th Oct - 06h10Christina McHaledef.Maria Sakkari6-0 6-4
12th Oct - 07h50Sara Erranidef.Beatriz Haddad Maia6-4 4-6 6-3
12th Oct - 06h15Aryna Sabalenkadef.Yingying Duan6-3 6-3
12th Oct - 06h10Lin Zhudef.Su-Wei Hsieh6-3 5-1

Round of 32

11th Oct - 07h50Maria Sharapovadef.Irina-Camelia Begu6-4 6-2
11th Oct - 09h10Magda Linettedef.Kateryna Bondarenko3-6 6-3 7-5
11th Oct - 12h35Stefanie Vögeledef.Kristie Ahn6-3 6-3
11th Oct - 10h45Yulia Putintsevadef.Lauren Davis7-6 4-6 6-2
11th Oct - 12h10Shuai Pengdef.Hanyu Guo6-2 7-6
11th Oct - 09h10Xiyu Wangdef.Danka Kovinic6-3 7-6
11th Oct - 06h10Sara Sorribes Tormodef.Arina Rodionova6-2 6-7 6-4
11th Oct - 06h10Yafan Wangdef.Alison Riske6-3 5-3
11th Oct - 08h05Maria Sakkaridef.Fangzhou Liu6-2 6-1
11th Oct - 07h50Christina McHaledef.Nao Hibino6-3 6-3
11th Oct - 11h15Sara Erranidef.Kateryna Kozlova6-2 6-1
11th Oct - 11h05Beatriz Haddad Maiadef.Donna Vekic6-7 6-4 6-2
11th Oct - 06h10Yingying Duandef.Lesya Tsurenko6-4 7-6
11th Oct - 06h15Aryna Sabalenkadef.Xinyun Han6-3 6-3
11th Oct - 09h25Su-Wei Hsiehdef.Jing-Jing Lu6-2 6-2
11th Oct - 09h30Lin Zhudef.Petra Kvitova6-4 5-7 6-4

Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

8th Oct - 06h45Lauren Davisdef.Xuliu Sun6-2 6-2
8th Oct - 06h45Arina Rodionovadef.Hiroko Kuwata6-1 6-4
8th Oct - 09h25Sara Erranidef.Xinyun Han6-3 6-2
8th Oct - 09h15Yuxuan Zhangdef.Jing-Jing Lu6-4 3-6 6-3
8th Oct - 09h30Hanyu Guodef.Nina Stojanovic6-1 7-6
8th Oct - 06h45Stefanie Vögeledef.Kai-Lin Zhang6-0 6-3

Qualifications - First Round

Lauren Davisdef.Kyoka Okamura3-6 6-3 7-6
Xuliu Sundef.Xinyu Gao4-6 6-4 6-4
Arina Rodionovadef.Wushuang Zheng6-2 6-3
Hiroko Kuwatadef.Alla Kudryavtseva6-3 6-3
Xinyun Handef.Yanni Liu6-0 4-6 6-0
Sara Erranidef.Xiao-Di You6-2 6-1
Jing-Jing Ludef.Olivia Tjandramulia4-6 6-3 6-4
Yuxuan Zhangdef.Gabriela Dabrowski6-4 6-4
Nina Stojanovicdef.Shilin Xu6-4 6-3
Hanyu Guodef.Dalila Jakupovic2-6 7-6 6-3
Stefanie Vögeledef.Jia-Qi Kang5-7 6-1 6-1
Kai-Lin Zhangdef.Fang Ying Xun6-1 6-0

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved