All sports Site

Menu
 

Tennis - Zhengzhou - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

China

Full results

Zhengzhou

Zhengzhou 2017

ChinaChina - 17th April 2017 - 23th April 2017 - Hard


Final

23th Apr - 08h40Qiang Wangdef.Shuai Peng3-6 7-6 1-1 ab.

Semi-Finals

22th Apr - 09h45Shuai Pengdef.Saisai Zheng7-6 7-6
22th Apr - 07h50Qiang Wangdef.Yingying Duan7-6 6-2

Quarter-Finals

21th Apr - 08h00Shuai Pengdef.Zarina Diyas6-3 6-3
21th Apr - 07h35Saisai Zhengdef.Nao Hibino6-3 6-4
21th Apr - 06h10Yingying Duandef.Su Jeong Jang6-4 7-5
21th Apr - 06h10Qiang Wangdef.Fangzhou Liu6-2 6-3

Round of 16

19th Apr - 08h25Shuai Pengdef.Riko Sawayanagi6-1 6-4
20th Apr - 07h55Zarina Diyasdef.Shiho Akita6-2 6-4
19th Apr - 06h10Nao Hibinodef.Eri Hozumi6-3 6-2
20th Apr - 08h55Saisai Zhengdef.Sabina Sharipova6-2 4-6 6-3
20th Apr - 06h10Su Jeong Jangdef.Kurumi Nara7-5 4-0 ab.
20th Apr - 06h10Yingying Duandef.Arina Rodionova4-6 6-4 7-6
19th Apr - 06h10Fangzhou Liudef.Zhaoxuan Yang6-1 6-4
19th Apr - 06h10Qiang Wangdef.Valentini Grammatikopoulou4-6 7-5 6-2

Round of 32

17th Apr - 07h25Shuai Pengdef.Shuko Aoyama6-1 6-1
18th Apr - 08h05Riko Sawayanagidef.Miyu Kato7-6 6-0
18th Apr - 06h10Shiho Akitadef.Mayo Hibi6-2 6-4
18th Apr - 06h10Zarina Diyasdef.Xinyun Han6-2 6-0
17th Apr - 07h25Nao Hibinodef.Akiko Omae6-1 6-2
17th Apr - 07h25Eri Hozumidef.Hanyu Guo6-1 6-3
18th Apr - 06h05Sabina Sharipovadef.Jia-Qi Kang6-4 3-6 6-4
18th Apr - 06h10Saisai Zhengdef.Jia-Jing Lu6-2 6-2
18th Apr - 07h35Kurumi Naradef.Lin Zhu6-4 7-5
18th Apr - 08h35Su Jeong Jangdef.Na-Lae Han6-4 6-1
18th Apr - 07h25Arina Rodionovadef.Chang Liu7-6 7-6
17th Apr - 08h05Yingying Duandef.Peangtarn Plipuech6-1 6-1
17th Apr - 06h05Fangzhou Liudef.Varatchaya Wongteanchai7-6 6-2
17th Apr - 06h05Zhaoxuan Yangdef.Hao Chen Tang6-1 6-2
17th Apr - 06h05Valentini Grammatikopouloudef.Yi-Fan Xu6-1 6-3
17th Apr - 06h05Qiang Wangdef.Hiroko Kuwata6-1 6-1

Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

Varatchaya Wongteanchaidef.Julia Glushko4-6 7-6 6-1
Hanyu Guodef.Jacqueline Cako6-4 3-6 6-4
Jia-Qi Kangdef.Kyoka Okamura6-3 6-2
Peangtarn Plipuechdef.Xinyu Gao6-1 2-6 6-1

Qualifications - First Round

Julia Glushkodef.Miharu Imanishi2-6 6-2 6-1
Varatchaya Wongteanchaidef.Yuxuan Zhang7-5 6-4
Jacqueline Cakodef.Stefanie Tan6-3 3-6 6-1
Hanyu Guodef.Jiaxi Lu5-7 7-6 6-3
Kyoka Okamuradef.Valeria Savinykh7-5 6-2
Jia-Qi Kangdef.Fang Ying Xun7-5 6-4
Peangtarn Plipuechdef.Xiyu Wang6-4 4-6 6-4
Xinyu Gaodef.Xuliu Sun7-6 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved