All sports Site

Menu
 

Tennis - Moscow - 2017 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Full results

Moscow 2017

RussiaRussia - 14th October 2017 - 22th October 2017 - Indoor


Final

21th Oct - 12h10Julia Görgesdef.Darya Kasatkina6-1 6-2

Semi-Finals

20th Oct - 14h10Darya Kasatkinadef.Irina-Camelia Begu6-2 6-3
20th Oct - 15h50Julia Görgesdef.Natalia Vikhlyantseva6-2 2-6 7-5

Quarter-Finals

19th Oct - 11h10Darya Kasatkinadef.Aliaksandra Sasnovich6-4 6-3
19th Oct - 12h50Irina-Camelia Begudef.Vera Lapko6-3 4-6 7-5
19th Oct - 17h40Natalia Vikhlyantsevadef.Alizé Cornet4-6 7-5 6-3
19th Oct - 15h40Julia Görgesdef.Lesya Tsurenko6-3 6-4

Round of 16

18th Oct - 12h35Aliaksandra Sasnovichdef.Kristina Mladenovic6-2 2-6 6-2
18th Oct - 14h05Darya Kasatkinadef.Katerina Siniaková6-2 6-3
18th Oct - 11h55Irina-Camelia Begudef.Anastasija Sevastova6-4 6-3
18th Oct - 14h10Vera Lapkodef.Daria Gavrilova6-3 3-1 ab.
18th Oct - 15h45Alizé Cornetdef.Magdalena Rybarikova6-1 0-0 ab.
18th Oct - 20h10Natalia Vikhlyantsevadef.Elena Vesnina7-6 6-4
18th Oct - 10h10Julia Görgesdef.Yulia Putintseva6-3 6-3
18th Oct - 10h10Lesya Tsurenkodef.Coco Vandeweghe7-5 1-6 6-2

Round of 32

Kristina Mladenovic Bye
16th Oct - 17h30Aliaksandra Sasnovichdef.Timea Babos1-6 7-6 6-4
16th Oct - 11h35Katerina Siniakovádef.Donna Vekic6-0 6-2
17th Oct - 16h15Darya Kasatkinadef.Anastasia Pavlyuchenkova7-6 6-1
Anastasija Sevastova Bye
17th Oct - 13h20Irina-Camelia Begudef.Elena Rybakina6-1 3-6 6-3
17th Oct - 10h10Vera Lapkodef.Maryna Zanevska6-2 6-3
17th Oct - 20h25Daria Gavrilovadef.Kristyna Pliskova6-4 6-7 6-1
17th Oct - 14h00Magdalena Rybarikovadef.Maria Sharapova7-6 6-4
16th Oct - 13h40Alizé Cornetdef.Ekaterina Makarova6-3 6-3
17th Oct - 12h05Natalia Vikhlyantsevadef.Kaia Kanepi6-3 6-2
Elena Vesnina Bye
17th Oct - 12h05Julia Görgesdef.Polina Monova6-0 6-3
16th Oct - 19h10Yulia Putintsevadef.Olesya Pervushina7-5 6-1
16th Oct - 15h00Lesya Tsurenkodef.Christina McHale7-6 6-3
Coco Vandeweghe Bye

Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

16th Oct - 12h50Kaia Kanepidef.Alisa Kleybanova6-2 2-6 7-6
16th Oct - 11h20Vera Lapkodef.Arina Rodionova6-4 6-3
16th Oct - 10h05Elena Rybakinadef.Alla Kudryavtseva6-2 6-3
16th Oct - 10h05Polina Monovadef.Victoria Kamenskaya6-4 6-4

Qualifications - Second Round

15th Oct - 14h40Kaia Kanepidef.Ivana Jorovic6-2 6-0
15th Oct - 15h05Alisa Kleybanovadef.Bernarda Pera6-4 6-2
15th Oct - 13h20Arina Rodionovadef.Olga Savchuk6-2 6-4
15th Oct - 11h10Vera Lapkodef.Viktoriya Tomova6-1 6-2
15th Oct - 11h10Alla Kudryavtsevadef.Anhelina Kalinina3-6 6-2 6-4
15th Oct - 12h15Elena Rybakinadef.Tereza Martincova4-6 7-6 6-4
15th Oct - 11h10Polina Monovadef.Valentini Grammatikopoulou7-6 6-4
15th Oct - 13h00Victoria Kamenskayadef.Anna Blinkova6-1 6-4

Qualifications - First Round

14th Oct - 17h40Kaia Kanepidef.Olga Ianchuk6-2 6-1
14th Oct - 16h30Ivana Jorovicdef.Basak Eraydin3-6 6-3 6-3
14th Oct - 16h45Alisa Kleybanovadef.Vitalia Diatchenko6-2 6-3
14th Oct - 18h25Bernarda Peradef.Polina Leykina4-6 6-2 7-5
14th Oct - 14h10Arina Rodionovadef.Anastasia Potapova6-3 6-1
14th Oct - 14h10Olga Savchukdef.Dayana Yastremska3-6 6-2 6-4
14th Oct - 09h10Vera Lapkodef.Anastasia Frolova6-0 6-0
14th Oct - 12h55Viktoriya Tomovadef.Sabina Sharipova6-2 6-3
14th Oct - 09h10Anhelina Kalininadef.Sofya Lansere6-1 6-4
14th Oct - 09h10Alla Kudryavtsevadef.Ksenia Lykina3-6 7-5 6-1
14th Oct - 15h35Elena Rybakinadef.Petra Krejsova6-1 6-4
14th Oct - 16h00Tereza Martincovadef.Chantal Skamlova6-1 6-3
14th Oct - 09h10Polina Monovadef.Barbora Krejcikova5-7 6-4 6-3
14th Oct - 11h35Valentini Grammatikopouloudef.Margarita Gasparyan4-6 7-5 7-5
14th Oct - 11h25Victoria Kamenskayadef.Anna Morgina6-3 6-2
14th Oct - 10h15Anna Blinkovadef.Irina Maria Bara6-3 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved