All sports Site
All sports Site
Belarus - Minsk
Stroitel Minsk is a volleyball team from Belarus, based in Minsk. Stroitel Minsk plays their home games in the Palace Of Sports Minsk.
16 May 2023 - 15h00 Relegation | Stroitel Minsk | 1 - 3 | Tyumen VC (RUS) |
17 May 2023 - 13h00 Relegation | Stroitel Minsk | 1 - 3 | Tyumen VC (RUS) |
20 May 2023 - 17h00 Relegation | Tyumen VC (RUS) | Cancelled | Stroitel Minsk |
General classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
4th | 13 | 37 | 2 | 35 | 17 | 106 | -89 |
Home Classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
4th | 11 | 20 | 2 | 18 | 13 | 55 | -42 |
Away Classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
4th | 2 | 17 | 0 | 17 | 4 | 51 | -47 |
21 April 2023 - 13h00 Play-Out | Neftyanik Orenburg (RUS) (1) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (4) |
22 April 2023 - 13h00 Play-Out | Stroitel Minsk (4) | 0 - 3 | Nova Novokujbyshevsk (RUS) (3) |
23 April 2023 - 15h30 Play-Out | Stroitel Minsk (4) | 0 - 3 | Yugra-Samotlor Nizhievartovsk (RUS) (2) |
5 May 2023 - 15h00 Play-Out | Neftyanik Orenburg (RUS) (1) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (4) |
6 May 2023 - 12h00 Play-Out | Stroitel Minsk (4) | 0 - 3 | Nova Novokujbyshevsk (RUS) (3) |
7 May 2023 - 12h00 Play-Out | Stroitel Minsk (4) | 1 - 3 | Yugra-Samotlor Nizhievartovsk (RUS) (2) |
General classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
16th | 7 | 31 | 2 | 29 | 16 | 88 | -72 |
Home Classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
16th | 7 | 16 | 2 | 14 | 12 | 43 | -31 |
Away Classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
16th | 0 | 15 | 0 | 15 | 4 | 45 | -41 |
1 October 2022 - 16h00 Round 1 | Stroitel Minsk (10) | 1 - 3 | VC Dynamo Moscou (RUS) (5) |
9 October 2022 - 16h00 Round 2 | Stroitel Minsk (13) | 0 - 3 | ASK Nizhny Novgorod (RUS) (6) |
15 October 2022 - 14h00 Round 3 | Lokomotiv Novosibirsk (RUS) (7) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (13) |
19 October 2022 - 16h00 Round 4 | Fakel Novy Urengoi (RUS) (2) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (14) |
23 October 2022 - 16h00 Round 5 | Zenit Kazan (RUS) (4) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (14) |
30 October 2022 - 16h00 Round 6 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Gazprom-Ugra Surgut (RUS) (10) |
12 November 2022 - 16h30 Round 7 | Zenit St. Petersburg (RUS) (1) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (16) |
19 November 2022 - 16h00 Round 8 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Ural Ufa (RUS) (4) |
26 November 2022 - 15h00 Round 9 | Dynamo Leningrad (RUS) (6) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (16) |
3 December 2022 - 14h30 Round 10 | Stroitel Minsk (16) | 3 - 0 | Enisey Krasnoyarsk (RUS) (10) |
11 December 2022 - 17h00 Round 12 | Stroitel Minsk (16) | 2 - 3 | Neftyanik Orenburg (RUS) (14) |
16 December 2022 - 13h00 Round 13 | Kuzbass Kumerovo (RUS) (10) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (16) |
27 December 2022 - 13h00 Round 14 | Stroitel Minsk (15) | 3 - 1 | Nova Novokujbyshevsk (RUS) (16) |
4 January 2023 - 14h00 Round 15 | Yugra-Samotlor Nizhievartovsk (RUS) (12) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (15) |
7 January 2023 - 15h00 Round 16 | VC Dynamo Moscou (RUS) (2) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (15) |
14 January 2023 - 16h00 Round 17 | ASK Nizhny Novgorod (RUS) (12) | 3 - 1 | Stroitel Minsk (15) |
18 January 2023 - 16h00 Round 18 | Stroitel Minsk (15) | 1 - 3 | Lokomotiv Novosibirsk (RUS) (5) |
22 January 2023 - 15h00 Round 19 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Fakel Novy Urengoi (RUS) (9) |
28 January 2023 - 15h00 Round 20 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Zenit Kazan (RUS) (1) |
4 February 2023 - 15h00 Round 21 | Gazprom-Ugra Surgut (RUS) (11) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (16) |
11 February 2023 - 15h00 Round 22 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Zenit St. Petersburg (RUS) (2) |
15 February 2023 - 15h00 Round 23 | Ural Ufa (RUS) (7) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (16) |
19 February 2023 - 17h00 Round 24 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Dynamo Leningrad (RUS) (9) |
25 February 2023 - 11h00 Round 25 | Enisey Krasnoyarsk (RUS) (10) | 3 - 1 | Stroitel Minsk (16) |
3 March 2023 - 15h00 Round 11 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Belogorie Belgorod (RUS) (9) |
3 March 2023 - 16h30 Round 26 | Stroitel Minsk (16) | 0 - 3 | Belogorie Belgorod (RUS) (5) |
10 March 2023 - 14h00 Round 26 | Neftyanik Orenburg (RUS) (13) | 3 - 1 | Stroitel Minsk (16) |
10 March 2023 - 14h00 Round 27 | Neftyanik Orenburg (RUS) (13) | 3 - 1 | Stroitel Minsk (16) |
15 March 2023 - 16h30 Round 28 | Stroitel Minsk (16) | 1 - 3 | Kuzbass Kumerovo (RUS) (9) |
20 March 2023 - 15h00 Round 29 | Nova Novokujbyshevsk (RUS) (14) | 3 - 0 | Stroitel Minsk (16) |
24 March 2023 - 17h00 Round 30 | Stroitel Minsk (16) | 1 - 3 | Yugra-Samotlor Nizhievartovsk (RUS) (14) |