All sports Site
All sports Site
Kazakhstan - 22 May 1993
Denis Yevseyev (born 22 May 1993) is a tennis player who competes internationally for Kazakhstan. His last victory is the Nur-Sultan (Astana) 2023 tournament . He is actualy 177th of the ATP Rankings.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 4 Victories / 4 Defeats
Australian Open Men's from 8 January to 28 January 2024 (Hard) | ||||
---|---|---|---|---|
Qualifications - First Round | defeated by | Vitaliy Sachko | 6-2 7-5 | |
Ottignies - Louvain-la-Neuve from 23 January to 28 January 2024 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Jack Loge | 6-4 7-5 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Cem Ilkel | 6-3 6-1 | |
Round of 32 | defeated by | Gauthier Onclin | 6-4 6-4 | |
Houston - 250 from 30 March to 7 April 2024 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Stefan Kozlov | 6-2 6-0 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Yibing Wu | 7-6 6-3 | |
Barcelona - 500 from 13 April to 21 April 2024 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Benjamin Hassan | 6-2 3-6 6-3 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Diego Sebastian Schwartzman | 6-2 6-0 |
Victory : 1 (Nur-Sultan (Astana))
Final : 0
Summary : 34 Victories / 27 Defeats
Nonthaburi 2 from 9 January to 15 January 2023 (Hard) | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Evgeny Donskoy | 6-4 7-6 | |
Nonthaburi 3 from 16 January to 22 January 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Giovanni Fonio | 6-2 7-5 | |
Koblenz from 30 January to 5 February 2023 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Tom Gentzsch | 6-1 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Egor Gerasimov | 3-6 6-3 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | Jan Choinski | 6-4 1-6 6-2 | |
Vilnius from 6 February to 12 February 2023 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Jeremy Jahn | 6-4 6-1 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Federico Arnaboldi | 7-6 6-3 | |
Round of 32 | defeat | Julian Ocleppo | 6-2 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Joris De Loore | 6-3 6-4 | |
Cherbourg from 13 February to 19 February 2023 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Constantin Bittoun Kouzmine | 6-3 7-6 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Beibit Zhukayev | 6-7 7-6 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | Jan Choinski | 6-3 6-2 | |
Monterrey from 20 February to 26 February 2023 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Evan King | 7-5 6-3 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Stefano Napolitano | 4-6 6-4 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Emilio Gómez | 7-6 6-4 | |
Waco from 27 February to 5 March 2023 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Nathan Ponwith | 6-2 6-3 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Filip Misolic | 5-7 7-6 4-2 ab. | |
Puerto Vallarta from 6 March to 12 March 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Enzo Couacaud | 2-6 7-6 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Mohamed Aziz Dougaz | 6-1 6-0 | |
Mexico City from 27 March to 2 April 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Alan Fernando Rubio Fierros | 6-4 6-4 | |
San Luis Potosi from 3 April to 9 April 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Alan Fernando Rubio Fierros | 7-6 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Colin Sinclair | 6-4 6-4 | |
Round of 32 | defeat | Nick Hardt | 7-5 7-6 | |
Round of 16 | defeated by | Dominik Koepfer | 6-3 6-2 | |
Léon from 10 April to 16 April 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Benjamin Lock | 7-5 7-5 | |
Morelos from 17 April to 23 April 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Naoki Nakagawa | 7-6 4-6 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Mark Lajal | 7-5 6-1 | |
Savannah from 24 April to 30 April 2023 (Clay) | ||||
Round of 32 | defeated by | Martin Damm | 6-1 6-4 | |
Prague from 1 May to 7 May 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Federico Gaio | 6-0 6-7 6-3 | |
Prague 2 from 8 May to 14 May 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Martin Damm | 6-3 6-2 | |
Oeiras 4 from 15 May to 21 May 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Daniel Rodrigues | 6-4 2-6 6-4 | |
Geneva from 20 May to 28 May 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Alessandro Giannessi | 3-6 6-4 6-2 | |
Little Rock from 29 May to 4 June 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Alex Michelsen | 4-6 6-3 7-5 | |
Tyler from 5 June to 11 June 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Mikhail Kukushkin | 7-6 6-2 | |
Palmas Del Mar from 12 June to 18 June 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | João Lucas Reis da Silva | 5-7 6-4 7-5 | |
Karlsruhe from 3 July to 9 July 2023 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | David Fix | 6-3 6-3 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Sebastian Fanselow | 7-5 7-6 | |
Round of 32 | defeated by | Thiago Seyboth Wild | 4-6 6-3 6-3 | |
Braunschweig from 10 July to 16 July 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Marc Majdandzic | 6-3 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Yanaki Milev | 7-6 3-6 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Thiago Seyboth Wild | 4-6 6-4 6-1 | |
Båstad from 16 July to 23 July 2023 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Timofey Skatov | 6-1 6-3 | |
Nur-Sultan (Astana) from 24 July to 30 July 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Ajeet Rai | 6-4 6-1 | |
Round of 16 | defeat | Orel Kimhi | 7-5 6-1 | |
Quarter-Finals | defeat | Alexander Zgirovsky | 6-2 6-4 | |
Semi-Finals | defeat | Yanki Erel | 6-4 6-4 | |
Final | defeat | Khumoyun Sultanov | 7-5 2-6 6-4 | |
Porto from 31 July to 6 August 2023 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Joao Domingues | 6-2 3-6 6-3 | |
Round of 16 | defeat | Emilio Nava | 3-6 6-3 7-5 | |
Quarter-Finals | defeated by | Jules Marie | 3-6 7-6 6-4 | |
Meerbusch from 7 August to 13 August 2023 (Clay) | ||||
Round of 32 | defeat | Martin Krumich | 6-7 7-5 6-4 | |
Round of 16 | defeated by | Titouan Droguet | 6-1 6-3 | |
Grodzisk Mazowiecki from 14 August to 19 August 2023 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Aleksandr Braynin | 4-6 6-3 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Stefanos Sakellarid | 6-4 6-2 | |
Round of 32 | defeat | Tomasz Berkieta | 6-3 6-1 | |
Round of 16 | defeat | Tomas Machac | 7-5 7-6 | |
Quarter-Finals | defeat | Maxime Janvier | 6-3 3-6 7-6 | |
Semi-Finals | defeated by | Benjamin Hassan | 6-4 6-4 | |
Shanghai from 2 October to 15 October 2023 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Yi Zhou | 6-2 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Tung-lin Wu | 6-4 4-6 6-3 | |
First Round | defeated by | Marton Fucsovics | 6-4 6-2 |
Victory : 0
Final : 1 (Nur-Sultan (Astana))
Summary : 26 Victories / 26 Defeats
Lugano from 28 March to 3 April 2022 (Indoor) | ||||
---|---|---|---|---|
Qualifications - First Round | defeat | Jerzy Janowicz | 4-6 6-3 7-6 | |
Forli from 3 January to 9 January 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Moez Echargui | 7-5 6-1 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Elmar Ejupovic | 6-7 7-6 6-2 | |
Round of 32 | defeat | Goncalo Oliveira | 6-4 6-4 | |
Round of 16 | defeated by | Sasi Kumar Mukund | 6-3 6-2 | |
Forli 2 from 10 January to 16 January 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Michael Vrbensky | 6-3 6-2 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Alexey Vatutin | 6-2 6-2 | |
Lugano from 28 March to 3 April 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - Second Round | defeated by | Aldin Setkic | 6-3 6-2 | |
Oeiras 2 from 4 April to 10 April 2022 (Indoor) | ||||
Round of 32 | defeated by | Fabian Marozsan | 6-2 6-3 | |
Madrid from 11 April to 17 April 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Yshai Oliel | 6-4 6-3 | |
Rome from 25 April to 1 May 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Gabriele Camilli | 6-0 6-3 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Vladyslav Orlov | 6-2 6-4 | |
Round of 32 | defeat | Alessandro Giannessi | 7-6 3-2 ab. | |
Round of 16 | defeated by | Gian Marco Moroni | 6-0 6-1 | |
Prague 2 from 2 May to 8 May 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Lukas Velik | 6-3 6-1 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Lukas Rosol | 5-7 6-2 6-4 | |
Shymkent from 9 May to 15 May 2022 (Clay) | ||||
Round of 32 | defeat | Sasi Kumar Mukund | 7-5 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Evgeny Karlovskiy | 3-6 6-3 6-2 | |
Shymkent II from 16 May to 22 May 2022 (Clay) | ||||
Round of 32 | defeat | Ulises Blanch | 6-3 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Kaichi Uchida | 7-6 3-6 6-4 | |
Little Rock from 30 May to 5 June 2022 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Rinky Hijikata | 6-7 6-4 6-3 | |
Orlando from 6 June to 12 June 2022 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Yasutaka Uchiyama | 1-6 6-3 6-2 | |
Lüdenscheid from 27 June to 3 July 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Max Schönhaus | 3-6 6-2 6-1 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Bogdan Bobrov | 7-6 4-6 7-6 | |
Round of 32 | defeat | Marcel Zielinski | 6-7 6-2 6-4 | |
Round of 16 | defeated by | Santiago Fa Rodríguez Taverna | 6-2 6-3 | |
Nur-Sultan (Astana) from 18 July to 24 July 2022 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Alibek Kachmazov | 6-3 3-6 6-4 | |
Round of 16 | defeat | Evgeny Karlovskiy | 3-6 6-2 6-4 | |
Quarter-Finals | defeat | Gabriel Decamps | 6-4 2-6 6-4 | |
Semi-Finals | defeat | Beibit Zhukayev | 6-4 6-4 | |
Final | defeated by | Roman Safiullin | 2-6 6-4 7-6 | |
Segovia from 25 July to 31 July 2022 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Daniel Rincon | 6-2 5-7 6-3 | |
Round of 16 | defeated by | Michael Geerts | 6-4 6-3 | |
Liberec from 1 August to 7 August 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Lukas Pokorny | 3-6 6-2 7-5 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Matthias Bachinger | 1-6 6-3 7-5 | |
Round of 32 | defeated by | Manuel Guinard | 6-3 6-4 | |
Meerbusch from 8 August to 14 August 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Volodoymyr Uzhylovskyi | 6-1 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Max Hans Rehberg | 1-6 6-1 6-3 | |
Nonthaburi from 22 August to 28 August 2022 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeat | Yu Hsiou Hsu | 2-1 ab. | |
Round of 16 | defeated by | Kyrian Jacquet | 6-7 7-6 3-0 ab. | |
Nonthaburi 2 from 29 August to 4 September 2022 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Dane Sweeny | 3-6 6-0 6-0 | |
Nur-Sultan from 3 October to 9 October 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | David Goffin | 6-1 6-4 | |
Ismaning from 9 October to 16 October 2022 (Indoor) | ||||
Round of 32 | defeat | Dennis Novak | 7-6 7-6 | |
Round of 16 | defeat | Bu Yunchaokete | 6-1 7-6 | |
Quarter-Finals | defeated by | Kacper Zuk | 6-4 3-6 6-3 | |
Antwerp from 16 October to 23 October 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Tim Van Rijthoven | 6-3 7-6 | |
Roanne from 7 November to 13 November 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Calvin Hemery | 6-1 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Mathias Bourgue | 7-6 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | Mathias Bourgue | 6-3 6-2 | |
Andria from 21 November to 27 November 2022 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Fabrizio Andaloro | 6-3 7-6 | |
Maia from 28 November to 4 December 2022 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Victor Vlad Cornea | 6-1 6-2 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Denis Istomin | 6-3 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 19 Victories / 22 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 4 Defeats
Bangkok from 12 January to 18 January 2020 (Hard) | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Jurij Rodionov | 6-2 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Attila Balázs | 6-3 7-5 | |
Bangkok II from 20 January to 26 January 2020 (Hard) | ||||
First Round | defeat | Palaphoom Kovapitukted | 6-3 6-1 | |
Round of 32 | defeated by | Botic van de Zandschulp | 7-6 1-6 6-4 | |
Nur-Sultan (Astana) from 9 March to 15 March 2020 (Hard) | ||||
First Round | defeat | Konstantin Kravchuk | 6-4 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | Mikael Torpegaard | 6-1 7-6 | |
Nur-Sultan from 26 October to 1 November 2020 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Marc Polmans | 5-7 6-3 6-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 15 Victories / 22 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 2 Defeats
Almaty from 11 June to 16 June 2018 (Clay) | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Daniel Muñoz de la Nava | 6-4 7-6 | |
Istanbul from 10 September to 16 September 2018 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Matteo Viola | 7-6 6-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
Almaty from 2 October to 7 October 2017 (Clay) | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Guillermo Garcia-Lopez | 6-2 6-1 |
Results - Doubles