All sports Site

Menu
 

Tennis - Antwerp - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Belgium

Full results

Antwerp 2020

BelgiumBelgium - 17 October 2020 - 25 October 2020 - Hard


Final

Ugo Humbertdef.Alex De Minaur6-1 7-6


Semi-Finals

24th Oct - 19h10Alex De Minaurdef.Grigor Dimitrov7-6 6-7 6-4
24th Oct - 15h40Ugo Humbertdef.Daniel Evans4-6 7-6 6-4


Quarter-Finals

23th Oct - 19h05Alex De Minaurdef.Marcos Giron6-3 6-0
23th Oct - 20h00Grigor Dimitrovdef.Milos Raonicw.o.
23th Oct - 16h05Daniel Evansdef.Karen Khachanov3-6 7-6 6-4
23th Oct - 14h05Ugo Humbertdef.Lloyd Harris6-3 7-6


Round of 16

22th Oct - 21h25Marcos Girondef.David Goffin6-3 7-5
21th Oct - 21h30Alex De Minaurdef.Feliciano López6-4 6-2
21th Oct - 18h50Grigor Dimitrovdef.Pablo Andújar4-6 6-3 6-4
22th Oct - 12h40Milos Raonicdef.Cameron Norrie7-5 7-6
21th Oct - 15h40Daniel Evansdef.Frances Tiafoe7-6 6-2
22th Oct - 18h40Karen Khachanovdef.Zizou Bergs5-7 6-4 6-4
22th Oct - 14h45Lloyd Harrisdef.Taylor Fritz7-5 7-6
Ugo Humbertdef.Pablo Carreño Busta5-7 6-3 6-4


Round of 32

David Goffin Bye
20th Oct - 14h35Marcos Girondef.Luca Nardi4-6 6-4 6-1
19th Oct - 15h20Feliciano Lópezdef.Tommy Paul6-3 6-2
20th Oct - 18h35Alex De Minaurdef.Richard Gasquet3-6 7-6 6-3
Grigor Dimitrov Bye
20th Oct - 14h00Pablo Andújardef.Federico Coria6-2 6-3
20th Oct - 12h40Cameron Norriedef.Emil Ruusuvuori6-3 7-6
21th Oct - 12h40Milos Raonicdef.Aljaz Bedene6-3 7-6
19th Oct - 16h45Frances Tiafoedef.Dusan Lajovic6-3 7-6
20th Oct - 12h40Daniel Evansdef.Salvatore Caruso6-2 3-6 6-3
20th Oct - 21h15Zizou Bergsdef.Albert Ramos Viñolas7-5 7-5
Karen Khachanov Bye
21th Oct - 14h10Taylor Fritzdef.Reilly Opelka7-6 6-1
20th Oct - 16h40Lloyd Harrisdef.Corentin Moutet7-5 6-2
19th Oct - 18h40Ugo Humbertdef.Kimmer Coppejans6-4 6-3
Pablo Carreño Busta Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

19th Oct - 14h05Salvatore Carusodef.Yuichi Sugita6-3 6-4
19th Oct - 15h50Emil Ruusuvuoridef.João Sousa1-1 ab.
19th Oct - 12h10Lloyd Harrisdef.Federico Coria6-4 6-0
19th Oct - 12h10Marcos Girondef.Yasutaka Uchiyama7-6 6-2


Qualifications - First Round

18th Oct - 16h20Salvatore Carusodef.Michael Geerts7-6 6-4
18th Oct - 14h35Yuichi Sugitadef.Nicholas David Ionel4-6 6-1 6-2
18th Oct - 18h40João Sousadef.Andreas Seppi6-4 2-6 6-4
18th Oct - 18h20Emil Ruusuvuoridef.Daniel Elahi Galan Riveros6-4 6-2
18th Oct - 14h25Federico Coriadef.Carlos Taberner7-5 6-3
18th Oct - 16h50Lloyd Harrisdef.Zane Khan7-6 6-2
18th Oct - 12h10Marcos Girondef.Kamil Majchrzak6-3 4-6 6-3
18th Oct - 12h10Yasutaka Uchiyamadef.Liam Broady6-4 3-6 6-1

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved