All sports Site

Menu
 

Tennis - Vienne - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Austria

Full results

Vienne 2020

AustriaAustria - 24 October 2020 - 1 November 2020 - Indoor


Final

1st Nov - 14h10Andrey Rublevdef.Lorenzo Sonego6-4 6-4


Semi-Finals

31th Oct - 15h40Lorenzo Sonegodef.Daniel Evans6-3 6-4
31th Oct - 14h15Andrey Rublevdef.Kevin Anderson6-4 4-1 ab.


Quarter-Finals

30th Oct - 18h05Lorenzo Sonegodef.Novak Djokovic6-2 6-1
30th Oct - 19h30Daniel Evansdef.Grigor Dimitrov7-6 4-6 6-3
30th Oct - 14h10Kevin Andersondef.Daniil Medvedev6-4 7-6
30th Oct - 16h00Andrey Rublevdef.Dominic Thiem7-6 6-2


Round of 16

Novak Djokovicdef.Borna Coric7-6 6-3
29th Oct - 14h10Lorenzo Sonegodef.Hubert Hurkacz7-6 7-6
29th Oct - 20h05Grigor Dimitrovdef.Stefanos Tsitsipas6-7 6-4 6-3
29th Oct - 14h10Daniel Evansdef.Jurij Rodionov7-5 6-3
28th Oct - 20h20Kevin Andersondef.Pablo Carreño Busta7-5 6-1
29th Oct - 16h15Daniil Medvedevdef.Vasek Pospisil4-6 6-3 6-2
29th Oct - 16h15Andrey Rublevdef.Jannik Sinner2-1 ab.
29th Oct - 18h40Dominic Thiemdef.Cristian Garín6-3 6-2


Round of 32

27th Oct - 15h55Novak Djokovicdef.Filip Krajinovic7-6 6-3
26th Oct - 14h10Borna Coricdef.Taylor Fritz6-4 6-4
27th Oct - 14h40Hubert Hurkaczdef.Attila Balázs6-3 7-5
27th Oct - 18h05Lorenzo Sonegodef.Dusan Lajovic6-4 6-3
28th Oct - 15h35Stefanos Tsitsipasdef.Jan-Lennard Struff6-7 6-3 6-4
27th Oct - 14h10Grigor Dimitrovdef.Karen Khachanov7-6 6-3
27th Oct - 16h25Daniel Evansdef.Aljaz Bedene6-3 4-5 ab.
26th Oct - 19h50Jurij Rodionovdef.Denis Shapovalov6-4 7-5
26th Oct - 17h15Pablo Carreño Bustadef.Gaël Monfils6-1 2-0 ab.
26th Oct - 14h15Kevin Andersondef.Dennis Novak6-7 6-4 7-6
28th Oct - 17h20Vasek Pospisildef.Félix Auger-Aliassime7-5 7-5
28th Oct - 14h10Daniil Medvedevdef.Jason Jung6-3 6-1
26th Oct - 18h30Andrey Rublevdef.Norbert Gombos6-3 6-2
28th Oct - 15h20Jannik Sinnerdef.Casper Ruud7-6 6-3
27th Oct - 20h30Cristian Garíndef.Stanislas Wawrinka6-4 6-7 6-3
27th Oct - 18h25Dominic Thiemdef.Vitaliy Sachko6-4 7-5


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

25th Oct - 17h00Attila Balázsdef.Bruno Soares6-2 6-4
25th Oct - 14h00Norbert Gombosdef.Vitaliy Sachko5-7 6-4 6-4
25th Oct - 14h05Aljaz Bedenedef.Lorenzo Sonego6-2 4-6 7-5
25th Oct - 16h35Vasek Pospisildef.Jason Jung7-6 3-6 6-3


Qualifications - First Round

Bruno Soares Bye
24th Oct - 14h45Attila Balázsdef.Rajeev Ram7-5 6-1
24th Oct - 13h00Norbert Gombosdef.Nikoloz Basilashvili7-6 6-2
24th Oct - 11h05Vitaliy Sachkodef.Pierre-Hugues Herbert1-6 6-4 6-3
24th Oct - 13h10Lorenzo Sonegodef.Lucas Miedler6-4 6-3
24th Oct - 14h45Aljaz Bedenedef.David Pichler6-0 6-4
24th Oct - 17h05Jason Jungdef.Kyle Edmund6-7 6-4 6-2
24th Oct - 16h00Vasek Pospisildef.Alexander Erler3-6 6-3 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved