All sports Site

Menu
 

Tennis - Antwerp - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Belgium

Full results

Antwerp 2019

BelgiumBelgium - 13th October 2019 - 20th October 2019 - Hard


Final

20th Oct - 16h10Andrew Murraydef.Stanislas Wawrinka3-6 6-4 6-4


Semi-Finals

19th Oct - 14h10Stanislas Wawrinkadef.Jannik Sinner6-3 6-2
19th Oct - 17h15Andrew Murraydef.Ugo Humbert3-6 7-5 6-2


Quarter-Finals

18th Oct - 14h15Jannik Sinnerdef.Frances Tiafoe6-4 3-6 6-3
18th Oct - 16h20Stanislas Wawrinkadef.Gilles Simon6-3 6-7 6-2
18th Oct - 19h00Andrew Murraydef.Marius Copil6-3 6-7 6-4
18th Oct - 21h55Ugo Humbertdef.Guido Pella5-7 6-4 6-4


Round of 16

17th Oct - 16h55Jannik Sinnerdef.Gaël Monfils6-3 6-2
17th Oct - 12h10Frances Tiafoedef.Jan-Lennard Struff6-3 6-4
16th Oct - 20h50Stanislas Wawrinkadef.Feliciano López6-7 6-4 7-6
16th Oct - 18h40Gilles Simondef.Jo-Wilfried Tsonga6-4 7-5
17th Oct - 18h40Andrew Murraydef.Pablo Cuevas6-4 6-3
17th Oct - 13h50Marius Copildef.Diego Sebastian Schwartzman6-4 5-7 7-6
16th Oct - 14h05Guido Pelladef.Soon Woo Kwon7-5 7-5
17th Oct - 20h25Ugo Humbertdef.David Goffin6-3 6-1


Round of 32

Gaël Monfils Bye
15th Oct - 16h40Jannik Sinnerdef.Kamil Majchrzak6-4 6-2
16th Oct - 12h10Frances Tiafoedef.Yannick Maden7-6 6-3
15th Oct - 12h10Jan-Lennard Struffdef.Grégoire Barrere6-2 6-1
Stanislas Wawrinka Bye
15th Oct - 12h10Feliciano Lópezdef.Cameron Norrie7-6 6-4
15th Oct - 18h10Gilles Simondef.Steve Darcis6-1 6-2
14th Oct - 20h25Jo-Wilfried Tsongadef.Lorenzo Sonego6-3 6-4
16th Oct - 13h35Pablo Cuevasdef.Hugo Dellien6-4 6-3
15th Oct - 19h45Andrew Murraydef.Kimmer Coppejans6-4 7-6
15th Oct - 13h10Marius Copildef.Federico Delbonis6-4 7-6
Diego Sebastian Schwartzman Bye
14th Oct - 17h40Guido Pelladef.Peter Gojowczyk5-7 6-4 7-6
15th Oct - 14h00Soon Woo Kwondef.Richard Gasquet1-6 6-3 6-4
15th Oct - 20h10Ugo Humbertdef.Jozef Kovalík6-4 7-5
David Goffin Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

14th Oct - 12h10Yannick Madendef.Norbert Gombos6-1 3-6 6-4
14th Oct - 13h50Grégoire Barreredef.Paolo Lorenzi6-1 6-4
14th Oct - 12h05Kamil Majchrzakdef.Jaume Antoni Munar Clar7-6 6-1
14th Oct - 14h25Marius Copildef.Antoine Hoang6-1 6-3


Qualifications - First Round

13th Oct - 14h20Norbert Gombosdef.Kyle Edmund6-4 6-7 6-3
13th Oct - 13h10Yannick Madendef.Salvatore Caruso6-2 6-4
13th Oct - 16h50Grégoire Barreredef.Pedro Martinez Portero6-0 6-4
13th Oct - 18h10Paolo Lorenzidef.Arnaud Bovy6-7 6-1 6-4
13th Oct - 12h45Kamil Majchrzakdef.Sergiy Stakhovsky6-3 6-3
13th Oct - 11h10Jaume Antoni Munar Clardef.Marco Trungelliti6-3 6-4
13th Oct - 16h50Marius Copildef.Ruben Bemelmans6-4 6-4
13th Oct - 14h45Antoine Hoangdef.Carlos Taberner6-2 3-6 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved