All sports Site

Menu
Tennis - Bronx - 2019 - Detailed results

Tennis - Bronx - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

United States

Full results

Bronx 2019

United StatesUnited States - 18th August 2019 - 24th August 2019 - Hard


Final

24th Aug - 20h05Magda Linettedef.Camila Giorgi5-7 7-5 6-4


Semi-Finals

23th Aug - 21h00Camila Giorgidef.Qiang Wang4-6 6-4 7-6
23th Aug - 19h10Magda Linettedef.Katerina Siniaková7-6 6-2


Quarter-Finals

22th Aug - 23h20Qiang Wangdef.Anna Blinkova0-6 6-1 6-4
22th Aug - 23h10Camila Giorgidef.Alizé Cornet6-2 6-1
22th Aug - 20h00Magda Linettedef.Karolina Muchova6-7 6-4 7-6
22th Aug - 17h05Katerina Siniakovádef.Bernarda Pera4-6 7-6 6-3


Round of 16

21th Aug - 20h15Qiang Wangdef.Fiona Ferro6-1 6-4
21th Aug - 21h40Anna Blinkovadef.Mihaela Buzarnescu1-6 6-3 6-3
20th Aug - 17h10Camila Giorgidef.Andrea Petkovic3-6 7-5 7-6
20th Aug - 22h15Alizé Cornetdef.Lin Zhu7-6 4-0 ab.
21th Aug - 17h05Karolina Muchovadef.Kristie Ahn6-3 6-1
21th Aug - 18h55Magda Linettedef.Aliaksandra Sasnovich6-1 6-4
20th Aug - 23h40Katerina Siniakovádef.Anastasia Potapova6-0 3-0 ab.
20th Aug - 20h00Bernarda Peradef.Barbora Strýcová3-6 6-2 6-1


Round of 32

Qiang Wang Bye
19th Aug - 22h10Fiona Ferrodef.Viktorija Golubic6-0 6-1
19th Aug - 21h20Mihaela Buzarnescudef.Laura Siegemund3-6 6-0 6-4
19th Aug - 21h00Anna Blinkovadef.Coco Vandeweghe6-3 6-0
19th Aug - 16h10Andrea Petkovicdef.Shuai Zhang6-3 6-4
19th Aug - 17h45Camila Giorgidef.Margarita Gasparyan6-3 6-2
19th Aug - 01h30Alizé Cornetdef.Kateryna Kozlova6-4 6-2
19th Aug - 17h45Lin Zhudef.Yulia Putintseva7-6 6-4
19th Aug - 19h55Karolina Muchovadef.Viktoria Kuzmova7-5 6-2
19th Aug - 19h15Kristie Ahndef.Jil Belen Teichmann6-3 6-4
19th Aug - 21h30Magda Linettedef.Kaia Kanepi6-2 7-5
19th Aug - 20h00Aliaksandra Sasnovichdef.Polona Hercog6-3 6-2
19th Aug - 16h05Katerina Siniakovádef.Yafan Wang6-3 6-2
19th Aug - 17h35Anastasia Potapovadef.Alison Van Uytvanck4-6 6-4 6-2
18th Aug - 20h55Bernarda Peradef.Veronika Kudermetova6-0 6-2
Barbora Strýcová Bye


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

18th Aug - 16h05Jil Belen Teichmanndef.Laura Siegemund0-6 7-6 7-6
18th Aug - 18h35Fiona Ferrodef.Elizabeth Mandlik4-6 6-4 6-3
18th Aug - 16h05Lin Zhudef.Viktorija Golubic3-6 6-1 7-5
18th Aug - 16h10Anastasia Potapovadef.Francesca Di Lorenzo6-4 4-6 6-2
18th Aug - 18h20Kaia Kanepidef.Nadiia Kichenok6-7 6-1 6-2
18th Aug - 19h10Magda Linettedef.Anna Blinkova7-6 7-6


Qualifications - Second Round

17th Aug - 16h10Jil Belen Teichmanndef.Belinda Woolcock6-3 6-4
17th Aug - 16h05Laura Siegemunddef.Claire Liu6-4 6-1
17th Aug - 22h30Fiona Ferrodef.Jana Fett6-4 6-0
17th Aug - 22h00Elizabeth Mandlikdef.Yingying Duan6-3 0-6 6-2
17th Aug - 16h10Viktorija Golubicdef.Astra Sharma2-6 6-4 6-3
17th Aug - 17h40Lin Zhudef.Pauline Parmentier6-1 6-2
17th Aug - 18h30Anastasia Potapovadef.Zhaoxuan Yang3-6 6-3 6-3
17th Aug - 17h45Francesca Di Lorenzodef.Whitney Osuigwe6-4 3-6 2-0 ab.
17th Aug - 19h05Kaia Kanepidef.Mayo Hibi6-3 6-4
17th Aug - 20h35Nadiia Kichenokdef.Natalia Vikhlyantseva6-4 1-6 6-4
17th Aug - 20h20Magda Linettedef.Sophie Chang6-3 6-3
17th Aug - 20h50Anna Blinkovadef.Maria Sanchez6-2 6-4


Qualifications - First Round

16th Aug - 18h00Jil Belen Teichmanndef.Hiroko Kuwata6-2 6-1
16th Aug - 16h10Belinda Woolcockdef.Nika Kukharchuk6-4 7-6
16th Aug - 16h10Claire Liudef.Aleksandra Krunic7-5 7-5
16th Aug - 16h10Laura Siegemunddef.Natasha Subhash6-0 6-2
16th Aug - 20h05Fiona Ferrodef.Grace Min6-2 6-4
16th Aug - 22h25Jana Fettdef.Renata Voracova6-3 6-3
16th Aug - 21h10Elizabeth Mandlikdef.Jennifer Elie6-4 6-4
16th Aug - 23h05Yingying Duandef.Oksana Kalashnikova6-2 6-1
16th Aug - 16h10Viktorija Golubicdef.Lidziya Marozava6-3 6-1
16th Aug - 16h10Astra Sharmadef.Aliona Bolsova Zadoinov3-6 6-1 6-1
16th Aug - 18h05Lin Zhudef.Alexa Noel6-4 6-2
16th Aug - 17h25Pauline Parmentierdef.Samantha Stosur6-2 6-3
16th Aug - 17h30Anastasia Potapovadef.Lyudmyla Kichenok6-0 6-1
16th Aug - 18h15Zhaoxuan Yangdef.Junri Namigata4-6 6-2 7-6
16th Aug - 20h30Whitney Osuigwe Bye
16th Aug - 19h15Francesca Di Lorenzodef.Zarina Diyasw.o.
16th Aug - 21h25Kaia Kanepidef.Eugenie Bouchard6-4 3-6 6-3
16th Aug - 21h05Mayo Hibidef.Xiao-Di You6-1 2-0 ab.
16th Aug - 19h10Nadiia Kichenokdef.Elysia Bolton7-6 7-6
16th Aug - 19h15Natalia Vikhlyantsevadef.Shuko Aoyama7-5 6-4
16th Aug - 21h50Magda Linettedef.Gabriela Dabrowski6-1 6-2
16th Aug - 22h10Sophie Changdef.Galina Voskoboeva6-4 6-2
16th Aug - 23h45Maria Sanchezdef.Panna Udvardy6-4 6-2
16th Aug - 20h40Anna Blinkovadef.Emily Webley-Smith6-2 6-0

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved