All sports Site

Menu
 

Tennis - Moscow - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Full results

Moscow 2019

RussiaRussia - 12th October 2019 - 20th October 2019 - Indoor


Quarter-Finals

18th Oct - 17h30Veronika KudermetovaagainstAnastasia Pavlyuchenkova
18th Oct - 15h30Karolina MuchovaagainstEkaterina Alexandrova
18th Oct - 12h30Kirsten FlipkensagainstBelinda Bencic
18th Oct - 11h00Kristina MladenovicagainstKiki Bertens


Round of 16

17th Oct - 12h45Veronika Kudermetovadef.Elina Svitolina6-2 1-6 7-5
17th Oct - 19h20Anastasia Pavlyuchenkovadef.Varvara Gracheva5-7 6-4 6-2
16th Oct - 20h45Karolina Muchovadef.Donna Vekic6-4 6-2
16th Oct - 12h25Ekaterina Alexandrovadef.Anna Kalinskaya6-1 6-1
16th Oct - 13h45Kirsten Flipkensdef.Dayana Yastremska6-3 3-6 6-3
16th Oct - 10h10Belinda Bencicdef.Polona Hercog1-6 6-3 6-4
17th Oct - 14h10Kristina Mladenovicdef.Anastasija Sevastova7-5 3-6 6-3
17th Oct - 10h10Kiki Bertensdef.Kaia Kanepi4-6 6-3 7-5


Round of 32

Elina Svitolina Bye
15th Oct - 15h20Veronika Kudermetovadef.Ons Jabeur6-3 6-3
15th Oct - 14h55Varvara Grachevadef.Ajla Tomljanovic6-3 6-2
15th Oct - 19h35Anastasia Pavlyuchenkovadef.Maria Sakkari5-7 6-1 6-3
Donna Vekic Bye
14th Oct - 19h40Karolina Muchovadef.Svetlana Kuznetsova6-2 6-3
14th Oct - 12h00Anna Kalinskayadef.Anastasia Potapova6-0 3-6 6-4
15th Oct - 12h10Ekaterina Alexandrovadef.Jana Cepelova6-1 6-4
15th Oct - 13h40Dayana Yastremskadef.Darya Kasatkina6-1 6-4
15th Oct - 11h40Kirsten Flipkensdef.Natalia Vikhlyantseva6-3 6-2
15th Oct - 13h25Polona Hercogdef.Katerina Siniaková6-4 6-2
Belinda Bencic Bye
14th Oct - 10h15Anastasija Sevastovadef.Aliaksandra Sasnovich6-1 7-5
15th Oct - 16h20Kristina Mladenovicdef.Yulia Putintseva6-4 3-6 6-2
15th Oct - 10h10Kaia Kanepidef.Timea Babos6-1 6-3
Kiki Bertens Bye


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

14th Oct - 10h10Kaia Kanepidef.Tereza Martincova6-2 6-3
14th Oct - 10h10Jana Cepelovadef.Isabella Shinikova7-5 6-4
14th Oct - 11h35Varvara Grachevadef.Giulia Gatto-Monticone6-1 6-3
14th Oct - 11h20Kirsten Flipkensdef.Gabriela Dabrowski6-1 6-4


Qualifications - Second Round

13th Oct - 11h05Kaia Kanepidef.Anhelina Kalinina4-1 ab.
13th Oct - 11h05Tereza Martincovadef.Jana Fett6-2 6-2
13th Oct - 12h30Isabella Shinikovadef.Olga Danilovic6-4 2-6 6-2
13th Oct - 13h35Jana Cepelovadef.Anastasia Zakharova6-4 6-3
13th Oct - 14h45Giulia Gatto-Monticonedef.Valentini Grammatikopoulou6-3 5-7 7-6
13th Oct - 12h00Varvara Grachevadef.Polina Kudermetova6-4 6-2
13th Oct - 11h10Kirsten Flipkensdef.Ludmilla Samsonova7-5 6-4
13th Oct - 14h55Gabriela Dabrowskidef.Varvara Flink6-3 6-4


Qualifications - First Round

12th Oct - 09h05Kaia Kanepidef.Vlada Koval6-0 6-0
12th Oct - 09h05Anhelina Kalininadef.Valentyna Ivakhnenko6-3 4-6 6-4
12th Oct - 09h05Jana Fettdef.Darija Jurak6-4 6-2
12th Oct - 09h05Tereza Martincovadef.Olga Govortsova6-2 6-3
12th Oct - 11h45Isabella Shinikovadef.Vitalia Diatchenko6-1 6-2
12th Oct - 14h30Olga Danilovicdef.Sofya Lansere3-6 6-4 6-0
12th Oct - 16h30Anastasia Zakharovadef.Nadiia Kichenok6-4 6-4
12th Oct - 17h10Jana Cepelovadef.Ana Bogdan1-6 6-4 6-3
12th Oct - 16h45Giulia Gatto-Monticonedef.Jasmine Paolini6-2 6-4
12th Oct - 18h15Valentini Grammatikopouloudef.Elitsa Kostova6-3 6-4
12th Oct - 12h55Polina Kudermetovadef.Oksana Selekhmeteva7-5 6-2
12th Oct - 12h20Varvara Grachevadef.Basak Eraydin6-0 2-6 6-3
12th Oct - 10h10Kirsten Flipkensdef.Anastasia Gasanova6-1 6-2
12th Oct - 10h20Ludmilla Samsonovadef.Kamilla Rakhimova6-4 3-6 6-2
12th Oct - 15h40Gabriela Dabrowskidef.Jaqueline Adina Cristian7-5 6-0
12th Oct - 14h15Varvara Flinkdef.Bethanie Mattek-Sands6-2 6-3

Draw

Detailed results

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved