All sports Site
All sports Site
Bulgaria - Samokov- Founded in 1927
BC Rilski Sportist Samokov is a basketball team from Bulgaria, based in Samokov. The club was founded in 1927. Rilski Sportist Samokov plays their home games in the Ground Samokov.
2 May 2023 - 18h00 Quarter-Finals | Rilski Sportist Samokov | 76 - 79 | Academic Plovdiv |
5 May 2023 - 18h00 Quarter-Finals | Academic Plovdiv | 66 - 85 | Rilski Sportist Samokov |
8 May 2023 - 18h00 Quarter-Finals | Rilski Sportist Samokov | 97 - 76 | Academic Plovdiv |
13 May 2023 - 18h00 Semi-Finals | Rilski Sportist Samokov | 73 - 79 | Chernomorets Burgas |
15 May 2023 - 18h00 Semi-Finals | Rilski Sportist Samokov | 82 - 75 | Chernomorets Burgas |
18 May 2023 - 18h00 Semi-Finals | Chernomorets Burgas | 84 - 70 | Rilski Sportist Samokov |
20 May 2023 - 18h00 Semi-Finals | Chernomorets Burgas | 95 - 90 ot | Rilski Sportist Samokov |
26 May 2023 - 18h00 Third Place Match | Rilski Sportist Samokov | 71 - 88 | CSKA Sofia |
28 May 2023 - 18h00 Third Place Match | CSKA Sofia | 86 - 72 | Rilski Sportist Samokov |
General classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 55 | 30 | 25 | 5 | 2693 | 2347 | +346 |
Home Classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5th | 26 | 14 | 12 | 2 | 1247 | 1069 | +178 |
Away Classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 29 | 16 | 13 | 3 | 1446 | 1278 | +168 |
8 October 2022 - 18h00 Round 1 | BC Levski Sofia (8) | 73 - 89 | Rilski Sportist Samokov (3) |
15 October 2022 - 18h00 Round 2 | Rilski Sportist Samokov (3) | 89 - 83 | PFC Balkan Botevgrad (11) |
22 October 2022 - 18h00 Round 3 | Chernomorets Burgas (3) | 91 - 98 | Rilski Sportist Samokov (2) |
29 October 2022 - 18h00 Round 4 | Rilski Sportist Samokov (2) | 84 - 72 | CSKA Sofia (5) |
4 November 2022 - 18h00 Round 5 | BC Cherno More Varna (7) | 77 - 86 | Rilski Sportist Samokov (2) |
17 November 2022 - 18h00 Round 6 | Rilski Sportist Samokov (2) | 100 - 84 | BK Beroe Stara Zagora (5) |
26 November 2022 - 18h00 Round 7 | Academic Plovdiv (5) | 95 - 60 | Rilski Sportist Samokov (2) |
7 December 2022 - 18h00 Round 9 | Spartak-Pleven (2) | 78 - 104 | Rilski Sportist Samokov (1) |
11 December 2022 - 17h00 Round 10 | Rilski Sportist Samokov (1) | 103 - 71 | BC Shumen (11) |
14 December 2022 - 18h00 Round 8 | Rilski Sportist Samokov (2) | 104 - 67 | Tundja Yambol (11) |
22 December 2022 - 18h00 Round 12 | Rilski Sportist Samokov (1) | 89 - 73 | BC Levski Sofia (4) |
28 December 2022 - 18h00 Round 13 | PFC Balkan Botevgrad (3) | 68 - 83 | Rilski Sportist Samokov (1) |
9 January 2023 - 18h00 Round 14 | Rilski Sportist Samokov (1) | 102 - 69 | Chernomorets Burgas (8) |
16 January 2023 - 18h00 Round 15 | CSKA Sofia (7) | 76 - 82 | Rilski Sportist Samokov (1) |
18 January 2023 - 18h00 Round 16 | Rilski Sportist Samokov (1) | 85 - 76 | BC Cherno More Varna (11) |
21 January 2023 - 17h30 Round 17 | BK Beroe Stara Zagora (8) | 92 - 95 | Rilski Sportist Samokov (1) |
28 January 2023 - 18h00 Round 18 | Academic Plovdiv (6) | 78 - 79 | Rilski Sportist Samokov (1) |
4 February 2023 - 17h00 Round 19 | Tundja Yambol (9) | 86 - 80 | Rilski Sportist Samokov (1) |
8 February 2023 - 18h00 Round 20 | Rilski Sportist Samokov (1) | 87 - 68 | Spartak-Pleven (4) |
12 February 2023 - 16h30 Round 21 | BC Shumen (11) | 63 - 92 | Rilski Sportist Samokov (1) |
4 March 2023 - 18h00 Round 23 | Rilski Sportist Samokov (1) | 81 - 70 | BC Levski Sofia (5) |
11 March 2023 - 18h00 Round 24 | Rilski Sportist Samokov (1) | 77 - 76 ot | PFC Balkan Botevgrad (2) |
15 March 2023 - 18h00 Round 25 | Rilski Sportist Samokov (1) | 72 - 87 | Chernomorets Burgas (4) |
29 March 2023 - 18h00 Round 26 | Rilski Sportist Samokov (1) | 86 - 89 | CSKA Sofia (3) |
1 April 2023 - 17h00 Round 27 | BC Cherno More Varna (11) | 74 - 108 | Rilski Sportist Samokov (1) |
5 April 2023 - 18h00 Round 28 | BK Beroe Stara Zagora (6) | 100 - 114 | Rilski Sportist Samokov (1) |
10 April 2023 - 18h00 Round 29 | Academic Plovdiv (8) | 87 - 83 | Rilski Sportist Samokov (1) |
14 April 2023 - 17h00 Round 30 | Tundja Yambol (9) | 69 - 94 | Rilski Sportist Samokov (1) |
19 April 2023 - 18h00 Round 31 | Rilski Sportist Samokov (1) | 88 - 84 | Spartak-Pleven (5) |
24 April 2023 - 17h30 Round 32 | BC Shumen (10) | 71 - 99 | Rilski Sportist Samokov (1) |
General classification | Pts | MP | W | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|
4th | 6 | 6 | 0 | 6 | 405 | 577 | -172 |
12 October 2022 - 18h15 Group E | Rilski Sportist Samokov (4) | 66 - 100 | Kangoeroes Mechelen (BEL) (3) |
19 October 2022 - 18h00 Group E | CSM CSU Oradea (ROM) (1) | 99 - 63 | Rilski Sportist Samokov (4) |
25 October 2022 - 18h15 Group E | Rilski Sportist Samokov (4) | 65 - 83 | Cholet Basket (FRA) (2) |
2 November 2022 - 20h30 Group E | Kangoeroes Mechelen (BEL) (3) | 105 - 74 | Rilski Sportist Samokov (4) |
23 November 2022 - 18h15 Group E | Rilski Sportist Samokov (4) | 62 - 90 | CSM CSU Oradea (ROM) (1) |
29 November 2022 - 20h00 Group E | Cholet Basket (FRA) (2) | 100 - 75 | Rilski Sportist Samokov (4) |
30 September 2022 - 19h00 Third Qualifying Round | Rilski Sportist Samokov | 61 - 68 | Hapoel Haifa (ISR) |
28 September 2022 - 19h00 Second Qualifying Round | BC Wolves Vilnius (LTU) | 76 - 91 | Rilski Sportist Samokov |