All sports Site
All sports Site
Bulgaria - 25 October 1991
Isabella Shinikova (born 25 October 1991) is a tennis player who competes internationally for Bulgaria. She plays her last match during the Guadalajara Open 2023 tournament . She is actualy 269th of the WTA Rankings Singles.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 3 Defeats
United Cup - Group A from 29 December 2022 to 3 January 2023 (Hard) | ||||
---|---|---|---|---|
United Cup - Group A | defeated by | Alison Van Uytvanck | 6-1 3-6 6-3 | |
United Cup - Group A | defeated by | Despina Papamichail | 3-6 6-4 6-1 | |
Guadalajara Open from 15 September to 24 September 2023 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Demi Schuurs | 6-4 6-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 5 Victories / 9 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 10 Victories / 11 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 5 Victories / 6 Defeats
Auckland from 3 January to 12 January 2020 (Hard) | ||||
---|---|---|---|---|
Qualifications - First Round | defeat | Valeria Savinykh | 6-2 7-6 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Giulia Gatto-Monticone | 2-6 6-4 6-4 | |
Qualifications - Third Round | defeated by | Greet Minnen | 6-0 6-1 | |
Australian Open Women's from 14 January to 2 February 2020 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Maja Chwalinska | 6-0 7-5 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Natalia Vikhlyantseva | 6-2 6-3 | |
Lyon from 2 March to 8 March 2020 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Diana Marcinkevica | 6-3 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Irina Maria Bara | 7-6 6-3 | |
Sparta Prague Open from 29 August to 5 September 2020 (Clay) | ||||
First Round | defeat | Eva Guerrero Alvarez | 2-6 6-4 7-5 | |
Second Round | defeated by | Maryna Zanevska | 6-1 7-6 | |
Roland Garros Women's from 21 September to 11 October 2020 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Marta Kostyuk | 6-1 3-6 6-0 | |
Linz from 7 November to 15 November 2020 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeated by | Anhelina Kalinina | 2-6 6-3 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 11 Victories / 10 Defeats
Stuttgart from 20 April to 28 April 2019 (Indoor) | ||||
---|---|---|---|---|
Qualifications - First Round | defeat | Sabine Lisicki | 3-6 6-3 7-6 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Vera Zvonareva | 6-2 6-1 | |
Rabat from 27 April to 5 May 2019 (Clay) | ||||
Round of 32 | defeat | Tatjana Maria | 6-4 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Maria Sakkari | 6-4 6-4 | |
Wimbledon Women's from 25 June to 14 July 2019 (Grass) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Johanna Larsson | 6-3 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Jana Cepelova | 6-3 7-5 | |
Bucharest from 13 July to 21 July 2019 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Anastassia Grymalska | 6-4 6-2 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Sara Errani | 6-3 6-7 6-3 | |
Qualifications - Third Round | defeated by | Patricia Maria Tig | 6-3 6-2 | |
Round of 32 | defeated by | Kaja Juvan | 5-7 6-1 6-1 | |
Jurmala from 22 July to 28 July 2019 (Clay) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Zoe Kruger | 6-2 6-4 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Paula Ormaechea | 7-5 6-3 | |
US Open Women's from 20 August to 8 September 2019 (Hard) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Arantxa Rus | 1-6 6-4 6-1 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Sachia Vickery | 1-6 6-4 7-6 | |
Qualifications - Third Round | defeated by | Ana Bogdan | 6-1 6-3 | |
Moscow from 12 October to 20 October 2019 (Indoor) | ||||
Qualifications - First Round | defeat | Vitalia Diatchenko | 6-1 6-2 | |
Qualifications - Second Round | defeat | Olga Danilovic | 6-4 2-6 6-2 | |
Qualifications - Third Round | defeated by | Jana Cepelova | 7-5 6-4 | |
Taipei from 11 November to 17 November 2019 (Indoor) | ||||
Round of 32 | defeat | Bibiane Schoofs | 6-2 6-4 | |
Round of 16 | defeated by | Kyoka Okamura | 1-6 6-2 6-4 | |
Limoges from 16 December to 22 December 2019 (Hard) | ||||
Round of 32 | defeated by | Aliaksandra Sasnovich | 6-2 6-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeat
Luxembourg from 13 October to 21 October 2018 (Indoor) | ||||
---|---|---|---|---|
Qualifications - First Round | defeat | Tamara Korpatsch | 6-3 6-7 7-5 | |
Qualifications - Second Round | defeated by | Varvara Lepchenko | 3-6 6-4 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 12 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 8 Defeats
Results - Doubles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 0 Defeats
United Cup - Group A from 29 December 2022 to 3 January 2023 (Hard) | ||||
---|---|---|---|---|
United Cup - Group A | I. Shinikova - A. Lazarov | defeat | E. Mertens - D. Goffin | 1-6 7-6 10-6 |