Cross Country Skiing

Cross Country Skiing - Nordic Junior World Ski Championships

Previous season   Next season
Calendar of the season
Statistics about this event   |  Medal winners and event presentation



Erzurum (Turkey) from 19th February to 26th February 2012 :


Results

 
Men's Sprint - 20th February
 Pos  Name  Nat
 1  Sergey Ustiugov  RUS
 2  Sindre Bjoernestad Skar  NOR
 3  Sondre Turvoll Fossli  NOR
 4  Roman Schaad  SWI
 5  Ermil Vokuev  RUS
 6  Erwan Kaeser  SWI
 7  Samson Schairer  GER
 8  Max Hauke  AUT
 9  Mathias Jonasson  SWE
 10  Corsin Hoesli  SWI
 11  Carl Quicklund  SWE
 12  Roman Ragozin  KAZ
 13  Haavard Solaas Taugboel  NOR
 14  Adrien Backscheider  FRA
 15  Karl-Johan Westberg  SWE
 16  Kirill Vichuzhanin  RUS
 17  Antti Ojansivu  FIN
 18  Claudio Muller  ITA
 19  Iivo Niskanen  FIN
 20  Matjaz Gorjanc  SLO
 21  Fabian Schaad  SWI
 22  Daniel Maka  CZE
 23  Dominik Baldauf  AUT
 24  Konrad Motor  POL
 25  Daulet Rakhimbayev  KAZ
 26  Martin Loewstroem Nyenget  NOR
 27  Artur Firsov  RUS
 28  Mattis Jaama  EST
 29  Andrew Young  GBR
 30  Mathias Dheyriat  FRA
 31  Florian Eberspacher  GER
 32  Martin Bergstroem  SWE
 33  Alexis Turgeon  CAN
 34  Logan Hanneman  USA
 35  Cole Morgan  USA
 36  Pawel Klisz  POL
 37  Sergey Malyshev  KAZ
 38  Sami Lahdemaki  FIN
 39  Simone Urbani  ITA
 40  Alvar Johannes Alev  EST
 41  Tobias Habenicht  AUT
 42  Sergey Mikayelyan  ARM
 43  Raphael Bechtiger  AUT
 44  Marko Kilp  EST
 45  Rok Trsan  SLO
 46  Simeon Deyanov  BUL
 47  Nikita Tkachenko  KAZ
 48  Mauro Brigadoi  ITA
 49  Mario Roncador  ITA
 50  Vytautas Strolia  LTU
 51  Knute Johnsgaard  CAN
 52  Geoffrey Richards  CAN
 53  Kentaro Ishikawa  JAP
 54  Antti Honkimaa  FIN
 55  Marius Cebulla  GER
 56  Jakub Radl  CZE
 57  Mikalai Tsigankou  BLR
 58  Aliaksandr Pinchuk  BLR
 59  Evgen Naboychenko  UKR
 60  Tomoki Sato  JAP
 61  Iurii Khliburad  UKR
 62  Hikari Fujinoki  JAP
 63  Edi Dadic  CRO
 64  Florin Daniel Pripici  ROM
 65  Ryo Shimizume  JAP
 66  Callum Smith  GBR
 67  Oleksandr Moskalenko  UKR
 68  Georgi Radkov  BUL
 69  Erik Urgela  SVK
 70  Aliaksandr Shavel  BLR
 71  Michal Polacko  SVK
 72  Will Wicherski  USA
 73  Aliaksandr Saladkou  BLR
 74  Hamza Dursun  TUR
 75  Mark Klinar  SLO
 76  Adam Konya  HUN
 77  Yordan Chuchuganov  BUL
 78  Tadevos Poghosyan  ARM
 79  Erkan Orhan  TUR
 80  Oleksii Krasovskyi  UKR
 81  Lukas Jakeliunas  LTU
 82  Mehmet Acar  TUR
 83  Stepan Terentjev  LTU
 84  Onur Kilicasrlan  TUR
 85  Alasdair Tutt  AUS
 86  Geon-Yong Lee  KOR
 87  Forrest Mahlen  USA
 88  Jun-Ho Hwang  KOR
 89  Georgios Papasis  GRE
 90  Michail Panagios  GRE
 91  Viktor Stoichkov  BUL
 92  Yao-Yi Wang  TPE
 
Men's 10 km - 22th February
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Sergey Ustiugov  RUS  25:24.7 
 2  Ermil Vokuev  RUS  25:47.2 
 3  Sindre Bjoernestad Skar  NOR  25:57.1 
 4  Iivo Niskanen  FIN  25:58.1 
 5  Artem Maltsev  RUS  26:10.5 
 6  Max Hauke  AUT  26:14.6 
 7  Martin Loewstroem Nyenget  NOR  26:31.3 
 8  Sergey Mikayelyan  ARM  26:35.4 
 9  Viktor Ermilin  RUS  26:38.1 
 10  Antti Ojansivu  FIN  26:39.9 
 11  Adrien Backscheider  FRA  26:44.3 
 12  Jun Ishikawa  JAP  26:51.3 
 13  Sergey Malyshev  KAZ  26:51.6 
 14  Florian Notz  GER  26:54.7 
 15  Martin Weisheit  GER  26:57.1 
 16  Daniel Stock  NOR  27:04.4 
 17  Pawel Klisz  POL  27:05.0 
 18  Daulet Rakhimbayev  KAZ  27:07.5 
 19  Giandomenico Salvadori  ITA  27:10.3 
 20  Livio Bieler  SWI  27:11.0 
 21  Carl Quicklund  SWE  27:12.3 
 22  Karl-Johan Westberg  SWE  27:14.0 
 23  Mathias Dheyriat  FRA  27:15.5 
 24  Sami Lahdemaki  FIN  27:16.8 
 25  Mark Klinar  SLO  27:18.8 
 26  Hikari Fujinoki  JAP  27:22.3 
 27  Nikita Tkachenko  KAZ  27:24.7 
 28  Tomoki Sato  JAP  27:29.5 
 29  Corsin Hoesli  SWI  27:30.9 
 30  Mauro Brigadoi  ITA  27:31.6 
 31  Kentaro Ishikawa  JAP  27:35.0 
 32  Rok Trsan  SLO  27:35.7 
 33  Alexis Turgeon  CAN  27:36.6 
 34  Christian Stiebritz  GER  27:37.6 
 35  Logan Hanneman  USA  27:38.1 
 36  Miroslav Rypl  CZE  27:39.0 
 37  Linard Kindschi  SWI  27:40.5 
 38  Erwan Kaeser  SWI  27:42.4 
 39  Alvar Johannes Alev  EST  27:42.6 
 40  Andrew Young  GBR  27:50.9 
 41  Geoffrey Richards  CAN  27:51.7 
 42  Clement Parisse  FRA  27:52.8 
 43  Daniel Svensson  SWE  27:53.3 
 44  Rinat Mukhin  KAZ  27:56.4 
 45  Matjaz Gorjanc  SLO  27:56.6 
 46  Simen Hegstad Krueger  NOR  28:00.4 
 47  Konrad Motor  POL  28:02.8 
 48  Marko Kilp  EST  28:06.3 
 49  Oleksii Krasovskyi  UKR  28:06.6 
 50  Daniel Maka  CZE  28:06.7 
 51  Simeon Deyanov  BUL  28:10.0 
 52  Mattis Jaama  EST  28:15.3 
 53  Florian Eberspacher  GER  28:16.9 
 54  Joonas Sarkkinen  FIN  28:20.4 
 55  Iurii Khliburad  UKR  28:21.8 
 56  Vytautas Strolia  LTU  28:25.9 
 57  Callum Smith  GBR  28:27.4 
 58  Jyrgen Selgis  EST  28:31.7 
 59  Erik Urgela  SVK  28:33.4 
 60  Mikalai Tsigankou  BLR  28:33.8 
 61  Will Wicherski  USA  28:34.1 
 62  Evgen Naboychenko  UKR  28:36.2 
 63  Martin Lopota  CZE  28:36.9 
 64  Gerard Agnellet  FRA  28:37.7 
 65  Hamza Dursun  TUR  28:42.7 
 66  Francesco De Fabiani  ITA  28:44.7 
 67  Marcus Ruus  SWE  28:49.6 
 68  Michael Vigers  USA  28:50.2 
 69  Tobias Habenicht  AUT  28:52.1 
 70  Florin Daniel Pripici  ROM  28:54.3 
 71  Tadevos Poghosyan  ARM  28:55.3 
 72  Yordan Chuchuganov  BUL  28:57.9 
 73  Knute Johnsgaard  CAN  29:05.7 
 74  Oleksandr Moskalenko  UKR  29:08.8 
 75  Michal Polacko  SVK  29:11.1 
 76  Aliaksandr Saladkou  BLR  29:15.3 
 77  Simone Urbani  ITA  29:26.9 
 78  Cole Morgan  USA  29:31.0 
 79  Erkan Orhan  TUR  29:33.8 
 80  Jan Stochl  CZE  29:44.5 
 81  Aliaksandr Shavel  BLR  29:45.5 
 82  Mehmet Acar  TUR  29:49.7 
 83  Lukas Jakeliunas  LTU  29:56.4 
 84  Raphael Bechtiger  AUT  30:05.1 
 85  Georgi Radkov  BUL  30:20.2 
 86  Viktor Stoichkov  BUL  30:44.1 
 87  Geon-Yong Lee  KOR  31:06.3 
 88  Adam Konya  HUN  31:06.4 
 89  Jun-Ho Hwang  KOR  31:14.3 
 90  Aykut Tasci  TUR  31:39.9 
 91  Aliaksandr Pinchuk  BLR  31:48.2 
 92  Hamish Roberts  AUS  33:06.8 
 
Men's Skiathlon - 24th February
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Sergey Ustiugov  RUS  50:28.8 
 2  Artem Maltsev  RUS  50:39.5 
 3  Sindre Bjoernestad Skar  NOR  50:53.4 
 4  Dmitriy Rostovtsev  RUS  50:59.1 
 5  Antti Ojansivu  FIN  51:03.7 
 6  Ermil Vokuev  RUS  51:14.6 
 7  Martin Weisheit  GER  51:17.3 
 8  Florian Notz  GER  51:17.6 
 9  Martin Loewstroem Nyenget  NOR  51:27.6 
 10  Jun Ishikawa  JAP  51:48.5 
 11  Giandomenico Salvadori  ITA  51:55.5 
 12  Max Hauke  AUT  52:00.1 
 13  Pawel Klisz  POL  52:11.3 
 14  Adrien Backscheider  FRA  52:16.3 
 15  Mathias Dheyriat  FRA  52:23.5 
 16  Livio Bieler  SWI  52:24.7 
 17  Edi Dadic  CRO  52:32.2 
 18  Matjaz Gorjanc  SLO  52:35.7 
 19  Haavard Solaas Taugboel  NOR  52:37.8 
 20  Geoffrey Richards  CAN  52:38.4 
 21  Sami Lahdemaki  FIN  52:39.0 
 22  Claudio Muller  ITA  52:39.4 
 23  Logan Hanneman  USA  52:43.8 
 24  Corsin Hoesli  SWI  52:46.3 
 25  Andrew Young  GBR  52:56.0 
 26  Tomoki Sato  JAP  52:57.5 
 27  Daniel Svensson  SWE  52:58.0 
 28  Nikita Tkachenko  KAZ  53:02.0 
 29  Linard Kindschi  SWI  53:10.9 
 30  Christian Stiebritz  GER  53:27.0 
 31  Alexis Turgeon  CAN  53:27.2 
 32  Vytautas Strolia  LTU  53:34.3 
 33  Jyrgen Selgis  EST  53:39.3 
 34  Konrad Motor  POL  53:41.4 
 35  Gerard Agnellet  FRA  53:41.7 
 36  Daniel Stock  NOR  53:43.1 
 37  Mauro Brigadoi  ITA  54:07.5 
 38  Samson Schairer  GER  54:07.7 
 39  Karl-Johan Westberg  SWE  54:16.5 
 40  Mario Roncador  ITA  54:16.8 
 41  Dominik Baldauf  AUT  54:24.9 
 42  Callum Smith  GBR  54:26.7 
 43  Mark Klinar  SLO  54:28.8 
 44  Carl Quicklund  SWE  54:38.7 
 45  Mathias Jonasson  SWE  54:41.4 
 46  Kentaro Ishikawa  JAP  54:45.4 
 47  Erik Urgela  SVK  54:45.8 
 48  Alvar Johannes Alev  EST  54:46.8 
 49  Knute Johnsgaard  CAN  54:48.8 
 50  Miroslav Rypl  CZE  54:49.3 
 51  Rinat Mukhin  KAZ  54:49.5 
 52  Tobias Habenicht  AUT  54:59.5 
 53  Mikalai Tsigankou  BLR  55:06.7 
 54  Michael Vigers  USA  55:09.1 
 55  Kevin Plessnitzer  AUT  55:21.9 
 56  Clement Parisse  FRA  55:33.9 
 57  Will Wicherski  USA  55:34.0 
 58  Ryo Shimizume  JAP  55:36.2 
 59  Joonas Sarkkinen  FIN  55:50.3 
 60  Florin Daniel Pripici  ROM  55:51.6 
 61  Aliaksandr Saladkou  BLR  55:51.9 
 62  Maxim Serov  KAZ  55:53.1 
 63  Aliaksandr Shavel  BLR  56:05.0 
 64  Jakub Radl  CZE  56:19.3 
 65  Oleksii Krasovskyi  UKR  56:26.8 
 66  Simeon Deyanov  BUL  56:31.9 
 67  Antti Honkimaa  FIN  56:33.4 
 68  Michal Polacko  SVK  56:42.7 
 69  Lukas Jakeliunas  LTU  57:01.2 
 70  Iurii Khliburad  UKR  57:44.6 
 71  Oleksandr Moskalenko  UKR  57:48.1 
 72  Forrest Mahlen  USA  57:49.6 
 73  Tadevos Poghosyan  ARM  58:52.5 
 74  Evgen Naboychenko  UKR  59:38.2 
 75  Ertan Altin  TUR  59:55.1 
 76  Suleyman Yilan  TUR  1:00:32.6 
 77  Aliaksandr Pinchuk  BLR  1:00:49.3 
 78  Jun-Ho Hwang  KOR  1:02:09.0 
 79  Mark Pollock  AUS  1:04:37.4 
 80  Mustafa Cetintas  TUR  1:04:58.0 
 
Men's Junior Team Relay - 26th February
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  Russia (Sergey Ustiugov, Dmitriy Rostovtsev, Ermil Vokuev, Artem Maltsev RUS  47:18.2 
 2  Kazakhstan (Roman Ragozin, Nikita Tkachenko, Sergey Malyshev, Daulet Rakhimbayev KAZ  48:03.0 
 3  Norway (Bjoernestad Skar Sindre, Solaas Taugboel Haavard, Loewstroem Nyenget Martin, Turvoll Fossli Sondre NOR  48:17.6 
 4  Italy (Claudio Muller, Mario Roncador, Giandomenico Salvadori, Mauro Brigadoi ITA  48:49.6 
 5  France (Clement Parisse, Gerard Agnellet, Adrien Backscheider, Mathias Dheyriat FRA  48:49.7 
 6  Germany (Samson Schairer, Martin Weisheit, Christian Stiebritz, Florian Notz GER  49:02.3 
 7  Sweden (Carl Quicklund, Daniel Svensson, Mathias Jonasson, Karl-Johan Westberg SWE  49:19.7 
 8  Japan (Tomoki Sato, Jun Ishikawa, Kentaro Ishikawa, Hikari Fujinoki JAP  49:33.1 
 9  Switzerland (Erwan Kaeser, Corsin Hoesli, Linard Kindschi, Livio Bieler SWI  49:55.9 
 10  Canada (Sebastien Dandurand, Geoffrey Richards, Knute Johnsgaard, Alexis Turgeon CAN  50:13.4 
 11  United States (Cole Morgan, Michael Vigers, Will Wicherski, Logan Hanneman USA  50:19.1 
 12  Finland (Sami Lahdemaki, Antti Ojansivu, Antti Honkimaa, Joonas Sarkkinen FIN  50:30.9 
 13  Czech Republic (Daniel Maka, Jakub Radl, Martin Lopota, Miroslav Rypl CZE  51:08.2 
 14  Austria (Kevin Plessnitzer, Max Hauke, Tobias Habenicht, Dominik Baldauf AUT  51:33.1 
 15  Estonia (Johannes Alev Alvar, Jyrgen Selgis, Mattis Jaama, Marko Kilp EST  51:34.2 
 16  Belarus (Aliaksandr Pinchuk, Aliaksandr Saladkou, Mikalai Tsigankou, Aliaksandr Shavel BLR  53:07.4 
 17  Ukraine (Evgen Naboychenko, Oleksandr Moskalenko, Oleksii Krasovskyi, Iurii Khliburad UKR  53:13.5 
 18  Bulgaria (Viktor Stoichkov, Georgi Radkov, Yordan Chuchuganov, Simeon Deyanov BUL  54:27.7 
 19  Turkey (Mehmet Acar, Onur Kilicasrlan, Hamza Dursun, Erkan Orhan TUR  55:56.8