All sports Site
All sports Site
North Macedonia - Skopje- Founded in 1962
Rakometen Klub Tineks Prolet Skopje is a handball team from North Macedonia, based in Skopje. The club was founded in 1962. Tinex Prolet Skopje plays their home games in the Rasadnik.
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8th | 5 | 13 | 1 | 2 | 10 | 284 | 350 | -66 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7th | 4 | 7 | 1 | 1 | 5 | 156 | 187 | -31 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8th | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 128 | 163 | -35 |
13 February 2023 - 18h00 Championship Round | RK Vardar 1961 (2) | 30 - 23 | Tinex Prolet Skopje (8) |
19 February 2023 - 18h30 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 24 - 29 | GRK Tikves Kavadarci (4) |
26 February 2023 - 19h00 Championship Round | HC Alkaloid Skopje (3) | 27 - 21 | Tinex Prolet Skopje (8) |
4 March 2023 - 19h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister (1) | 32 - 26 | Tinex Prolet Skopje (8) |
26 March 2023 - 16h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 27 - 26 | RK Ohrid 2013 (6) |
29 March 2023 - 18h00 Championship Round | RK Butel Skopje (5) | 23 - 16 | Tinex Prolet Skopje (8) |
1 April 2023 - 19h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 25 - 26 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
9 April 2023 - 12h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 18 - 25 | RK Vardar 1961 (2) |
12 April 2023 - 19h00 Championship Round | GRK Tikves Kavadarci (4) | 23 - 23 | Tinex Prolet Skopje (8) |
18 April 2023 - 19h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 22 - 28 | HC Alkaloid Skopje (3) |
21 April 2023 - 19h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 17 - 30 | RK Eurofarm Pelister (1) |
7 May 2023 - 18h30 Championship Round | RK Ohrid 2013 (6) | 28 - 19 | Tinex Prolet Skopje (8) |
21 May 2023 - 19h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 23 - 23 | RK Butel Skopje (5) |
26 May 2023 - 18h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 28 - 25 | Tinex Prolet Skopje (8) |
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2nd | 32 | 14 | 10 | 2 | 2 | 395 | 347 | +48 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2nd | 18 | 7 | 6 | 0 | 1 | 203 | 166 | +37 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2nd | 14 | 7 | 4 | 2 | 1 | 192 | 181 | +11 |
5 September 2022 - 19h30 Round 1 | RK Golden Art KL7 (6) | 23 - 27 | Tinex Prolet Skopje (3) |
10 September 2022 - 18h30 Round 2 | Tinex Prolet Skopje (2) | 28 - 22 | RK Eurofarm Pelister II (4) |
17 September 2022 - 19h00 Round 3 | RK Radovis (7) | 27 - 27 | Tinex Prolet Skopje (2) |
25 September 2022 - 18h30 Round 4 | Tinex Prolet Skopje (2) | 32 - 21 | RK Junior Kisela Voda (8) |
1 October 2022 - 18h00 Round 5 | GRK Tikves Kavadarci (3) | 24 - 24 | Tinex Prolet Skopje (2) |
7 October 2022 - 18h30 Round 6 | RK Skopje 2020 (6) | 22 - 30 | Tinex Prolet Skopje (2) |
22 October 2022 - 18h30 Round 7 | Tinex Prolet Skopje (3) | 23 - 24 | RK Eurofarm Pelister (1) |
29 October 2022 - 18h30 Round 8 | Tinex Prolet Skopje (2) | 27 - 21 | RK Golden Art KL7 (5) |
6 November 2022 - 16h00 Round 9 | RK Eurofarm Pelister II (4) | 23 - 25 | Tinex Prolet Skopje (2) |
11 November 2022 - 18h30 Round 10 | Tinex Prolet Skopje (3) | 34 - 29 | RK Radovis (7) |
18 November 2022 - 17h00 Round 11 | RK Junior Kisela Voda (8) | 25 - 34 | Tinex Prolet Skopje (2) |
26 November 2022 - 18h30 Round 12 | Tinex Prolet Skopje (2) | 24 - 19 | GRK Tikves Kavadarci (3) |
2 December 2022 - 18h30 Round 13 | Tinex Prolet Skopje (2) | 35 - 30 | RK Skopje 2020 (6) |
15 December 2022 - 17h00 Round 14 | RK Eurofarm Pelister (1) | 37 - 25 | Tinex Prolet Skopje (2) |