All sports Site

Menu
 

Sailing - 470 European Championships - 2017

Choice of a season :

Monaco

Results Women

Results Men

470 European Championships - Results Men 2017

MonacoMonaco - 6th May 2017 - 13th May 2017


Men's 470 - 13th May 2017


1SWE Sweden (Marcus Dackhammar, Carl-Fredrik Fock)26
2FRA France (Jeremie Mion, Guillaume Pirouelle)35
3AUS Australia (William Ryan, Matthew Belcher)36
4SPA Spain (Nicolas Rodriguez, Jordi Xammar)40
5GRE Greece (Ioannis Orfanos, Vasilis Papoutsoglou)50
6RUS Russia (Denis Gribanov, Pavel Sozykin)50
7GRE Greece II (Giorgios Doulas, Christos Mamtoumidis)62
8JPN Japan (Kimihiko Imamura, Daichi Takayama)62
9TUR Turkey (Ates Cinar, Deniz Cinar)64
10ITA Italy (Giulio Calabrò, Giacomo Ferrari)71
11POR Portugal (Pedro Costa, Diogo Costa)72
12ITA Italy II (Matteo Puppo, Matteo Capurro)81
13FRA France II (Quentin Paturle, Thomas Ponthieu)81
14SPA Spain II (Alex Charles Vila, David Charles Vila)83
15GER Germany (Matti Cipra, Malte Winkel)83
16GER Germany II (Philipp Autenrieth, Simon Diesch)84
17JPN Japan II (Taisei Hikida, Sho Kaminoki)87
18AUT Austria (Thomas Czajka, Nikolaus Kampelmühler)87
19JPN Japan III (Naoya Kimura, Kazuto Doi)91
20UKR Ukraine (Pavlo Matsuyev, Borys Shvets)94
21MAL Malaysia (Syukri Aziz, Faizal Norizan)97
22FRA France III (Clement Michel, Jules Ducelier)97
23SPA Spain III (Fernando DÁvila Ponce De LeÓn, Jose Manuel Ruiz Sanchez)106
24HUN Hungary (Ádám SzÖrÉnyi, Botond Litkey)111
25TUR Turkey II (Firat Sahin, Mustafa Sergen Birincioglu)121
26CHN China (Qiaowen Lin, Liangdao Weng)62
27ISR Israel (Yoav Rooz, Maor Abu)63
28BRA Brazil (Gustavo Thiesen, Geison Mendes)65
29ISR Israel II (Tal Harari, Nitai Hasson)68
30SPA Spain IV (Toni Massanet, Enric Noguera)71
31FRA France IV (Sidoine DantÈs, Hippolyte Machetti)74
32CHN China II (Qiaowen Lin, Weidong Wang)74
33AUT Austria II (Lukas Mähr, David Bargehr)76
34FRA France V80
35ARG Argentina (Tomas Dietrich, Fernando Gwozdz)88
36ITA Italy III (Massa Cesare, Mattia Panigoni)91
37GBR Great Britain (James Bishop, Harvey Martin)95
38TUR Turkey III (Sezai Bora Kutuk, Tora Sebatattin Kutoglu)98
39FRA France VI (Arthur Conant, Swann Hayewski)107
40FRA France VII (Louis Raynal, Etienne L'Her)109
41SWI Switzerland (Cyril SchÜpbach, Yves Mermod)113
42FRA France VIII (Aurélien Barthelemy, Vianney Guilbaud)113
43HKG Hong Kong (Ho Yin Chik, Sui Lun Tse)118
44SIN Singapour (Xavier Ng, Daniel Ian Toh)124
45HUN Hongrie II (Zsombor Gyapjas, Balázs Gyapjas)136
46GBR Great Britain II (James Taylor, Martin Wrigley)143
47FRA France IX (Gilles Espinasse, Bernard Boime)155
48GRE Greece III (Pavlos Kagialis, Panagiotis Mantis)171
49CHN China III (Youjian Wen, Yong Chen)179

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved