Swimming

Swimming - Asian Games

 Next season
Calendar of the season
Statistics about this event   |  Medal winners and event presentation



Guangzhou (China) from 13th November to 27th November 2010 :


Results

 
Men's 400 m medley - 13th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Yuya Horihata  JAP  4:13.35 
 2  Chaosheng Huang  CHN  4:13.38 
 3  Ken Takakuwa  JAP  4:16.42 
 4  Cheng Xiang Wang  CHN  4:19.65 
 5  Won Yong Jung  KOR  4:24.82 
 6  Nuttapong Ketin  THA  4:25.62 
 7  Mingyu Kim  KOR  4:27.03 
 8  Dmitriy Gordiyenko  KAZ  4:30.21 
 
Men's 200 m freestyle - 14th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Tae Hwan Park  KOR  1:44.80 
 2  Yang Sun  CHN  1:46.25 
 3  Takeshi Matsuda  JAP  1:47.73 
 4  Lin Zhang  CHN  1:48.10 
 5  Yuki Kobori  JAP  1:48.15 
 6  Hyun Seung Lee  KOR  1:50.42 
 7  Kai Quan Yeo  SIN  1:51.07 
 8  Yong En Clement Lim  SIN  1:52.25 
 
Men's 50 m breaststroke - 14th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Zhi Xie  CHN  27.80 
 2  Ryo Tateishi  JAP  27.86 
 3  Xiayan Li  CHN  27.89 
 4  Vladislav Polyakov  KAZ  28.15 
 4  Kosuke Kitajima  JAP  28.15 
 4  Mohammad Alirezaei Dizicheh  IRI  28.15 
 7  Chun Yan Wong  HKG  28.53 
 8  Nicko Biondi Ricardo  INO  28.73 
 
Men's 100 m butterfly - 14th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Jiawei Zhou  CHN  51.83 
 2  Takuro Fujii  JAP  51.85 
 3  Peng Wu  CHN  52.72 
 4  Masayuki Kishida  JAP  52.93 
 5  Gyu Cheol Chang  KOR  53.40 
 6  Doohee Jeong  KOR  53.57 
 7  Chi Chieh Hsu  TPE  53.86 
 8  Fedor Shkilyov  KAZ  55.05 
 
Men's 50 m freestyle - 15th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Zhiwu Lü  CHN  22.37 
 2  Masayuki Kishida  JAP  22.45 
 3  Rammaru Harada  JAP  22.84 
 4  Virdhaval Vikram Khade  IND  22.87 
 4  Minkyu Park  KOR  22.87 
 6  Run Qiang Shi  CHN  22.89 
 7  Ching Tat Lum  HKG  23.15 
 8  Shao-An Wang  TPE  23.16 
 
Men's 200 m backstroke - 15th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ryosuke Irie  JAP  1:55.45 
 2  Fenglin Zhang  CHN  1:57.53 
 3  Feiyi Cheng  CHN  1:58.93 
 4  Jiheun Kim  KOR  1:59.03 
 5  Seonkwan Park  KOR  2:01.33 
 6  Kai Wee Rainer Ng  SIN  2:04.06 
 7  Wei Shien Zach Ong  SIN  2:04.28 
 8  Sergey Pankov  UZB  2:05.31 
 
Men's 100 m breaststroke - 15th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ryo Tateishi  JAP  1:00.38 
 2  Vladislav Polyakov  KAZ  1:01.03 
 3  Shuai Wang  CHN  1:01.71 
 4  Kosuke Kitajima  JAP  1:01.85 
 5  Xiang Ma  CHN  1:01.92 
 6  Kyuwoong Choi  KOR  1:01.98 
 7  Yevgeniy Ryzhkov  KAZ  1:02.24 
 8  Mohammad Alirezaei Dizicheh  IRI  1:03.17 
 
Men's 4x200 m freestyle - 15th November
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  China (Yang Sun, Qi Li Yun, Haiqi Jiang, Lin Zhang CHN  7:07.68 
 2  Japan (Takeshi Matsuda, Shunsuke Kuzuhara, Sho Uchida, Yuki Kobori JAP  7:10.39 
 3  South Korea (Tae Hwan Park, Hyun Seung Lee, Sangjin Jang, Joonmo Bae KOR  7:24.14 
 4  Philippines (Miguel Molina, Ryan Paolo Arabejo, Charles William Walker, Jessie Khing Lacuna PHI  7:30.76 
 5  Hong-Kong (Yin Kong Chun, Kent Cheung Kin Tat, Derick Ng Chun Nam, Kai Wai David Wong HKG  7:00.89 
 6  Malaisia (Beng Foo Jian, Barr Kumarakulasinghe Ian J, Kevin Soon Choy Yeap, Daniel Henry Bego MAL  7:05.76 
 7  Kazakhstan (Artur Dilman, Dmitriy Gordiyenko, Alexandr Ivanov, Oleg Rabota KAZ  7:37.76 
 
Men's 400 m freestyle - 16th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Tae Hwan Park  KOR  3:41.53 
 2  Yang Sun  CHN  3:42.47 
 3  Lin Zhang  CHN  3:49.15 
 4  Takeshi Matsuda  JAP  3:51.65 
 5  Sho Uchida  JAP  3:53.42 
 6  Sangjin Jang  KOR  3:55.34 
 7  Kai Quan Yeo  SIN  4:00.67 
 8  Sarit Tiewong  THA  4:03.59 
 
Men's 100 m backstroke - 16th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ryosuke Irie  JAP  53.61 
 2  Junya Koga  JAP  53.88 
 3  Xiaolei Sun  CHN  54.46 
 4  Seonkwan Park  KOR  54.57 
 5  Jianbin He  CHN  55.36 
 6  Jiheun Kim  KOR  56.11 
 7  Stanislav Ossinskiy  KAZ  56.30 
 8  Ping Yuan  TPE  57.03 
 
Men's 50 m butterfly - 16th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Jiawei Zhou  CHN  23.66 
 2  Masayuki Kishida  JAP  24.13 
 3  Virdhaval Vikram Khade  IND  24.31 
 4  Doohee Jeong  KOR  24.37 
 5  Weiwu Chen  CHN  24.43 
 6  Rammaru Harada  JAP  24.51 
 7  Gyu Cheol Chang  KOR  24.60 
 8  Rustam Khudiyev  KAZ  24.72 
 
Men's 4x100 m freestyle - 16th November
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  China (Zhiwu Lü, Qiang Shi Run, Haiqi Jiang, Tengfei Shi CHN  3:16.34 
 2  Japan (Sho Uchida, Shunsuke Kuzuhara, Rammaru Harada, Takuro Fujii JAP  3:16.78 
 3  South Korea (Tae Hwan Park, Seonkwan Park, Joonmo Bae, Yongsik Kim KOR  3:19.02 
 4  Kazakhstan (Stanislav Kuzmin, Alexandr Ivanov, Oleg Rabota, Artur Dilman KAZ  3:23.54 
 5  Hong-Kong (Tat Lum Ching, Kent Cheung Kin Tat, Derick Ng Chun Nam, Kai Wai David Wong HKG  3:24.55 
 6  Uzbekistan (Petr Romashkin, Aleksey Derlyugov, Dmitriy Shvetsov, Daniil Tulupov UZB  3:25.56 
 7  Philippines (Charles William Walker, Daniel Coakley, Jessie Khing Lacuna, Miguel Molina PHI  3:26.90 
 8  Singapore (Xue Wei Nicholas Tan, Joshua Im Wen Hao, Yong En Clement Lim, Kai Quan Yeo SIN  3:27.49 
 
Men's 100 m freestyle - 17th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Tae Hwan Park  KOR  48.70 
 2  Zhiwu Lü  CHN  48.98 
 3  Takuro Fujii  JAP  49.37 
 4  Tengfei Shi  CHN  50.02 
 5  Sho Uchida  JAP  50.07 
 6  Shao-An Wang  TPE  50.34 
 7  Minkyu Park  KOR  50.43 
 8  Kai Wai David Wong  HKG  50.89 
 
Men's 100 m backstroke - 17th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ryosuke Irie  JAP  53.61 
 2  Junya Koga  JAP  53.88 
 3  Xiaolei Sun  CHN  54.46 
 4  Seonkwan Park  KOR  54.57 
 5  Jianbin He  CHN  55.36 
 6  Jiheun Kim  KOR  56.11 
 7  Stanislav Ossinskiy  KAZ  56.30 
 8  Ping Yuan  TPE  57.03 
 
Men's 200 m medley - 17th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ken Takakuwa  JAP  1:58.31 
 2  Shun Wang  CHN  1:59.72 
 3  Yuya Horihata  JAP  2:00.48 
 4  Zishan Zhang  CHN  2:01.52 
 5  Miguel Molina  PHI  2:04.24 
 6  Aleksey Derlyugov  UZB  2:04.94 
 7  Mingyu Kim  KOR  2:05.12 
 8  Nuttapong Ketin  THA  2:05.14 
 
Men's 1500 m freestyle - 18th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Yang Sun  CHN  14:35.43 
 2  Tae Hwan Park  KOR  15:01.72 
 3  Lin Zhang  CHN  15:22.03 
 4  Sangjin Jang  KOR  15:49.26 
 5  Sho Uchida  JAP  15:52.29 
 6  Kevin Soon Choy Yeap  MAL  15:53.34 
 7  Ryan Paolo Arabejo  PHI  16:11.74 
 8  Punyawee Sontana  THA  16:26.21 
 
Men's 50 m backstroke - 18th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Junya Koga  JAP  25.08 
 2  Ryosuke Irie  JAP  25.16 
 3  Feiyi Cheng  CHN  25.30 
 4  Seonkwan Park  KOR  25.75 
 5  Yu Zhang  CHN  25.95 
 6  Stanislav Ossinskiy  KAZ  26.21 
 7  Glenn Victor Sutanto  INO  26.31 
 8  Kai Wee Rainer Ng  SIN  26.48 
 
Men's 200 m breaststroke - 18th November
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Naoya Tomita  JAP  2:10.36 
 2  Rui Peng Xue  CHN  2:12.25 
 2  Kyuwoong Choi  KOR  2:12.25 
 4  Zhi Xie  CHN  2:12.37 
 5  Vladislav Polyakov  KAZ  2:12.38 
 6  Yevgeniy Ryzhkov  KAZ  2:14.94 
 7  Nuttapong Ketin  THA  2:17.79 
 
Men's 4x100 m medley - 18th November
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  Japan (Rammaru Harada, Takuro Fujii, Ryo Tateishi, Ryosuke Irie JAP  3:34.10 
 2  South Korea (Seonkwan Park, Kyuwoong Choi, Doohee Jeong, Tae Hwan Park KOR  3:38.30 
 3  Kazakhstan (Stanislav Ossinskiy, Vladislav Polyakov, Fedor Shkilyov, Stanislav Kuzmin KAZ  3:40.55 
 4  Singapore (Kai Wee Rainer Ng, Chien Yin Lionel Khoo, Xue Wei Nicholas Tan, Yong En Clement Lim SIN  3:47.54 
 5  Uzbekistan (Danil Bugakov, Dmitriy Shvetsov, Aleksey Derlyugov, Daniil Tulupov UZB  3:48.70 
 6  India (Balak Melkote Badrinath, Sandeep Sejwal, Rehan Jehangir Poncha, Aaron Agnel Dsouza IND  3:52.97