All sports Site

Menu
 

Cyclo-Cross - World Cup - Elite Men - Koksijde - 2011/2012 - Detailed results

Choice of a season :

Belgium

Results 2011/2012

Koksijde

World Cup - Elite Men - Koksijde 2011/2012

BelgiumBelgium - Koksijde - 26th November 2011

World Cup - Elite Men Standings


World Cup Men - Elite - 26th November 2011 - 15:00


1BELSven Nys (BEL)Landbouwkrediet1:03:18
2BELKevin Pauwels (BEL)Sunweb Revor Cycling Team+00:01
3BELBart Aernouts (BEL)RABO-GIANT OFFROAD TEAM+00:06
4CZEZdenek Stybar (CZE)Quickstep Cycling Team+00:45
5BELTom Meeusen (BEL)Telenet Fidea Cycling Team+00:51
6BELKlaas Vantornout (BEL)Sunweb Revor Cycling Team+00:57
7FRAFrancis Mourey (FRA)Française des jeux+01:08
8BELBart Wellens (BEL)Telenet Fidea Cycling Team+01:32
9BELSven Vanthourenhout (BEL)Landbouwkrediet+02:00
10FRANicolas Bazin (FRA)Telenet Fidea Cycling Team+02:34
11NEDThijs Van Amerongen (NED)AA Cycling Team+02:46
12POLMariusz Gil (POL)Baboco - Revor Cycling Team+03:10
13ITAEnrico Franzoi (ITA)Landbouwkrediet+03:12
14NEDGerben De Knegt (NED)Rabobank-Giant Off-Road Team+03:21
15BELDieter Vanthourenhout (BEL)BKCP-Powerplus Cycling Team+03:36
16SPAEgoitz Murgoitio Rekalde (SPA)Style & Concept Cycling Team+03:45
17FRAMatthieu Boulo (FRA)BKCP-Powerplus Cycling Team+03:52
18NEDNiels Wubben (NED)Ag2R - La Mondiale+04:03
19FRASteve Chainel (FRA)AA Cycling Team+04:10
20NEDMitchell Huenders (NED)Ruiter Dakkapellen+04:15
21ITAMarco Bianco (ITA)L´Arcobaleno Carraro Team+04:32
22GBRIan Field (GBR)Ac Lanester 56+04:39
23SWISimon Zahner (SWI)Française des jeux+04:54
24NEDThijs Al (NED)AA Cycling Team+04:55
25GERChristoph Pfingsten (GER)Cycling Team De Rijke+05:02
26FRAAurelien Duval (FRA)Telenet Fidea Cycling Team+05:02
27CZEVladimir Kyzivat (CZE)Rabobank+05:35
28NEDTwan Van Den Brand (NED)WV Schijndel+05:40
29ITACristian Cominelli (ITA)Orange Babies Cycling Team+05:47
30SWIChristian Heule (SWI)+05:57
31SWIMarcel Wildhaber (SWI)Scott-Swisspower Mountainbike-Team+06:06
32USAJeremy Powers (USA)Team Rapha Focus+06:07
33GERMarcel Meisen (GER)Style & Concept Cycling Team+06:18
34FRAGuillaume Perrot (FRA)Orange Babies Cycling Team+06:20
35NEDPatrick Van Leeuwen (NED)Acqua E Sapone+06:26
36SWIJulien Taramarcaz (SWI)Sunweb Revor Cycling Team+06:30
37CZEJiri Polnicky (CZE)Baboco - Revor Cycling Team+06:30
38SWEMagnus Darvell (SWE)TX Active Bianchi+06:35
39BELJoeri Adams (BEL)Telenet Fidea Cycling Team+06:53
40CZEMartin Zlamalik (CZE)Sunweb Revor Cycling Team+07:08
41NEDEddy Van Yzendoorn (NED)JvR De Batauwers-1 Lap
42CZEDavid Kasek (CZE)Cyklo Team Tábor-1 Lap
43GERJohannes Sickmüller (GER)KDL Trans-1 Lap
44FRAJérôme Chevallier (FRA)AMICALE CYCLISTE BISONTIN CR FRANCHE COMTE-1 Lap
45POLMarek Cichosz (POL)-1 Lap
46SVKMilan Barenyi (SVK)-1 Lap
47SPAIsaac Suarez Fernandez (SPA)-1 Lap
48SVKRobert Gavenda (SVK)Telenet Fidea Cycling Team-2 Laps
49SWIRené Lang (SWI)VMC Liestal-Wirz/ Helvetia-Rauber AG-3 Laps
50SVKMartin Haring (SVK)Feenstra Stevens Bike Team-3 Laps
51CANCraig Richey (CAN)-3 Laps
52LUXGusty Bausch (LUX)-3 Laps
53SPAJavier Ruiz de Larrinaga Ibañez (SPA)-3 Laps
54GERFabian Brzezinski (GER)-3 Laps
55DENJoachim Parbo (DEN)Leopard Cycles-5 Laps
56SPAAgustín Navarro (SPA)-5 Laps
57SVKRobert Glajza (SVK)CK Banská Bystrica-5 Laps
58LATDmitriy Sorokin (LAT)-5 Laps
59ESTSigvard Kukk (EST)-5 Laps

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved