All sports Site

Menu
Handball - Men's Challenge Cup - 2011/2012 - Home

Handball - Men's Challenge Cup - 2011/2012 - Home

Choice of a season :

 
  • AA Aguas Santas
  • Adrian Petrea Resita
  • Aloysians HC
  • Alytaus Almeida-Stronglasas
  • BB Ankara SK
  • Bjelovar
  • Bnei Hertzeliya
  • Bozen Bolzano
  • CSU Suceava
  • Diomidis Argos
  • Doukas Marousi Athens
  • Dublin International
  • Gomel HC
  • Gorazde
  • Gradacac
  • Great Dane London
  • HC Kriens-Luzern
  • HC Portovik Yuzhny
  • HC Zubrí
  • HV Quintus
  • KH Prishtina
  • Kolubara Lazarevac
  • KS Azoty-Pulawy
  • Maccabi Tel Aviv
  • Masheka Mogilev
  • Radnicki Kragujevac
  • RK Maribor Branik
  • Ruislip Eagles London
  • Siscia Sisak
  • Spartak Varna
  • Sporting CP Lisbon
  • SPR Stal Mielec
  • Tinex Prolet Skopje
  • Trabzon Belediyespor
  • Wacker Thun

Home

Men's Challenge Cup - Home

WinnerDiomidis ArgosDiomidis Argos

 
 

Qualification Tournament - Group A (30/09/2011 - 02/10/2011)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Great Dane London (ENG)633009079+11
2Ruislip Eagles London (ENG)432018680+6
3Aloysians HC (MLT)231026875-7
4Dublin International (IRL)030037282-10
30th September 2011
Aloysians HC (MLT)Aloysians HC21 - 19Dublin InternationalDublin International (IRL)
Great Dane London (ENG)Great Dane London30 - 29Ruislip Eagles LondonRuislip Eagles London (ENG)
1st October 2011
Great Dane London (ENG)Great Dane London29 - 24Aloysians HCAloysians HC (MLT)
Ruislip Eagles London (ENG)Ruislip Eagles London30 - 27Dublin InternationalDublin International (IRL)
2nd October 2011
Ruislip Eagles London (ENG)Ruislip Eagles London27 - 23Aloysians HCAloysians HC (MLT)
Great Dane London (ENG)Great Dane London31 - 26Dublin InternationalDublin International (IRL)

Detail of the results


Final Round (26/11/2011 - 28/05/2012)


Round of 32 (04/12/2011)
26th November 2011
11h00CSU Suceava (ROM)CSU Suceava38 - 26Bnei HertzeliyaBnei Hertzeliya (ISR)
11h00Adrian Petrea Resita (ROM)Adrian Petrea Resita42 - 23Spartak VarnaSpartak Varna (BUL)
15h00Alytaus Almeida-Stronglasas (LTU)Alytaus Almeida-Stronglasas17 - 33Siscia SisakSiscia Sisak (CRO)
15h00BB Ankara SK (TUR)BB Ankara SK25 - 18Maccabi Tel AvivMaccabi Tel Aviv (ISR)
16h00HV Quintus (NED)HV Quintus28 - 26Kolubara LazarevacKolubara Lazarevac (SCG)
17h00Trabzon Belediyespor (TUR)Trabzon Belediyespor29 - 31Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
18h00KS Azoty-Pulawy (POL)KS Azoty-Pulawy20 - 19BjelovarBjelovar (CRO)
18h00AA Aguas Santas (POR)AA Aguas Santas29 - 22HC Kriens-LuzernHC Kriens-Luzern (SWI)
18h00HC Zubrí (CZE)HC Zubrí40 - 26GorazdeGorazde (BIH)
19h00Gradacac (BIH)Gradacac32 - 21Masheka MogilevMasheka Mogilev (BLR)
19h15KH Prishtina (KOS)KH Prishtina27 - 34Bozen BolzanoBozen Bolzano (ITA)
27th November 2011
11h00Bnei Hertzeliya (ISR)Bnei Hertzeliya22 - 32CSU SuceavaCSU Suceava (ROM)
17h00Masheka Mogilev (BLR)Masheka Mogilev36 - 34GradacacGradacac (BIH)
18h00RK Maribor Branik (SLO)RK Maribor Branik26 - 22Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
2nd December 2011
20h00Tinex Prolet Skopje (MKD)Tinex Prolet Skopje19 - 27Wacker ThunWacker Thun (SWI)
3rd December 2011
14h30Doukas Marousi Athens (GRE)Doukas Marousi Athens30 - 20Great Dane LondonGreat Dane London (ENG)
17h00Wacker Thun (SWI)Wacker Thun25 - 20Tinex Prolet SkopjeTinex Prolet Skopje (MKD)
17h00Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon41 - 18Trabzon BelediyesporTrabzon Belediyespor (TUR)
17h30Spartak Varna (BUL)Spartak Varna24 - 31Adrian Petrea ResitaAdrian Petrea Resita (ROM)
17h30HC Kriens-Luzern (SWI)HC Kriens-Luzern24 - 14AA Aguas SantasAA Aguas Santas (POR)
18h00Gomel HC (BLR)Gomel HC26 - 34HC Portovik YuzhnyHC Portovik Yuzhny (UKR)
18h00SPR Stal Mielec (POL)SPR Stal Mielec28 - 27Diomidis ArgosDiomidis Argos (GRE)
18h00Gorazde (BIH)Gorazde31 - 26HC ZubríHC Zubrí (CZE)
19h00Bjelovar (CRO)Bjelovar24 - 22KS Azoty-PulawyKS Azoty-Pulawy (POL)
19h00Bozen Bolzano (ITA)Bozen Bolzano43 - 20KH PrishtinaKH Prishtina (KOS)
19h30Kolubara Lazarevac (SCG)Kolubara Lazarevac28 - 23HV QuintusHV Quintus (NED)
20h00Maccabi Tel Aviv (ISR)Maccabi Tel Aviv32 - 23BB Ankara SKBB Ankara SK (TUR)
4th December 2011
16h00Great Dane London (ENG)Great Dane London15 - 36Doukas Marousi AthensDoukas Marousi Athens (GRE)
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac27 - 23RK Maribor BranikRK Maribor Branik (SLO)
18h00Siscia Sisak (CRO)Siscia Sisak29 - 20Alytaus Almeida-StronglasasAlytaus Almeida-Stronglasas (LTU)
18h00Diomidis Argos (GRE)Diomidis Argos30 - 26SPR Stal MielecSPR Stal Mielec (POL)
18h00HC Portovik Yuzhny (UKR)HC Portovik Yuzhny35 - 28Gomel HCGomel HC (BLR)

Round of 16 (19/02/2012)
10th February 2012
20h00Wacker Thun (SWI)Wacker Thun32 - 32Kolubara LazarevacKolubara Lazarevac (SCG)
11th February 2012
11h00CSU Suceava (ROM)CSU Suceava27 - 16BjelovarBjelovar (CRO)
17h00Kolubara Lazarevac (SCG)Kolubara Lazarevac30 - 36Wacker ThunWacker Thun (SWI)
18h00HC Zubrí (CZE)HC Zubrí26 - 23Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
18h00Diomidis Argos (GRE)Diomidis Argos27 - 24HC Portovik YuzhnyHC Portovik Yuzhny (UKR)
18h00Siscia Sisak (CRO)Siscia Sisak28 - 30HC Kriens-LuzernHC Kriens-Luzern (SWI)
18h00RK Maribor Branik (SLO)RK Maribor Branik30 - 22GradacacGradacac (BIH)
19h00Maccabi Tel Aviv (ISR)Maccabi Tel Aviv27 - 26Doukas Marousi AthensDoukas Marousi Athens (GRE)
18th February 2012
16h00HC Portovik Yuzhny (UKR)HC Portovik Yuzhny29 - 26Diomidis ArgosDiomidis Argos (GRE)
17h00Doukas Marousi Athens (GRE)Doukas Marousi Athens20 - 21Maccabi Tel AvivMaccabi Tel Aviv (ISR)
17h30HC Kriens-Luzern (SWI)HC Kriens-Luzern34 - 19Siscia SisakSiscia Sisak (CRO)
18h00Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon25 - 22HC ZubríHC Zubrí (CZE)
19h00Adrian Petrea Resita (ROM)Adrian Petrea Resita18 - 27Bozen BolzanoBozen Bolzano (ITA)
19h00Bjelovar (CRO)Bjelovar31 - 28CSU SuceavaCSU Suceava (ROM)
19h00Gradacac (BIH)Gradacac31 - 26RK Maribor BranikRK Maribor Branik (SLO)
19th February 2012
19h00Bozen Bolzano (ITA)Bozen Bolzano22 - 25Adrian Petrea ResitaAdrian Petrea Resita (ROM)

Quarter-Finals (25/03/2012)
17th March 2012
10h00CSU Suceava (ROM)CSU Suceava24 - 33Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
17h00Wacker Thun (SWI)Wacker Thun33 - 32Bozen BolzanoBozen Bolzano (ITA)
18th March 2012
17h00HC Kriens-Luzern (SWI)HC Kriens-Luzern28 - 28Diomidis ArgosDiomidis Argos (GRE)
24th March 2012
18h00Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon30 - 24CSU SuceavaCSU Suceava (ROM)
19h00Bozen Bolzano (ITA)Bozen Bolzano25 - 31Wacker ThunWacker Thun (SWI)
20h00RK Maribor Branik (SLO)RK Maribor Branik29 - 28Maccabi Tel AvivMaccabi Tel Aviv (ISR)
25th March 2012
18h30Diomidis Argos (GRE)Diomidis Argos25 - 21HC Kriens-LuzernHC Kriens-Luzern (SWI)
20h00Maccabi Tel Aviv (ISR)Maccabi Tel Aviv31 - 29RK Maribor BranikRK Maribor Branik (SLO)

Semi-Finals (29/04/2012)
21th April 2012
18h00Maccabi Tel Aviv (ISR)Maccabi Tel Aviv26 - 29Diomidis ArgosDiomidis Argos (GRE)
19h00Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon31 - 29Wacker ThunWacker Thun (SWI)
28th April 2012
17h00Wacker Thun (SWI)Wacker Thun28 - 26Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
29th April 2012
17h30Diomidis Argos (GRE)Diomidis Argos21 - 21Maccabi Tel AvivMaccabi Tel Aviv (ISR)

Final (28/05/2012)
20th May 2012
17h00Diomidis Argos (GRE)Diomidis Argos26 - 23Wacker ThunWacker Thun (SWI)
28th May 2012
17h00Wacker Thun (SWI)Wacker Thun22 - 20Diomidis ArgosDiomidis Argos (GRE)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved