All sports Site

Menu
Handball - Men's Challenge Cup - 2009/2010 - Home

Handball - Men's Challenge Cup - 2009/2010 - Home

Choice of a season :

 
  • Albatro Syracusa
  • BB Ankara SK
  • Bologna United
  • Budvanska Rivijera Budva
  • CD Xico Andebol
  • CSM Bacau
  • CSU Suceava
  • Dimou Thermaikou
  • Drammen HK
  • Dublin International
  • E&O Emmen
  • Filippos Veria
  • Gradacac
  • Great Dane London
  • HC Motor Zaporozhye
  • HIT Innsbruck
  • Konjuh Zivinice
  • Lokomotiv MB Varna
  • Manchester HC
  • Metaloplastika Sabac
  • MMTS Kwidzyn
  • Odorheiu Secuiesc
  • Olympia London
  • Pelister Bitola
  • RK Berane
  • RK Metkovic
  • Siscia Sisak
  • Slovan Ljubljana
  • Sporting CP Lisbon
  • Stord HB
  • Time Burevestnik Lugansk
  • Tinex Prolet Skopje
  • Ystads IF HF

Home

Men's Challenge Cup - Home

WinnerSporting CP LisbonSporting CP Lisbon

 
 

Qualification Tournament - Group A (09/10/2009 - 11/10/2009)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Drammen HK (NOR)6330012073+47
2Siscia Sisak (CRO)4320111279+33
3E&O Emmen (NED)2310210298+4
4Dublin International (IRL)0300346130-84
9th October 2009
E&O Emmen (NED)E&O Emmen31 - 34Siscia SisakSiscia Sisak (CRO)
Drammen HK (NOR)Drammen HK43 - 11Dublin InternationalDublin International (IRL)
10th October 2009
Dublin International (IRL)Dublin International20 - 39E&O EmmenE&O Emmen (NED)
Siscia Sisak (CRO)Siscia Sisak30 - 33Drammen HKDrammen HK (NOR)
11th October 2009
E&O Emmen (NED)E&O Emmen32 - 44Drammen HKDrammen HK (NOR)
Siscia Sisak (CRO)Siscia Sisak48 - 15Dublin InternationalDublin International (IRL)

Detail of the results


Qualification Tournament - Group B (09/10/2009 - 11/10/2009)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Time Burevestnik Lugansk (UKR)6330010562+43
2Filippos Veria (GRE)4320111954+65
3Lokomotiv MB Varna (BUL)2310264105-41
4Manchester HC (ENG)0300352119-67
9th October 2009
Lokomotiv MB Varna (BUL)Lokomotiv MB Varna16 - 49Filippos VeriaFilippos Veria (GRE)
Time Burevestnik Lugansk (UKR)Time Burevestnik Lugansk45 - 18Manchester HCManchester HC (ENG)
10th October 2009
Manchester HC (ENG)Manchester HC22 - 29Lokomotiv MB VarnaLokomotiv MB Varna (BUL)
Filippos Veria (GRE)Filippos Veria25 - 26Time Burevestnik LuganskTime Burevestnik Lugansk (UKR)
11th October 2009
Lokomotiv MB Varna (BUL)Lokomotiv MB Varna19 - 34Time Burevestnik LuganskTime Burevestnik Lugansk (UKR)
Filippos Veria (GRE)Filippos Veria45 - 12Manchester HCManchester HC (ENG)

Detail of the results


Qualification Tournament - Group C (09/10/2009 - 11/10/2009)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Odorheiu Secuiesc (ROM)6330010774+33
2Albatro Syracusa (ITA)331118863+25
3Konjuh Zivinice (BIH)331119187+4
4Great Dane London (ENG)0300360122-62
9th October 2009
Odorheiu Secuiesc (ROM)Odorheiu Secuiesc26 - 22Albatro SyracusaAlbatro Syracusa (ITA)
Konjuh Zivinice (BIH)Konjuh Zivinice38 - 24Great Dane LondonGreat Dane London (ENG)
10th October 2009
Great Dane London (ENG)Great Dane London21 - 40Odorheiu SecuiescOdorheiu Secuiesc (ROM)
Albatro Syracusa (ITA)Albatro Syracusa22 - 22Konjuh ZiviniceKonjuh Zivinice (BIH)
11th October 2009
Odorheiu Secuiesc (ROM)Odorheiu Secuiesc41 - 31Konjuh ZiviniceKonjuh Zivinice (BIH)
Albatro Syracusa (ITA)Albatro Syracusa44 - 15Great Dane LondonGreat Dane London (ENG)

Detail of the results


Qualification Tournament - Group D (09/10/2009 - 11/10/2009)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1CD Xico Andebol (POR)5321010568+37
2RK Berane (MNE)432019578+17
3Tinex Prolet Skopje (MKD)3311111379+34
4Olympia London (ENG)0300366154-88
9th October 2009
RK Berane (MNE)RK Berane29 - 22Tinex Prolet SkopjeTinex Prolet Skopje (MKD)
CD Xico Andebol (POR)CD Xico Andebol49 - 16Olympia LondonOlympia London (ENG)
10th October 2009
Olympia London (ENG)Olympia London30 - 44RK BeraneRK Berane (MNE)
Tinex Prolet Skopje (MKD)Tinex Prolet Skopje30 - 30CD Xico AndebolCD Xico Andebol (POR)
11th October 2009
RK Berane (MNE)RK Berane22 - 26CD Xico AndebolCD Xico Andebol (POR)
Tinex Prolet Skopje (MKD)Tinex Prolet Skopje61 - 20Olympia LondonOlympia London (ENG)

Detail of the results


Final Round (14/11/2009 - 29/05/2010)


Round of 32 (22/11/2009)
14th November 2009
HC Motor Zaporozhye (UKR)HC Motor Zaporozhye10 - 0 (forfeit)Siscia SisakSiscia Sisak (CRO)
Albatro Syracusa (ITA)Albatro Syracusa18 - 31Metaloplastika SabacMetaloplastika Sabac (SCG)
Gradacac (BIH)Gradacac26 - 33CD Xico AndebolCD Xico Andebol (POR)
BB Ankara SK (TUR)BB Ankara SK29 - 28Bologna UnitedBologna United (ITA)
Odorheiu Secuiesc (ROM)Odorheiu Secuiesc31 - 21Pelister BitolaPelister Bitola (MKD)
RK Metkovic (CRO)RK Metkovic32 - 24Time Burevestnik LuganskTime Burevestnik Lugansk (UKR)
Dimou Thermaikou (GRE)Dimou Thermaikou33 - 25RK BeraneRK Berane (MNE)
Ystads IF HF (SWE)Ystads IF HF36 - 28Filippos VeriaFilippos Veria (GRE)
15th November 2009
Siscia Sisak (CRO)Siscia Sisak0 - 10 (forfeit)HC Motor ZaporozhyeHC Motor Zaporozhye (UKR)
Drammen HK (NOR)Drammen HK21 - 22Stord HBStord HB (NOR)
RK Berane (MNE)RK Berane30 - 27Dimou ThermaikouDimou Thermaikou (GRE)
21th November 2009
Time Burevestnik Lugansk (UKR)Time Burevestnik Lugansk10 - 0 (forfeit)RK MetkovicRK Metkovic (CRO)
Pelister Bitola (MKD)Pelister Bitola28 - 25Odorheiu SecuiescOdorheiu Secuiesc (ROM)
Filippos Veria (GRE)Filippos Veria29 - 30Ystads IF HFYstads IF HF (SWE)
CD Xico Andebol (POR)CD Xico Andebol30 - 19GradacacGradacac (BIH)
19h00Stord HB (NOR)Stord HB31 - 24Drammen HKDrammen HK (NOR)
22th November 2009
Metaloplastika Sabac (SCG)Metaloplastika Sabac33 - 22Albatro SyracusaAlbatro Syracusa (ITA)
Bologna United (ITA)Bologna United33 - 29BB Ankara SKBB Ankara SK (TUR)

Round of 16 (21/02/2010)
13th February 2010
Budvanska Rivijera Budva (MNE)Budvanska Rivijera Budva20 - 24Stord HBStord HB (NOR)
HIT Innsbruck (AUT)HIT Innsbruck29 - 30Bologna UnitedBologna United (ITA)
CSU Suceava (ROM)CSU Suceava31 - 20Time Burevestnik LuganskTime Burevestnik Lugansk (UKR)
MMTS Kwidzyn (POL)MMTS Kwidzyn32 - 20Odorheiu SecuiescOdorheiu Secuiesc (ROM)
CD Xico Andebol (POR)CD Xico Andebol34 - 29Metaloplastika SabacMetaloplastika Sabac (SCG)
14th February 2010
Metaloplastika Sabac (SCG)Metaloplastika Sabac23 - 19CD Xico AndebolCD Xico Andebol (POR)
Stord HB (NOR)Stord HB29 - 22Budvanska Rivijera BudvaBudvanska Rivijera Budva (MNE)
CSM Bacau (ROM)CSM Bacau33 - 20HC Motor ZaporozhyeHC Motor Zaporozhye (UKR)
Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon39 - 24Dimou ThermaikouDimou Thermaikou (GRE)
17th February 2010
Ystads IF HF (SWE)Ystads IF HF28 - 21Slovan LjubljanaSlovan Ljubljana (SLO)
20th February 2010
Time Burevestnik Lugansk (UKR)Time Burevestnik Lugansk21 - 31CSU SuceavaCSU Suceava (ROM)
Odorheiu Secuiesc (ROM)Odorheiu Secuiesc35 - 23MMTS KwidzynMMTS Kwidzyn (POL)
21th February 2010
Dimou Thermaikou (GRE)Dimou Thermaikou20 - 34Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
HC Motor Zaporozhye (UKR)HC Motor Zaporozhye26 - 29CSM BacauCSM Bacau (ROM)
Bologna United (ITA)Bologna United32 - 27HIT InnsbruckHIT Innsbruck (AUT)
Slovan Ljubljana (SLO)Slovan Ljubljana37 - 27Ystads IF HFYstads IF HF (SWE)

Quarter-Finals (04/04/2010)
28th March 2010
Stord HB (NOR)Stord HB22 - 25Bologna UnitedBologna United (ITA)
Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon30 - 24CSM BacauCSM Bacau (ROM)
Slovan Ljubljana (SLO)Slovan Ljubljana31 - 23CSU SuceavaCSU Suceava (ROM)
3rd April 2010
MMTS Kwidzyn (POL)MMTS Kwidzyn25 - 28CD Xico AndebolCD Xico Andebol (POR)
CSM Bacau (ROM)CSM Bacau28 - 23Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
CSU Suceava (ROM)CSU Suceava32 - 25Slovan LjubljanaSlovan Ljubljana (SLO)
4th April 2010
CD Xico Andebol (POR)CD Xico Andebol23 - 28MMTS KwidzynMMTS Kwidzyn (POL)
Bologna United (ITA)Bologna United28 - 23Stord HBStord HB (NOR)

Semi-Finals (02/05/2010)
24th April 2010
Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon28 - 23Slovan LjubljanaSlovan Ljubljana (SLO)
25th April 2010
Bologna United (ITA)Bologna United24 - 24MMTS KwidzynMMTS Kwidzyn (POL)
2nd May 2010
Slovan Ljubljana (SLO)Slovan Ljubljana33 - 30Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
17h30MMTS Kwidzyn (POL)MMTS Kwidzyn28 - 19Bologna UnitedBologna United (ITA)

Final (29/05/2010)
23th May 2010
MMTS Kwidzyn (POL)MMTS Kwidzyn25 - 27Sporting CP LisbonSporting CP Lisbon (POR)
29th May 2010
Sporting CP Lisbon (POR)Sporting CP Lisbon27 - 26MMTS KwidzynMMTS Kwidzyn (POL)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved