All sports Site

Menu
 

Mountain Bike - European Championships - 2010

Choice of a season :

Israel

Results Women

Results Mixed

Results Men

European Championships - Results Men 2010

IsraelIsrael - Haifa - 6th July 2010 - 9th July 2010


Junior Men's Olympic Cross Country - 7th July 2010


Under 23 Men's Olympic Cross Country - 8th July 2010


1SWIMatthias Flückiger (SWI)Trek World Racing01:52:01
2NEDNiels Wubben (NED)Team Merida Combee00:02:28
3SWIPatrik Gallati (SWI)Scott-Swisspower Mtb Racing00:03:19
4BELSébastien Carabin (BEL)Lingier Versluys Mtb00:04:06
5SWEOlof Jonsson (SWE)00:04:17
6NEDHenk Jaap Moorlag (NED)Rabobank-Giant Offroad Team00:05:07
7SWIMartin Fanger (SWI)Giant Swiss Team00:05:13
8ITAGerhard Kerschbaumer (ITA)00:05:21
9AUTSimon Scheiber (AUT)Felt Oetztal X - Bionic Team00:05:37
10SWIMattias Rupp (SWI)00:05:40
11POLMarek Konwa (POL)Elettroveneta - Corratec00:05:52
12PORTiago Jorge Oliveira Ferreira (POR)00:06:09
13ITAJury Ragnoli (ITA)00:06:25
14CZEOndrej Cink (CZE)Merida Biking Team00:06:44
15GERMarkus Bauer (GER)00:07:06
16AUTAlexander Gehbauer (AUT)00:08:00
17BELDries Govaerts (BEL)Team Saeco00:08:21
18NEDMarco Minnaard (NED)Rabobank-Giant Offroad Team00:08:46
19BELRobby De Bock (BEL)00:09:23
20POLPiotr Brzozka (POL)Jgb - 2 Professional Mtb Team00:09:33
21ITACristian Cominelli (ITA)Tx Active Bianchi00:09:45
22ISRShlomi Haimy (ISR)Infotre - Leecougan00:10:13
23RUSSergey Nikolaev (RUS)00:10:23
24SWIJeremy Hugenin (SWI)00:10:31
25UKRDmytro Titarenko (UKR)ISD Cycling Team00:12:49
26HUNZsolt Juhász (HUN)Euro One - Cube Mtb Team00:14:58

Men's Olympic Cross Country - 9th July 2010


1CZEJaroslav Kulhavy (CZE)Rubena - Birell - Specialized Cycling Team02:07:40
2SWILukas Flückiger (SWI)Trek World Racing0:40
3ITAMarco Aurelio Fontana (ITA)Cannondale Factory Racing Team01:37
4SWIChristoph Sauser (SWI)Specialized Factory Racing02:12
5SPAJose Antonio Hermida Ramos (SPA)Multivan Merida Biking Team02:23
6AUTChristoph Soukup (AUT)Merida Biking Team03:10
7GBRLiam Killeen (GBR)03:54
8SPAInaki Lejarreta Errasti (SPA)Orbea - Gd Deportivo04:24
9SWIMartin Gujan (SWI)Cannondale Factory Racing Team04:28
10SWIRalph Naef (SWI)Multivan Merida Biking Team04:29
11NEDRudi Van Houts (NED)Multivan Merida Biking Team04:33
12NEDJelmer Pietersma (NED)Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team05:27
13SPASergio Mantecon Guttierrez (SPA)Trek-Lorca Taller Del Tiempo05:41
14SWIFabian Giger (SWI)Rabobank-Giant Offroad Team05:51
15AUTKarl Markt (AUT)Felt Oetztal X - Bionic Team06:29
16CZEJan Skarnitzl (CZE)07:05
17SPAIvan Alvarez Gutierrez (SPA)Giant Italia Team07:21
18CZEMilan Spesny (CZE)S&h Superior Mtb Team08:04
19ITAAndrea Tiberi (ITA)Surfing Shop Sport08:34
20ITATony Longo (ITA)08:50
21AUTHannes Metzler (AUT)Muskelkater Genesis Team09:25
22ITAUmberto Carlo Corti (ITA)Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.10:40
23SWINicola Rohrbach (SWI)10:57
24SPACarlos Coloma Nicolás (SPA)Msc Bikes11:30
25DENKlaus Nielsen (DEN)12:04
26CZEMatous Ulman (CZE)S&h Superior Mtb Team12:33
27SVKMichal Lami (SVK)13:20
28NEDBas Peters (NED)Team Merida Combee14:03
29ITAGiuseppe Lamastra (ITA)Hard Rock Frw A.S.D.14:17
30ITAMartino Fruet (ITA)15:17
31SPARuben Ruzafa Cueto (SPA)Orbea - Gd Deportivo16:52
32BELBjorn Brems (BEL)G - Skin - Deforche Mtb Racing Team1 Lap
33RUSMaxim Gogolev (RUS)1 Lap
34GREPeriklis Ilias (GRE)ISD Cycling Team1 Lap
35PORDavid Rosa (POR)1 Lap
36SWEEmil Lindgren (SWE)Rabobank-Giant Offroad Team1 Lap
37RUSAlexey Medvedev (RUS)Elettroveneta - Corratec1 Lap
38BELTim Wynants (BEL)Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team2 Laps
39GERRobert Mennen (GER)2 Laps
40UKRSerhiy Rysenko (UKR)ISD Cycling Team2 Laps
41ISRRotem Ishai (ISR)2 Laps
42CYPMarios Athanasiades (CYP)2 Laps
43RUSEvgeniy Nikolaev (RUS)2 Laps
44ISRDror Pekatch (ISR)Subaru-Gary Fisher3 Laps

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved