All sports Site

Menu
 

Mountain Bike - European Championships - 2011

Choice of a season :

Slovakia

Results Women

Results Mixed

Results Men

European Championships - Results Men 2011

SlovakiaSlovakia - Dohnany - 4th August 2011 - 7th August 2011


Junior Men's Olympic Cross Country - 5th August 2011


1BELJens Schuermans (BEL)Belgium1:09:32
2GBRGrant Ferguson (GBR)+ 00:34
3FRAMaxime Urruty (FRA)Scott Les Saisies+ 01:08
4SPAPablo Rodriguez Guede (SPA)Spain+ 01:37
5SWILars Forster (SWI)+ 02:05
6NEDThijs Zuurbier (NED)Team Merida Combee+ 02:10
7GERChristian Pfäffle (GER)Germany+ 02:10
8FRAVictor Koretzky (FRA)+ 03:07
9SWIAndri Frischknecht (SWI)Scott - Swisspower Mtb - Racing+ 03:44
10SVKFrantisek Lami (SVK)Slovakia+ 03:55
11CZERadim Kovar (CZE)Czech Republic+ 04:06
12GBRMatthew Sumpton (GBR)+ 04:31
13AUTMichael Mayer (AUT)Austria+ 04:40
14NORSondre Kristiansen (NOR)+ 04:52
15GERBen Zwiehoff (GER)+ 04:54
16RUSMark Kuyan (RUS)+ 04:55
17GERMartin Frey (GER)Germany+ 05:08
18BELDidier Bats (BEL)Belgium+ 05:25
19ITALorenzo Samparisi (ITA)Italy+ 05:35
20GERLuis Wolf (GER)+ 05:39
21NORFredrik F Liland (NOR)+ 05:42
22NORTruls Engen Korseth (NOR)+ 05:53
23BELKevin Panhuyzen (BEL)Belgium+ 06:10
24SWEEmil Linde (SWE)+ 06:11
25BELBoris Cara (BEL)Belgium+ 06:24
26BELPieter Geluykens (BEL)Belgium+ 06:35
27POLBartlomiej Wawak (POL)Jgb - 2 Professional Mtb Team+ 06:41
28SWIDominic Zumstein (SWI)Scott - Swisspower Mtb - Racing+ 06:46
29CZEMartin Stonek (CZE)+ 06:54
30NORKarl Henrik Nordbakken (NOR)+ 06:59
31RUSNikita Chubukov (RUS)+ 07:21
32BELNicolas Scheire (BEL)Belgium+ 07:22
33CZETomán Svoboda (CZE)+ 07:44
34UKRArtem Shevtsov (UKR)+ 07:54
35ITAMatteo Olivotto (ITA)+ 07:54
36RUSEgor Kropachev (RUS)+ 08:04
37CRORobi Nujevic (CRO)+ 08:08
38CZEDaniel Lukes (CZE)Czech Republic+ 08:12
39AUTChristoph Mick (AUT)Austria+ 08:18
40PORGonçalo Duarte Amado (POR)+ 08:26
41GERChristopher Platt (GER)Germany+ 08:32
42LATPeteris Janevics (LAT)+ 08:38
43SVKJozeef Bebcák (SVK)+ 08:46
44RUSDmitry Andreev (RUS)+ 08:59
45FRAThibault Geneste (FRA)Scott Les Saisies+ 09:09
46NOREdvard Vea Iversen (NOR)Norway+ 09:20
47GERJochen Weisenseel (GER)Germany+ 09:37
48ISROmer Shubi (ISR)Israel+ 09:44
49PORDiogo Figueiredo (POR)+ 09:53
50RUSAlexey Krylov (RUS)+ 09:55
51ITAAlberto Rossi (ITA)+ 10:03
52POLMichal Kowalczyk (POL)Mroz Activejet+ 10:23
53ITAStefano Valdrighi (ITA)+ 10:36
54POLWojciech Wiktor (POL)+ 11:04
55POLSzymon Bialas (POL)+ 11:20
56RUSRuslan Boredskiy (RUS)+ 11:43
57ISRRoy Goldstein (ISR)Israel+ 11:50
58POLSylwester Swat (POL)+ 11:54
59SLORok Korosec (SLO)Slovenia+ 12:32
60CZEMilan Dolenal (CZE)+ 13:05
61SWITobias Spescha (SWI)-2 LapS
62GERSeverin Lehmann (GER)-2 LapS
63SWIFlorian Chenaux (SWI)-2 LapS
64HUNPéter Fenyvesi (HUN)Hungary-2 LapS
65ITAEdorado Bonetto (ITA)-2 LapS
66SVKTomán Nucha (SVK)-2 LapS
67RUSMarat Sharafislamov (RUS)-2 LapS
68CZEPavel Kuzma (CZE)Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team-2 LapS

Under 23 Men's Olympic Cross Country - 6th August 2011


1ITAGerhard Kerschbaumer (ITA)Tx Active Bianchi1:20:26
2NEDHenk Jaap Moorlag (NED)Rabobank - Giant Off-Road Team+ 00:34
3SWIThomas Litscher (SWI)Felt Oetztal X - Bionic Team+ 00:50
4SWIMatthias Stirnemann (SWI)Thömus Racing Team+ 01:07
5CZEOndrej Cink (CZE)Merida Biking Team+ 01:56
6BELSébastien Carabin (BEL)Versluys - Evenza Team+ 02:14
7BELJeff Luyten (BEL)Mpl Specialized Mtb Team+ 02:20
8GERMarkus Schulte-Lünzum (GER)Focus Mig Team+ 02:37
9FRAFabien Canal (FRA)GT Skoda Chamonix+ 02:58
10GERJulian Schelb (GER)+ 03:16
11RUSPavel Pryadein (RUS)+ 03:19
12RUSIvan Smirnov (RUS)+ 03:21
13FRAJordan Sarrou (FRA)Scott Les Saisies+ 03:25
14GERMarcel Fleschhut (GER)+ 03:48
15NEDMichiel Van Der Heijden (NED)Rabobank - Giant Off-Road Team+ 04:01
16RUSTimofei Ivanov (RUS)+ 04:12
17UKRDmytro Titarenko (UKR)ISD Cycling Team+ 04:16
18ITADaniele Braidot (ITA)+ 04:23
19AUTDaniel Geismayr (AUT)+ 04:30
20SWIReto Indergand (SWI)Mk - Zentralschweiz+ 04:36
21CZETomás Paprstka (CZE)+ 04:42
22ITANicholas Pettina (ITA)Elettroveneta - Corratec+ 04:58
23SWEOlof Jonsson (SWE)Rocky Roads - Orbea+ 05:19
24NEDMarco Minnaard (NED)Rabobank - Giant Off-Road Team+ 05:30
25GERAndy Eyring (GER)+ 05:41
26POLMarek Konwa (POL)Milka Trek Mtb Racing Team+ 05:50
27CZEJakub Magnusek (CZE)S&h Superior Mtb Team+ 05:59
28CZEMatej Nepustil (CZE)Merida Biking Team+ 06:29
29GERSascha Bleher (GER)+ 06:49
30SWIDaniel Eymann (SWI)Thömus Racing Team+ 07:01
31SPACristofer Bosque Ruano (SPA)+ 07:18
32ITADiego Rosa (ITA)Giant Italia Team+ 07:30
33POLPiotr Brzozka (POL)Jgb - 2 Professional Mtb Team+ 07:39
34ISRShlomy Haimy (ISR)+ 07:42
35CZEJan Nesvadba (CZE)+ 07:43
36SWIJérémy Huguenin (SWI)Giant Swiss SR - Suntour+ 07:53
37LATMatiss Preimanis (LAT)+ 08:01
38NOROle Hem (NOR)+ 08:02
39CZEMarek Rauchfuss (CZE)+ 08:16
40SWIMarc Metzler (SWI)+ 08:32
41SWIBenjamin Buchi (SWI)+ 08:49
42POLKornel Osicki (POL)Jbg - 2 Professional Mtb Team+ 09:00
43CZEPavel Skalický (CZE)+ 09:11
44PORMário Luís Costa (POR)+ 09:20
45CZETomáš Barták (CZE)+ 09:30
46POLRafal Fijalkowski (POL)+ 09:45
47BELRuben Scheire (BEL)Mpl Specialized Mtb Team+ 10:16
48CROFilip Turk (CRO)+ 10:36
49RUSAnatoly Gavrilov (RUS)+ 10:58
50GREDimitrios Antoniadis (GRE)-2 LapS
51UKRAnton Liubyi (UKR)-2 LapS
52PORRicardo Paulo Reis Marinheiro (POR)-2 LapS
53NORHenrik H Kippernes (NOR)-2 LapS
54SPARuiz Jose Maria Sanchez (SPA)-2 LapS
55SLOUrban Ferencak (SLO)Torpado Surfing Shop-2 LapS
56POLMaciej Dombrowski (POL)-2 LapS
57GERMarkus Bauer (GER)-3 LapS
58SVKTomás Kubek (SVK)-3 LapS
59UKRMykhaylo Batsutsa (UKR)Infotre - Bi & Esse - Leecougan-3 LapS
60FINSamuel Halme (FIN)-3 LapS
61POLPiotr Kurczab (POL)-3 LapS
62FINPerttu Pärssinen (FIN)-3 LapS
63HUNAttila Bela (HUN)-3 LapS
64SVKTomáš Suchár (SVK)-3 LapS
65CROMatej Skuzin (CRO)-3 LapS
66LATErnests Benhens-Bekens (LAT)-3 LapS
67SVKMichal Straka (SVK)-4 LapS
68SVKMartin Slotta (SVK)-5 LapS

Men's Olympic Cross Country - 7th August 2011


1CZEJaroslav Kulhavy (CZE)Specialized Racing1:45:39
2FRAJulien Absalon (FRA)Orbea - Gd Deportivo+ 00:24
3SWIFlorian Vogel (SWI)Scott - Swisspower Mtb - Racing+ 01:05
4SWIFabian Giger (SWI)Rabobank - Giant Off-Road Team+ 02:16
5NEDRudi Van Houts (NED)Multivan Merida Biking Team+ 02:23
6SPAJose Antonio Hermida Ramos (SPA)Multivan Merida Biking Team+ 02:41
7ITAMarco Aurelio Fontana (ITA)Cannondale Factory Racing Team+ 02:56
8GERMoritz Milatz (GER)BMC Mountainbike Racing Team+ 03:32
9GBROliver Beckingsale (GBR)+ 03:32
10SPARuben Ruzafa Cueto (SPA)Orbea - Gd Deportivo+ 03:33
11SWILukas Flückiger (SWI)Trek World Racing+ 03:34
12UKRSerhiy Rysenko (UKR)ISD Cycling Team+ 04:01
13AUTKarl Markt (AUT)Felt Oetztal X - Bionic Team+ 04:34
14SWIMartin Gujan (SWI)Cannondale Factory Racing Team+ 04:49
15AUTChristoph Soukup (AUT)+ 05:00
16RUSAnton Sintsov (RUS)+ 05:38
17CZEMatouš Ulman (CZE)+ 05:48
18GERJochen Käß (GER)Multivan Merida Biking Team+ 06:13
19CZEJiri Friedl (CZE)Rubena - Birell - Specialized Cycling Team+ 06:36
20GERManuel Fumic (GER)Cannondale Factory Racing Team+ 06:46
21BELKevin Van Hoovels (BEL)Versluys - Evenza Team+ 06:54
22SWIPatrik Gallati (SWI)BMC Mountainbike Racing Team+ 07:06
23FRAMaxime Marotte (FRA)BH - Suntour - Peisey Vallandry+ 07:17
24HUNAndrás Parti (HUN)Euro One - Cube Mtb Team+ 07:40
25SPAInaki Lejarreta Errasti (SPA)Orbea - Gd Deportivo+ 07:59
26ITAUmberto Carlo Corti (ITA)Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.+ 08:26
27POLMarek Galinski (POL)Jgb - 2 Professional Mtb Team+ 08:32
28CZEJan Skarnitzl (CZE)Rubena - Birell - Specialized Cycling Team+ 08:41
29GREPeriklis Ilias (GRE)Team Protek+ 08:45
30ITATony Longo (ITA)Tx Active Bianchi+ 08:45
31GERWolfram Kurschat (GER)Topeak Ergon Racing Team+ 09:05
32CZEMilan Spesny (CZE)S&h Superior Mtb Team+ 09:17
33BELSven Nys (BEL)+ 09:38
34AUTUwe Hochenwarter (AUT)Muskelkater Genesis Team+ 09:41
35NOROla Kjøren (NOR)+ 09:43
36ITAMichele Casagrande (ITA)Elettroveneta - Corratec+ 10:06
37SVKMichal Lami (SVK)+ 10:20
38FRAStéphane Tempier (FRA)Tx Active Bianchi+ 10:35
39ISRRotem Ishay (ISR)+ 10:45
40AUTRobert Gehbauer (AUT)+ 10:53
41HUNSzilard Buruczki (HUN)+ 11:30
42PORTiago Jorge Oliveira Ferreira (POR)+ 12:15
43PORDavid Rosa (POR)-2 LapS
44SWEEmil Lindgren (SWE)Rabobank - Giant Off-Road Team-2 LapS
45CZEFilip Eberl (CZE)-2 LapS
46SVKMilan Barenyi (SVK)-2 LapS
47RUSEvgeniy Pechenin (RUS)-2 LapS
48RUSMaxim Gogolev (RUS)-3 LapS
49SWEMagnus Darvell (SWE)-3 LapS
50CZEJiri Novak (CZE)S&h Superior Mtb Team-3 LapS
51POLDariusz Batek (POL)-3 LapS
52RUSEvgeniy Nikolaev (RUS)-3 LapS
53UKROleksandr Gerashchenko (UKR)ISD Cycling Team-3 LapS
54ESTMartin Loo (EST)Infotre - Bi & Esse - Leecougan-4 LapS
55ITAMartino Fruet (ITA)-4 LapS
56SVKMartin Haring (SVK)-4 LapS
57SVKMartin Kostelnicak (SVK)-4 LapS
58RUSIvan Seledkov (RUS)-4 LapS
59GREGeorgios Pattes-Toumanis (GRE)Team Protek-4 LapS
60NOROle Christian Fagerli (NOR)-4 LapS
61SVKMartin Skopek (SVK)-5 LapS
62CROZvonimir Pokupec (CRO)-5 LapS
63LATErvins Smolins (LAT)-6 LapS
64SVKLukáš Bátora (SVK)-6 LapS
65SVKPeter Jet (SVK)-6 LapS
66ITAAndrea Tiberi (ITA)Torpado Surfing Shop-7 LapS

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved