All sports Site
All sports Site
Bolivia - La Paz- Founded in 1908
Club The Strongest is a football team from Bolivia, based in La Paz. The club was founded in 1908. The Strongest plays their home games in the Ground Rafael Mendoza Castellón.
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 62 | 31 | 18 | 8 | 5 | 64 | 34 | +30 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2nd | 39 | 15 | 12 | 3 | 0 | 39 | 10 | +29 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 23 | 16 | 6 | 5 | 5 | 25 | 24 | +1 |
4 February 2023 - 22h30 Round 1 | The Strongest (4) | 2 - 1 | Universitario de Vinto (13) |
12 February 2023 - 22h30 Round 2 | Independiente Petrolero (17) | 1 - 4 | The Strongest (1) |
18 February 2023 - 01h30 Round 3 | The Strongest (1) | 3 - 2 | Club Bolívar (5) |
27 February 2023 - 00h30 Round 4 | Club Atlético Palmaflor (5) | 0 - 1 | The Strongest (1) |
5 March 2023 - 22h30 Round 5 | The Strongest (1) | 3 - 1 | Real Tomayapo (13) |
11 March 2023 - 20h00 Round 6 | Real Santa Cruz (15) | 1 - 1 | The Strongest (1) |
8 April 2023 - 21h00 Round 8 | Royal Pari FC (14) | 0 - 2 | The Strongest (1) |
23 April 2023 - 02h00 Round 10 | The Strongest (1) | 0 - 0 | Oriente Petrolero (10) |
29 April 2023 - 02h00 Round 11 | Club Blooming (17) | 1 - 3 | The Strongest (1) |
7 May 2023 - 21h00 Round 12 | The Strongest (1) | 2 - 2 | Club Aurora (4) |
10 May 2023 - 23h30 Round 7 | The Strongest (1) | 1 - 0 | CD Guabirá (10) |
14 May 2023 - 21h00 Round 13 | Libertad Gran Mamoré FC (16) | 1 - 0 | The Strongest (1) |
21 May 2023 - 02h00 Round 14 | The Strongest (1) | 4 - 1 | Club Vaca Díez (15) |
29 May 2023 - 21h00 Round 15 | Club Always Ready (3) | 2 - 0 | The Strongest (1) |
4 June 2023 - 23h30 Round 16 | The Strongest (1) | 1 - 0 | Jorge Wilstermann (7) |
24 June 2023 - 21h00 Round 17 | Nacional Potosí (2) | 6 - 3 | The Strongest (1) |
10 July 2023 - 01h30 Round 18 | Universitario de Vinto (9) | 1 - 3 | The Strongest (1) |
17 July 2023 - 23h30 Round 19 | The Strongest (1) | 2 - 0 | Independiente Petrolero (9) |
23 July 2023 - 23h30 Round 20 | Club Bolívar (4) | 3 - 0 | The Strongest (1) |
29 July 2023 - 23h30 Round 21 | The Strongest (1) | 4 - 0 | Club Atlético Palmaflor (11) |
6 August 2023 - 23h30 Round 22 | Real Tomayapo (9) | 0 - 0 | The Strongest (1) |
13 August 2023 - 23h30 Round 23 | The Strongest (1) | 4 - 0 | Real Santa Cruz (7) |
24 August 2023 - 02h00 Round 25 | The Strongest (1) | 3 - 2 | Royal Pari FC (13) |
9 October 2023 - 01h30 Round 27 | Oriente Petrolero (8) | 1 - 1 | The Strongest (1) |
21 October 2023 - 01h00 Round 28 | The Strongest (1) | Cancelled | Club Blooming (17) |
4 November 2023 - 23h30 Round 29 | Club Aurora (6) | 0 - 3 | The Strongest (1) |
8 November 2023 - 01h30 Round 24 | CD Guabirá (15) | 4 - 1 | The Strongest (1) |
11 November 2023 - 01h00 Round 30 | The Strongest (1) | 8 - 0 | Libertad Gran Mamoré FC (15) |
23 November 2023 - 20h00 Round 31 | Club Vaca Díez (13) | 2 - 2 | The Strongest (1) |
26 November 2023 - 22h30 Round 32 | The Strongest (1) | 1 - 1 | Club Always Ready (2) |
2 December 2023 - 01h30 Round 33 | Jorge Wilstermann (5) | 1 - 1 | The Strongest (1) |
7 December 2023 - 00h00 Round 34 | The Strongest (1) | 1 - 0 | Nacional Potosí (3) |
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4th | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 7 | -2 |
5 April 2023 - 00h00 Group D | The Strongest (4) | 3 - 1 | River Plate (ARG) (2) |
19 April 2023 - 00h00 Group D | Fluminense (BRA) (1) | 1 - 0 | The Strongest (4) |
3 May 2023 - 04h00 Group D | Sporting Cristal (PER) (3) | 1 - 0 | The Strongest (4) |
26 May 2023 - 00h00 Group D | The Strongest (4) | 1 - 0 | Fluminense (BRA) (1) |
8 June 2023 - 04h00 Group D | The Strongest (4) | 1 - 2 | Sporting Cristal (PER) (3) |
28 June 2023 - 02h00 Group D | River Plate (ARG) (2) | 2 - 0 | The Strongest (4) |