All sports Site
All sports Site
North Macedonia - Bitola- Founded in 1955
Rakometen klub Eurofarm Pelister II is a handball team from North Macedonia, based in Bitola. The club was founded in 1955. RK Eurofarm Pelister II plays their home games in the Sports Hall Boro Curlevski.
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7th | 6 | 12 | 2 | 0 | 10 | 281 | 330 | -49 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8th | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 136 | 170 | -34 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6th | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 145 | 160 | -15 |
11 February 2023 - 18h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 23 - 26 | RK Ohrid 2013 (6) |
19 February 2023 - 18h00 Championship Round | RK Butel Skopje (5) | 23 - 24 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
25 February 2023 - 18h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 16 - 29 | RK Eurofarm Pelister (1) |
4 March 2023 - 16h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 18 - 25 | RK Vardar 1961 (2) |
25 March 2023 - 19h00 Championship Round | GRK Tikves Kavadarci (4) | 30 - 26 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
29 March 2023 - 15h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 30 - 35 | HC Alkaloid Skopje (3) |
1 April 2023 - 19h00 Championship Round | Tinex Prolet Skopje (8) | 25 - 26 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
8 April 2023 - 17h00 Championship Round | RK Ohrid 2013 (6) | 26 - 21 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
13 April 2023 - 16h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 24 - 25 | RK Butel Skopje (5) |
15 April 2023 - 12h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister (1) | 31 - 26 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
21 April 2023 - 13h00 Championship Round | RK Vardar 1961 (2) | 25 - 22 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
7 May 2023 - 18h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 25 - 30 | GRK Tikves Kavadarci (4) |
20 May 2023 - 17h00 Championship Round | RK Ohrid 2013 (6) | 25 - 28 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
20 May 2023 - 17h00 Championship Round | HC Alkaloid Skopje (3) | 29 - 27 | RK Eurofarm Pelister II (7) |
26 May 2023 - 18h00 Championship Round | RK Eurofarm Pelister II (7) | 28 - 25 | Tinex Prolet Skopje (8) |
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3rd | 28 | 14 | 9 | 1 | 4 | 392 | 348 | +44 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3rd | 16 | 7 | 5 | 1 | 1 | 194 | 162 | +32 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3rd | 12 | 7 | 4 | 0 | 3 | 198 | 186 | +12 |
7 September 2022 - 16h00 Round 1 | RK Eurofarm Pelister II (2) | 28 - 23 | GRK Tikves Kavadarci (7) |
10 September 2022 - 18h30 Round 2 | Tinex Prolet Skopje (2) | 28 - 22 | RK Eurofarm Pelister II (4) |
16 September 2022 - 17h00 Round 3 | RK Eurofarm Pelister II (4) | 28 - 28 | RK Eurofarm Pelister (1) |
24 September 2022 - 14h00 Round 4 | RK Golden Art KL7 (5) | 20 - 28 | RK Eurofarm Pelister II (4) |
2 October 2022 - 17h00 Round 5 | RK Eurofarm Pelister II (4) | 28 - 19 | RK Skopje 2020 (6) |
7 October 2022 - 19h30 Round 6 | RK Eurofarm Pelister II (4) | 29 - 23 | RK Radovis (7) |
22 October 2022 - 19h00 Round 7 | RK Junior Kisela Voda (8) | 28 - 33 | RK Eurofarm Pelister II (2) |
30 October 2022 - 19h00 Round 8 | GRK Tikves Kavadarci (4) | 27 - 25 | RK Eurofarm Pelister II (3) |
6 November 2022 - 16h00 Round 9 | RK Eurofarm Pelister II (4) | 23 - 25 | Tinex Prolet Skopje (2) |
11 November 2022 - 19h00 Round 10 | RK Eurofarm Pelister (1) | 36 - 27 | RK Eurofarm Pelister II (4) |
19 November 2022 - 18h00 Round 11 | RK Eurofarm Pelister II (4) | 25 - 21 | RK Golden Art KL7 (5) |
27 November 2022 - 17h30 Round 12 | RK Skopje 2020 (6) | 23 - 28 | RK Eurofarm Pelister II (4) |
3 December 2022 - 18h00 Round 13 | RK Radovis (7) | 24 - 35 | RK Eurofarm Pelister II (3) |
16 December 2022 - 18h00 Round 14 | RK Eurofarm Pelister II (3) | 33 - 23 | RK Junior Kisela Voda (8) |
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9th | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 29 | 23 | +6 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8th | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 29 | 23 | +6 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9th | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7 October 2022 - 19h30 Round 6 | RK Eurofarm Pelister II (8) | 29 - 23 | RK Radovis (13) |
27 August 2022 - 19h00 Qualifying Round | Alpla HC Hard (AUT) | 24 - 21 | RK Eurofarm Pelister II |
4 September 2022 - 19h00 Qualifying Round | RK Eurofarm Pelister II | 24 - 27 | Alpla HC Hard (AUT) |