Athletics

World Championships

Previous season   Next season
Calendar of the season
Statistics about this event   |  Medal winners and event presentation



Stuttgart (Germany), 14th August 1993 :


Results

 
Men's Marathon - 14th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Mark Plaatjes  USA  2h13:57 
 2  Luketz Swartbooi  NAM  2h14:11 
 3  Bert Van Vlaanderen  NED  2h15:12 
 4  Kim Jae-Ryong  KOR  2h17:14 
 5  Tadao Uchikoshi  JAP  2h17:54 
 6  Konrad Dobler  GER  2h18:28 
 7  Boniface Merande  KEN  2h18:52 
 8  Aleksey Zhelonkin  RUS  2h18:52 
 9  Tahar Mansouri  TUN  2h18:54 
 10  Peter Maher  CAN  2h19:26 
 
Men's 100 m - 15th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Linford Christie  GBR  9.87 
 2  Andre Cason  USA  9.92 
 3  Dennis Mitchell  USA  9.99 
 4  Carl Lewis  USA  10.02 
 5  Bruny Surin  CAN  10.02 
 6  Frank Fredericks  NAM  10.03 
 7  Daniel Effiong  NGR  10.04 
 8  Raymond Stewart  JAM  10.18 
 
Men's Hammer throw - 15th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Andrey Abduvaliyev  UZB  81.64 
 2  Igor Astapkovich  BLR  79.88 
 3  Tibor Gécsek  HUN  79.54 
 4  Sergey Alay  BLR  79.02 
 5  Vasiliy Sidorenko  RUS  78.86 
 6  Aleksandr Seleznyov  RUS  78.58 
 7  Sergey Litvinov  RUS  78.56 
 8  Christophe Épalle  FRA  76.22 
 
Men's 20 km walk - 15th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Valenti Massana  SPA  1h22:31 
 2  Giovanni De Benedictis  ITA  1h23:06 
 3  Daniel Plaza  SPA  1h23:18 
 4  Jaime Barroso  SPA  1h23:41 
 5  Yevgeniy Misyulya  BLR  1:23.45 
 6  Sérgio Vieira  POR  1h23:52 
 7  Robert Ihly  GER  1h24:21 
 8  Igor Kollár  SVK  1h24:23 
 
Men's 5000 m - 16th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ismael Kirui  KEN  13:02.75 
 2  Haile Gebrselassie  ETH  13:03.17 
 3  Fita Bayisa  ETH  13:05.40 
 4  Worku Bikila  ETH  13:06.64 
 5  Khalid Skah  MAR  13:07.18 
 6  Brahim Jabbour  MAR  13:18.87 
 7  Aloÿs Nizigama  BDI  13:20.59 
 8  Paul Bitok  KEN  13:23.41 
 
Men's 10000 m - 16th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ismael Kirui  KEN  13:02.75 
 2  Haile Gebrselassie  ETH  13:03.17 
 3  Fita Bayisa  ETH  13:05.40 
 4  Worku Bikila  ETH  13:06.64 
 5  Khalid Skah  MAR  13:07.18 
 6  Brahim Jabbour  MAR  13:18.87 
 7  Aloÿs Nizigama  BDI  13:20.59 
 8  Paul Bitok  KEN  13:23.41 
 
Men's Triple jump - 16th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Mike Conley  USA  17.86 
 2  Leonid Voloshin  URS  17.65 
 3  Jonathan Edwards  GBR  17.44 
 4  Ralf Jaros  FDR  17.34 
 5  Pierre Camara  FRA  17.28 
 6  Denis Kapustin  RUS  17.19 
 7  Anisio Sousa  BRA  17.19 
 8  Brian Wellman  BER  17.12 
 
Men's Javelin throw - 16th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Jan Zelezný  CZE  85.98 
 2  Kimmo Kinnunen  FIN  84.78 
 3  Mick Hill  GBR  82.96 
 4  Steve Backley  GBR  81.80 
 5  Ari Pakarinen  FIN  81.08 
 6  Dag Wennlund  SWE  80.52 
 7  Vladimir Sasimovich  BLR  78.70 
 8  Patrik Bodén  SWE  78.00 
 
Men's 400 m - 17th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Michael Johnson  USA  43.65 
 2  Harry Reynolds  USA  44.13 
 3  Samson Kitur  KEN  44.54 
 4  Quincy Watts  USA  45.05 
 5  Sunday Bada  NGR  45.11 
 6  Gregory Haughton  JAM  45.63 
 7  Simon Kemboi  KEN  45.65 
 8  Kennedy Ochieng  KEN  45.68 
 
Men's 800 m - 17th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Paul Ruto  KEN  1:44.71 
 2  Giuseppe D'urso  ITA  1:44.86 
 3  Billy Konchellah  KEN  1:44.89 
 4  Curtis Robb  GBR  1:45.54 
 5  Hezekiél Sepeng  RSA  1:45.64 
 6  Freddie Williams  CAN  1:45.79 
 7  William Tanui  KEN  1:45.80 
 8  Tom Mckean  GBR  1:46.17 
 
Men's Discus throw - 17th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Lars Riedel  DDR  67.72 
 2  Dmitriy Shevchenko  RUS  66.90 
 3  Jürgen Schult  DDR  66.12 
 4  Costel Grasu  ROM  65.24 
 5  Vladimir Zinchenko  UKR  62.02 
 6  Nick Sweeney  IRL  61.66 
 7  Vasiliy Kaptyukh  BLR  61.64 
 8  Mike Buncic  USA  61.06 
 
Men's 400 m Hurdles - 19th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Kevin Young  USA  47.18 
 2  Samuel Matete  ZAM  47.60 
 3  Winthrop Graham  JAM  47.62 
 4  Stéphane Diagana  FRA  47.64 
 5  Erick Keter  KEN  48.40 
 6  Oleg Tverdokhleb  UKR  48.71 
 7  Derrick Adkins  USA  49.07 
 8  Barnabas Kinyor  KEN  49.23 
 
Men's Pole vault - 19th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Sergey Bubka  UKR  6.00 
 2  Grigoriy Yegorov  KAZ  5.90 
 3  Maksim Tarasov  RUS  5.80 
 3  Igor Trandenkov  RUS  5.80 
 5  Scott Huffman  USA  5.80 
 6  Denis Petushinskiy  RUS  5.80 
 7  Valeri Bukrejev  EST  5.75 
 8  Jean Galfione  FRA  5.70 
 
Men's 200 m - 20th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Frank Fredericks  NAM  19.85 
 2  John Regis  GBR  19.94 
 3  Carl Lewis  USA  19.99 
 4  Michael Marsh  USA  20.18 
 5  Dean Capobianco  AUS  20.18 
 6  Jean-Charles Trouabal  FRA  20.20 
 7  Emmanuel Tuffour  GHA  20.49 
 8  Damien Marsh  AUS  20.56 
 
Men's 110 m Hurdles - 20th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Colin Jackson  GBR  12.91 
 2  Tony Jarrett  GBR  13.00 
 3  Jack Pierce  USA  13.06 
 4  Emilio Valle  CUB  13.20 
 5  Florian Schwarthoff  FDR  13.27 
 6  Igors Kazanovs  LAT  13.38 
 7  Dietmar Koszewski  FDR  13.60 
 8  Tony Dees  USA  14.13 
 
Men's Long jump - 20th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Mike Powell  USA  8.59 
 2  Stanislav Tarasenko  RUS  8.16 
 3  Vitaliy Kirilenko  UKR  8.15 
 4  Erick Walder  USA  8.05 
 5  Ivaylo Mladenov  BUL  8.00 
 6  Nikolay Antonov  BUL  7.97 
 7  Aleksandr Glovatskiy  BLR  7.95 
 8  Francois Fouche  RSA  7.93 
 
Men's Decathlon - 20th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Dan O'brien  USA  8817 
 2  Eduard Hämäläinen  FIN  8724 
 3  Paul Meier  FDR  8548 
 4  Christian Schenk  DDR  8500 
 5  Alain Blondel  FRA  8444 
 6  Christian Plaziat  FRA  8398 
 7  Steve Fritz  USA  8324 
 8  Robert Muzzio  USA  8237 
 
Men's 3000 m Steeplechase - 21th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Moses Kiptanui  KEN  8:06.36 
 2  Patrick Sang  KEN  8:07.53 
 3  Alessandro Lambruschini  ITA  8:08.78 
 4  Matthew Birir  KEN  8:09.42 
 5  Mark Croghan  USA  8:09.76 
 6  Steffen Brand  FDR  8:15.33 
 7  Elarbi Khattabi  MAR  8:17.96 
 8  Angelo Carosi  ITA  8:23.42 
 
Men's Shot put - 21th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Werner Günthör  SWI  21.97 
 2  Randy Barnes  USA  21.80 
 3  Oleksandr Bagach  UKR  20.40 
 4  Yevgeniy Palchikov  RUS  20.05 
 5  Dragan Peric  SCG  19.95 
 6  Gert Weil  CHI  19.95 
 7  Oliver-sven Buder  GER  19.74 
 8  Jonny Reinhardt  GER  19.53 
 
Men's 50 km walk - 21th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Jesús Angel García  SPA  3h41:41 
 2  Valentin Kononen  FIN  3h42:02 
 3  Valeriy Spitsyn  RUS  3h42:50 
 4  Axel Noack  DDR  3h43:50 
 5  Basilio Labrador  SPA  3h46:46 
 6  René Piller  FRA  3h48:57 
 7  Tim Berrett  CAN  3h50:23 
 8  Carlos Mercenario  MEX  3h50:53 
 
Men's 1500 m - 22th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Noureddine Morceli  ALG  3:34.24 
 2  Fermín Cacho  SPA  3:35.56 
 3  Abdi Bile  SOM  3:35.96 
 4  Mohamed Suleiman  QAT  3:36.87 
 5  Jim Spivey  USA  3:37.42 
 6  Matthew Yates  GBR  3:37.61 
 7  Rachid El Basir  MAR  3:37.68 
 8  Mohamed Taki  MAR  3:37.76 
 
Men's High jump - 22th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Javier Sotomayor  CUB  2.40 
 2  Artur Partyka  POL  2.37 
 3  Steve Smith  GBR  2.37 
 4  Ralf Sonn  FDR  2.34 
 5  Troy Kemp  BAH  2.34 
 6  Hollis Conway  USA  2.34 
 7  Arturo Ortíz  SPA  2.31 
 8  Tony Barton  USA  2.31 
 
Men's 4x100 m relay - 22th August
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  United States (Jon Drummond, Andre Cason, Dennis Mitchell, Leroy Burrell USA  37.48 
 2  Great Britain (Colin Jackson, Tony Jarrett, John Regis, Linford Christie GBR  37.77 
 3  Canada (Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny Surin, Atlee Mahorn CAN  37.83 
 4  Cuba (Andrés Simon, Ivan García, Joel Isasi, Jorge Aguilera CUB  38.39 
 5  Australia (Paul Henderson, Damien Marsh, Dean Capobianco, Tim Jackson AUS  38.69 
 6  Germany (Marc Blume, Robert Kurnicki, Michael Huke, Steffen Görmer GER  38.78 
 7  Ivory Coast (Ouattara Lagazane, Jean-olivier Zirignon, Frank Waota, Ibrahim Meité CIV  38.82 
 8  Sweden (Torbjörn Martensson, Mattias Sunneborn, Torbjörn Eriksson, Thomas Leandersson SWE  39.22 
 
Men's 4x400 m relay - 22th August
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  United States (Andrew Valmon, Quincy Watts, Harry Reynolds, Michael Johnson USA  2:54.29 
 2  Kenya (Kennedy Ochieng, Simon Kemboi, Abednego Matilu, Samson Kitur KEN  2:59.82 
 3  Germany (Rico Lieder, Karsten Just, Olaf Hense, Thomas Schönlebe GER  2:59.99 
 4  France (Jean-Louis Rapnouil, Pierre-Marie Hilaire, Jacques Farraudière, Stéphane Diagana FRA  3:00.09 
 5  Russia (Dmitriy Kliger, Dmitriy Kosov, Mikhail Vdovin, Dmitriy Golovastov RUS  3:00.44 
 6  Cuba (Ivan García, Héctor Herrera, Norberto Tellez, Roberto Hernández CUB  3:00.46 
 7  Jamaica (Patrick O'connor, Dennis Blake, Danny McFarlane, Gregory Haughton JAM  3:01.44 
 8  Bulgaria (Stanislav Georgiev, Tsvetoslav Stankulov, Kiril Rajkov, Anton Ivanov BUL  3:05.35