Athletics

World Championships

Previous season   Next season
Calendar of the season
Statistics about this event   |  Medal winners and event presentation



Göteborg (Sweden), 7th August 1995 :


Results

 
Men's 100 m - 6th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Donovan Bailey  CAN  9.97 
 2  Bruny Surin  CAN  10.03 
 3  Ato Boldon  TRI  10.03 
 4  Frank Fredericks  NAM  10.07 
 5  Michael Marsh  USA  10.10 
 6  Linford Christie  GBR  10.12 
 7  Olapade Adeniken  NGR  10.20 
 8  Raymond Stewart  JAM  10.29 
 
Men's Hammer throw - 6th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Andrey Abduvaliyev  UZB  81.56 
 2  Igor Astapkovich  BLR  81.10 
 3  Tibor Gécsek  HUN  80.98 
 4  Balázs Kiss  HUN  79.02 
 5  Lance Deal  USA  78.66 
 6  Sergey Alay  BLR  76.66 
 7  Ilya Konovalov  RUS  76.50 
 8  Aleksandr Seleznyov  RUS  76.18 
 
Men's 20 km walk - 6th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Michele Didoni  ITA  1h19:59 
 2  Valenti Massana  SPA  1h20:23 
 3  Yevgeniy Misyulya  BLR  1h20:48 
 4  Ilya Markov  RUS  1h21:28 
 5  Li Zewen  CHN  1h21:39 
 6  Mikhail Shchennikov  RUS  1h22:16 
 7  Denis Langlois  FRA  1h22:21 
 8  Igor Kollár  SVK  1h22:30 
 
Men's Triple jump - 7th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Jonathan Edwards  GBR  18.29 
 2  Brian Wellman  BER  17.62 
 3  Jérôme Romain  DMI  17.59 
 4  Yoelbi Quesada  CUB  17.59 
 5  Yoel García  CUB  17.16 
 6  James Beckford  JAM  17.13 
 7  Mike Conley  USA  16.96 
 8  Galin Georgiev  BUL  16.93 
 
Men's Decathlon - 7th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Dan O'brien  USA  8695 
 2  Eduard Hämäläinen  FIN  8489 
 3  Mike Smith  CAN  8419 
 4  Erki Nool  EST  8268 
 5  Tomás Dvorák  CZE  8236 
 6  Christian Plaziat  FRA  8206 
 7  Lev Lobodin  UKR  8196 
 8  Chris Huffins  USA  8193 
 
Men's 800 m - 8th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Wilson Kipketer  DEN  1:45.08 
 2  Arthémon Hatungimana  BDI  1:45.64 
 3  Vebjřrn Rodal  NOR  1:45.68 
 4  Nico Motchebon  GER  1:45.97 
 5  Brandon Rock  USA  1:46.42 
 6  Jose Parrilla  USA  1:46.44 
 7  Andrea Giocondi  ITA  1:47.78 
 8  Mark Everett  USA  1:53.12 
 
Men's 10000 m - 8th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Haile Gebrselassie  ETH  27:12.95 
 2  Khalid Skah  MAR  27:14.53 
 3  Paul Tergat  KEN  27:14.70 
 4  Salah Hissou  MAR  27:19.30 
 5  Josphat Machuka  KEN  27:23.72 
 6  Joseph Kimani  KEN  27:30.02 
 7  Stéphane Franke  GER  27:48.88 
 8  Paulo Guerra  POR  27:52.55 
 
Men's High jump - 8th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Troy Kemp  BAH  2.37 
 2  Javier Sotomayor  CUB  2.37 
 3  Artur Partyka  POL  2.35 
 4  Steinar Hoen  NOR  2.35 
 4  Steve Smith  GBR  2.35 
 6  Patrik Sjöberg  SWE  2.32 
 7  Tony Barton  USA  2.29 
 8  Tim Forsyth  AUS  2.25 
 8  Jaroslaw Kotewicz  POL  2.25 
 8  Dragutin Topic  SCG  2.25 
 
Men's 400 m - 9th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Michael Johnson  USA  43.39 
 2  Harry Reynolds  USA  44.22 
 3  Gregory Haughton  JAM  44.56 
 4  Samson Kitur  KEN  44.71 
 5  Mark Richardson  GBR  44.81 
 6  Darnell Hall  USA  44.83 
 7  Roger Black  GBR  45.28 
 8  Sunday Bada  NGR  45.50 
 
Men's Shot put - 9th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  John Godina  USA  21.47 
 2  Mika Halvari  FIN  20.93 
 3  Randy Barnes  USA  20.41 
 4  Oleksandr Bagach  UKR  20.38 
 5  Brent Noon  USA  20.13 
 6  Oliver-sven Buder  GER  20.11 
 7  Roman Virastyuk  UKR  19.66 
 8  Dmitriy Goncharuk  BLR  19.38 
 
Men's 400 m Hurdles - 10th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Derrick Adkins  USA  47.98 
 2  Samuel Matete  ZAM  48.03 
 3  Stéphane Diagana  FRA  48.14 
 4  Ruslan Mashchenko  RUS  48.83 
 5  Sven Nylander  SWE  48.84 
 6  Ken Harnden  ZIM  48.89 
 7  Kazuhiko Yamazaki  JAP  49.22 
 8  Eronilde Nunes De Araújo  BRA  49.86 
 
Men's 50 km walk - 10th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Valentin Kononen  FIN  3h43:42 
 2  Giovanni Perricelli  ITA  3h45:11 
 3  Robert Korzeniowski  POL  3h45:57 
 4  Miguel Angel Rodríguez  MEX  3h46:34 
 5  Jesús Angel García  SPA  3h48:05 
 6  Aleksandar Rakovic  SCG  3h49:35 
 7  Arturo Di Mezza  ITA  3h49:46 
 8  René Piller  FRA  3h49:47 
 
Men's 200 m - 11th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Michael Johnson  USA  19.79 
 2  Frank Fredericks  NAM  20.12 
 3  Jeff Williams  USA  20.18 
 4  Robson Da Silva  BRA  20.21 
 5  Claudinei Quirino Da Silva  BRA  20.40 
 6  Geir Moen  NOR  20.51 
 7  John Regis  GBR  20.67 
 8  Ivan García  CUB  20.77 
 
Men's 3000 m Steeplechase - 11th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Moses Kiptanui  KEN  8:04.16 
 2  Christopher Cherono Koskei  KEN  8:09.30 
 3  Saad Shaddad Al-Asmari  KSA  8:12.95 
 4  Steffen Brand  FDR  8:14.37 
 5  Angelo Carosi  ITA  8:14.85 
 6  Florin Ionescu  ROM  8:15.44 
 7  Vladimir Pronin  RUS  8:16.59 
 8  Martin Strege  GER  8:18.57 
 
Men's Pole vault - 11th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Sergey Bubka  UKR  5.92 
 2  Maksim Tarasov  RUS  5.86 
 3  Jean Galfione  FRA  5.86 
 4  Okkert Brits  RSA  5.80 
 5  Radion Gataulin  RUS  5.70 
 6  Scott Huffman  USA  5.70 
 7  Igor Trandenkov  RUS  5.70 
 8  Dean Starkey  USA  5.60 
 
Men's Discus throw - 11th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Lars Riedel  DDR  68.76 
 2  Vladimir Dubrovshchik  BLR  65.98 
 3  Vasiliy Kaptyukh  BLR  65.88 
 4  Attila Horváth  HUN  65.72 
 5  Jürgen Schult  DDR  64.44 
 6  Adewale Olukoju  NGR  63.66 
 7  Alexis Elizalde  CUB  63.28 
 8  Dmitriy Shevchenko  RUS  63.18 
 
Men's 110 m Hurdles - 12th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Allen Johnson  USA  13.00 
 2  Tony Jarrett  GBR  13.04 
 3  Roger Kingdom  USA  13.19 
 4  Jack Pierce  USA  13.27 
 5  Kyle Vander Kuyp  AUS  13.30 
 6  Dan Philibert  FRA  13.34 
 7  Erick Batte  CUB  13.38 
 8  Emilio Valle  CUB  13.43 
 
Men's Long jump - 12th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Iván Pedroso  CUB  8.70 
 2  James Beckford  JAM  8.30 
 3  Mike Powell  USA  8.29 
 3  Georg Ackermann  FDR  8.14 
 5  Bogdan Tudor  ROM  8.01 
 6  Konstantinos Koukodimos  GRE  8.00 
 7  Huang Geng  CHN  7.94 
 8  Ivaylo Mladenov  BUL  7.93 
 
Men's Marathon - 12th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Martín Fiz  SPA  2h11:41 
 2  Dionicio Cerón  MEX  2h12:13 
 3  Luiz Antonio Dos Santos  BRA  2h12:49 
 4  Peter Whitehead  GBR  2h14:08 
 5  Alberto Juzdado  SPA  2h15:29 
 6  Diego García  SPA  2h15:34 
 7  Richard Nerurkar  GBR  2h15:47 
 8  Steve Moneghetti  AUS  2h16:13 
 9  Andrés Pérez  SPA  2h16:44 
 10  Steve Plasencia  USA  2h16:56 
 
Men's 1500 m - 13th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Noureddine Morceli  ALG  3:33.73 
 2  Hicham El Guerrouj  MAR  3:35.28 
 3  Venuste Niyongabo  BDI  3:35.56 
 4  Rachid El Basir  MAR  3:35.96 
 5  Kevin Sullivan  CAN  3:36.73 
 6  Abdelkader Chékhémani  FRA  3:36.90 
 7  Mohamed Suleiman  QAT  3:36.96 
 8  Fermín Cacho  SPA  3:37.02 
 
Men's 5000 m - 13th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Ismael Kirui  KEN  13:16.77 
 2  Khalid Boulami  MAR  13:17.15 
 3  Shem Kororia  KEN  13:17.59 
 4  Ismaďl Sghyr  MAR  13:17.86 
 5  Brahim Lahlafi  MAR  13:18.89 
 6  Worku Bikila  ETH  13:20.12 
 7  Bob Kennedy  USA  13:32.10 
 8  Fita Bayisa  ETH  13:34.52 
 
Men's Javelin throw - 13th August
 Pos  Name  Nat  Result 
 1  Jan Zelezný  CZE  89.58 
 2  Steve Backley  GBR  86.30 
 3  Boris Henry  GER  86.08 
 4  Raymond Hecht  GER  83.30 
 5  Dag Wennlund  SWE  82.04 
 6  Mick Hill  GBR  81.06 
 7  Yuriy Rybin  RUS  81.00 
 8  Andreas Linden  GER  80.76 
 
Men's 4x100 m relay - 13th August
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  Canada (Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny Surin, Donovan Bailey CAN  38.31 
 2  Australia (Paul Henderson, Tim Jackson, Steve Brimacombe, Damien Marsh AUS  38.50 
 3  Italy (Giovanni Puggioni, Ezio Madonia, Angelo Cipolloni, Sandro Floris ITA  39.07 
 4  Jamaica (James Beckford, Michael Green, Leon Gordon, Raymond Stewart JAM  39.10 
 5  Japan (Hisatsugu Suzuki, Koji Ito, Satoru Inoue, Yoshitaka Ito JAP  39.33 
 6  Brazil (André Domingos Da Silva, Sidnei De Souza, Edson Ribeiro, Robson Da Silva BRA  39.35 
 7  Ukraine (Aleksey Chikhachov, Dmitriy Vanyaikin, Oleg Kramarenko, Serhiy Osovych UKR  39.39 
 
Men's 4x400 m relay - 13th August
 Pos  Team  Nat  Result 
 1  United States (Marlon Ramsey, Derek Mills, Harry Reynolds, Michael Johnson USA  2:57.32 
 2  Jamaica (Michael McDonald, Davian Clarke, Danny McFarlane, Gregory Haughton JAM  2:59.88 
 3  Nigeria (Udeme Ekpeyong, Kunle Adejuyigbe, Jude Monye, Sunday Bada NGR  3:03.18 
 4  Great Britain (David Mckenzie, Mark Hylton, Adrian Patrick, Roger Black GBR  3:03.75 
 5  Poland (Piotr Rysiukiewicz, Pawel Januszewski, Robert Mackowiak, Tomasz Jedrusik POL  3:03.84 
 6  Cuba (José Pérez, Jorge Crusellas, Omar Mena, Norberto Tellez CUB  3:07.65